Sprawozdanie z kadencji 2014-2018
Działania ogólnomiejskie radnego Miasta Krakowa
Szanowni Państwo
Jako radny reprezentuję swój okręg wyborczy, ale i wyborców z całego miasta. Na moich dyżurach byli mieszkańcy z całego Krakowa.
Znaczną część swojej działalności koncentrowałem na sprawach ogólnomiejskich, poprawiających komfort życia, pracy czy odpoczynku mieszkańców całego Krakowa. Sporo tych projektów udało się wdrożyć, a szczególnie dumny jestem z wdrożenia Karty Krakowskiej, mojego pomysłu z wyborów 2014.
Zapraszam do przyjrzenia się tym inicjatywom.
Z poważaniem
Bogusław Kośmider
Radny Miasta Krakowa
Karta Krakowska

Karta Krakowska to jeden z najważniejszych moich projektów w obecnej kadencji. Wraz z działaniami związanymi z Krakowskiem Holdingiem Komunalnym, reformą finansów Krakowa, i reformą krakowskiego mieszkalnictwa tworzył trzon moich starań o charakterze ogólnomiejskim.
Szedłem z tym projektem do wyborów, doprowadziłem do uchwalenia uchwały kierunkowej, uczestniczyłem w sprawdzaniu możliwości wdrożenia, interweniowałem gdzie mogłem, aby udało się uruchomić ten program. Mimo pewnych trudności jestem dumny, że udało się go wprowadzić w życie.
Karta Krakowska to z jednej strony pomysł na wzajemne wiązanie z miastem jego mieszkańców poprzez różne preferencje, a z drugiej strony to sposób na znaczące zwiększenie dochodów z podatku PIT. Kraków od lat ma spore przyrosty podatników, a poprzez to przyrosty dochodów z tego tytułu, ale powoli te efekty się nasycają.
Wiemy, że z Krakowa może korzystać ponad 1 milion ludzi, co oznacza, iż podatników jest około 750 tysięcy. Znaczną część z nich możemy pozyskać i mieć dodatkowe dochody do budżetu. Równie ważny jest też aspekt lojalnościowy.
Tak wielki projekt niesie ze sobą wielkie ryzyka, w tym wielką skalę błędów, pomyłek, złych rozwiązań. Mamy już wydanych ponad 100 tysięcy Kart Krakowskich, mamy prawie 150 tysięcy złożonych wniosków. Przy takiej liczbie śladowy procent złych sytuacji idzie w tysiące spraw.
To wielkie przedsięwzięcie jest robione rękami Krakowian, przy ogromnym udziale MPK. Dziś oferujemy preferencje dla mieszkańców/podatników w zakresie tańszych biletów okresowych i tańszego wejścia do instytucji kultury. Po pierwszym okresie będziemy przedstawiać następne preferencje, w tym parkingowe i komercyjne.
Chcemy, aby ten mieszkający w Krakowie milion osób stał się milionem osób związanych z Krakowem lojalnościową Kartą Krakowską. Mamy kolejne pomysły na Kartę i związane z nią korzyści dla mieszkańców.
To niewątpliwie symbol tej kadencji i jestem dumny, że miałem w tym swój udział.
Akcja Płać podatki w Krakowie

Akcję rozpocząłem w 2011 roku i pierwsze efekty przyniosła ona już w roku 2012.
Co roku zmienialiśmy sposób promocji, raz była to promocja skierowana głównie do studentów, potem do kupujących mieszkania na nowych osiedlach, była akcja przypominająca o zmianie miejsca płacenia, była współpraca z urzędami skarbowymi.
Zaczynaliśmy w 2012 roku (z danymi za 2011 rok) z około 582 tys. podatników, w roku 2018 mamy podatników ponad 611 tysięcy, bezwzględnie liczba podatników wzrosła o ponad 29 tysięcy osób. Uwzględniając zgony jest to o prawie 80 tysięcy podatników więcej. Nie wiemy ile z tego przyniosła nasza akcja, ile działania własne mieszkańców. Niemniej jednak Kraków był miastem z największym wzrostem ilości podatników.
Ale wyniki ostatniego roku (czyli 2017) wskazują na nasycenie Krakowa liczbą podatników pozyskiwanych w takim trybie. Dlatego zaproponowałem zmianę – Kartę Krakowską, adresowaną do wszystkich mieszkańców.
Badania społeczne Barometr Krakowski

Barometr Krakowski to coroczne badania społeczne mieszkańców Krakowa.
Badania prowadzone były w dwóch częściach. Pierwsza to pakiet tych samych zagadnień – opisujących działanie służb i jednostek miejskich, opisujących opinie i stanowiska mieszkańców wobec różnych problemów miasta.
Druga część to badanie specyficznych obszarów działania Miasta. Badaliśmy, co myślą o Krakowie studenci i środowiska akademickie, badaliśmy co myślą o krakowskich dzielnicach mieszkańcy Krakowa, pytamy krakowskich seniorów.
O badaniu przeprowadzonym w tym roku więcej pisałem tutaj >>
Ale nie tylko pytamy – również wyciągamy wnioski, proponujemy zmiany, korekty, czy inne znaczące działania. Ciągiem dalszym tych badań ma być stworzenie elektronicznej platformy, umożliwiającej systematyczne krótkookresowe badania opinii mieszkańców w wielu bieżących kwestiach.
Centrum Usług Wspólnych

Jako specjalista od finansów, w tym bankowiec, widziałem możliwości zmian organizacyjnych, zasadniczo upraszczających struktury i wykorzystujących lepiej kompetencje i możliwości pracowników.
Jednym z takich narzędzi były centra usług wspólnych, zdejmujące z poszczególnych agend czy instytucji obowiązek zajmowania się np. księgowością, sprawami personalnymi, płynnością, sprawami materiałowymi, środkami trwałymi czy inwentaryzacjami.
Kiedy zaistniały możliwości ustawowe – zdecydowanie wspierałem powstanie takiej instytucji. Przewiduję w tym zakresie wiele nowych możliwości, lepsze warunki pracy i płacy dla pracowników i odciążanie miejskich instytucji od nieistotnych, z ich punktu widzenia, obowiązków.
Krakowski Budżet Obywatelski

Krakowski Budżet Obywatelski funkcjonuje już od kilku lat.
Plusem Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego są coraz lepsze i w porównywalnej skali ilościowej, projekty składane do KBO, niewątpliwie problemem jest niska frekwencja na spotkaniach konsultacyjnych i stosunkowo niska frekwencja przy wybieraniu zadań.
Jako Przewodniczący Rady Miasta byłem współprzewodniczącym Rady Budżetu Obywatelskiego, uczestniczyłem regularnie w posiedzeniach Rady, a moim głównym zadaniem było wpływanie na urzędników w celu realizacji zadań wybranych w ramach BO.
Program Branż Chronionych i Zanikających

W roku 2010 grupa radnych PO przygotowała projekt programu ochrony branż chronionych i zanikających.
Program miał ochronić najmniejsze i najbardziej narażone na niemożność zapłaty wysokich czynszów podmioty gospodarcze, ważne ze względów tradycyjnych i promocyjnych dla Krakowa.
Listę takich branż musieliśmy zweryfikować w UE. W obecnej kadencji musieliśmy ją zmienić ze względu na przepisy dotyczące pomocy publicznej.
Z dobrodziejstw tej uchwały o branżach chronionych i zanikających skorzystało ponad 100 podmiotów gospodarczych w Krakowie.
Ulga inwestycyjna dla inwestorów MŚP

Kraków jest miastem szybko rozwijającym się, widoczne są duże inwestycje. Jednak mamy stosunkowo mało inwestycji małych, lokalnych, związanych z mikro i małymi przedsiębiorstwami.
Sposobem na wsparcie takich mikro i małych inwestorów była ulga inwestycyjna dla podmiotów kończących inwestycje. Taka pomoc powinna spowodować większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów.
Krakowska Szybka Kolej Aglomeracyjna, Krakowski Szybki Tramwaj

Kraków potrzebuje rozszerzenia systemu komunikacyjnego, tak aby sprostać narastającym potrzebom mieszkańców.
Jednym z głównych pomysłów jest Krakowska Szybka Kolej Aglomeracyjna, obsługiwana przez spółkę Województwa Małopolskiego. Ale to Miasto Kraków buduje przystanki, dojazdy, zagospodarowuje okolicę tych miejsc.
Mocno zaangażowałem się w przygotowanie przez Miasto przystanków w Łagiewnikach, Swoszowicach i Opatkowicach. Będą tam przystanki z prawdziwego zdarzenia, będzie dobry dojazd i parkingi.
Osobną kwestią jest lepsze wykorzystanie istniejących linii kolejowych w Krakowie i budowanie przystanków i otoczenia przystanków przy tych liniach. Zostałem do tego przez mądrych ludzi przekonany i to zdecydowanie wspieram.
Wspierałem także, broniłem jak było trzeba budowy linii na Ruczaj, jeden z najszybciej rozwijających się rejonów Krakowa. Wspierałem kolegów starających się o tramwaj na Górkę Narodową i na Azory.
Właśnie połączenie tramwajowe Kurdwanowa i Łagiewnik widzę jako główną korzyść z budowy Trasy Łagiewnickiej.
Porozumienie Dzielnic Podgórskich

W 2014 rozpoczęliśmy przygotowania do rocznicy połączenia się Miasta Krakowa i Miasta Podgórza. Wtedy też zaproponowałem, wzorem Nowej Huty, powołanie Porozumienia Dzielnic Podgórskich.
Porozumienie Dzielnic Podgórskich to stowarzyszenie aktualnych przewodniczących 5 podgórskich dzielnic i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Porozumienie współpracowało przy uroczystościach wskazanego jubileuszu, wspieraliśmy powstanie Muzeum Podgórza, uczestniczyliśmy w wydarzeniach organizowanych przez dzielnice i jednostki kultury z tych obszarów.
Mocno wsparliśmy też inicjatywę ustawienia pomnika Juliusza Leo, prezydenta Miasta Krakowa, który doprowadził do tego połączenia i był jednym z największych prezydentów Krakowa.