Bezpieczne wybory

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

W maju powinniśmy wybierać prezydenta Rzeczpospolitej na następną kadencję. Wcześniej powinna być kampania wyborcza, prezentacja kandydatów, debaty, objazd kraju, prezentacja programu i dyskusja o tym. Koronowirus wymiótł wszystko. Nie ma kampanii, nie ma prezentacji kandydatów, nie ma programów, nie ma debat, nie ma dyskusji. Ma być tylko głosowanie.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej wybory prezydenckie powinny być równe, tajne, powszechne i bezpośrednie, a przeprowadza je Państwowa Komisja Wyborcza. Jakie będą, kiedy ze względów oczywistych kandydaci mają nierówne prawa do jedynej widocznej kampanii, jaką prowadzi publiczna telewizja? W jaki sposób są powszechne, kiedy zarówno w wersji urnowej, jak i w wersji korespondencyjnej, znaczna część wyborców nie będzie mogła głosować, choćby osoby za granicą? Jak będą tajne, kiedy nie mamy żadnego doświadczenia w wyborach korespondencyjnych?

Jest realnie pięć pomysłów na przeprowadzenie wyborów:

Pierwszy – 10 maja idziemy do urn, mimo braku kampanii i ze świadomością, że nie jesteśmy do tych wyborów przygotowani organizacyjnie, ale przede wszystkim, że wybory te, wzorem 1. tury wyborów samorządowych we Francji czy w Niemczech, na pewno przyniosą znaczące zwiększenie skali zakażeń, ale i śmierci wśród głosujących i organizujących wybory. Jak będzie się czuł Prezydent Rzeczpospolitej wybrany w takich wyborach? Kto za jakiś czas stanie przed Trybunałem Stanu w odpowiedzialności za tak przeprowadzone wybory?

Drugi – 17, 24, a może 23 maja, wybory w trybie korespondencyjnym. Czyli rozniesienie 30 milionów podwójnych kopert pod 16 milionów adresów przez kilkanaście tysięcy listonoszy, a potem zebranie do kilkunastu tysięcy skrzynek pocztowych parunastu milionów kopert. Potem otwieranie w halach sportowych tych kopert przez setki, tysiące członków komisji wyborczych. Liczenie przez kilkanaście dni. Biorąc pod uwagę kompletny brak doświadczeń i przygotowania – kompletny chaos i bałagan, ale najtragiczniejsze będą tysiące zarażeń i setki zgonów, wzorem tak przeprowadzanych wyborów gdzie indziej. I Prezydent Rzeczpospolitej wybrany w takich wyborach, z bardzo niską frekwencją, w czasach gdy potrzeba jednoczenia sił.

Trzeci wariant – po krótkim okresie wprowadzenia w maju/czerwcu stanu klęski żywiołowej wybory w sierpniu/wrześniu. Głosowanie do urn albo korespondencyjne. Na pewno wariant lepszy niż dwa poprzednie, ale… Ale duża niepewność, czy epidemia zejdzie do poziomu pozwalającego na bezpieczne głosowanie, ale zbyt krótki okres na przygotowanie wyborów korespondencyjnych. W konsekwencji wybory w sporym chaosie i bałaganie, a być może, niestety, wymagające przeniesienia.

Wariant czwarty – wybory za rok, w maju 2021, przesunięte za zgodą polityczną koalicji i opozycji przez stan klęski żywiołowej. Za zgodą czy deklaracją głosowania w parlamencie nad przedłużeniem stanu nadzwyczajnego. Jest czas na dobre przygotowanie wyborów, jest czas na przygotowanie i przetestowanie głosowania korespondencyjnego, a może i internetowego. Plus – potencjalnie większe bezpieczeństwo i czas na przygotowanie, brak ingerencji w Konstytucję, plus poprzez pokazanie zgody politycznej w najważniejszych sprawach. Minus – ryzyko, że termin za rok może być ze względu na epidemię przesunięty.

Wariant piąty – wybory za dwa lata, ze zmianą Konstytucji i przedłużeniem kadencji Prezydenta RP. Plusy to więcej czasu na przygotowanie, mniejsze ryzyko pozostawania w czasie epidemii, spokojniejszy czas na walkę z epidemią, ale i minusy – manipulowanie Konstytucją RP, potężne niezadowolenie części społeczeństwa taką sytuacją i bardzo słaba pozycja wewnętrzna i zewnętrzna takiego Prezydenta RP.

Taki jest realnie wybór Rzeczpospolitej, wybór naszej klasy politycznej. Są bardzo niedobre doświadczenia wyborów w czasie zarazy (wybory samorządowe we Francji i w Bawarii), jest manipulacja Konstytucją. Według mnie dopuszczalne ze względu na przyzwoitość i odpowiedzialność, nie tylko polityczną, ale i karną, są warianty – wybory po krótkim okresie stanu nadzwyczajnego (wariant trzeci) i zgoda klasy politycznej na stan nadzwyczajny i przesunięcie wyborów o rok, na maj 2021 (wariant czwarty).

Co robią inni, nauczeni negatywnymi doświadczeniami wyborów w trakcie pandemii? Albo robią zaraz po zakończeniu epidemii (Korea Południowa) albo przesuwają o kilkanaście miesięcy na czas po uspokojeniu się pandemii. Przesuwane są Igrzyska Olimpijskie, nawet wielka parada zwycięstwa z 9 maja jest przesuwana na późniejszy czas.

Osobiście uważam, że wariant czwarty jest dla Polski i Polaków najlepszy, najbezpieczniejszy i dający największe efekty. Także ten polityczny – zawieszenie sporu wyborczego na czas pandemii.

Są takie chwile w życiu narodów, w których te narody decydują nie tylko o najbliższych sprawach, ale decydują o swojej przyszłości na dekady. Tak było, kiedy nasi przodkowie ponad 100 lat temu zawalczyli o Rzeczpospolitą po latach zaborów, tak było kiedy moje pokolenie zawalczyło w latach 80-tych o wolną Polskę, ale i Europę i świat, świat pokoju i współpracy.

Dziś wszyscy mamy jakiś wpływ na to jak dla Polski będą wyglądały najbliższe kilkanaście/kilkadziesiąt lat. Czy będą latami trudnego, ale realnego wychodzenia z problemów, latami wspólnej pracy o nasze rodziny, nasze wspólnoty, naszą Polskę i naszą Europę, czy będą latami sporów, walki za wszelką cenę, latami grzęźnięcia politycznego, gospodarczego i społecznego naszych rodzin, naszych wspólnot, naszej Polski i Europy. Najbliższy rok o tym zadecyduje…

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >