Druga część dyskusji o Krakowskim Budżecie Obywatelskim, teraz o pomysłach na zmiany.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 r.

Druga część dyskusji o Krakowskim Budżecie Obywatelskim, teraz o pomysłach na zmiany (zobacz część pierwszą)

Po pierwsze – zmiany powinny wynikać z przeprowadzonej przez zewnętrzny podmiot analizy przebiegu BO 2015, powinny wynikać z analizy słabszej frekwencji w tym roku, mimo dużo większych nakładów na aktywniejszą promocję.

Po drugie – powinniśmy zmienić harmonogram realizacji następnego BO, tak aby do wakacji można było składać projekty, wcześniej odbywać spotkania, konsultacje, rozmawiać z mieszkańcami i urzędnikami. Tego etapu wielkiego wzajemnego uczenia się zabrakło przy zbyt krótkich terminach. Dlatego proponuję zgłaszanie zadań do połowy czerwca. Do połowy września weryfikacja zadań i ewentualne odwołania. Potem okres promocji do połowy października i w drugiej połowie października głosowanie. Wtedy mamy spokojniejszy okres, są studenci, rodzice i uczniowie po wakacjach. Wg takiej formuły działaliśmy w pierwszym podejściu i do tego trzeba wrócić.

Po trzecie – powinniśmy wprowadzić dla dzielnic system motywacyjny – konkurs grantowy, polegający z grubsza na tym, że każda dzielnica, która przygotuje w swoim budżecie kwotę na dzielnicowy BO dostanie w ramach grantu drugie tyle z tegoż grantu, dodatkowo dostanie proporcjonalnie dodatkową kwotę na wsparcie promocyjne BO. Praktycznie, jeżeli dzielnica przeznaczy np. kwotę 200 tys zł, z grantu dostanie kolejne 200 tys zł i dodatkowo 20 tys na lokalną promocję. W ten sposób będziemy premiowali dzielnice odważne i dawali im bonus w postaci wsparcia promocyjnego. To na pewno spowoduje większe zaangażowanie dzielnic i o to chodzi !

Po czwarte – powołanie mini-BO czyli Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. 100 tys zł, prosty regulamin, nadzór Młodzieżowej Rady Miasta i Wydziału Edukacji to sposób na poważne zainteresowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych tym budżetem, to realizacja zgłaszanego wśród młodzieży postulatu, to wreszcie realizacja projektu obecnego w kilku samorządach. Warto młodych ludzi edukować.

Po piąte – choć najważniejszym przy BO jest edukowanie się wzajemne, to jednak sam akt głosowania, wyboru przez mieszkańców preferowanych zadań jest esencją Budżetu Obywatelskiego. Nie wyobrażam sobie, że, mimo błędów i pomyłek, mimo nadużyć i nieetycznych zachowań, ktoś odbierze mieszkańcom to prawo i odda w ręce anonimowo wybieranego zespołu. Podzielam zdanie Pana Wiceprzewodniczącego Jaśkowca, że taki pomysł na Budżet Obywatelski w Krakowie to zły pomysł.

Podsumowując, proponuję kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdecydowanie uważam, że KBO powinien być niezmniejszany, nieograniczany, nieblokowany choćby tylko do poziomu dzielnic. Wręcz przeciwnie, tegoroczne problemy utwierdzają mnie w przekonaniu, że Krakowski Budżet Obywatelski musi być kontynuowany, musi być rozwijany i dlatego przedstawiłem te propozycje.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >