Forum na rzecz czystego powietrza – Strefa 30

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 r.

Kolejny ciekawy pomysł zaprezentowany, tym razem przez stronę społeczną, na Forum na rzecz czystego powietrza. Strefa ograniczonej prędkości 30 km/h prawie w całym Krakowie. I pełne zaskoczenie, ale i szansa – taka prędkość to dużo większa płynność ruchu, dużo mniejsze korki. Taka prędkość to dużo mniej wypadków i dużo mniej ofiar. Taka prędkość to dużo mniejsze zanieczyszczenia komunikacyjne. To ewidentne plusy. A minusy? Sami sobie odpowiedzcie.

Takie strefy są w wielu miastach Europy, także w Polsce i potwierdzają się tam wskazane wyżej atuty takiej strefy, jak większa płynność, mniejsze korki, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, i zdecydowanie mniej wypadków i mniej ofiar. Takie strefy są w centrach miast, ale i na osiedlach. Takie strefy czasem są także wymuszane przez hamujące garby. A wskazane minusy ? Nie lubimy być ograniczani w swojej wolności, czasami chcemy, jak nie ma nikogo, pojechać szybciej. Niektórzy mówią, że prędkość 30 km/h to permanetny  korek. A doświadczenia innych miast wskazują, że tak nie jest.

Pierwszy w Krakowie ten pomysł przyniósł Jurek Woźniakiewicz, były radny Miasta Krakowa, były Przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. Ale wtedy, kiedy o tym mówił, sprawa wydawała się kompletnie nierealna. Teraz już kilka miast w Polsce to wprowadziło, są tego pozytywne efekty. Teraz mówi o tym strona społeczna, kilkanaście organizacji pozarządowych, zajmujących się działaniami antysmogowymi.

Tymi sprawami zajmowało się Forum na rzecz czystego powietrza podczas ostatniego spotkania. Forum działa od połowy lutego, przedstawiło szereg propozycji zmian i rozszerzenia działań antysmogowych. Były propozycje zmian w sprawie likwidacji palenisk, programu osłonowego, edukacji, promocji, wsparcia gmin ościennych w zakresie likwidacji tam palenisk. Część tych spraw już została wdrożona, część jest przez stronę samorządową analizowana.

I jeszcze raz: łatwo jest organizować protesty, łatwo o tym mówić w mediach, trudniej uczestniczyć i rozmawiać merytorycznie o koniecznych zmianach i mówić o sprawach merytorycznych w krakowskich mediach. A potem się dziwimy. A jednak Forum na rzecz czystego powietrza analizuje kolejne propozycje stron, społecznej i samorządowej, czego efektem będą rekomendacje i propozycje dla samorządu, potem konsultowane społecznie. To takie mało atrakcyjne, bo merytoryczne działania. Ale tylko tak realnie można zmieniać sytuację w Krakowie, tylko tak można skutecznie poprawiać czystość powietrza w naszym mieście. Niestety media nie chcą o tym pisać. Bo choć to są realne rozwiązania dla działań antysmogowych, ale mediów takie sprawy nie interesują. Piszę to z żalem ale niestety tak jest !

Projekt z Łodzi: TEMPO-30 NA OSIEDLU innadroga.dlalodzi.info

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >