Pożegnanie z Radą Miasta Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 r.

Szanowni Państwo, po 24 i pół roku służby jako radny Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, w tym po 12 latach służby jako Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa i w tym 8 latach jako Przewodniczący Rady Miasta, żegnam się z krakowską Radą Miasta. Przechodzę na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa i już z tej perspektywy będę służył mojemu Miastu.

Te 24 i pół roku to szmat czasu. To wielkie ogólnomiejskie projekty, które wspólnie z wieloma wymyślałem i wdrażałem, jak Krakowski Holding Komunalny, reforma mieszkalnictwa, reforma finansów Miasta, akcja „Płać podatki w Krakowie”, czy wreszcie Karta Krakowska. To poważne projekty inwestycyjne jak „Wielka woda”, czyli ogromny program infrastruktury wod-kan i ciepłowniczej, to tramwaj na Ruczaj, przebudowa kluczowych ulic, ale i szereg mniejszych lokalnych inwestycji drogowych, w zakresie kultury, terenów zielonych. Udało się uratować Park Duchacki, udało się zbudować skwer Wolności, ale i szereg mniejszych terenów rekreacyjnych, teraz przed nami szansa dla Parku Borkowskiego. Udało się pozyskać nieruchomości na kluby kultury, czy też je wyremontować – tak było na Ruczaju, Klinach, Soboniowicach, Wróblowicach. Udaje się z basenami, choćby na Ruczaju. Wiele rzeczy się jednak nie udało, ale wszystko przed nami.

Te 24 i pół roku to setki lokalnych spotkań, dyżurów, interwencji. Ale to też szersza, ponadkrakowska służba dla samorządu, to propozycje zmian prawnych, to współpraca z samorządami innych polskich i zagranicznych miast. Może dlatego polskie środowisko samorządowe uznało mnie, jako pierwszego spośród radnych w Polsce, jako samorządowca roku 2016. Może dlatego docenił mnie Prezydent Rzeczpospolitej, nadając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pamiętałem o zapominanych środowiskach niepodległościowych, może dlatego dostałem Medal Solidarności. Może dlatego, startując z dalszego, 3. miejsca, osiągnąłem najlepszy wynik w okręgu, jeden z lepszych w Krakowie.

Oczywiście wiele się nie udało, wiele spraw wyglądać może nie tak, jakbym chciał. Ale zawsze działałem dla dobra Krakowa i naszych mieszkańców.

Przede mną nowe wyzwania na samorządowym szlaku. Bycie zastępcą Prezydenta Miasta to wielki zaszczyt, ale i wielki obowiązek. Dużo pracy przede mną, ale pracy się nie boję. Ruszam z energią, pomysłami, rozwiązaniami i ludźmi, z którymi przyjdzie mi współpracować.

Serdecznie dziękuję wszystkim, których przy dotychczasowych działaniach spotkałem, prezydentów Miasta: Józefa Lassotę, Andrzeja Gołasia i prof. Jacka Majchrowskiego – najdłużej funkcjonującego Prezydenta Miasta Krakowa. Dziękuję radnym Miasta wszystkich kadencji, przewodniczącym i wiceprzewodniczącym krakowskiego samorządu, dziękuję radnym dzielnic, dyrektorom i urzędnikom krakowskiego Magistratu, miejskich spółek i jednostek organizacyjnych. Nade wszystko dziękuję mieszkańcom Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa, dla których przez ostatnie 24,5 roku służyłem w krakowskim samorządzie.

Żegnam się z Radą Miasta Krakowa, bo choć będę na pewno ściśle współpracował, to teraz inna będzie moja rola i kompetencje. Jeszcze raz dziękuję wszystkim i do zobaczenia na samorządowym szlaku.

Bogusław Kośmider

Radny Miasta Krakowa kadencji 1994-1998-2002-2006-2010-2014-2018
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 1998-2002-2006-2010
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2010-2014-2018
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa kadencji 2018-2023

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >