Drugi tydzień Krakowa w czasach zarazy – możliwe scenariusze rozwoju sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Czas płynie szybko, minął pierwszy tydzień Krakowa w czasach zarazy. Mamy spore liczby zarażonych, mamy kolejne zgony, mamy bohaterstwo służby zdrowia, mamy działające, choć na zwolnionych obrotach, miasto. Mamy program pomocowy dla krakowskich przedsiębiorców, mamy obietnicę programu pomocowego dla przedsiębiorców ze strony władz państwowych.

Część z nas znalazła swoje miejsce, część jest zagubiona, zdezorientowana. Wielu pyta jak długo to potrwa, co i kiedy będzie się działo. Trochę więc teraz o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji.

Można nakreślić trzy główne scenariusze rozwoju sytuacji. I do każdego trzeba się będzie przygotować:

1 – krótkoterminowy – na ten scenariusz liczą w znacznej części polskie władze. Zakłada on, że do Świąt Wielkiej Nocy następuje przełamanie zarazy i liczba zarażonych będzie się zmniejszać. To oznaczałoby, że w maju rozpoczną funkcjonowanie szkoły, firmy i wszystkie instytucje. Scenariusz ten to scenariusz mocno optymistyczny, ale i tak wiele firm i wielu pracowników będzie miało znaczne kłopoty.

2 – średnioterminowy – scenariusz podobny do sytuacji w Chinach czy Korei Płd. Przełamanie choroby następuje do wakacji, w ciągu 3-4 miesięcy od pierwszych sygnałów. Następuje przesunięcie działań szkolnych, większość firm i instytucji będzie miała ogromne kłopoty z płynnością. Scenariusz najbardziej realny, bo zdarzył się już w innych krajach. Oznacza dla nas konieczność przygotowania się na dłuższy, paromiesięczny czas zawieszenia i powolne, kilku/kilkunastomiesięczne dochodzenie do nowej normalności.

3 – długoterminowy – scenariusz najtrudniejszy, kiedy przełamanie przesuwa się na dalszą przyszłość lub też pojawiają się kolejne fale zakażeń. Oznacza to, że w tym 2020 roku, a może i potem, będziemy się musieli przyzwyczaić do życia w permanentnym stanie większego czy mniejszego zagrożenia. Wydaje się, że wtedy, mimo zagrożenia, do w miarę normalnego funkcjonowania będzie musiała wrócić na nowych zasadach całość gospodarki i władz publicznych. To scenariusz permanentnego stanu zagrożenia.

Powyższe trzy scenariusze wskazują, że zarówno przedsiębiorcy, jak i mieszkańcy, jak i instytucje publiczne, samorządowe, państwowe, organizacja pozarządowe, rodziny i inne instytucje muszą się liczyć, że zdarzyć się może wariant średnioterminowy albo i długoterminowy. Oby nie, ale musimy się z tym liczyć.

Kraków przygotowuje się na różne scenariusze. W interesie Miasta, mieszkańców i przedsiębiorców najlepsze byłoby jak najszybsze zakończenie „zarazy”. Ale musimy być przygotowani na każdy wariant.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >