Archiwum aktualności

Ważna ustawa i konieczna zmiana, czyli o ustawie o rewitalizacji i o sklepach wielkopowierzchniowych poza miejscowymi planami.

Zapraszam do lektury tekstu o zmianach w ustawie o rewitalizacji oraz o ryzyku wznoszenia sklepów wielkopowierzchniowych bez miejscowych planów i o proponowanej rezolucji Rady Miasta Krakowa w tej sprawie.

Czytaj dalej >>

Okiem Przewodniczącego – Pomóc książce !

Tuż przed wakacjami toczyła się w Krakowie ważna dla obecnych, jak i przyszłych, pokoleń dyskusja o wsparciu czytelnictwa książek. Czy powinniśmy ratować w Polsce, w Krakowie, czytelnictwo książek, a jeśli tak to jak? Czy wprowadzenie (na okres pierwszego roku po wydaniu), stałej ceny książki to dobry pomysł?

Czytaj dalej >>

Moim zdaniem: Podsumowanie 6 miesięcy kadencji Rady Miasta

Obiecałem, że będę komentował poszczególne okresy funkcjonowania Rady Miasta Krakowa tej kadencji i pokazywał, jak oceniam różne nasze działania. Każdy lubi się chwalić, więc najpierw o sukcesach i pozytywach tych 6 miesięcy.

Czytaj dalej >>

Tematy dnia w TVP Kraków

W sobotę, 18 lipca, programie Tematy dnia w TVP Kraków rozmawiałem o zasadach sprzedaży alkoholu w Krakowie, o „pakiecie Arkita” ws. działań antysmogowych oraz o inicjatywach Rady Miasta Krakowa na rzecz zmian w prawie krajowym w tych sprawach. Zapraszam do obejrzenia programu na stronie TVP: http://krakow.tvp.pl/20886699/18-vii-2015

Przedreferendalna debata o JOWach.

Moje 2. Koło Gospodarcze, wraz z innymi kołami krakowskiej PO RP: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, Stare Miasto, Rozwoju Regionalnego, Wzgórza Krzesławickie oraz Dzielnic VI, XIII, XVI zorganizowało otwartą debatę na temat pierwszego pytania nadchodzącego referendum, czyli: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP?.

Wśród gości byli dr Jarosław Flis – adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ,
Stanisław Żółtek – europoseł, wiceprezes KNP, Wojciech Krzysztonek radny Krakowa, a na sali znalazło się ponad 50 słuchaczy. Większość jednak była przeciwna takiej zmianie ustrojowej.

Wizyta gości z Ołomuńca

W Ołomuńcu na Fiszplacu, gdym na warcie stał…

Tą starą, cesarsko-królewską piosenką wojskową przypomniałem związki Krakowa i Ołomuńca, podobnego choć mniejszego od Krakowa, miasta Czech. Piękna katedra, wspaniała starówka i jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów oraz tysiące studentów i jeszcze więcej turystów. Wiele wspólnej historii i problemów dnia dzisiejszego. Umówiliśmy się na spotkanie w czerwcu przyszłego roku w Ołomuńcu, na nieistniejącym Fiszplacu. Czesi starają się o nowych turystów, w tym szczególnie polskich, stąd mają nawet przewodnik po Ołomuncu po polsku. Do zobaczenia na Fiszplacu…

O spotkaniu pisze także Magiczny Kraków: krakow.pl

Projekt Miasto Ogród 2015

Już od 20 lat w Krakowie odbywa się corocznie konkurs na piękne ogrody, zieleńce i skwery.

Krakowska Karta Mieszkańca – spotkanie zespołu roboczego

W ramach spotkania zespołu roboczego ds Krakowskiej Karty Mieszkańca powzięliśmy następujące ustalenia:

 • Do zespołu zostaną powołani radni.
 • Przekazanie prezentacji i kontaktów z Warszawy.
 • MPK – sprawdzi możliwości technologiczne rozszerzenia i szybkiego wdrożenia części.
 • MPK – przygotuje wstępny szacunek ekonomiczny.
 • Biuro UE sprawdzi możliwości pozyskania środków.
 • Barometr da odpowiedź – ile % jest osób mieszkających, a nie płacących i czy preferencje jak w Warszawie zachęcą ich do przeniesienia się z podatkami do Krakowa.
 • Następne spotkanie w sierpniu, weryfikacja ustaleń.

Zapraszam na ostatni przed wakacjami Newsletter

Piszę w nim o ostatniej sesji RMK, o nowym Honorowym Obywatelu Krakowa, o pakiecie księgarskim, o moich inicjatywach na sesji. Zapraszam na aktywne lato Krakowskiej PO, na platformerską ankietę, na spotkanie poniedziałkowe ws. programu wsparcia Huty, wreszcie na debatę przedreferendalną o Jednomandatowych Okręgach Wyborczych w czwartek godz. 18 do Hotelu Royal, gdzie w profesjonalnym gronie o tym porozmawiamy. Wspaniałych wakacji !

Czytaj dalej >>

Wraz z grupą samorządowców otrzymałem Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

W imieniu odznaczonych osób chciałbym serdecznie podziękować za te wysokie odznaczenia. Reprezentujemy wielką rzeszę krakowskich samorządowców, którzy od 25 lat zmieniali to miasto, nasze miasto – Kraków. Wśród nas są radni z wieloletnim stażem, przewodniczący dzielnic samorządowych, członkowie władz wykonawczych, twórcy krakowskiego samorządu. Dziękujemy Panu Prezydentowi Rzeczpospolitej za uhonorowanie nas, a poprzez nas – uhonorowanie wielkiej rzeszy krakowskich samorządowców.

Dziękujemy współpracownikom, kolegom i koleżankom. Dziękujemy reprezentującemu Miasto Kraków Panu Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. To On wnioskował dla nas o te ordery. Przez ponad połowę czasu funkcjonowania krakowskiego odrodzonego samorządu stoi na jego czele. Dziękujemy Panu Wojewodzie za tą podniosłą uroczystość.

Dziękujemy naszym rodzinom za wyrozumiałość dla naszego samorządowego szaleństwa. Wreszcie dziękujemy mieszkańcom Krakowa, że pozwolili nam swoimi wyborczymi wyborami służyć sobie w samorządzie. Jest wielkim zaszczytem być samorządowcem Miasta Krakowa i za ten zaszczyt wszystkim dziękujemy.

Moje podsumowanie 21 lat służby w samorządzie: kosmider.krakow.pl/o-sobie/#dzialalnosc-samorzadowa

Wsparcie dla antysmogowych zmian ustawy ekologicznej i dla zmian ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Kolejna ważna sprawa – rezolucja ws. przyspieszenia uchwalenia zmian do ustawy o ochronie środowiska. To wsparcie dla tzw. pakietu Arkita, czyli zmian w ustawie, pozwalających na ważne w przyszłości dezycje samorządów, w tym doustalenie sposobu wprowadzania zakazu palenia węglem, ustalania parametrów paliw i palenisk dopuszczanych przez gminy. Chcemy, aby ta zmiana weszła jeszcze w tej kadencji parlamentu. Dziękuję wszystkim, szczególnie Pani dr Annie Prokop Staszeckiej – szefowej Komisji Ekologii Rady Miasta Krakowa. POspieszcie się parlamentarzyści !

O sprawie pisze także Gazeta Wyborcza: krakow.gazeta.pl

Po Witkacym – wystawa prac krakowsko-zakopiańskich architektów

Zakopane w Krakowie. Wystawa zakopiańskich architektów w ogrodzie sztuki w Krakowie. Ciekawe i inspirujące

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM 2016 w Krakowie to infolinia w kilku językach, mobilne aplikacje, wakacyjny rozkład jazdy i 100-200 busów i 60-100 tramwajów dodatkowo na trasach, to 40 nowych tramwajów, to nowy przystanek kolejowy w Łagiewnikach, to remonty kilkunastu ulic, to monitoring wizyjny, to nowy system informacji publicznej, to papieska linia tramwajowa, to brak 60 mln zł, to wielka akcja promocyjna. Najwieksze wydarzenie publiczne w historii naszego miasta i Polski. www.krakow2016.com

Konferencja na AGH – Poland India IT Forum 2015

Konferencja ws współpracy w zakresie IT i nie tylko. Wielkie firmy, wielcy inwestorzy, wielkie szanse także dla Krakowa ! Uczestniczyło kilkudziesięciu indyjskich inwestorów, były ciekawe prezentacje. Ja mówiłem o atutach Krakowa jako miasta dla takich inwestycji. I dla wielu zaskoczenie – najważniejsze obok wykształconej kadry są rozwinięte działania społeczne, furorę robi nasz bilans kompetencji i potrzeb, a także działania wspierające start-upy. Liczymy, że Projekt Nowa Huta Przyszłości też skorzysta !

Przyjmujemy polskie dzieci ze wschodu

Krakowski Budżet Obywatelski

Kolejna edycja Krakowskiego Budżetu za nami. Zwycięzcy się cieszą, frekwencja niezła, choć słabsza niż rok temu, więcej zadań i wolumenu zgłoszonych zadań, więcej zadań do realizacji. Po tej edycji przede wszystkim zmienić powinniśmy terminy poszczególnych etapów, aby było na różne sprawy zdecydowanie więcej czasu. Osobiście cieszę się, że wśród zwycięzców są i te rzeczy, na które sam głosowałem. I lokalne i miejskie.

Wśród projektów ogólnomiejskich, które uzyskały największą liczbę głosów są: tor motocyklowo-samochodowy w Krakowie (koszt budowy 3 mln zł), bezpłatny angielski 5 razy w tygodniu dla krakowskich uczniów (koszt 882 500 zł), zagospodarowanie Zalewu Bagry (koszt 3 mln zł), publiczne kąpielisko wraz z ogólnodostępną plażą miejską zlokalizowane na terenie kamieniołomu na Zakrzówku (koszt 3 mln zł). Szczegółowe wyniki opublikowane są na stronie: www.budzet.krakow.pl

Spotkanie Bractwa Mecenatu Kultury

Spotkało się Bractwo Mecenatu Kultury, któremu jako Przewodniczący Rady Miasta przewodzę. Mieliśmy w 4 kategoriach po kilka – kilkanaście zgłoszeń. Wybraliśmy najlepszych, choć konkurencja była duża. Ogłoszenie wyników w listopadzie !

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Drwinka – Tuchowska

Uchwała o kierunkach działania Prezydenta w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Drwinka – Tuchowska to kolejny etap ochrony dla obszaru Parku Drwinka. Poniżej przedstawiam prezentację na ten temat, a o wcześniejszych pracach pisałem tutaj.

Czytaj dalej >>

Uroczystości z okazji połączenia Krakowa z Podgórzem

Podgorze zawsze na górze! Tak, jak przed stu laty, 4 lipca, odbyliśmy spotkanie władz Krakowa i Podgorza i odnowiliśmy porozumienie sprzed 100 lat o połączeniu obu miast. Potem był Wiedeński Bal Kotylionowy na Podgórzu w takt walców i polek. Z kolei dzień w wcześniej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarto wystawę „Dwa miasta, dwa brzegi” poświęconą tym historycznym wydarzeniom.

Jak Podgórze do Krakowa przyłączano

Dla jednych jest miastem w mieście, dla innych małą ojczyzną. Podgórze łączy w sobie historię, tradycję i nowoczesność. Już za kilka dni świętować będzie oficjalne połączenie ze Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem, a już w środę w podgórskim magistracie odbywała się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa.

Cały materiał znajdą Państwo na stronie TVP: krakow.tvp.pl/20692057/jak-podgorze-do-krakowa-przylaczano

Nowe Centrum Kultury na Bieżanowie

Centrum Kulutry Bieżanów to jedna z inwestycji na południu Krakowa realizowanych z okazji 100-lecia połączenia Krakowa i Podgórza. Przedstawiam prezentację na ten temat stworzenia Filii Domu Kultury „Podgórze” na Bieżanowie, w budynku przy ul. Aleksandry 1.

Czytaj dalej >>

XX Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji połączenia Krakowa z Podgórzem

Spotkanie z P. Prezes SM Podgórze

Na prośbę dyrektora ZSOI nr 7 Pana Ławrowskiego spotkałem się z Panią Prezes SM Podgórze, Marią Santurą. Rozmawialiśmy o możliwym skwerze na terenach SM w rejonie ulic Estońskiej i Algierskiej, o możliwych działaniach z Centrum Aktywności i Kultury na Woli Duchackiej. Jest dobra wola, można się dogadać i porozmawiamy jeszcze w lipcu !

Urodziny Witolda Beresia

Witek Bereś ma 55 lat. Nie do wyobrażenia ! Praca z Ks. Tischnerem, w Tygodniku Powszechnym, zaangażowanie w wiele innych ważnych spraw. Witek, jesteś wielki !

Otwarcie przebudowanej ul Korpala na Klinach

Otwarta została nowa ulica Korpala do ulicy Mieczykowej na Klinach. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli łatwiejszy wyjazd z osiedla, zwiększy się też bezpieczeństwo drogowe w tym rejonie.

Wręczenie tytułów Filantropa Krakowa 2014

29 czerwca wręczyliśmy tytuły Filantropa Krakowa 2014. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest od piętnastu lat, a w tym roku sśród laureatów znaleźli się Ks. Jan Seremak, Pan Stanisław Sitko i Fundacja Tesco Dzieciom.

Memoriał Królikiewicza

28 czerwca, jak co roku, choć tym razem w deszczowej pogodzie, odbył się kolejny Memoriał majora Królikiewicza. A przy okazji poważna dyskusja o Parku Ruczaj i możliwościach inwestycyjnych Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej.

O budżecie obywatelskim w TVP Kraków

Już w sobotę rozpocznie się głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim Krakowa. Z tej okazji miałem przyjemność gościć w studiu TVP Kraków w programie Tematy dnia.

Cały program znajdą Państwo na stronie TVP: krakow.tvp.pl/20486953/16-vi-2015

Konkurs na zagospodarowanie Zakrzówka

Przed nami kolejny ważny krok do właściwego zagospodarowania Zakrzówka – odbędzie się konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Ruczaj potrzebuje miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku.

Więcej o w materiale LoveKraków.pl:

Barometr krakowski

Barometr Krakowski to planowane, cykliczne badanie opinii i preferencji mieszkańców Krakowa. Badanie ma być źródłem wiedzy dla władz miasta na temat społecznego odbioru różnorodnych problemów Krakowa oraz oceny działań władz miasta przez mieszkańców.

Czytaj dalej >>

Gratulacje dla Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy


Krakowska Karta Mieszkańca

Krakowska Karta Mieszkańca to jedna z moich inicjatyw wyborczych. Wówczas zaproponowałem utworzenie Karty Przywilejów Krakowskich dla osób płacących w Krakowie podatek dochodowy. Nadszedł czas realizacji tego postulatu.

Czytaj dalej >>

Reforma finansów samorządowych ?

Samorząd dochodzi do granic wytrzymałości finansowej oraz organizacyjnej. Konieczny jest zwrot w funkcjonowaniu finansów lokalnych, gdyż inaczej Polska nie będzie w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom mieszkańców. Jak go dokonać? Na czym powinny się oprzeć dochody wspólnot? Czy trzeba utrzymywać tak silnie redystrybucyjny system? Jak ograniczyć zadłużanie się JST i przywrócić zasadę adekwatności? Jakich zmian potrzebuje system subwencji i dotacji, by nie sprowadzał się do mechanicznego wypłacania pieniędzy z budżetu państwa?

W poniedziałek, 4 maja, w organizowanej przez Forum Ekonomiczne dyskusji na te tematy wzięli udział:

 • Justyna Glusman, Ekspert, Związek Miast Polskich,
 • Agata Dąmbska, Ekspertka, Forum Od-nowa,
 • Rafał Antczak, Członek Zarządu, Deloitte Consulting S.A.,
 • Marek Wójcik, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
 • Bogusław Kośmider, Przewodniczący, Rada Miasta Krakowa,
 • Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta, Urząd Miejski w Gdańsku.

W dyskusji przedstawiliśmy główne założenia reformy finansów samorządowych. W sprawach doraźnych zaproponowałem: zmianę zasad wyliczania bieżącego wskaźnika zadłużenia poprzez uwzględnianie jako wydatków inwestycyjnych środków bieżących PPP na obsługę zadania, wyłączenie środków wyrównawczych z tego wskaźnika. To można zrobić od razu. I sprawy strategiczne:

 • Wprowadzenie standardów, zarówno w zakresie zadań zlecanych, usług publicznych jak i w zakresie księgowości i rachunkowości.
 • Wprowadzenie lokalnego podatku liniowego samorządowego PIT, i w zamian zrezygnowanie z części subwencji i dotacji.
 • Wprowadzenie ustawy metropolitalnej, uwzględniającej sprawy aglomeracji i podziału podatków.
 • Wprowadzenie docelowo po 2020 roku nowoczesnego podatku majątkowego.
 • Wprowadzenie innego, bardziej wyliczalnego i motywującego systemu wyrównawczego.

To trzeba zrobić dość szybko, ale nie rewolucyjnie, aby po okresie finansowania inwestycji środkami UE, po roku 2020 Polska i polskie samorządy były nowocześnie przygotowane do rozwoju i do nowoczesnego finansowania rozwoju. I tak będzie, polskie samorządy udowodniły, że potrafią… I tak zrobią !

Radzimy sobie ze ściskiem w SP nr 53 na Skośnej

Mimo sporych, w ostatnim czasie, nakładów na modernizacje i rozbudowę szkoły i zaplecza (budowa nowego skrzydła, wcześniej budowa sali gimnastycznej, niedawno cały kompleks sportowy – w sumie ponad 15 mln zł) ścisk w Szkole Podstawowej nr 53 jest duży. Dzieje sie tak, bo bardzo wzrasta liczba dzieci w tej szkole, sporo jest dzieci spoza. W tej sprawie reagowali rodzice, odbyło sie sporo spotkań i na ostatnim podjęliśmy załączone ustalenia. Doraźnie wykorzystujemy szatnie na sale i szukamy czegoś na zewnątrz, docelowo znacząco rozbudowujemy szkołę. Rownolegle rozpoczynamy działania ws. szkoły na Bartla, a dla młodszych dzieci bedzie budowane przedszkole na Zawiłej i na Kościuszkowców. Mam w tym swój udział, jak i Marta Patena, a rownież radni miasta i dzielnicy z tego obszaru. Tak radzimy sobie doraźnie i docelowo z problemami w tym rejonie. Szczególnie dziekuje Pani Prezydent Cięciak za śmiałe decyzje.

Okiem Przewodniczącego. O zasadach sprzedaży alkoholu w Krakowie.

Przedstawiam mój punkt widzenia ws. zasad usytuowania i ilości punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie. Co przemawia za zmianą, jakie działania musi podjąć miasto, o tym piszę w nowym artykule z cyklu „Okiem Przewodniczącego”.

Czytaj dalej >>

Remonty dróg w Krakowie

Dostaliśmy właśnie informację ws przewidzianych do remontu w tzw. trybie nakładkowym drogach w Krakowie. To efekt starania się radnych o wpisanie remontów dróg do budżetu.

Zaplanowano remont nakładkowy 38 dróg/ulic w Krakowie, z tego 7 w Okręgu, obejmującym Dzielnice VIII/X/XI.

Planujemy w Dzielnicy VIII remont nakładkowy ulic:

 • Mochnaniec – od ul.Szymonowica do ul.Chałupnika
 • Kozienicka – od ul .Grzegorzewskiej do ul.Skotnickiej

Planujemy w Dzielnicy X remont nakładkowy ulicy:

 • Żelazowskiego – od ul.Krzemienieckiej do ul.Gruszczyńskiego

Planujemy w Dzielnicy XI remont nakładkowy ulic:

 • Malborska – od ul .Sławka do nr 147
 • Witosa – Etap II od ul. Łużyckiej do ul.Herberta
 • Łużycka – od ul.Kijanki do ul.Nowosądeckiej
 • Cechowa – od ul.Bojki do ul.Gwarnej nakładka i chodnik

To są remonty , które nie bezpośrednio ale poprzez rezerwę na remonty weszły do budżetu roku 2015 i będą realizowane.

Te remonty były obiecywane i będą zrealizowane.

Dziękuję za wsparcie Kolegom i Koleżankom Radnym Miasta, Radnym Dzielnic, ZIKIT-owi i Panu Prezydentowi Majchrowskiemu.

Obiecaliśmy – realizujemy !

Życzenia Wielkanocne

Okiem Przewodniczącego. Działania antysmogowe – jak było, jak jest, jak będzie.

Smog jest problemem Krakowa od lat. Pokazuję, jak było źle z Krakowskim powietrzem, co zrobiono, jak się poprawiło i jak dalej jest źle, mimo że jest lepiej. Pokazuję, co robi Miasto, ale i jakie zmiany planowane są w ustawie, co może to dać Krakowowi. Dużo już zrobiliśmy, ale jeszcze więcej przed nami…

Czytaj dalej >>

Okiem Przewodniczącego. Pierwsze 100 dni Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018

Minęło już ponad 100 dni od pierwszego posiedzenia Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018. Wiele się od tego czasu zdarzyło, warto to podsumować. Co więc dobrego i niedobrego zdarzyło się w tych 100 dniach?

Czytaj dalej >>

Działania na Klinach i w Swoszowicach

Porównuję nakłady Rady Dzielnicy X w kadencji 2011-2014 na osiedla Kliny i Swoszowice. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Obchody święta Patrona Krakowa

W święto Patrona Krakowa – św. Józefa – złożyliśmy z Prezydentem kwiaty pod pomnikiem Józefa Dietla, wielkiego Prezydenta naszego miasta.

Podziękowania z Młodzieżowego Domu Kultury im. I. K. Gałczyńskiego

Okiem Przewodniczącego. Nowe podejście do transportu.

Nie tylko krakowianie mają do czynienia z nowym podejściem do miejskiego transportu. Zmniejszana jest przepustowość ulic, ogranicza się liczbę pasów ruchu i miejsc postojowych, wprowadza się strefę płatnego parkowania, daje pierwszeństwo tramwajom i autobusom, wreszcie buduje ścieżki rowerowe i zapewnia preferencje dla ruchu rowerowego. W jednych miastach zmiany wprowadzane są szybko i na wielką skalę, w drugich – powoli i w ograniczonym zakresie.

Warto o tym poważnie porozmawiać, wytłumaczyć zasadność tych działań i opisać, co nas jeszcze czeka.

Czytaj dalej >>

O Parku Rzecznym Drwinka – merytorycznie

Przewodniczący Rady, wespół z grupą radnych, zaproponował ochronę ewentualnie zagrożonych terenów przyszłego Parku Rzecznego Drwinka poprzez uchwalenie dwóch lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego – Park Drwinka Podedworze i Park Drwinka Bochenka.

Dowiedz się więcej >>

Zobacz prezentację:

Zmiany organizacyjne i personalne w UMK

Prezydent dokonał zmian organizacyjnych i personalnych w Urzędzie Miasta Krakowa. Zastępcą prezydenta ds. edukacji została pani Katarzyna Cięciak, szefem kluczowej spółki Miasta, realizującej Projekt Nowa Huta Przyszłości – Artur Paszko, doradcami prezydenta zostali: ds. przedsiębiorczości – Janusz Chwajoł, ds. innowacji – Paweł Węgrzyn, Pełnomocnikami: ds. polityki społecznej – Andrzej Kulig, ds. sportu – Janusz Kozioł, ds. działań antysmogowych – Witold Śmiałek.

Pragnę podziękować odchodzącym za ich udział w tworzeniu i zmienianiu Miasta. Jak wielu innych byli elementami tej sztafety, która przez wieki zmienia Kraków. Bardzo dziękuję ! Tym co przychodzą życzę wypełnienia misji, udziału w tej sztafecie zmian, życzę trudnej satysfakcji z bardzo trudnej służby mieszkańcom. Powodzenia !

600-lecie Swoszowic

W niedzielę 8 lutego w Szkole Podstawowej nr 43 zainaugurowaliśmy obchody jubileuszu 600-lecia lokacji Swoszowic.

Moje zadania w Budżecie 2015 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej 2015-2019 dla Krakowa

W Budżecie Krakowa na 2015 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2019 znalazło się wiele zadań ogólnomiejskich, ale przede wszystkim lokalnych umiejscowionych w południowych dzielnicach Krakowa: VIII Dębniki, X Swoszowice oraz XI Podgórze Duchackie.

To pierwsza część realizacji zadań, które zawarłem w moim Planie dla Dzielnic i Planie dla Krakowa, które przedstawiłem przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Teraz nadszedł czas konkretów.

Dowiedz się więcej >>

Pani Minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Maria Wasiak w TVP

Pani Minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Maria Wasiak 9 stycznia gościła w programie publicystycznym TVP „Kod Dostępu”. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii poruszanych na naszym spotkaniu – komunikacji kolejowej między Krakowem i Warszawą, modernizacji kolei, inwestycji infrastrukturalnych.

Cały program znajdą Państwo na stronie TVP: vod.tvp.pl

Spotkanie z Panią Minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Marią Wasiak

W piątek, 9 stycznia, odbyłem spotkanie z Panią Minister Marią Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Głównym tematem było znalezienie sposobu na tańsze połączenie kolejowe Krakowa z Warszawą. Pani Minister przedstawiła sytuację Firmy Przewozy Regionalne, uniemożliwiającą z przyczyn formalnych, technicznych i ekonomicznych utrzymanie pociągu Matejko. Modernizacja Magistrali do Warszawy została zrobiona, takze ze środków UE, po to, aby skrócić czas przejazdu. Użycie środków UE było uwarunkowane, jak zawsze, koniecznością osiągnięcia założonych wskaźników, a w tym przypadku nie jest to możliwe i sensowne (nie ma właściwego taboru, nie ma wolnych przejazdów, czas przejazdu dla Matejki byłby bardzo długi).

Ale widać dwa sensowne kierunki rozwiązań: pierwszy to zmiana polityki cenowej tak, aby wiecej biletów można było w przedsprzedaży kupić taniej, i drugi: aby po zakończeniu modernizacji drugiej nitki, przez Kielce i Radom, tam uruchomić tańsze, ale dłuższe połączenie kolejowe. Generalnym warunkiem jest jednak douzgodnienie sprawy wsparcia Firmy Przewozy Regionalne przez Zarząd Województwa Małopolskiego.

Obok tej najważniejszej sprawy omówiliśmy też sprawę zwiększenia refinansowania części inwestycji infrastrukturalnych z 59% do 85%, mówiliśmy o grancie na wstępne studium wykonalności metra w Krakowie, mówiliśmy o znalezieniu środków na dokończenie S7 do granic Województwa Małopolskiego, mówiliśmy też o możliwej północnej obwodnicy Krakowa. W każdej z tych spraw widać postępy i mamy nadzieje na szybkie rozwiązania. Cudów nie będzie, ale jest duża szansa na dobre decyzje.

Bardzo dziękuje Jurkowi Meysztowiczowi i Pani Minister Marii Wasiak za spotkanie. To był dobry krok !

Życzenia świąteczne i noworoczne

Wizyty w TVP Kraków i Radiu Kraków

W związku z ponownym wyborem na stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa miałem przyjemność być wczoraj w programie „Tematy dnia” w TVP Kraków (zobacz audycję), a dzisiaj rano w Radiu Kraków (odsłuchaj audycję).

Zadania zamieszczane w Wieloletniej Prognozie Finansowej

Co obiecaliśmy, że zrobimy i co już realizujemy. W Wieloletniej Prognozie Finansowej, czyli budżecie na lata 2015-2019 znajdzie się szereg zadań lokalnych z dzielnic VIII Dębniki, X Swoszowice i XI Podgórze Duchackie. Szczegóły w dziale inicjatywy

Podziękowania za zakończoną kadencję Rady Miasta Krakowa

Szanowni Państwo. Dziś kończy się kadencja Rady Miasta Krakowa, dziś kończy się moje funkcjonowanie jako Przewodniczącego Rady Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. Chce wszystkim podziękować za ten zaszczyt, za te 4 ostatnie lata. Dziękuję radnym, prezydentowi, wszystkim urzędnikom i współpracownikom, dziękuję moim wyborcom i wszystkim mieszkańcom. Było dla mnie wielkim zaszczytem służyć Państwu przez te 4 lata. To były najlepsze lata mojego życia. Bardzo dziękuję.

Zostałem wybrany radnym kolejnej kadencji. Nie mowię więc żegnajcie, ale do zobaczenia !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Kadencji 2010-2014

List od Senatora RP Bogdana Klicha

Komentarz powyborczy

Wyniki ogłoszone, jestem radnym i uzyskałem bardzo dobry wynik. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mimo mojego trzeciego miejsca na liście znaleźli mnie i zagłosowali. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali, pomagali w kampanii. To dla mnie dowód, że moje dotychczasowe prace i działania zyskały Państwa aprobatę i dobrą ocenę. Dziękuję mieszkańcom Krakowa za to, że kolejny czas będę miał zaszczyt ich reprezentować. Jak zawsze będę szukał porozumienia, sensownych rozwiązań i sposobów na polepszanie sytuacji miasta i mieszkańców. Serdecznie dziękuję i do roboty!

Gratuluję tym co się dostali. Bardzo żałuję, że w nowej kadencji nie będę mógł współpracować z Pawłem Węgrzynem, Jurkiem Woźniakiewiczem, Januszem Chwajołem czy Markiem Hohenauerem. Żal, że nie będzie Jurka Sonika, Magdy Bassary czy Roberta Pajdo. Brakować mi będzie Staszka Rachwała, Pawła Ścigalskiego czy Sławka Ptaszkiewicza. Do zobaczenia w przyszłości. Jeszcze raz dziękuję.

Podziękowanie za kampanię wyborczą

Skończyła się kampania wyborcza. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jej trakcie udzielili mi poparcia i pomocy. Dziękuję wolontariuszom, mojemu sztabowi, wszystkim zaangażowanym osobom, ale dziękuję przede wszystkim Państwu – mieszkańcom Krakowa, za wyrazy wsparcia i życzliwości, które docierały do mnie w ostatnim czasie.

Teraz przed nami wybory, w których zachęcam Państwa – po raz ostatni przed ciszą wyborczą – do oddania na mnie głosu.

Odkorkowanie Krakowa

Organizacja ruchu samochodowego w centrum Krakowa to problematyka dotycząca wielu mieszkańców miasta. Aktywnie uczestniczę w dyskusjach związanych z tym zagadnieniem, wspierając m.in. poszerzenie strefy płatnego parkowania, a w następnej kadencji chcę działać m.in. na rzecz powstania Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Więcej o odkorkowaniu Krakowa >>

Konferencja o finansach miasta i działalności UMK

Na dzisiejszej konferencji podsumowałem działania z ostatniej kadencji oraz zaprezentowałem plany na przyszłość w sprawach finansów miasta oraz w zakresie funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa.

W obu tych kwestiach wiele się działo w minionych 4 latach, nie brakowało trudnych decyzji, ale też i osiągnęliśmy spore sukcesy. Szczegóły przedstawiam na załączonej prezentacji oraz w dwóch osobnych tekstach.

Więcej o sprawach finansowych >>

Więcej o funkcjonowaniu Urzędu Miasta Krakowa >>

Konferencja Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości

Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN) organizuje dzisiaj w sali obrad RMK konferencję pod hasłem „Nowa jakość współpracy z samorządem: profesjonaliści-profesjonalistom”.

Przedstawiony zostanie m.in. projekt Legitymacji Służbowej Zarządcy Nieruchomości, która ma ułatwić zarządcom współpracę z urzędami i instytucjami, a w efekcie usprawnić administrowanie nieruchomościami w skali miasta. Sprawy mieszkalnictwa są od dawna w kręgu mojej działalności radnego, dlatego jestem zwolennikiem takiego rozwiązania.

Dowiedz się więcej na stronie Kraków.pl >>

Podsumowanie działalności Rad Dzielnic VI kadencji.

Przedstawiam Państwu prezentację podsumowującą działalność Rad Dzielnic VI kadencji. W tym czasie obchodziliśmy m.in. 20. rocznicę utworzenia krakowskich dzielnic, zmianom uległ statut miasta, przeprowadziliśmy wiele wspólnych inicjatyw, np. Porozumienie Dzielnic Podgórskich, czy Budżet Obywatelski.

Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji

Odbyliśmy ostatnią, uroczystą Sesję Rady Miasta w obecnej kadencji. To okazja do podsumowań naszych działań przez ostatnie 4 lata, ale także do podziękowań za trudną, ale udaną współpracę. Przedstawiam artykuł z „Okiem Przewodniczącego”, prezentację oraz fotopodsumowanie kadencji w formie filmu.

Czytaj dalej >>


Granty na pomoc dla organizacji kombatanckich

Zaproponowałem, aby rozszerzyć w Krakowie granty na sfinansowanie kosztów utrzymania lokali, w których działają krakowskie organizacje kombatanckie.

Lokale te funkcjonują w ramach wspólnot, więc nie można zrezygnować z płacenia. Jednak przyjęta uchwała o współpracy Miasta i krakowskich NGO daje w bardzo szczególnych wypadkach taką możliwość i o to do Prezydenta wystąpiłem.

Rzecz dotyczy 3 lokalizacji w Krakowie i kilku bardzo ważnych dla Krakowa organizacji kombatanckich: Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK, Fundusz Pomocy Żołnierzom AK im. płk. W. Żakowskiego, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Okręg Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.

W ten sposób, w przeddzień święta Niepodległości, dajemy możliwość funkcjonowania tych organizacji w Krakowie, organizacji zrzeszających osoby, które oddawały wszystko co najdroższe i najważniejsze dla Niepodległej Polski. W przeddzień Święta Niepodległości to ukłon wobec tych wspaniałych ludzi.

Więcej o akcji Kraków Pamięta >>

Okiem Przewodniczącego. Podsumowanie i podziękowanie – kadencja 2010-2014

Kończy się kadencja samorządu krakowskiego 2010-2014, kadencja trudna, skomplikowana, z wieloma zakrętami, wieloma niebezpieczeństwami, sukcesami i problemami. Czas więc podsumować kadencję, podsumować nasze działania, ocenić i pokazać co dalej może się w samorządowym Krakowie dziać.

Czytaj dalej >>

Pismo lokalne „Wokół nas” nr 3

Trzeci numer pisma lokalnego „Wokół nas”, wydawanego na południu Krakowa, jest już do ściągnięcia w formie PDF:

W numerze przedstawiam mój plan dla Krakowa na następną kadencję oraz moje plany lokalne dla poszczególnych Dzielnic. Przedstawiam także kandydatów, których popieram w wyborach do Rad Dzielnic.

Więcej o moich planach dla Dzielnic >>

Kraków Miastem StartUpów

Rodzime inicjatywy kreatywne i szeroko rozumiane środowisko startupowe w Krakowie są niezwykle ważne dla przyszłości miasta. Rozwój branży kreatywnej jest jednym z kluczowych czynników oddziaływujących na konkurencyjność krakowskich firm w skali regionalnej oraz globalnej.

Wraz z dr Małgorzatą Jantos i dr hab. Pawłem Węgrzynem przedstawiamy prezentację o tematyce: StartUp, Open Data, Open Space oraz artykuł na ten temat.

Dowiedz się więcej >>

Spotkanie z mieszkańcami na Ruczaju

Serdecznie zapraszam wszystkich na spotkanie dotyczące planów rozwoju Krakowa oraz Dzielnicy VIII, a także bieżących problemów lokalnych.

Spotkanie odbędzie się w Klubie Rancho Texas (dawniej Stare Konie) ul. Kobierzyńska 175A, w czwartek, 6 listopada 2014 r. o godz. 18:00.

Więcej o moich dotychczasowych spotkaniach z mieszkańcami piszę w dziale inicjatywy.

Krakowski Znicz Pamięci

Jestem pomysłodawcą akcji Kraków pamięta, której celem jest uhonorowanie pamięci ludzi, którzy zapisali się w historii naszego miasta i kraju. Jednym z zapoczątkowanych przeze mnie zwyczajów jest Krakowski Znicz Pamięci, w ramach którego od 2012 roku przedstawiciele władz miasta palą znicze pamięci na grobach swoich zmarłych kolegów z Rady Miasta Krakowa, na grobach Honorowych Obywateli Krakowa oraz na grobach osób odznaczonych krakowskim medalem Cracoviae Merenti. W tym roku odwiedziliśmy m.in. grób Czesława Miłosza na Skałce.

Bieg o Szablę kpt. Antoniego Stawarza

Uhonorowanie zwycięzców Biegu o Szablę kpt. Antoniego Stawarza, który corocznie odbywa się w rocznicę wyzwolenia Krakowa.

Spotkanie z mieszkańcami Krakowa na Kurdwanowie

Na kolejnym w tej kadencji spotkaniu na Kurdwanowie jako Przewodniczący Rady Miasta, ale jednocześnie radny z tego rejonu złożyłem sprawozdanie z działań w upływającej kadencji. Wyremontowane ulice – Wysłouchów, Beskidzka, częściowo Witosa, termomodernizacje w szkołach, uratowanie Parku Duchackiego, wsparcie dla monitoringu na Piaskach Nowych to główne efekty kadencji, o pozostałych piszę tutaj. Przedstawiony został też plan dla dzielnicy na przyszłość, który prezentuję tutaj.

Mówiono też o smogu, o bezpieczeństwie, o współpracy ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi: Kurdwanów Nowy i Piaski. Mówiono o koniecznym remoncie ulicy Nowosądeckiej.

Przedstawili się też kandydaci do Rady Dzielnicy XI – więcej informacji na stronie www.nasikandydaci.pl. Spotkanie zakończyło się po 3 godzinach.

Adam Macedoński Honorowym Obywatelem Krakowa

29 października Rada Miasta Krakowa przyznała dziesiąte, a zarazem ostatnie w tej kadencji, Honorowe Obywatelstwo Krakowa. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Adam Macedoński – wybitny artysta, malarz i rysownik, znany działacz antykomunistyczny.

Czytaj więcej w dziale inicjatywy >>

Brązowy medal za zasługi dla obronności Kraju

Miałem wielką przyjemność odebrać dzisiaj medal za zasługi dla obronności kraju, czyli za moją wojskową służbę, szkolenia i poligony, za zaangażowanie w działania zabezpieczające miasto – przeciwpowodziowe, w zakresie bezpieczeństwa publicznego, w zakresie wspierania wojska w Krakowie, a także działania z weteranami misji ONZ.

Jako wnuk legionisty i żołnierza AK poważnie i z należnym szacunkiem traktuje takie sprawy i tym bardziej jestem z tego wyróżnienia dumny. Ku chwale Ojczyzny !

Wizyta Wiceministra Ochrony Środowiska w Krakowie

28 października gościliśmy w Krakowie Wiceministra Ochrony Środowiska Stanisława Gawłowskiego.

Wraz z Panem Ministrem odwiedziliśmy stację monitorowania na Aleji Krasińskiego, zobaczyliśmy jak ona funkcjonuje, a była to też okazja, żeby porozmawiać o walce ze smogiem w naszym mieście. Kraków jest poligonem dla antysmogowych działań, tutaj był pierwszy zakaz palenia paliwami stałymi, powstał pierwszy program likwidacji palenisk i pierwszy program osłonowy. Pomimo nieprzychylnego wyroku WSA ws. zakazu palenia paliwami stałymi na terenie Krakowa, nie składamy broni – będziemy dalej walczyć o czyste powietrze, jest to jeden z celów, jakie stawiam przed sobą na kolejne lata, a cieszy mnie deklaracja wsparcia ze strony najwyższych władz Polski.

Rozmawialiśmy także o dotykającej nas wszystkich ustawie śmieciowej – problemach w jej wdrażaniu, wreszcie o tym, jak chcemy, żeby to faktycznie działało – chcemy zmian na lepsze, czyli niższych kosztów, lepszej organizacji i obsługi. Warto jednak pamiętać, że koszty wywozu śmieci są tak wysokie, bo wciąż wielu mieszkańców Krakowa uchyla się od opłat (szacunkowe zużycie wody wskazuje, że mamy milion mieszkańców, a tymczasem za wywóz śmieci płaci ok. 550 tysięcy). W związku z potrzebą obniżenia opłat za wywóz śmieci poruszyliśmy też temat ekospalarni – po jej uruchomieniu opłaty powinny być niższe.

Zdjęcia ze stacji monitorowania powietrza

Nowa harcówka w SP 97 na Klinach

W niedzielę, 26 października, odbyło się uroczyste otwarcie nowiutkiej harcówki przy Szkole Podstawowej nr 97 na Klinach. Gratuluję druhnom i druhom, harcerzom i zuchom Szczepu Preria. Dziękuję Pani Dyr. Madej i Maćkowi Nazimkowi, Przewodniczącemu Rady i Zarządu Dzielnicy X, dawniej harcerzowi i mojemu podkomendnemu w Szczepie Zielona Trójka.

Mówiłem, że „raz harcerzem, całe życie harcerzem”. A potem były harce w Forcie Łapianka, gdzie już niedługo choć powoli, powstanie Muzeum Ruchu Harcerskiego.

Więcej o moich działaniach na rzecz harcerstwa pisałem tutaj. Hm Bogusław Kośmider HR

Spotkanie z mieszkańcami na Kurdwanowie

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie dotyczące planów rozwoju Krakowa oraz osiedla Kurdwanów, a także bieżących problemów lokalnych.

Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury SM Kurdwanów Nowy ul. Witosa 39, w czwartek, 30 października 2014 r. o godz. 18:00.

Porozumienie Dzielnic Podgórskich na 100-lecie połączenia Podgórza i Krakowa

W czerwcu 1913r. ówczesne Rady Miast: Krakowa i Podgórza podjęły uchwały w sprawie połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza.

100 lat później odbyło się inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Dzielnic Podgórskich, łączącego wszystkie 6 podgórskich dzielnic samorządowych Krakowa.

Przedstawiam prezentację oraz artykuł – o historii, ale i o planach na przyszłość w tym rejonie Krakowa.

Dowiedz się więcej >>

Podsumowanie działań PO w sprawach bezpieczeństwa miasta i propozycje działań na przyszłość

Bezpieczeństwo Krakowa niejedno ma imię. Proponowany program Bezpieczny Kraków 3.0 to nie tylko uspołecznione działania ws. bezpieczeństwa fizycznego, szersze działania Policji i Straży Miejskiej. To także działania wspierające aktywnie działania socjalne, mieszkaniowe i przeciwpowodziowe.

Zdecydowanie chcemy, aby Kraków był bezpiecznym miastem w tych wielu, bardzo ważnych płaszczyznach. To przede wszystkim bardzo istotne jest dla mieszkańców Krakowa, dla ich poczucia bezpieczeństwa, a tym samym poprawy jakości ich codziennego życia. Stąd propozycja o wiele szerszego programu Bezpieczny Kraków 3.0.

Dowiedz się więcej >>

Podsumowanie działań antysmogowych

Działania antysmogowe to jeden z ważniejszych aspektów pracy mojej i moich kolegów z Platformy w kadencji 2010-2014.

Wdrożenie Antysmogowego Planu Przyśpieszenia i programu osłonowego przez Radę Miasta Krakowa oraz wprowadzenie zakazu palenia węglem na terenie Krakowa przez Sejmik Województwa to jedne z najważniejszych naszych działań podjętych na rzecz polepszenia stanu powietrza w Krakowie.

Przedstawiam prezentację oraz artykuł o walce ze smogiem jaką podjęliśmy w minionych latach.

Dowiedz się więcej >>

Okiem Przewodniczącego. Wstępne podsumowanie kadencji 2010-2014

Powoli zbliża się koniec kadencji samorządu 2010-2014. Wiele się w tej kadencji działo, i spraw trudnych, ale i spraw dobrych, wręcz sukcesów. Podsumujmy więc sprawy obywatelskie, ekologiczne, gospodarcze i mieszkaniowe. Przedstawiam także prawdziwą historię Pana Adama, przykład na to jak w Krakowie funkcjonuje Program Pomocy Lokatorom.

Czytaj dalej >>

Pismo lokalne „Wokół nas” nr 2

Drugi numer pisma lokalnego „Wokół nas”, wydawanego na południu Krakowa, jest już do ściągnięcia w formie PDF po kliknięciu na obrazek lub tutaj.

W numerze przedstawione są lokalne działania zrealizowane bądź realizowane na terenie Dzielnicy VIII Dębniki, Dzielnicy X Swoszowice i Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Przedstawione są także w skróconej formie inforgrafiki najważniejsze realizowane zadania w skali miasta.

Motory rozwoju Krakowa

Mijająca kadencja upłynęła pod znakiem intensywnych działań Rady Miasta w zakresie wsparcia przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego w Krakowie. Tymi zagadnieniami w ramach działalności Rady Miasta zajmowały się dwie komisje: Mienia i Przedsiębiorczości oraz Innowacji i Rozwoju, a w szczególności radni Bogusław Kośmider, Małgorzata Jantos, Janusz Chwajoł oraz Paweł Węgrzyn.

Przedstawiamy podsumowanie naszej pracy oraz plany na przyszłość – w formie artykułu oraz prezentacji.

Dowiedz się więcej >>

Obywatelski Kraków

Kraków miastem otwartym na dialog. Wraz z Małgorzatą Jantos przedstawiłem dzisiaj nasze działania w mijającej kadencji oraz nasze plany na następne lata.

Dowiedz się więcej >>

Życzenia z okazji Święta Nauczyciela

Nauczycielom, wspaniałym naszym i naszych dzieci wychowawcom, przewodnikom po wiedzy i życiu w Dniu Ich Święta życzę pasji i satysfakcji. Najczęściej nie pamiętamy z przeszłości zbyt wiele, ale wspaniałych swoich nauczycieli mamy wyrytych w sercu. Tak jak ja mam we wdzięcznej pamięci moich wspaniałych nauczycieli.

Życzę spełnienia marzeń i wdzięczności, nie tylko w przyszłości.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Okiem Przewodniczącego. Oddłużony Kraków

Wiele mówiono o złej sytuacji finansowej Krakowa, jeszcze więcej o zadłużeniu naszego miasta. Jak było, a jak jest – o tym piszę w nowym artykule.

Czytaj dalej w osobnym artykule z cyklu „Okiem Przewodniczącego”.

Krakowski Budżet Obywatelski – wstępne wyniki

W dniach 27 września – 5 października odbyło się głosowanie na projektu w ramach krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiam wstępne wyniki głosowania na Krakowski Budżet Obywatelski.

Dowiedz się więcej >>

TVP Kraków – Tematy dnia

7 października w programie TVP Kraków „Tematy dnia” dyskutowaliśmy o społeczeństwie obywatelskim w Krakowie w kontekście zakończonych głosowań w ramach Budżetu Obywatelskiego Krakowa.

Cały program dostępny jest do obejrzenia na stronie TVP Kraków.

Zielone przyspieszenie

Zielone przyspieszenie, czyli tereny zielone w Krakowie – co za nami, co przed nami? Przedstawiam prezentację na ten temat oraz film z lotu dronem nad Parkiem Duchackim, który dzięki moim staraniom udało się uratować przed likwidacją i zabudową.

Dowiedz się więcej >>

„Pamiętajcie o ogrodach. Kraków miastem parków i ogrodów”

3 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja „Pamiętajcie o ogrodach. Kraków miastem parków i ogrodów”. Miałem przyjemność być jednym z prelegentów. Więcej informacji >>

Najlepszy Radny Miasta w Rankingu Krakowskich Samorządowców

We wrześniu 2014 Instytut Aurea Libertas ogłosił wyniki swojego projektu o nazwie Ranking Krakowskich Samorządowców. Mam zaszczyt i przyjemność być zwycięzcą w kategorii Rada Miasta Krakowa. Więcej o rankingu oraz mój komentarz znajdą Państwo w osobnym tekście.

Budżet Obywatelski

Rozpoczęły się głosowania na projekty budżetu obywatelskiego. O szczegółach piszę w newsletterze z 29 września, a wybór artykułów z mediów na ten temat znajdą Państwo w dziale inicjatywy.

75. rocznica założenia Służby Zwycięstwa Polski

75 lat temu, w ciemną wrześniową noc niespodziewanej i przerażającej okupacji Polacy założyli Służbę Zwycięstwa Polski – pierwowzór największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej. Dokładnie wtedy powstały tez Szare Szeregi – podziemna organizacja harcerska z programem na dziś, na jutro i na pojutrze. Ci ludzie nie tylko otrząsnęli się po klęsce wrześniowej, ale pokazali kierunek w ciemną noc okupacji. Dziś, 27 września, w Muzeum AK święciliśmy ich pamięć. Chwała bohaterom !

Krakowski Album Patriotyczny

18 września, wraz z częścią Radnych Miasta Krakowa wziąłem udział w nagraniu do Krakowskiego Albumu Patriotycznego. Jest to inicjatywa Biblioteki Polskiej Piosenki z okazji 100. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów.

Film z nagrania: www.youtube.com/watch?v=fl1PcJD4YeM

Karta Przywilejów Krakowskich

Zakończyliśmy z sukcesem 3-letnią akcję Płać podatki w Krakowie. Pozyskaliśmy ponad 22 000 nowych podatników, co oznacza dodatkowe 30mln zł dla budżetu miasta.

Uważam, że powinniśmy nie tylko kontynuować tę akcję, ale również poszerzyć ją. Dlatego pragnę poddać pod dyskusję propozycję wprowadzenia, wzorem niektórych miast, Karty umożliwiającej mieszkańcom płacącym podatki w Krakowie, dostęp do tańszych i na preferencyjnych warunkach usług miejskich.

Czytaj dalej w dziale inicjatywy >>

Goście z Norwegii

11 września miałem przyjemność spotkać się w Urzędzie Miasta Krakowa z delegacją norweskich samorządowców z dalekiego Trondheim. To miłe spotkanie było okazją do zacieśnienia więzi między naszymi miastami oraz do wymiany doświadczeń i opinii. Liczę, że ta współpraca będzie w przyszłości kontynuowana.

CXIV Sesja Rady Miasta

10 maja 1264 roku – to data pierwszej wzmianki o istnieniu w Krakowie Rady Miasta. Książę Bolesław wystawił wówczas dokument dla kolegiaty św. Michała, w którym wspomniano o funkcjonowaniu w Krakowie ławników, rajców oraz wójta.

750 lat później – na minionej sesji Rady Miasta wydarzenia te zostały uroczyście przypomniane.

Ponadto na sesji z 10 września pojawili się gościnnie członkowie Stowarzyszenia Bezpieczna Ruszcza i Okolice, którzy Radnym Miasta Krakowa symbol tegorocznych plonów, czyli Wieniec Dożynkowy.

Rada Miasta podjęła także uchwałę o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Krakowa Panu Adamowi Macedońskiemu – wybitnemu artyście i działaczowi niepodległościowemu, którego sylwetkę przybliżyłem w newsletterze „Okiem Przewodniczącego” z dnia 8 września. Tytuł zostanie wręczony laureatowi na uroczystej sesji Rady Miasta w osobnym terminie, który jeszcze nie został ustalony.

O innych przyznanych w tej kadencji Honorowych Obywatelstwach Krakowa więcej znajdą z kolei w dziale inicjatywy.

Spotkanie z Prezydentem RP Lechem Wałęsą

Bardzo miłe spotkanie z Prezydentem RP Lechem Wałęsą na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Porozmawialiśmy o internecie – Prezydent Wałęsa jest jego fanem i ma nawet swój blog. Porozmawialiśmy o muzyce, Wałęsa lubi spokoją muzykę, a tymczasem waliło decybelami, że hej !

Porozmawialiśmy też o Ukrainie, tu Wałęsa widzi dużą naszą, Polaków, rolę. Porozmawialiśmy o rewolucjach. Wreszcie porozmawialiśmy o tym, że w mojej rodzinie jak się coś komuś udało dobrego zrobić czy osiągnąć, to mówimy, że po to Lechu skakał przez płot. Bardzo to się Panu Prezydentowi podobało !

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >