Dzień Europy, czyli Święto Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 r.

Dziś, 9 maja, obchodzimy Dzień Europy, czyli święto Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy projekt rezolucji Rady Miasta Krakowa w sprawie ochrony i promocji flagi Unii Europejskiej, w tym uznania Dnia Flagi RP, obchodzonego 2 maja, również za Dzień Flagi UE. Poniżej również uzasadnienie naszego projektu.

Treść rezolucji:

Członkostwo w Unii jest sukcesem 100 lat niepodległej Polski – przystępując do Unii odzyskaliśmy należne nam miejsce w sercu Europy. Z państwa na marginesie historii, Polska stała się współtwórczynią największego na świecie obszaru dobrobytu, wolności i pokoju. Dokonaliśmy cywilizacyjnego wyboru. Europejskie wartości są naszymi wartościami.

Europa jest naszym domem, a jej symbole są naszymi symbolami. Unijne symbole odwołują się do kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy.

Flagi Polski i Unii Europejskiej są powodem naszej dumy.

Dlatego flaga UE powinna zawsze pojawiać się obok flagi RP na budynkach publicznych, towarzyszyć jej w uroczystościach państwowych, powinna zostać wprowadzona jej ochrona prawna.

2 maja, Dzień Flagi RP winniśmy uznać także za święto Flagi UE, zainaugurowanej podczas uroczystości w strasburskiej katedrze.

Przybliżanie bowiem UE obywatelom nie powinno odbywać się tylko w sferze prawnej, czy ekonomicznej, lecz także w sferze emocjonalnej. Będzie to możliwe wówczas, gdy jak największa liczba instytucji publicznych z całej Polski, samorządów, organizacji społecznych oraz obywatelek i obywateli przyłączy się do owych działań, podnosząc 2 maja  – obok flagi RP – flagę Unii Europejskiej.

Jesteśmy dumni, że Polska jest częścią Unii Europejskiej. Silna Europa to nasza racja stanu. Flaga Polski i flaga Unii Europejskiej to nasze wspólne symbole, chrońmy je i bądźmy z nich dumni.

Apelujemy do gospodarzy polskich gmin, miast, powiatów i województw, by przyłączyły się do wyżej opisanego działania,  zaznaczając w ten sposób – otwarcie i z dumą – przywiązanie do Europy i jej wartości.

I uzasadnienie:

Od 2004 roku Rzeczpospolita Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Jako Polacy i Europejczycy jesteśmy dumni, że po kilkudziesięciu latach oddzielenia od głównych europejskich nurtów staliśmy się ważnym elementem europejskiej rodziny narodów. Dzięki wspólnym działaniom uzyskaliśmy dostęp do znacznych środków finansowych , co bardzo mocno zmieniło nasze miasta, gminy, powiaty i województwa, zmieniło polskie przedsiębiorstwa, polskie gospodarstwa rolne i polskie rodziny. Równie ważne stało się wprowadzenie jednolitych standardów działania w wielu dziedzinach życia w Polsce, w gospodarce, nauce, funkcjonowaniu samorządów.

Jako Polacy i Europejczycy szanujemy nasze symbole, są one powodem naszej dumy i przywiązania. W Polsce wielki szacunek oddajemy fladze państwowej . Wydaje się właściwe , abyśmy szacunek oddawali też naszemu europejskiemu symbolowi – fladze Unii Europejskiej. To ta flaga powinna być obecna , obok flagi państwowej w wielu ważnych i najważniejszych miejscach w Rzeczpospolitej. Takimi miejscami są także polskie samorządy. Bardzo często zdarza się, że w polskich samorządach, obok flagi państwowej jest umieszczona także flaga Unii Europejskiej. Jako Europejczycy – mamy do tego prawo i mamy obowiązek oddawać należny szacunek także temu wspólnemu europejskiemu symbolowi.

W czas obchodów 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej śmiało można powiedzieć, że właśnie członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszym sukcesem Polski i Polaków w ciągu tych 100 lat. Symbolem tego sukcesu wielu pokoleń Polek i Polaków jest także flaga Unii Europejskiej. Stąd oczywisty postulat ochrony tej flagi i jej promocji wśród polskich samorządów.

Polecane na stronie

  • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
  • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >