Ceremonia sadzenia Dębów Katyńskich z okazji 75 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 r.

dab katynskiNarody tracące pamięć tracą życie, dlatego trzeba dbać o historię i o pamięć ludzi, którzy dla Ojczyzny żyli i oddawali życie. Katyń – to rzeczywiste, ale i symboliczne miejsce stracenia polskich oficerów, tylko dlatego, że byli Polakami, było Miednoje, były setki znanych i nieznanych miejsc. Wszędzie ginęli Polacy, ginęli polscy żołnierze, bo byli Polakami.

Dziś jest rocznica – ponad 75 lat temu okupant ze wschodu zarządził rzeź polskich oficerów i żołnierzy, zdecydował, że muszą zginąć. Zostali zamordowani strzałem w głowę, to straszna śmierć. Ale żadna śmierć nie jest straszna dla Ojczyzny. Dziś sadzimy dęby pamięci, aby dziś i w przyszłości pamiętać o obrońcach Ojczyzny, o wszystkich obrońcach Ojczyzny. Kiedyś, może za parę, może za paręnaście lat przyjdziecie tutaj ze swoją rodziną, swoimi dziećmi  i powiedźcie, że te wielkie dęby są właśnie dla pamięci polskich żołnierzy, zamordowanych przez okupanta, że także wasze dzieci powinny pamiętać o tych bezimiennych czasem polskich bohaterach.

I mój wątek osobisty – mój pradziad, oficer Wojska Polskiego, zginął w 1939 roku, gdzieś na ziemi Sejnieńskiej, z oddziałem polskich pograniczników z 25. batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza uchodząc z Sejn przed Niemcami. Prawdopodobnie natknęli się na żołnierzy sowieckich, którzy gdzieś ich zabili. Dlatego zawsze, gdzie jestem stawiam świeczkę na grobie nieznanego żołnierza Rzeczpospolitej, który zginął w obronie Polski.

Chwała bohaterom, bezimiennym żołnierzom Rzeczpospolitej, chwała bohaterom spod Katynia, Kozielska i Miednoje, chwała wszystkim, którzy oddali życie za Rzeczpospolitą. Niech pamięć o bohaterach nigdy nie zginie. Jesteśmy Polakami i musimy pamiętać o polskich bohaterach !

Uroczystość sadzenia Dębów Katyńskich odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 na Woli Duchackiej.

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >