Bezpieczeństwo miejskich finansów a obietnice wyborcze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 r.

Podczas kampanii wyborczej składa się wiele obietnic. Większość z nich jest realna i możliwa do zrealizowania. Jednak poważne obietnice to poważne skutki finansowe i merytoryczne dla Krakowa. Świadomi odpowiedzialności za sytuację finansową naszego miasta jesteśmy zmuszeni odnieść się do skutków finansowych i merytorycznych części przedstawionych przez innych kandydatów obietnic wyborczych.

Trzeba to zrobić, bowiem nie przedstawiono tych skutków mieszkańcom, nie pokazano z jakimi konsekwencjami te obietnice się wiążą. Wszystko jest prawie możliwe, ale trzeba wiedzieć, ile naprawdę dana obietnica będzie kosztować, jakie skutki przyniesie i skąd na taką obietnicę weźmiemy pieniądze. O tym była nasza, osób szczególnie odpowiedzialnych za bezpieczeństwo finansów Miasta, dzisiejsza konferencja.

Zapraszam do oglądnięcia prezentacji i zapoznania się z realnymi skutkami tych obietnic.


W prezentacji poruszamy następujące obietnice wyborcze:

 1. Bezpłatna komunikacja. Jakie są skutki tej obietnicy i dlaczego Kraków to nie Tallin? Podstawowa różnica przy transporcie publicznym jest taka, że w Tallinie bilety pokrywają tylko 20-25% kosztów transportu, a u nas około 40-60%. To oznacza, że dla pokrycia luki biletowej potrzebujemy o wiele większych środków, a więc o wiele więcej nowych podatników. Mamy w Krakowie 70-120 tysięcy potencjalnych podatników, ale na pewno nie wszyscy się zdecydują. Bezpłatne bilety, są możliwe, ale potrzeba dodatkowych, sporych pieniędzy. Co również ważne – przy bezpłatnej komunikacji nie będzie jej więcej, a inwestycje w nią będą ograniczone.
 2. Likwidacja części spółek miejskich lub z udziałem Miasta. I tu też są poważne, idące w setki milionów złotych, konsekwencje. Przykładowo likwidacja samej tylko ARM oznacza, że trzeba będzie przejąć jej kredyt, nie będzie pełnego odliczenia VAT, nie będzie też oszczędności z podatkowej grupy kapitałowej. To duże straty!
 3. Znaczące obniżenie opłat komunalnych. Jak mówi przysłowie: „co tanie to drogie” – skutki dla mieszkańców mogą być bardzo poważne. W ostatecznym rozrachunku będzie drożej albo będziemy musieli zrezygnować z wielu działań.
 4. Metro i szybka kolej miejska, z nieokreślonymi, ale bardzo dużymi nakładami i bieżącym wzrostem kosztów.
 5. Pomysły edukacyjne, z których większość realizujemy, a spora część jest poza naszymi – Miasta – kompetencjami.
 6. Propozycje w zakresie służby zdrowia, które w większości już są realizowane.

Kampania wyborcza to czas obietnic, a obietnice powinny pokazywać nie tylko, co chce się zrobić, ale i ile to będzie kosztowało, a także skąd będą środki i jakie będą inne konsekwencje takich działań.

Mieszkańcy powinni otrzymywać wiedzę o plusach i konsekwencjach proponowanych zmian. Wszyscy wiedzą, że budżet, także domowy, ale i budżet Krakowa, nie jest z gumy i wszystkiego nie da się zrobić. Pomysły bez realnych pieniędzy to utopia, a Kraków potrzebuje realnych planów.

Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta

Andrzej Hawranek – Przewodniczący Komisji Budzetowej Rady Miasta Krakowa

Sławomir Pietrzyk – Przewodniczący Komitetu Audytu Rady Miasta Krakowa

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >