Czego oczekują od władzy państwowej samorządy na czas epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Samorządy stanęły od początku na pierwszej linii walki z epidemią, na pierwszej linii wsparcia mieszkańców i przedsiębiorców. Konsekwencje pandemii uderzają w polskie samorządy i dlatego także samorządy potrzebują wsparcia. Samorządy od władzy państwowej oczekują ułatwień organizacyjnych i finansowych, a także realnych konsultacji. 

Wiele pisałem o działaniach samorządów, w tym samorządu Krakowa w czasach zarazy. Pisałem o działaniach wspierających przedsiębiorców – Program Pauza, w tym pomoc przy podatkach, przy czynszach, Kultura Odporna – pomoc czynszowa i grantowa, wsparcie NGO i organizacji sportowych, ale także o wsparciu prowadzonym w ramach tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców przez Grodzki Urząd Pracy. Pisałem o dodatkowych działaniach miasta w zakresie oczyszczania, pisałem o ogromnych wydatkach na komunikację publiczną.

W opinii wielu pomoc samorządów, w tym samorządu Miasta Krakowa, jest poważna i rzeczywiście wspiera przedsiębiorców. W części korzystamy też z zapisów tarcz antykryzysowych ustanawianych centralnie, proponowanych przez Rząd RP i uchwalanych przez parlament. Pomagamy też zwykłym mieszkańcom, choćby wstrzymując podwyżkę czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych.

Oczywiście podejmujemy też program oszczędnościowy, czego widocznymi elementami są oszczędzanie na oświetleniu w godzinach nocnych, oszczędzanie na transporcie publicznym w godzinach pozaszczytowych, a także działania zrównujące domy kultury z młodzieżowymi domami kultury. Te oszczędności plus o wiele większe w zakresie działań bieżących i inwestycyjnych to prawie 150 mln zł. Można powiedzieć, że to bardzo dużo, ale w obliczu wielkiej niewiadomej – jak długo będzie kryzys, jak głęboko, na jakim poziomie obudzimy się po kryzysie, jak wzrośnie bezrobocie, jak zmniejszą się dochody firm i mieszkańców – w obliczu takiej niewiadomej musimy być przygotowani na najtrudniejszy, najgłębszy i najdłuższy, słowem najgorszy wariant.

Jednak Kraków jak wszystkie samorządy nie żyje w pustce. To przecież władza państwowa ogłosiła stan pandemii, wprowadziła restrykcje, ograniczyła działalność gospodarczą i samorządową. Tak zresztą było w wielu krajach świata czy Europy. Wszędzie tam władza publiczna bardzo mocno, z własnych środków, najczęściej z długu, ogromnego długu, sfinansowała pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców, a także dla samorządów. Samorządy w całej Europie stały się niesłychanie ważne w czasach pandemii i niesłychanie ważne także dla władzy państwowej.

Wzorem innych krajów trzeba powiedzieć, czego samorządy oczekiwały i oczekują od władzy państwowej:

 • Po pierwsze wsparcia finansowego. Spadek dochodów mieszkańców, ale i przedsiębiorców odbije się na samorządowej kasie. W Polsce do tego dochodzi znaczące obniżenie na rok 2020 dochodów z PIT w wyniku wcześniejszych działań rządowych (w Krakowie prawie 300 mln zł). To wsparcie może mieć kilka postaci – redukacja tzw. Janosikowego, czyli daniny płaconej przez samorządy (w przypadku Krakowa to 117 mln zł w 2020), osłabienie rygorów zadłużania (samorządy mają wyliczany corocznie wskaźnik zadłużania i ze względu na konieczność pokrycia luki dochodowej trzeba to podnieść), zwiększenie dotacji i subwencji. W części władze państwowe zastosowały tę pomoc, ale dla Janosikowego tylko przesunięto termin zapłacenia, w sprawie dodatkowego zadłużania podniesiono ten wskaźnik tylko na 1 rok.
 • Po drugie samorządy potrzebują ułatwień w zakresie działalności. Choćby ułatwień w obsłudze przedsiębiorców w zakresie mikropożyczek, gdzie, ze względu na skalę, czeka się dłuższy czas. Choćby w ustawowym wprowadzeniu preferencji dla lokalnych przedsiębiorców w zamówieniach publicznych, choćby w wielu decyzjach szczegółowych, które nie mogą być w stanie pandemii realizowane na dotychczasowych zasadach.
 • Po trzecie samorządy potrzebują realnej rozmowy i konsultacji na etapie tworzenia poszczególnych aktów prawnych. Może wtedy nie byłoby tak wielu błędów, pomyłek i korekt aktów prawnych, może wtedy obsługa choćby przedsiębiorców byłaby sprawniejsza i szybsza, może samorządy wyjaśniłyby pewne niezrozumienia, które potem i tak muszą być prostowane. Właśnie dlatego mamy tarczę 1.0, mamy tarczę 2.0, mamy tarczę 3.0, a w każdej znajdują się korekty zapisów z poprzednich tarcz. Przykładem tego braku dialogu i konsultacji jest ogłaszanie otwarcia żłobków i przedszkoli bez ustalenia z samorządami warunków otwarcia.
 • Po czwarte samorządy oczekują od władz państwowych pilnego i rzeczywistego dialogu w sprawach odmrażania gospodarki i samorządów, ochrony zdrowia, ochrony miejsc pracy i społecznej solidarności. Roboczo można powiedzieć, wzorem jednego z amerykańskich prezydentów: gospodarka rządzie !

Takie są postulaty polskich samorządów (w tym Krakowa) do władz państwowych. W tym kontekście trochę dziwne są próby medialnego pokazywania władz państwowych jako jedynych walczących z koronowirusem, a samorządów jako nieradzących sobie z tą walką. Wydaje się, i to wrażenie jest chyba szerokie, że to właśnie samorządy stanęły na pierwszej linii walki z koronowirusem, na pierwszej linii wspierania przedsiębiorców i mieszkańców, a władze państwowe dopiero potem dołączyły. Ale to władze Państwa uchwalają ogólnopolskie narzędzia wspierania i warto, aby postulaty samorządów były przez te władze uwzględniane. To będzie w interesie mieszkańców gmin, miast, powiatów, więc będzie w interesie obywateli Rzeczpospolitej !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >