Porozumienia Dzielnic Podgórskich na 100-lecie połączenia Podgórza i Krakowa
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.
Podgórze zawsze na górze!
( Prezentacja streszczająca artykuł dostępna jest na końcu tekstu. )
W czerwcu 1913r. ówczesne Rady Miast: Krakowa i Podgórza podjęły uchwały w sprawie połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza.
100 lat później, w czerwcu 2013r. na uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa poznaliśmy szczegóły tamtego porozumienia. Dowiedzieliśmy się też, że podpisanie samego aktu połączenia odbyło się 15 lipca 1915 roku na moście łączącym Kraków i Podgórze. W minionym roku, przed uroczystą sesją, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Dzielnic Podgórskich, łączącego wszystkie 6 podgórskich dzielnic samorządowych Krakowa.
Podgórze to największa część Krakowa. Powierzchnia – 38% powierzchni Krakowa. Ludność – 32,5% ludności Krakowa. Główne lokalizacje ważnych instytucji: Kampus UJ, Telefonika oraz wielkich centrów handlowych: Bonarka, Zakopianka. Tu również usytuowane są wielkie osiedla: Ruczaj, Kurdwanów, Wola Duchacka, Piaski Nowe i Prokocim. Jest to największa część Krakowa, zyskująca mocno na znaczeniu. Jest to również teren o intensywnie rozwijających się obszarach poprzemysłowych – Zakopianka, Solvay czy Zabłocie. Wybudowano tu kładkę Bernatkę, a ostatnio także Muzeum Kantora – Cricotekę.
Porozumienie Dzielnic Podgórskich przygotowało szereg działań uświetniających ten Jubileusz.
W szczególności Dzielnica XIII, która opracowała logo połączenia oraz cały zestaw działań organizacyjnych i kulturalnych. Są to mobilna gra miejska dla Dzielnicy Podgórze „Z biegiem lat”, Podgórska Jesień Kulturalna, Sympozjum z okazji 100. rocznicy połączenia Podgórza i Krakowa, film dokumentalny „Śladami historii Podgórza”, „Podgórze w pocztówkach i nie tylko”, „Dziadzio Władzio i duch Podgórza”, „Opowieść o Podgórzu w stulecie połączenia z Krakowem” – historia miasta w zbiorach Domu Historii Podgórza. Zaplanowano realizację dwóch murali. Jednym z najważniejszych działań będzie uruchomienie w nowej lokalizacji Muzeum Podgórza jako Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Obok działań kulturalnych Porozumienie Dzielnic Podgórskich zaproponowało, opracowało i uzgodniło włączenie do planów inwestycyjnych Krakowa kluczowych inwestycji w dzielnicach podgórskich:
- Dzielnica VIII – Budowa komisariatu Policji przy ul. Czerwone Maki,
- Dzielnica IX – Remont Budynku Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Zakopiańskiej,
- Dzielnica X – Rewitalizacja zabytkowego Fortu 52 przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej z przeznaczeniem m.in. na Klub Kultury Kliny,
- Dzielnica XI – Rewitalizacja Parku Duchackiego,
- Dzielnica XII – Budowa siedziby filii DK Podgórze przy ul. Aleksandry,
- Dzielnica XIII – Remont w Parku Bednarskiego i renowacja wzgórza Lasoty.
Honorowi Obywatele Podgórza
Kiedy w 1915 roku następowało oficjalne połączenie Krakowa i Podgórza, z umowy miało wynikać, że nowe, połączone Miasto Kraków przejmuje wszelkie aktywa i zobowiązania Miasta Podgórza. Miasto Podgórze od 1867 roku uhonorowało 31 obywateli zasłużonych dla Podgórza, nadając im tytuł Honorowego Obywatela Miasta Podgórza. W dostępnych rejestrach Miasta Krakowa nie ma jednak nazwisk tych honorowych obywateli Podgórza.
Ten błąd chcemy i musimy naprawić. Stąd publiczny wniosek do Prezydenta o wpisanie do miejskich rejestrów Honorowych Obywateli Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa brakujących nazwisk Honorowych Obywateli Miasta Podgórza. To kolejny i ważny element rocznicy połączenia Miasta Krakowa i Miasta Podgórza.
Zobacz pełen wniosek, wraz z listą Honorowych Obywateli Podgórza w formie pliku PDF. Listę Honorowych Obywateli Podgórza zamieszczam także w poniższej prezentacji o połączeniu Krakowa z Podgórzem oraz Porozumieniu Dzielnic Podgórskich.
Podgórze zawsze na górze !