Podsumowanie wykonania budżetu Krakowa za maj 2020 

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Jest lepiej niż się wydawało na początku, ale najważniejsze (i najtrudniejsze) przed nami…

Dane podsumowujące wyniki ekonomiczne Miasta po 5 miesiącach tego roku są mocno niejednoznaczne. Z jednej strony dość dobrze, ale i tak mocno do tyłu, następuje wykonanie dochodów z PIT. Z drugiej strony mamy mocne obniżenie wpływów z CIT i podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilno-prawnych (co świadczy o mocnym zmniejszeniu aktywności wz. sprzedaży nieruchomości).

Ludzie płacą podatki, firmy w większości nie płacą. Ludzie są chronieni tarczą antykryzysową, ale dopłaty do wynagrodzeń niedługo się skończą, a trzeba będzie płacić podatki, opłaty i czynsze – i te bieżące, i te zaległe. Firmy będą się musiały także skonfrontować z możliwościami rynkowymi.

Prognozując na podstawie obecnych wyników skutki dla budżetu na koniec roku mamy spadek dochodów o 300-700 mln zł, ale ze szczegółowymi prognozami trzeba poczekać. Wszystko zależy od tego, jak ruszy przedsiębiorczość, jak uda się zachować miejsca pracy. Dlatego najważniejsze jest wsparcie biznesu, aby minimalizować straty. Najważniejsze (i najtrudniejsze) jeszcze przed nami…

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u