Czynsz to czynsz, ale są i inne opłaty
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 r.
Na spotkania z Zastępcą Prezydenta przychodzą ludzie z różnymi sprawami. Zdarza się, i to nie raz, że ludzie przychodzą z pretensjami o wysokość czynszu.
Obecnie, do 30 kwietnia, maksymalny czynsz w lokalu socjalnym wynosi 1,54 zł/mkw a maksymalny czynsz za mieszkanie w lokalu komunalnym wynosi 7,87 zł/mkw. Od 1 maja czynsz maksymalny w mieszkaniu komunalnym to 12,52 zł/mkw a maksymalny czynsz w mieszkaniu socjalnym to 2,45 zł/ mkw.
Jednak czasem przychodzą ludzie z pretensjami, że płacą dużo więcej. Sprawdzamy to. Okazuje się, że często mieszkańcy jako czynsz widzą wszystkie opłaty związane z mieszkaniem. Są to: opłata za wodę i ścieki, opłaty za prąd, gaz, opłaty za śmieci, opłaty za ogrzewanie, czasem też opłaty za telewizję satelitarną i internet. A czynsz to czynsz, pozostałe opłaty są niezależne od czynszu i trzeba to wiedzieć.
Mieliśmy kiedyś mieszkańca, który nie płacił za czynsz, bo, jak twierdził, nie miał pieniędzy. Ale płacił za gaz, prąd, ale i płacił za telewizję kablową i internet. Za tv sat i internet płacił więcej niż powinien za czynsz. Szybko wyjaśniliśmy zasady i teraz płaci czynsz.
Swoją drogą – rozważcie Państwo – maksymalny czynsz w mieszkaniu komunalnym od 1 maja to 12,52 zł/mkw a maksymalny czynsz w mieszkaniu socjalnym to 2,45 zł/mkw. A przecież to czynsz maksymalny, w przypadku mieszkań komunalnych realny czynsz zależy od jakości mieszkania, jego położenia, standardu. Dla osób z niższymi dochodami jest obniżka, nawet o 70% wartości, czyli do 30%. Jeżeli ktoś ma problemy finansowe czy rodzinne może dostać dodatek mieszkaniowy czy energetyczny. Gmina nie zostawia mieszkańców samym sobie, ale czynsz to czynsz.