Karta Przywilejów Krakowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

W 2014 roku zakończyliśmy z sukcesem 3-letnią akcję Płać podatki w Krakowie. Pozyskaliśmy ponad 22 000 nowych podatników, co oznacza dodatkowe 30mln zł dla budżetu miasta.

[ Prezentację podsumowującą ostatnią edycję tej akcji znajdą Państwo na końcu tekstu, natomiast moje podsumowanie akcji z lat 2012 i 2013 znajduje się tutaj ]

Uważam, że powinniśmy nie tylko kontynuować tę akcję, ale również poszerzyć ją. Dlatego pragnę poddać pod dyskusję propozycję wprowadzenia, wzorem niektórych miast, Karty umożliwiającej mieszkańcom płacącym podatki w Krakowie, dostęp do tańszych i na preferencyjnych warunkach usług miejskich.

Preferencje dotyczyć miałyby: tańszej taryfy biletowej, miejsca w żłobku, w przedszkolu, czy zajęć w domu kultury. Inną kwestią, którą również należy poruszyć przy okazji KPK są oczekiwania pokrywania, płaconej z innych dochodów, przez Kraków części dotacji oświatowej.

W Krakowie zameldowanych jest 760 tys. osób, a w rzeczywistości mieszka, wg różnych badań, od 1 do 1,1 mln osób. Podatników zarejestrowanych jest ponad 580 tys. Szacuje się jednak, że jest ich realnie około 750-850 tys. osób.

Jeżeli udałoby się przekonać 30-50% mieszkających tu osób, a nie płacących podatków w Krakowie, to mielibyśmy dodatkowo w budżecie miasta od 150 do 250 mln zł.

Moglibyśmy te środki przeznaczyć na priorytetowe sprawy dla mieszkańców, czyli lepszy transport publiczny, modernizację dróg i chodników, zdecydowanie efektywniejszą edukację w Krakowie, czy tereny zielone.

Plan, który powinniśmy zrealizować, to pozyskanie 70 tysięcy nowych podatników, a tym samym dodanie ponad 100 mln zł dodatkowych dochodów dla Krakowa.

Dotychczas zawsze omawiano i proponowano na co należy wydać pieniądze z budżetu. Teraz proponuję realny plan, który najpierw odpowie skąd pozyskać środki bez dodatkowego obciążania obywatela. Uważam, że w dużej mierze ułatwi to podejmowanie decyzji o wydatkowaniu środków na priorytetowe działania.

Prezentacja podsumowująca akcję „Płać podatki w Krakowie”:

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >