Działania Samorządu Krakowa w zw. z wygaszeniem wielkiego pieca

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 r.

Samorząd Krakowa jest przygotowany na szybkie i efektywne wsparcie w związku z wygaszaniem wielkiego pieca w kombinacie Arcelor Mittal. Potrzebne są jednak działania szersze, strategiczne z szerokim udziałem władz państwowych.

Wygaszanie wielkiego pieca, o czym powiadomił Zarząd Arcelor Mittal to problem dla Krakowa, budżetu, pracowników i pracodawców. Takie działanie może spowodować zmniejszenie dochodów budżetu o kilkanaście milionów złotych, dać zły sygnał wizerunkowy dla Krakowa, spowodować poczucie zagrożenia wśród pracowników i mieszkańców. Musimy i chcemy temu przeciwdziałać.

Nie znamy skali zwolnień i przenosin pracowników, zarówno bezpośrednio przy produkcji, jak i w firmach współdziałających. Potrzebujemy ze strony wszystkich pracodawców, którzy będą musieli w tym zakresie działać, szczegółowych informacji. Tylko mając szczegółowe i aktualne dane możemy pomóc.

Przewidujemy jako samorząd szerokie działania wspierające pracowników: punkty konsultacyjne, indywidualne i zespołowe konsultacje, porady, szkolenia i oferty pracy. Przewidujemy szybką ścieżkę szkoleń i proponowania zmian miejsc pracy. Mamy obecnie w Krakowie co miesiąc ponad 3 tysiące nowych ofert pracy i wspólnie możemy zaradzić pracowniczym problemom.

Potrzebujemy od pracodawców szczegółowych informacji, proponujemy współpracę i swoiste „Porozumienie Nowohuckie” z wszystkimi pracodawcami, których te problemy dotkną, aby móc jak najszybciej zagospodarować zwalnianych pracowników.

Jesteśmy przygotowani i nie zostawimy pracowników samym sobie, pomożemy też pracodawcom.

Jednocześnie sygnalizujemy potencjalny problem z działającymi w Krakowie centrami obsługi biznesu, zatrudniającymi prawie 100 tysięcy osób, kiedy nastąpi zmiana zasad naliczania ZUS dla osób lepiej zarabiających. W obliczu znaczącego obniżenia atrakcyjności pracy w Polsce, w tym w Krakowie, musimy się liczyć w perspektywie ze strategicznymi decyzjami właścicieli tych centrów usług biznesowych. Konsekwencje tego dla krakowskiego rynku pracy byłyby nie do odrobienia. Bieżące konsekwencje tylko dla budżetu Miasta to spadek dochodów o 55 mln zł.

Na dziś krakowski samorząd jest gotów do wsparcia pracodawców i pracowników w związku z wygaszaniem wielkiego pieca.

Jednak najważniejsze jest strategiczne podejście do spraw kombinatu, do czego potrzebne jest działanie nie tylko władz samorządowych, ale przede wszystkim władz państwowych.

 

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >