Archiwum aktualności strona 6

Dzień Straży Miejskiej

Za nami już oficjalna cześć obchodzonego 31 sierpnia w całej Polsce Dnia Strażnika Miejskiego. Podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, przemawiając do strażników, podkreślał ich niebagatelną rolę w życiu mieszkańców Krakowa. Jako niewątpliwy przykład tej obecności podał sytuację, kiedy patrol straży miejskiej na Wzgórzach Krzesławickich uratował życie mężczyźnie.

Dożynki Miejskie

Tegoroczne Dożynki rozpoczęły się od lekkiej mżawki. Sięgające tradycjami XVI wieku uroczystości odbyły się 26 sierpnia na os. Kantorowice, po raz drugi w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. RMK reprezentowali przewodniczący Bogusław Kośmider, wiceprzewodniczący Józef Pilch i Sławomir Pietrzyk, radni Magdalena Bassara, Stanisław Rachwał i Adam Migdał. Odbyły się konkursy na tradycyjny i współczesny wieniec dożynkowy, występy zespołów folklorystycznych, przemarsz uczestników oraz program satyryczno-kabaretowy Miedza w wykonaniu aktorów Piotra Piechy i Jarosława Szweca.

Wizyta w TVP Kraków

9 sierpnia Bogusław Kośmider był gościem audycji „Tematy Dnia” w TVP Kraków. Rozmowa dotyczyła zmian w przyznawaniu mieszkań komunalnych. Zobacz wideo na stronie TVP.

Lekcja z działalności charytatywnej

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz radne: Grażyna Fijałkowska i Teodozja Maliszewska spotkali się 10 sierpnia z Zofią Żelazny ze Stowarzyszenia Filantropów oraz przedstawicielami szwedzkiej organizacji charytatywnej „Svenska Kyrkan” z Lidköping.

W trakcie rozmowy Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wielokrotnie wyrażał wdzięczność za pomoc charytatywną udzielaną przez lata przez Szwedów. Wspominał ludzi dzięki którym zainicjowana została nieoceniona współpraca polskich i szwedzkich wolontariuszy, która do dziś owocuje niesieniem pomocy ludziom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz dzieciom specjalnej troski. To właśnie Zofia i Zdzisław Żelaźni, laureaci brązowego medalu Cracoviae Merenti, przed ponad trzema dekadami podjęli współpracę z Brorem Hanssonem – obywatelem szwedzkim, który za swoją pomoc dla naszego miasta odznaczony został tytułem Honorowego Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przez lata współpracy do Krakowa trafiła ogromna ilość sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego, ponad 9 tysięcy wózków inwalidzkich, setki łóżek wieloczynnościowych, transporty leków i inne urządzenia niezwykle ważne i pomocne dla osób potrzebujących.

Wizyty Szwedów są lekcjami z działalności charytatywnej dla nas i naszej młodzieży. Uczymy się od nich, że pomoc słabszym i biedniejszym jest rzeczą oczywistą – mówił na zakończenie spotkania Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Spotkanie w gabinecie przewodniczącego jest tylko jednym z punktów napiętego programu, bowiem przedstawiciele szwedzkiej organizacji charytatywnej „Svenska Kyrkan” z Lidkoping odbywają tygodniową podróż po Krakowie. Jak przystało na organizację charytatywną w programie nie zabrakło odwiedzin w domach dziecka i domach opieki społecznej. W ramach wizyty w Polsce grupa odwiedziła również obóz zagłady w Oświęcimiu, zwiedziła Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, a także wzięła udział w spływie Dunajcem.

Święto Sukiennic

2 sierpnia o g. 12:00 odbyło się tradycyjne święto Sukiennic. Symbolicznie rozpoczął je hejnał z Wieży Mariackiej. W pobliżu „krzyża Sukiennic” zebrali się przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Bractwa Kurkowego, samorządu miejskiego i organizacji przedsiębiorców. Prowadzący spotkanie cracovianiści Mieczysław Czuma i Leszek Mazan przedstawili zebranym szereg anegdot i faktów z historii tego miejsca. Tegoroczne obchody miały szczególne znaczenie. W tym roku minęło dewadzieścia lat od prywatyzacji Sukiennic. Radę Miasta Krakowa reprezentował przewodniczący Bogusław Kośmider, który przekazując sukiennickim kupcom pozdrowienia zażartował – witam przedstawicieli najstarszego w naszej części Europu hipermarketu – by następnie przejść w poważniejszy ton i życzyć wszystkim przedsiębiorcom sukcesów w pracy.

Uroczystości w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy pamięć bohaterów. Przy okazji zdarzyła się niecodzienna sytuacja: dwójka turystów zapytała mnie co to za uroczystość. Po angielsku wyjaśniłem, że obchodzimy rocznicę zrywu zbrojnego w Warszawie w 1944 roku. Z rozmowy wyniknęło, że to są Niemcy. Więc im tłumaczę po niemiecku, że wojna, że Niemcy i ich sojusznicy zniszczyli Warszawę i zabili ponad 100 tysięcy warszawiaków. Trochę zaskoczeni zapytali, co mają robić? Stańcie na baczność i uczcijcie minutą ciszy. I tak zrobili. Stanęli na baczność i przez minutę tak stali. I to był symbol. Trzydziestoletni Niemcy oddają hołd polskim powstańcom. Dożylismy takich czasów!

List z OKK Soboniowice

Do kancelarii Rady Miasta wpłynął w poniedziałek, 30 lipca, list od Kierownik Okręgowego Klubu Kultury Soboniowice, pani Iwony Blecharz, z podziękowaniami dla Bogusława Kośmidera za zainteresowanie problemami Klubu i okazaną pomoc. Pełna treść listu znaleźć można po kliknięciu na poniższy obrazek.

Święto Policji

24 lipca o godz. 10:00 w gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczystość z okazji święta policji. Wręczono resortowe odznaczenia, awanse. W imieniu samorządu miejskiego pozdrowienia i gratulacje przekazali: Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa i Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Dziękujmy za waszą służbę. Ta praca polega na pomaganiu i ochronie, my jako samorządowcy zobowiązujemy się do pomocy wam i wspierania naszych działań – mówił przewodniczący Kośmider. Wśród odznaczonych znaleźli się Radni Miasta Krakowa: Jerzy Woźniakiewicz i Bogdan Smok, których nagrodzono za efektywną współpracę z policją.

Spotkanie z przedstawicielami Rad Dzielnic Krakowa

17 lipca 2012 r. odbyło się spotkanie Przewodniczącego RMK Bogusława Kośmidera z Przewodniczącymi Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa. W obradach wzięli udział: Skarbnik Miasta Lesław Fijał, Dyrektor Wydziału Planowania i Monitorowania Inwestycji Krzysztof Adamczyk oraz Dyrektor Wydziału Sportu Barbara Mikołajczyk.

Temat spotkania brzmiał poważnie i urzędowo „ustalenie proporcji podziału środków finansowych w ramach wydatków bieżących i inwestycyjnych, przeznaczonych na realizację zadań Dzielnic, na etapie planowania budżetu miasta na rok 2013” I w takim duchu przebiegały rozmowy dotyczące ważnych i zwłaszcza w okresie ekonomicznych komplikacji, delikatnych zagadnień dzielnicowych finansów. Poruszono także sprawę otwartego konkursu ofert na realizację zadań Dzielnic w 2012 r. – wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Ten obszar działalności ma być realizowany ramach zadań priorytetowych Dzielnic.

W wyniku dyskusji ustalono proporcję podziału środków finansowych na realizację przedsięwzięć Dzielnic w stosunku: 35% na wydatki inwestycyjne i 65% na wydatki bieżące. Ponadto zaproponowano aby jednostki miejskie będące realizatorami zadań Dzielnic pomagały w klasyfikowaniu wnioskowanych przez Dzielnice zadań – trzeba określić jasne kryteria i proporcje i zdecydowanie należy się ich trzymać – tłumaczył Lesław Fijał, Skarbnik Miasta Krakowa.

Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK przekazał Prezydentowi Miasta Krakowa wynik ustaleń oraz wniosek w sprawie jak najszybszego uruchomienia środków finansowych na realizację wakacyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży podpisany przez Przewodniczących pięciu Dzielnic Miasta Krakowa.

Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu

Po raz trzynasty Kraków gości 120 młodych Polaków z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Królewca. Dzieci zwiedzają Wawel, Kazimierz, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Odwiedzają też ciekawe miejsca w Małopolsce: Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę, Wadowice, Wieliczkę. Poza zwiedzaniem organizatorzy przygotowali dla najmłodszych inne atrakcje: wyjścia do kina, parku wodnego, wizytę w zoo.

Akcją objęto najuboższe dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje, język. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, a patronują jej Prezydent Miasta Krakowa, Arcybiskup Metropolita Krakowski, Arcybiskup Metropolita Lwowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Spotkanie z goścmi z Francji i Niemiec

16 lipca goścmi Bogusława Kośmidera byli Alexis Chatahtahtinsky, Konsul Generalny Francji w Krakowie oraz Christian Gleich, mer Wissemburga.

Projekt nowej uchwały

6 lipca do Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa wpłynął projekt uchwały autorstwa Bogusława Kośmidera ws. wyboru przez Radę Miasta Krakowa osiedli, dla których sporządzony zostanie pilotażowy program rehabilitacji zabudowy blokowej. Treść uchwały znajdą Państwo tutaj (PDF, 486kB)

Konsultacje ws. krakowskich zabytków

5 lipca odbyło się również spotkanie Bogusława Kośmidera z przedstawicielami firmy Caparol w sprawie renowacji krakowskich zabytków.

Spotkanie z Fredrichem Magiriusem

5 lipca gościem Bogusława Kośmidera był pastor Fredrich Magirius, uczestnik demokratycznej opozycji w NRD, samorządowiec Lipska, filantrop, honorowy obywatel Krakowa

Nagrody „Bezpieczny Kraków”

29 czerwca wręczono nagrody „Bezpieczny Kraków” za rok 2011 funkcjonariuszom policji, straży miejskiej i straży pożarnej. Nagrody, pamiątkowe medale i listy gratulacyjne laureatom wręczali: Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Okońska – Walkowicz.

Nagrodę „Bezpieczny Kraków”, przyznaną po raz siódmy, otrzymują funkcjonariusze, którzy wyróżnili się wzorową postawą dla poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w Krakowie. W tym roku otrzymali ją: spec. Radosław Szewczyk (Straż Miejska Miasta Krakowa), asp. Jan Szczygło (Komenda Miejska Policji), mł. bryg. Jaceki Kukuła (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej).

Małopolska Konferencja „Nowe prawo budowalne. Przyczynek do kodeksu budowalnego”

29 czerwca w sali obrad Rady Miasta miała miejsce Małopolska Konferencja „Nowe prawo budowalne. Przyczynek do kodeksu budowalnego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Konferencję otworzył przewodniczący SGiPM i zarazem Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, Przewodniczącego Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Radę Miasta Krakowa reprezentował jej przewodniczący Bogusław Kośmider.

Projekt uchwały na 50. sesji Rady Miasta 27 czerwca 2012

Rada Miasta zajęła się nowym projektem uchwały Komisji Głównej referowanym przez Bogusława Kośmidera. Uchwała dotyczy nadania Panu Profesorowi Mieczysławowi Tomaszewskiemu Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a jej treść dostępna jest na stronie BIP-u. Projekty wszystkich uchwał dostępne są tutaj.

Posiedzenie Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa

26 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Budżetowej RMK. Jego głównym wątkiem było wydanie opinii na temat absolutorium. Pozytywną opinię uzyskało sprawozdanie finansowe, natomiast w sprawie wykonania budżetu i samego absolutorium nie wydano opinii.

Pozytywnie zaopiniowano projekty uchwał:

 • w sprawie opłaty od posiadania psów (druk nr 778)
 • w sprawie udzielenia dotacji miejskim instytucjom kultury na realizację zadań uznanych przez dzielnice za priorytetowe (druk nr 819)
 • w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2012 (dot. zmian w planie wydatków na zadania priorytetowe dzielnic) – druk nr 821
 • w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2012 (dot. zwiększenia w planie dochodów i wydatków oraz zmian w planie wydatków w działach: 600, 700, 750, 801, 853, 900, 921 i 926) – druk nr 822
 • w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/63/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata 2011 – 2033 (z późn. zm.) – druk nr 824

Pozytywnie zaopiniowano również możliwości podjęcia indywidualnej uchwały w sprawie sprzedaży na rzecz najemców lokalu mieszkalnego w trybie bezprzetargowym, na preferencyjnych zasadach z zastosowaniem bonifikaty i wykaz lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, przeznaczonych do zbycia na rzecz najemców.

Negatywnie oceniono druk nr 820 dotyczący trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji udzielanych dla szkół i placówek publicznych oraz niepublicznych, prowadzonych na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wysokości dofinansowania dla niepublicznych przedszkoli. Omawiano pomysł zmniejszenia dla nich dotacji.

Finał rozgrywek Krakgol 2012

Na boisku Juvenii odbył się puchar dzielnic Krakgol 2012. Wręczono puchary i okolicznościowe dyplomy. Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK wręczył ufundowane przez siebie piłki dla najlepszych zawodników.

W kategorii 12-16 mistrzami turnieju o Puchar Dzielnic Krakowa KRAKGOL 2012 została drużyna Mistrzejowic, a w kategorii 16+ – drużyna Bronowic

Więcej informacji o turnieju znajdą Państwo na stronie www.krakgol.pl

Medal Cracoviae Merenti dla dr. Andrzeja Kosiniaka-Kamysza

20 czerwca na 49. uroczystej sesji Rady Miasta, w obecności przedstawicieli władz Miasta, wręczono dr. Andrzejowi Kosiniakowi-Kamyszowi, dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla, brązowy medal Cracoviae Merenti. Więcej informacji znajdą Państwo na profilu Rady Miasta na Facebooku.

Poznaliśmy Filantropów Krakowa 2011

W trakcie uroczystości w Sali Obrad RMK Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (przewodniczący bractwa filantropii) wraz z Anną Okońską-Walkowicz, Zastępczynią Prezydenta Miasta Krakowa wręczyli tytuły Filantropa Krakowa 2011:

 • Fundacji Elektrociepłownia „KRAKÓW” S.A. – Gorące Serce (nagrodę odebrał Adam Pławecki – Prezes Fundacji),
 • Radiu Taxi Barbakan Sp. z o.o. (nagrodę odebrał Stanisław Grzybowski – Wiceprezes Zarządu Radio Taxi Barbakan Sp. z o.o.),
 • Wioletcie Malinie – Jurczyk – Prezes Centrum Medycznego im. św. Damiana w Krakowie i właścicielka sieci aptek Vena-Vita.

Przewodniczący Kośmider przed krótką charakterystyką dokonań laureatów przywołał postać Janusza Korczaka, patrona roku 2011, słowami: „Janusz Korczak, wielki przyjaciel dzieci i wszystkich ludzi, pedagog, działacz społeczny, pisarz i publicysta, którego rok właśnie świętujemy powiedział „nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”. W tych prostych słowach zawiera się wielka mądrość. Dążenie do zmiany na lepsze, pomoc, wsparcie i przyjaźń udzielane potrzebującym są jednymi z najważniejszych wartości w życiu człowieka, motor postępu. Ta niezgoda na zastany świat, dzięki której życie staje się bardziej znośne, jest także cechą bohaterów naszego dzisiejszego spotkania – Filantropów Krakowa”.

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Czy znasz Kraków”

13 czerwca, przed rozpoczęciem obrad 48. sesji Rady Miasta ogłoszone zostały wyniki konkursu historycznego „Czy znasz Kraków”. Konkurs składa się z dwóch części: indywidualnego konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych z wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zespołowego konkursu historycznego dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej pt. „Czy znasz Kraków”. Tegorocznym tematem konkursu zespołowego był „Kraków Ambrożego Grabowskiego”. W pierwszej kategorii nagrody wręczył Profesor Andrzej Banach – Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w drugiej przewodniczący jury konkursu Wacław Passowicz. Konkurs „Czy znasz Kraków” odbywa się pod patronatem Rady Miasta Krakowa od 1997 r. Nagrodą główną w konkursie grupowym jest przechodni puchar Rady Miasta Krakowa.

Konkurs „Krakowski Rajcuś”

Pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz dyrektora Muzeum Historycznego odbyła się I edycja konkursu społeczno kulturalnego „Rajcuś Krakowski obserwuje – poszukuje – prezentuje” skierowanego do dzieci w wieku 6-8 lat. Uroczyste zakończenie konkursu miało miejsce 13 czerwca. Więcej informacji znajdą Państwo na profilu Rady Miasta na Facebooku.

Zebranie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

12 czerwca w sali obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyło się coroczne walne zebranie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Obrady otworzył przewodniczący Kazimierz Barczyk. Radę Miasta Krakowa reprezentował jej przewodniczący Bogusław Kośmider.

Spotkanie z delegacją z Tbilisi

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider podjął 11 czerwca w swoim gabinecie delegację z Tbilisi. Z pięknej Gruzji do Krakowa na podpisanie umowy między naszymi miastami przyjechali: Mamuka Akhvlediani, I zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Tbilisi, Zviad Archuadze – dyrektor wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Tbilisi oraz Nino Gvatua, dyrektor wydziału Protokołu i Współpracy Dyplomatycznej.

Otwarte treningi reprezentacji Włoch oraz Holandii

Otwarcie EURO 2012 dopiero pojutrze, ale w Krakowie EURO ruszyło już wczoraj, 5 czerwca. Krakowska inauguracja tego wielkiego sportowego wydarzenia nastąpiła na stadionie Cracovii – w obecności 15 000 widzów swój pierwszy trening przeprowadziła reprezentacja Włoch. Wśród kibiców podziwiających Cassano, Balotelliego, Pirlo, Buffona i inne gwiazdy Italii byli również radni Miasta Krakowa. Kunszt futbolowych artystów z półwyspu Apenińskiego oczarował także Przewodniczącego RMK p. Bogusława Kośmidera, który będąc pod wrażeniem wczorajszego treningu, dziś zasiadł także na trybunach stadionu Wisły, by podziwiać wicemistrzów świata – reprezentację Holandii.

Obchody Roku Janusza Korczak

30 maja w Młodzieżowym Domu Kultury im. J. Korczaka na os. Kalinowym zainaugurowano Obchody Roku Janusza Korczaka

Konwencja Programowa PO w Krakowie

26 maja 2012 odbyła się Konwencja Programowa Platformy Obywatelskiej RP w Krakowie. Zaprezentowano nowy think-thank Platformy – Krakowskie Centrum Programowe PO, powołane przez Zarząd PO w celu przygotowania programu wyborczego PO w Krakowie do najbliższych wyborów samorządowych, monitorowania i wypracowywania najlepszych działań w Mieście Krakowie, a także w celu właściwego komunikowania działań programowych PO w Krakowie. Zaprezentowano również tzw. Radę Programową Krakowskiego Centrum Programowego PO w Krakowie, w skład której wchodzą wszystkie osoby rekomendowane z Krakowa do organów władzy w Polsce i Europie, a więc europarlamentarzyści, posłowie, senatorowie, radni Sejmiku, byli prezydenci i wojewodowie. Przedstawiono dwa kluczowe projekty Krakowskiego Centrum Programowego:

 1. Projekt Diagnoza – mający przygotować analizę stanu obecnego oraz analizę przewidywanych działań wszystkich komórek, wydziałów, biur, zarządów i spółek, działających w ramach struktury Miasta Krakowa. To ogromne wyzwanie dla ekspertów – radnych i wszelkich innych, zainteresowanych takimi analizami, osób. Projekt ma z jednej strony dać maksymalnie pełną informację na temat stanu, ale i perspektyw działania, wszystkich miejskich jednostek, a z drugiej wyłonić osoby, które zostaną zaangażowane w działania przedwyborcze i powyborcze w Krakowie.
 2. Projekt KRK22 – czyli budowa wizji Krakowa w roku 2022, po kolejnych dwóch kadencjach samorządu, po nowym okresie programowania środków UE. Projekt KRK22 będzie realizowany przez członków Rady Programowej, ale i przez zewnętrznych, zapraszanych ekspertów. Wizja Krakowa AD 2022 będzie przedmiotem szczegółowej analizy i z tej wizji będzie wynikał program wyborczy PO na wybory samorządowe w 2014 roku, a także przygotowywany Plan Rządzenia, w tym wstępne projekty uchwał i działań w poszczególnych jednostkach Miasta.

Informacje o Konwencji znajdą Państwo również w artykułach Gazety Wyborczej i Dziennika Polskiego, w materiale Telewizji Polskiej SA oraz w Newsletterze PO „Okiem Przewodniczącego” z 28 maja.

Odsłonięcie pomnika Generała Okulickiego

W godzinach popołudniowych w niedzielę, 27 maja, odbyła się w Parku Jordana uroczystość odsłonięcia popiersia Generała Leopolda Okulickiego. Udział w niej wziął również Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider. Więcej informacji dostępnych jest w artykule Gazety Wyborczej.

Fot. Jan Lorek

Otwarcie rodzinnego domu dziecka

17 maja, otwarcie rodzinnego domu dziecka wybudowanego przez Fundację Buma i wielu, wielu ludzi dobrej woli. Brawo Państwo Michalscy, brawo wszyscy darczyńcy. Tak właśnie, w rodzinnym domu dziecka najlepiej wychowają się nasi nowi obywatele. Brawo fundatorzy i brawo rodzina zastępcza Państwa Laskowskich.

Projekty uchwał na 45. sesji Rady Miasta 16 maja 2012

Rada Miasta zajmuje się dwoma nowymi projektami uchwał referowanymi przez Bogusława Kośmidera. Uchwały dotyczą:

 1. objęcia honorowym patronatem przez Radę Miasta Krakowa obchodów jubileuszu 60-lecia Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana – ściągnij uchwałę w formie pdf-a
 2. delegowania przedstawicieli RMK do prac w Sądzie Konkursowym powołanym do przeprowadzenia konkursu na projekt rzeźbiarsko-architektoniczny pomnika Armii Krajowej wraz z projektem zagospodarowania jego otoczenia – ściągnij uchwałę w formie pdf-a

Projekty uchwał dostępne są również na stronach krakowskiego Biuletynu Informacji Publicznej

Wizyta gimnazjalistów w Urzędzie Miasta Krakowa

W dniu sesji Rady Miasta (16 maja) Pałac Wielopolskich odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 40 w Zespole Szkół nr 16. Rolę gospodarzy wizyty pełnili Przewodniczący Bogusław Kośmider oraz radny Adam Migdał.

Wręczenie nagrody im. Anny i Erazma Jerzmanowskich

14 maja po raz czwarty odbyła się uroczystość wręczenia odnowionej nagrody im. Anny i Erazma Jerzmanowskich. Laureatem został Adam Bielański „profesor profesorów”, wybitny chemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Góniczo – Hutniczą. Radę Miasta Krakowa reprezentowali przewodniczacy Bogusław Kośmider i radna Grażyna Fijałkowska, związana również z Towarzystwem Przyjaciół Prokocimia im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Spotkanie z Korporacją Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego

W czwartek, 10 maja, o godz. 19.00 na Kampusie UEK w klubie Grota 2 odbyła się prelekcja Bogusława Kośmidera dla Korporacji UEK. Spotkanie poświęcono finansom Krakowa, ocenie ich obecnej sytuacji, a także możliwościom wyjścia z zaistniałego kryzysu. (fot. Ryszard Kosowski)

Uroczysty dzień z Pucharem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 „Trophy Tour”

9 maja na Placu Szczepańskim wystawiono dla publiczności Puchar Henri Delaunay’a wręczany Mistrzom Europy w piłce nożnej. Na uroczystej prezentacji obecny był również Bogusław Kośmider.

Projekt nowej uchwały

Do Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa wpłynął projekt uchwały w sprawie objęcia honorowym patronatem przez Radę Miasta Krakowa obchodów Jubileuszu 60-lecia Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Projekt Komisji Głównej – druk nr 726 – I czytanie – referuje Bogusław Kośmider.

Elektroniczna wersja została podpięta w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rady Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl/_inc/rada/posiedzenia/show_pdfdoc.php?id=62581

Konferencja konsultacyjna w zw. z nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Prawie 80 osób wzięło udział w konferencji konsultacyjnej dotyczącej zmiany systemu gospodarowania odpadami, a współorganizowanej przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Bogusława Kośmidera w dniu 18 kwietnia.

Na konferencji zaprezentowały został m.in. projekt Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego oraz stanowisko miasta w tej sprawie. Wacław Skubida, dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej przytoczył szereg uwag, które gmina zgłasza do planu. Najprawdopodobniej plan ten uchwalony zostanie 3 lipca. Podczas konferencji głos zabierali również przedstawiciele firm zajmujących się selektywną zbiórką odpadów.

Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się w maju. Wtedy zaproszeni przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa goście rozmawiać będą o polityce Krakowa w zakresie gospodarowania odpadami.

Spotkanie w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego

We wtorek, 17 kwietnia, w siedzibie Dzielnicy XIV Czyżyny odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa oraz przedstawiciele Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Biura Planowania Przestrzennego.

Na spotkaniu poruszono m.in. kwestie związane z możliwością wprowadzania zmian planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczące postępowań poprzedzających wydanie decyzji warunków zabudowy, opiniowania warunków zabudowy oraz warunki wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji niemieszkalnych bez opinii Rady Dzielnicy. Przedstawiono również zagadnienia realizacji inwestycji wg projektów zaplanowanych do wykonania w roku 2012.

Zaproszenie na konferencję konsultacyjną poświęconą noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W środę, 18 kwietnia, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się konferencja konsultacyjna w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2012 roku znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zaproszenie i plan konferencji dostępne są poniżej:

Nowy Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Krakowie

5 kwietnia Zarząd Krakowskiej Platformy Obywatelskiej powierzył mi stanowisko p.o. Przewodniczącego miejskich struktur partii. Więcej o sprawie piszą Gazeta Wyborcza i Dziennik Polski.

„Krakowskie Spotkanie Rządowe” – spotkanie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniak-Kamyszem

W sobotę, 24 marca, odbyło się drugie z cyklu Krakowskich Spotkań Rządowych. W sali obrad Rady Miasta Krakowa gościł Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Opieki Społecznej.

O przebiegu spotkania pisze Gazeta Wyborcza

Spotkanie z delegacją z Korei

23 marca w Sali Obrad RMK spotkałem się wraz z Radnym Adamem Migdałem z delegacją z koreańskiej prowincji Kyonggi. Tematem spotkania były badania skutecznej polityki zagranicznej, opartej na wzorcowej współpracy między lokalnymi radami i urzędami miejskimi.

Msza św. w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

19 marca w Bazylice Mariackiej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Celebrował ją ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wręczenie medali św. Józefa

19 marca Małopolski Cech Rzemieślników Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolska Izba Budowlanych wręczyły Medale św. Józefa. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w kościele Bożego Ciała z okazji obchodów patrona budowlanych oraz 500. Rocznicy powstania Cechu Budowlanego.

Tegorocznymi laureatami zostali Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Prezes Małopolskiej Izby Budowlanych w Krakowie, Ireneusz Bogusz. W zeszłym roku Medalem św. Józefa nagrodzono m.in. Bogusława Kośmidera, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

„Krakowskie Spotkanie Rządowe” – zaproszenie na drugie spotkanie

Drugie spotkanie z cyklu „Krakowskie Spotkania Rządowe” odbędzie się 24 marca o godz. 17 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, a jego gościem będzie Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Serdecznie zapraszam!

Spotkanie z uczniami

19 marca 2012 r. – tradycyjne składanie kwiatów pod pomnikiem Józefa Dietla z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla.

„Krakowskie Spotkanie Rządowe” – spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem

W sobotę, 25 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Krakowskich Spotkań Rządowych na których będziemy spotykać się z Ministrami Rządu RP. Na pierwszy ogień poszedł Minister Gowin i sprawy reformy sądów, deregulacji zawodów. Było gorąco i bardzo merytorycznie. Na sali było ponad 130 osób, prawników, mieszkańców, samorządowców. Jak na sobotę wieczór i koniec ferii – frekwencja była bardzo wysoka. Następne spotkanie za miesiąc, gościem będzie Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz.

Posiedzenie Komisji Rozwoju i Innowacji

Jednym z głównych tematów posiedzenia Komisji Rozwoju i Innowacji 1 marca 2012 r. był raport o postępach w organizacji międzynarodowego konkursu na koncepcję strefy aktywności gospodarczej w Nowej Hucie.

Rafał Kulczycki, przedstawiciel Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, p.o. kierownika Centrum Obsługi Inwestora objaśniał walory terenu i procedurę konkursu. Jednym z najważniejszych elementów przyszłej strefy aktywności gospodarczej są tereny kombinatu Arcelor Mittal, którego przedstawiciele brali udział w posiedzeniu. Spółka wsparła również finansowo nagrodę dla najlepszego projektu.

Specjalna strefa aktywności gospodarczej ma oferować inwestorom nowoczesną infrastrukturę, przywileje ekonomiczne i jedną z najlepszych w Małopolsce lokalizacji. Funkcje gospodarcze maja harmonijnie łączyć się z nowoczesną, proekologiczną urbanistyką. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w 2010 r. przez reprezentantów gminy, Wojewodę Małopolskiego oraz przedstawicieli Arcelor Mittal, właściciela większej części terenu. – To, że wokół kombinatu przez lata istniała strefa ochronna, w której nie wolno było nic budować stanowi dziś ogromną zaletę tych terenów, a zarazem wielkie wyzwanie – powiedział wiceprzewodniczący komisji Sławomir Ptaszkiewicz. Główną oś rozwoju będzie ciągnąć się od ul. Igołomskiej, wzdłuż torów kolejowych aż do linii Wisły. – Nowa Huta w wyniku utworzenia strefy gospodarczej może zyskać inna tożsamość tak jak Manchester lub Lille, które borykając się z przemysłowym dziedzictwem postawiły na rewitalizację i nowoczesną gospodarkę – mówiła Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Konkurs mieści się w trzech obszarach:
– obszar planistyczny
– obszar rozwoju gospodarczego
– obszar wykorzystania zgromadzonego potencjału

Wysokość nagród daje rękojmie w pozyskaniu prestiżowych pracowni.

Prestiż i jakość najlepszego projektu zagwarantują międzynarodowe sławy – w sądzie konkursowym są wybitni architekci z Niemiec, Holandii, Austrii, Szkocji. Służyli nam radą podczas tworzenia regulaminu – mówił Rafał Kulczycki. Radę Miasta Krakowa reprezentują w sądzie konkursowym radni Paweł Węgrzyn i Sławomir Ptaszkiewicz, przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Innowacji i Rozwoju. 3-4 lutego odbyło się wstępne posiedzenie organizatorów i przegląd objętych konkursem terenów. Projekt ma mieć charakter ideowy, stworzyć rozwiązania, które będą wprowadzane przez wiele lat – mówiła Elżbieta Koterba. Rafał Kulczycki z Centrum Obsługi Inwestora zapewnił, że podjęto starania by konkurs zyskał miedzynarodową renomę – informację przekazaliśmy m.in. do Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, do miast partnerskich – wyliczał. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 lipca 2012 roku.

Komisja jednogłośnie sprawozdanie z realizacji uchwały kierunkowej w sprawie rozwoju gospodarczego i innowacji na terenie Gminy Miejskiej KRAKÓW według stanu z dnia 31 grudnia 2011 roku. Uchwała ta stanowi jeden z fundamentów obecnych starań o unowocześnienie krakowskiej gospodarki.

Uroczyste spotkanie kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego

24 lutego w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się spotkanie kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego, była to rocznica powstania Armii Krajowej i rocznica śmierci Gen. Fieldorfa Nila. Wspaniali ludzie, odchodzący już na wieczną wartę, a ja mówiłem o decyzji Rady Miasta w sprawie lokalizacji pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Ostatni czas na takie sprawy. Jestem dumny, że przyjdzie mi to zrobić. Program uroczystości

Z ministrami w Krakowie

„Krakowskie Spotkania Rządowe” to cykl spotkań z ministrami rządu, które organizowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera odbywać się będą w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Gościem pierwszego z nich będzie Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości.

Spotkanie odbędzie się 25 lutego, w sobotę, o godz. 17 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3-4.

Na pierwsze „Krakowskie Spotkania Rządowe” zaproszenia otrzymali m.in.: rektorzy krakowskich uczelni, prezesi krakowskich sądów, prezes prokuratury apelacyjnej, prokuratorzy rejonowi, korporacje i stowarzyszenia prawnicze, władze województwa, posłowie i senatorowie z Krakowa, przedstawiciele służb mundurowych.

Otwarcie nowej siedziby Małopolskiej Organizacji Turystycznej

31 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Na czwartym piętrze kamienicy przy rogu ul. Basztowej i Rynku Kleparskiego spotkali się m.in. parlamentarzyści ziemi Małopolskiej, członkowie zarządu sejmiku Województwa Małopolskiego, Radni Miasta Krakowa, urzędnicy związanych z promocją i turystyką wydziałów magistratu, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego.

Spotkanie z Przewodniczącymi Rad Dzielnic

31 stycznia odbyło się kolejne spotkanie robocze Przewodniczących Rad Dzielnic z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Oprócz spraw bieżących poruszono dwa główne wątki:

 1. Sprawy dotyczące zadań Dzielnic realizowanych przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ( kontynuacja rozmów z 6 września 2011 r.)
 2. Restrukturyzacja komunikacji w Krakowie oraz prezentacja „Studium remarszrutyzacji układu transportu miejskiego w Krakowie”.

Dużo uwagi poświęcono zadaniom dzielnic realizowanym przez ZIKiT. Arkadiusz Puszkarz, Przewodniczący Rady Dzielnicy VIII Dębniki poruszyła sprawę remontu dróg i chodników, budowy oświetlenia oraz odtworzenia rowów przydrożnych i melioracyjnych. Przewodniczący Dzielnicy X Swoszowice Maciej Nazimek poruszył temat finansowania remontów dróg. Przewodniczący Rady Dzielnicy XIV Czyżyny Wojciech Krzysztonek poruszył problem realizacji remontów w 2012 r oraz możliwości egzekwowania właściwego utrzymania terenów od właścicieli działek ( koszenia trawy). W ramach spraw bieżących rozmawiano o kacji „Płać podatki w Krakowie” oraz umieszczaniu informacji z działalności rad i Zarządów Dzielnic w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Miasta Krakowa.

Wywiad w Gazecie Wyborczej

– Bieżący rok będzie bardzo ważny. Musimy przeprowadzić serię zmian w zarządzaniu miastem, by poprawić wyniki finansowe, bo 2013 rok będzie pod tym względem cięższy niż rok 2011. Musimy się przygotować, ale do tego potrzebny jest kompromis między radnymi a prezydentem – mówi Bogusław Kośmider. Cały wywiad dostępny jest na stronie krakowskiego dodatku GW

Kierunek do parku

Wczoraj (3 stycznia) przedłożyłem w Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa projekt uchwały:
„Kierunki działania Prezydenta w celu pozyskania terenów przeznaczonych na planowany Park Duchacki w Krakowie” /projekt Grupy Radnych – druk nr 567 – I czytanie – referuje Bogusław Kośmider/.
Data wpływu – 03.01.2012 r. Projekt doręczony – 03.01.2012 r.

Elektroniczna wersja została podpięta w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rady Miasta Krakowa:
Sesje RMK – Projekty uchwał: www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&dok_id=29971&sub=wtoku

Wybrane punkty porządku obrad jutrzejszej, 36 sesji Rady Miasta Krakowa:

Budżet Miasta Krakowa na rok 2012 – projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Jacek Majchrowski

Kierunki działania Prezydenta w celu zwiększenia ilości mieszkańców Krakowa wskazujących Urzędy Skarbowe w Krakowie jako miejsce płacenia podatku dochodowego PIT – projekt grupy radnych, referuje Bogusław Kośmider

Zmiana uchwały Nr VIII/63/11 Rady Miasta Krakowa w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa na lata 2011 – 2033 ( z późn. zm.), projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Lesław Fijał

Ustanowienie pomników przyrody na terenie miasta Krakowa – projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Ewa Olszowska

Ustanowienie użytku ekologicznego „Rybitwy” – projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Ewa Olszowska

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Monte Cassino – Konopnickiej”, projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Bożena Kaczmarska-Michniak

Wyrażenie zgody na udzielenie poręczenia pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie projektu pn. „Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie” realizowanego przez Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie – projekt Prezydenta Miasta Krakowa, referuje Alina Kwaśniak

Pełen porządek obrad można przeczytać na stronie bip.krakow.pl

Spotkanie opłatkowe na Rynku Głównym

W południe 18 grudnia, na Rynku Głównym odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Radę Miasta Krakowa reprezentował Bogusław Kośmider. Dzieląc się opłatkiem z krakowianami powiedział:

„Wszyscy wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to szczególny, niezwykle ważny czas, w którym oddajemy się refleksjom, wyrażamy nadzieje na cały następny rok. Spędzamy je w gronie bliskich, ale pamiętamy też o nieznajomych, o zbłąkanych wędrowcach, kultywujemy najpiękniejsza polską tradycję.
Ale tego niezwykłego okresu nie sposób zamknąć dobrze znaną formułą, sakramentalnym „Do siego roku!”. Ksiądz Jan Twardowski, poeta, mistrz bliskiej życiu refleksji religijnej, uważny i dowcipny obserwator rzeczywistości napisał „pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne, matkę, osiołka, Betlejem”. I tego właśnie, powtarzając za autorem wiersza „Dziwić się światu” pragnę państwu życzyć w pierwszej kolejności – umiejętności dziwienia się, tego by gdzieś na dnie serca zachować dziecinną czystość uczuć.
Mamy prawdziwe szczęście będąc obywatelami Krakowa – miejsca o tak wielkim znaczeniu dla wszystkich Polaków, miasta – symbolu. Dlatego też w imieniu Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz własnym życzę państwu byśmy nadal czuli się w nim swojsko i bezpiecznie, by niezależnie od przejściowych trudności żyło się dobrze i spokojnie.”

Projekt nowej uchwały

20.12.2011 r. wpłynął projekt uchwały pn. „Kierunki działania Prezydenta w celu zwiększenia ilości mieszkańców Krakowa wskazujących Urzędy Skarbowe w Krakowie jako miejsce płacenia podatku dochodowego PIT” . Jest to projekt Grupy Radnych – druk nr 546 – I czytanie – referuje Bogusław Kośmider – opiniująca jest Komisja Budżetowa.

Data wpływu – 20.12.2011 r.
Projekt doręczony – 21.12.2011 r.

15. edycja konkursu „Mecenas Kultury Krakowa”

W czwartek 8 grudnia poznaliśmy laureatów tegorocznej – piętnastej – edycji konkursu „Mecenas Kultury Krakowa”. Jego cele to: promocja współpracy krakowskich środowisk twórczych i artystycznych, animatorów i managerów kultury oraz instytucji kultury ze środowiskami gospodarczymi. Więcej informacji na stronie: krakow.pl

Na zdjęciu od lewej: Wacław Krupiński, prezes wydawnictwa Jagiellonia S.A. zdobywcy złotej statuetki w kategorii patrona medialnego, Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.

Projekt nowej uchwały

Wczoraj (15 grudnia) do Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa wpłynął projekt uchwały o delegowanie przedstawiciela Rady Miasta Krakowa do Małopolskiej Rady ds. Społeczeństwa Informacyjnego – projekt Przewodniczącego Rady Miasta – druk nr 544 – referuje Bogusław Kośmider.

Elektroniczna wersja została podpięta w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rady Miasta Krakowa https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&dok_id=29971&sub=wtoku

„Wspierać rozwój, chonić dziedzictwo. Małopolska modernizuje się z głową”

6 grudnia w sali obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego odbyła się zorganizowana przez Instytut Dziedzictwa konferencja „Wspierać rozwój, chonić dziedzictwo. Małopolska modernizuje się z głową”. Organizatorzy napisali o konferencji „Głównym celem organizowanego przedsięwzięcia jest promowanie indywidualnej odpowiedzialności za miasto w obszarze ochrony dziedzictwa materialnego, a także wskazanie iż, modernizacja przestrzeni miejskich nie musi kłócić się z ochroną zabytkowej tkanki architektonicznej, a walory estetyczne architektury wpływają na jakość życia mieszkańców. Przedsięwzięcie skierowane jest głównie do wójtów, burmistrzów i prezydentów z Województwa Małopolskiego, ale adresatami są również inwestorzy, architekci, właściciele (i lokatorzy) nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący prace budowlane i remontowe, oraz dziennikarze zajmujący się tematyką zagospodarowania przestrzennego i przestrzeni miejskich”.

Miałem zaszczyt reprezentować Radę Miasta Krakowa jako jeden z inicjatorów podjętej w V kadencji tzw. uchwały elewacyjnej, której zadaniem jest pomoc właścicielom zabytkowych budynków w przeprowadzaniu prac remontowych. Szczegóły i program na stronie Instytutu Dziedzictwa – instytutdziedzictwa.pl

Podsumowanie prac Nadzwyczajnej Komisji RMK ds. Reformy Finansów Miasta Krakowa

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem Nadzwyczajnej Komisji Rady Miasta Krakowa ds. Reformy Finansów Miasta Krakowa w składzie: Bogusław Kośmider (przewodniczący), Anna Mroczek (wiceprzewodnicząca), Sławomir Ptaszkiewicz, Bolesław Kosior, Andrzej Hawanek i Józef Pilch:
ściągnij plik PDF (1,6MB)

XXXII sesja Rady Miasta Krakowa

Porządek obrad jutrzejszej 32. sesji Rady Miasta Krakowa dostępny jest pod adresem: www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&dok_id=29972&sub=porzadek_obrad

Podsumowanie XXXI nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa

XXXI nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa została zwołana na poniedziałek 14 listopada 2011 r. w godz. 15.00-21.00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego.

Rada odrzuciła projekt – Zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miejskiej Kraków na okres od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. /projekt Prezydenta Miasta Krakowa – druk nr 466/.

Odbyło się pierwsze czytanie projektu – zmiany w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011 (dot. zmniejszenia planu rozchodów oraz zmiany w planie wydatków w działach: 600, 700, 710, 750, 756, 757, 758, 801, 852, 854, 900, 921 i 926) /projekt Prezydenta Miasta Krakowa – druk nr 473/.

Rada przyjęła rezolucję w sprawie rezygnacji z umieszczania na koszulkach Reprezentacji Polski w piłce nożnej wizerunku orła białego w koronie w czerwonym polu, jako godła Rzeczypospolitej Polskiej /projekt Grupy Radnych – druk nr Nr 24/XXXI/11/.

Relacja z obrad na stronie gazeta.pl

Uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w różnych punktach miasta odbyły się liczne uroczystości. Kolejna edycja „Biegu o szablę porucznika Stawarza” na dobre wpisała to wydarzenie w kalendarz miejskich imprez. 27 października na Rynku Głównym zwycięska drużyna z IV L.O. im. Tadeusza Kościuszki otrzymała „Szablę Stawarza” nagrodę fundowaną przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Dzień później (28 października) na pl. Niepodległości świętowano obchody 93. rocznicy wyzwolenia Polski i Czech zorganizowane przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze.

Spotkanie ws reformy finansów Krakowa

27 października 2011 r. odbyło się kolejne posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji Rady Miasta Krakowa ds. Reformy Finansów Miasta Krakowa. Podczas posiedzenia członkowie komisji omawiali treść sprawozdania z działalności komisji, które w najbliższym czasie zostanie przedstawione Radzie Miasta Krakowa.

Historyczne fotografie w Dzielnicy XVI

W czwartek 20 października na placu przed kościołem Arka Pana odbyło się otwarcie wystawy „Stan wojenny w SB-ckim albumie”. Organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, Porozumienie Dzielnic Nowohuckich (Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta). Patronatem honorowym objęli ją Wojciech Grzeszek, Przewodniczący Regionu Małopolski NSZZ „Solidarność” oraz Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >