Jak poprawić „durszlak” antykryzysowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny dzień epidemii. Wczoraj Pan Prezydent Miasta Krakowa podjął decyzję o zawieszeniu do 1 lipca wdrożenia zmiany czynszu w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Ważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców i przedsiębiorców niż spore niedobory budżetowe. Dlatego mamy bardzo dobrze przyjęty przez krakowskich przedsiębiorców program wsparcia – PAUZA, dlatego przedsiębiorcy mają szansę na obniżenie, wręcz anulowanie zobowiązań wobec Miasta. Dotyczy to podatku od nieruchomości, czynszów za lokale użytkowe, opłat za ogródki, postojowe i wielu innych zobowiązań. Nasze rozwiązania wskazywane są za wzorcowe w wielu dużych i małych miastach. Dobrze o nas mówią także krakowscy przedsiębiorcy.

Niestety nie można tego powiedzieć o przygotowanej przez Rząd RP tzw. tarczy antykryzysowej. Wspominałem niewątpliwe plusy tej tarczy, ale coraz bardziej widzę minusy, wręcz jakiś opór przed rozwiązaniami z innych krajów, mocno wspieranych przez polskich i krakowskich przedsiębiorców.

Przypomnę, że kluczowe niezapisane sprawy to wstrzymanie zobowiązań finansowych wobec Państwa – dotyczy podatków, ZUS, szybsze rozliczanie VAT, to przejęcie ochrony przedsiębiorców i pracowników, nie tylko samozatrudnonych, małych przedsiębiorców i osób na tzw. „śmieciowych” umowach. Brak jest realnych rozwiązań wobec specyficznych branż, choćby turystycznej, spotkań, czy branży transportowej. Nie ma praktycznie żadnego pakietu wsparcia dla samorządów, także dla samorządowych spółek komunalnych. Nie ma też realnego źródła finansowania przewidywanych dofinansowań, co w obliczu braku oszczędności państwa polskiego jest mocno niepokojące. Niektórzy mówią o tarczy, niektórzy mówią o antykryzysowym durszlaku (krakusi wiedzą, co to durszlak).

Jako samorząd Krakowa nie tylko wdrażamy wsparcie dla krakowskich przedsiębiorców, ale także – poprzez swoich reprezentantów – postulujemy zmiany w tej mocno dziurawej ustawie ratunkowej. Zwrócę uwagę na kilka ogólnopolskich problemów.

 • Po pierwsze ochrona mieszkańców, osób mieszkających w zasobach publicznych, ale i prywatnych. Postulujemy zawieszenie z mocy ustawy zmian czynszów, możliwości wypowiedzeń umów, jak również konieczność kontynuacji dla umów zamykających się. To da stabilizację mieszkańcom i bezpieczeństwo mieszkaniowe.
 • Po drugie postulujemy przedłużenie wszelkich ustawowych terminów urzędowych, zawieszenie toku spraw, brak konieczności wymiany dokumentów urzędowych, których ważność przedłużyć się powinna na czas epidemii.
 • Po trzecie – wprowadzenie zmian pozwalających jak najwięcej spraw zrealizować zdalnie.
 • Po czwarte zawieszenie „janosikowego”, tak aby zmniejszyć problemy finansowe.

To pierwsze postulaty samorządu Krakowa do projektu tarczy antykryzysowej. Czekamy na realne zmiany, bo mimo ciężkiej pracy autorów efekt w postaci aktualnego projektu tarczy jest mocno niewłaściwy i dla przedsiębiorców, i dla samorządów.

Czas kryzysu to czas poważnej próby, to koniec czasu populistycznych obietnic, to koniec pięknych, pozbawionych realiów opowieści. To czas próby, czas solidarności, ale i czas odpowiedzialności i roztropności. Wydaje się, że Miasto Kraków chyba tę próbę wypełnia właśnie solidarnością, odpowiedzialnością i roztropnością. Mamy więc prawo oczekiwać od naszych rządzących solidarności, odpowiedzialności i roztropności. To czas próby dla wszystkich…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >