Jak władze radzą sobie z kryzysem? Zdecydowanie najlepiej samorządy!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Od początku pandemii Centrum Badań nad Demokracją Uniwersytetu SWPS prowadzi badanie społeczne badające nastroje Polaków. Co kilka dni Polacy są pytani o najważniejsze sprawy, w tym o to, jak sobie poszczególne władze radzą z walką z epidemią. Takie ostatnie badanie było przeprowadzone w dniach 12-13 maja. Najlepiej wychodzą w nim samorządy, będące ostoją konstruktywnych, realnych działań wspierających mieszkańców i przedsiębiorców. To widać w skali całego kraju. 

Wyniki są  z jednej strony oczywiste, z drugiej zaskakujące. Polacy przestają być pesymistami. W kwietniu 59% uważało, że najgorsze przed nami. Teraz tak uważa tylko (lub aż) 25% pytanych. Że sprawy zaczną się poprawiać sądzi już 23%, a w kwietniu było to tylko 15%. W maju 50% pytanych ocenia, że jest tak samo, podczas gdy w kwietniu było to tylko 24%. Można powiedzieć – ostrożny optymizm.

W kwestii oceny poszczególnych władz widać w ciągu miesiąca znaczne zmiany.

W maju władzę państwową (rząd, ale i władzę PiS) negatywnie ocenia 63% pytanych, w kwietniu było to 46%. A przecież w międzyczasie były trzy kolejne tarcze antykryzysowe, jak widać oceniane mocno krytycznie. Ale też w międzyczasie było ogromne zamieszanie z niewyborami i jeszcze dodatkową, poprzedniej soboty, próbą zamieszania przy wyborach. Ten bardzo znaczący wzrost negatywnych ocen bierze się z coraz bardziej widocznego nieradzenia sobie z kryzysem, z propagandą mocno rozmijającej się z rzeczywistością, z nieskuteczności działań antykryzysowych, z afer (vide afera maseczkowa, czy chaos wyborczy). Ten spadek narasta i może być powodem dużych, bardzo dużych kłopotów władzy państwowej – rządu, ale i Prezydenta/kandydata na Prezydenta. Widać naocznie dlaczego władza państwowa tak się spieszy z wyborami. Po prostu za jakiś czas ich wyniki mogą być makabryczne. Oceny pozytywne władzy państwowej za ten okres spadły z 53% do 36%, czyli minus 17%. Potężny spadek pokazuje narastający chaos, nieumiejętność zajęcia się kryzysem i dużą propagandę.

Opozycja też ma spadek ocen pozytywnych, a wzrost negatywnych. Spadek jest jednak dużo mniejszy niż w przypadku władzy państwowej. Oceny pozytywne spadły o 6%, a negatywne wzrosły o 8%. Mniej niż w przypadku władzy państwowej, ale też dużo. Widać brak realnych pomysłów i propozycji dla przedsiębiorców i mieszkańców, widać brak wizji wyjścia, widać, że pytani negatywnie oceniają walkę wewnątrz obozu opozycji.

Najlepiej w tym wszystkim wyszły samorządy. Spadek ocen pozytywnych to 2%, a wzrost negatywnych to 5%. Widać, że choć pytani są coraz bardziej zniechęceni, to jednak doceniają działania samorządów. Doceniają wsparcie przedsiębiorców, szeroką pomoc dla mieszkańców i przedsiębiorców i choć widzą narastające problemy – to nie samorządy są ich głównym powodem. Wręcz przeciwnie, w sytuacji narastających problemów to samorządy są głównym wsparciem i ratunkiem.

Przed laty była taka książka „Gdyby burmistrzowie rządzili  światem” Benjamina Barbera – pokazująca narastające znaczenie władzy samorządowej. Wydaje się, że obecnie w Polsce to samorządy stanowią najważniejszy ratunek dla mieszkańców i przedsiębiorców. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie i marszałkowie oraz urzędnicy samorządowi stają przed największymi w swoim życiu wyzwaniami i jak widać mieszkańcy i przedsiębiorcy bardzo wysoko oceniają ich starania. Dużo wyżej niż władzy państwowej czy opozycji. Teraz do tej oceny włączą się rady gmin, miast, powiatów i województw, bo samorząd ma władzę wykonawczą i uchwałodawczą. Jestem pewien, że i te władze staną na wysokości zadania. Na samorządy można liczyć i na samorządy liczą mieszkańcy i przedsiębiorcy. I nie zawiodą się choćby trzeba było podejmować trudne, niepopularne, ale konieczne decyzje.

To burmistrzowie, wójtowie, prezydenci, starostowie i marszałkowie, radni gmin, miast, powiatów i województw, urzędnicy samorządów stoją na pierwszej linii pomocy i wsparcia w tych czasach pandemii. Na dziś są najlepiej ocenianą władzą, najlepiej wykonującą swoje obowiązki, najlepiej radzącą sobie z wielkimi problemami lokalnych społeczności.

Gdyby oni – burmistrzowie, wójtowie, prezydenci, starostowie, marszałkowie, radni gmin, miast, powiatów i województw, urzędnicy samorządów – rządzili Polską, to Polska, jak widać po ocenach pytanych, lepiej radziłaby sobie z ogromnymi problemami. To pokazuje siłę samorządu i siłę wielkich zmian, które się w Polsce od 30 lat dokonały.

To oni – burmistrzowie, wójtowie, prezydenci, starostowie, marszałkowie, radni gmin, miast, powiatów i województw, urzędnicy samorządów – stoją na pierwszej linii walki o zminimalizowanie strat i jak najszybsze, jak najlepsze poradzenie sobie z problemami poepidemicznymi.

To w nich – burmistrzach, wójtach, prezydentach, starostach i marszałkach, radnych miast, gmin, powiatów i województw, urzędnikach samorządowych – główna nadzieja, że będziemy żyć dobrze i dostatnio, z perspektywami na przyszłe lata.

Artykuł Gazety Wyborczej omawiający badanie: wyborcza.pl/7,75398,25948170,sondaz-rzad-pis-traci-na-koronakryzysie.html

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >