Oddłużony Kraków i bezpieczne finanse miasta
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Obecna kadencja upłynęła pod znakiem ogromnych problemów finansowych Krakowa. Problemy te udało się przezwyciężyć, dzięki trudnym i często niepopularnym decyzjom, ale dzięki temu Kraków jest obecnie miastem stabilnym finansowo
W 2011 roku nastąpiło załamanie finansowe, które dotknęło również Krakowa. Efektem tego było nieudzielenie absolutorium Prezydentowi za rok 2011. Wobec coraz trudniejszej sytuacji miasta zdecydowaliśmy się na Porozumienie Krakowskie – porozumienie ponad podziałami, którego celem nadrzędnym było ustabilizowanie sytuacji finansowej Krakowa.
Cel ten udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu oszczędności w wydatkach bieżących i w inwestycjach, zwiększeniu wysokości danin publicznych oraz prowadzenie nowych danin, wynikających z ustawy (np. opłata śmieciowa), wreszcie nowoczesnemu zarządzaniu finansami.
Dowiedz się więcej o kryzysie finansowym Krakowa oraz o oddłużeniu Krakowa.
Plany na przyszłość
W kolejnych latach chcę kontynuowania bezpiecznej polityki finansowej przede wszystkim poprzez utrzymanie obecnego reżimu finansowego, zwłaszcza utrzymania oszczędności w wydatkach bieżących i w nakładach inwestycyjnych, chcę też utrzymania zadłużenia na bezpiecznym poziomie.
Będę szukać nowych sposobów zwiększania dochodów z PIT (sukcesem była akcja Płać podatki w Krakowie), proponuję wprowadzenie Karty Przywilejów Krakowskich. Uważam też, że uzyskane w przyszłości większe dochody powinny być przeznaczane na czytelne i ważne cele społeczne i inwestycyjne.