Stanowisko Bogusława Kośmidera w zw. z kontrowersjami dot. tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego
Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 r.
Ponieważ będę nieobecny z powodów służbowych na spotkaniu Rady Budżetu Obywatelskiego – chcę tą drogą przedstawić moje stanowisko ws. ostatnich wydarzeń wokół Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Otrzymałem także w tej sprawie pisma od Aeroklubu Krakowskiego oraz Dyrektora Muzeum Lotnictwa Pana Krzysztofa Radwana, pisma te prezentuję na końcu tekstu.
- Mimo stosunkowo niskiej frekwencji Krakowski Budżet Obywatelski powinien być zdecydowanie kontynuowany, zarówno na poziomie ogólnomiejskim jak i dzielnicowym.
- Z ustaleniem zmian w zasadach i regulaminie KBO powinniśmy poczekać do oceny i ewaluacji. Ja widzę następujące konieczne zmiany:
- Konieczność zmiany terminu głosowania na jesienny, co da większy czas na działania partycypacyjne i weryfikację UMK.
- Wprowadzenie zmian do regulaminu, wynikających z zaistniałych przypadków.
- Zmniejszenie przyszłych kosztów ogólnych promocji KBO.
- Wprowadzenie dla dzielnic dodatkowych motywacji, polegających na konkursowym grancie finansowym, umożliwiającym dzielnicom angażującym się finansowo w BO dzielnicowy wsparcie zewnętrzne (miejskie) proporcjonalne do zaangażowania.
- Zmiana, zdecydowane uproszczenie sposobu głosowania, zwiększenie możliwości informatycznych, rozważenie powrotu do umożliwienia głosowania papierowego.
- Moje stanowisko w sprawie projektu „Skrzydła Krakowa”:
- Należy wyjaśnić, na jakiej podstawie projekt został zatwierdzony i uznany za niebudzący wątpliwości przez stosowny wydział UMK.
- Powinniśmy publicznie ogłosić, że projekt ten nie był dyskutowany przez RBO, jako że nie był kwestionowany przez wydział oceniający projekty pod kątem merytorycznym.
- Powinniśmy wstępnie ustalić, czy doszło do wyłudzania danych osobowych i głosowania przez osoby nieuprawnione, jeżeli takie zdarzenia miały miejsce – trzeba zgłosić do odpowiednich służb.
- Zdecydowanie uznaję, że nie ma podstaw formalnoprawnych i regulaminowych do odrzucenia projektu, także ze względów na racjonalne gospodarowanie majątkiem, a także, biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach podobne projekty były realizowane (vide budowa toru wyścigowego dla motocykli).
- Proponuję wynegocjowanie z wnioskodawcą częściową zmiany projektu, polegającą na wykreśleniu lub zredukowaniu wydatku na zakup szybowców.
- Koniecznie należy ściśle egzekwować przepisy o wyłanianiu wykonawcy zadania publicznego i zasadę ogólnodostępności projektu.
- Musimy przeanalizować, jakie zapisy regulaminu spowodowały taką sytuację i zaproponować zmiany tych zapisów.
- Na koniec powinniśmy podać do wiadomości publicznej czytelną informację jakie i dlaczego podjęto
- Ze względu na nieobecność zastrzegam sobie prawo do odrębnego niż Rada Budżetu Obywatelskiego stanowiska.
Z poważaniem
Bogusław Kośmider
Radny Miasta Krakowa
Członek Rady Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego
W związku z zakończeniem głosowania Budżetowi Obywatelskiemu poświęcona była też audycja „Tematy dnia” w TVP Kraków, w której miałem przyjemność uczestniczyć – można ją obejrzeć tutaj.