Chaos i kompromitacja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jesteśmy w okresie nadzwyczajnym, kiedy ludzie są pozbawiani możliwości swobodnego poruszania się, kiedy z obawami czekają na to, co przyniesie przyszłość, gdzie tracą życie, zdrowie, pracę, perspektywy. I w tym czasie oferuje się ludziom wybory, a w zasadzie głosowanie. Nie wybory, bo przecież nie było kampanii, nie było równowagi w dostępie do mediów publicznych, nie było sporu programowego, czy sporu personalnego.

Na szczęście do tego głosowania nie doszło. Bo gdyby doszło, na pewno byłyby skutki w postaci nowych zachorowań, może nawet zgonów. Bo gdyby doszło, wzięłoby udział bardzo mało głosujących. Bo gdyby doszło, liczenie głosów w dużych miastach trwałoby dłużej niż przerwa między pierwszą a drugą turą. Bo gdyby doszło, wybrany w takim głosowaniu prezydent byłby pozbawiony szacunku znacznej części społeczeństwa, która nie akceptowałaby takiego wyboru. Bo gdyby doszło, bylibyśmy omijani przez znaczną część państw świata. Bo gdyby doszło, byłby to śmiertelny cios dla obecnej władzy państwowej. Na szczęście nie doszło…

Ale nie doszło w wyniku nieczytelnych działań. Zamiast skorzystać z możliwości jaką daje Konstytucja RP – czyli wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przesunięcie wyborów na 90 dni po wygaszeniu stanu nadzwyczajnego – szukano rozwiązań hybrydowych. Takim rozwiązaniem miała być zmiana Konstytucji, aby przesunąć o 2 lata wybory. Takim rozwiązaniem miały być wybory kopertowe, zupełnie nieprzygotowane i nieokreślone. A przecież na stole leżało rozwiązanie optymalne – wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, przesunięcie wyborów na czas po zakończeniu tego stanu.

Podobno stan klęski żywiołowej miał przynieść procesy o odszkodowania. Ale najwięksi prawnicy wykazali nieprawdę takiej interpretacji. Podobno stan klęski żywiołowej nie powinien być robiony, by skutkiem miało być wstrzymanie wyborów. Ale przykłady kilkunastu krajów Europy i świata temu przeczą. Wydaje się, że chodziło tutaj tylko i jedynie, aby wybory odbyły się jak najszybciej, bo leżało to w interesie obecnej władzy.

W ten sposób wprowadzono w Polsce olbrzymi chaos. Jeszcze parę dni przed oficjalnym terminem wyborów nie wiedzieliśmy kiedy będą i jakie. Państwowa Komisja Wyborcza została pozbawiona prawa prowadzenia wyborów, a miała to robić Poczta Polska. Kolejny chaos i kompromitacja. O zmianie terminu i zasad zdecydowało dwóch szeregowych posłów, a nie upoważnione organy Państwa. Kolejny chaos i kompromitacja. Wreszcie rozwiązanie ostateczne było na tyle chybotliwe, że jeszcze w sobotę ważyły się losy wyborów. Kolejna kompromitacja i chaos.

Ten chaos i kompromitację widzą Polki i Polacy. Widzą, że władza państwowa jako pierwszoplanowe działania w czasach pandemii widzi działania polityczne, mające chronić jej interes. Widzą, że na drugi plan schodzą działania antywirusowe – wspierające utrzymanie życia i zdrowia obywateli, wspierające perspektywy gospodarcze i społeczne Polek i Polaków.

To największa kompromitacja Rzeczpospolitej od czasów 1989 roku. To powód do wstydu dla ludzi, którzy do tego doprowadzili. Ten wstyd przylgnie do tych ludzi, jak to bywało w historii. 

Sprawa jak najbardziej dotyczy Krakowa i naszych mieszkańców. Oni bowiem też tym chaosem i tą kompromitacją byli dotknięci. I to w czasie, kiedy walczą o swoje zdrowie, perspektywy życiowe, przyszłość. Samorządy, w tym samorząd Krakowa, stara się w miarę zmniejszających się możliwości wspierać przedsiębiorców i mieszkańców naszego miasta i to traktujemy jako swój priorytet.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >