Podsumowanie 7 tygodnia Krakowa w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny tydzień epidemii w Krakowie to nadzwyczajna sesja Rady Miasta, to wielka fala mikropożyczek dla przedsiębiorców, to przygotowywanie się do normalniejszej pracy.

Ostatni tydzień to przede wszystkim sesja Rady Miasta Krakowa. Na sesji miały być podejmowane sprawy przekształcenia miejskich domów kultury w domy kultury, ale najważniejsze to przedstawienie sytuacji Miasta, przewidywanych scenariuszy i miejskich działań zapobiegających. W sprawie MDK-ów Prezydent wycofał projekty, bowiem nie było realnie woli samorządu, aby te projekty podjąć.

Ważną inicjatywą było powołanie nadzwyczajnej komisji / zespołu mającego zająć się wspólnym przygotowaniem działań samorządu w sytuacji kryzysu. Nie wiemy jak długi będzie to kryzys, jak będzie głęboki, na jakim poziomie stanie po kryzysie gospodarka i działania publiczne. Prezydent bardzo rozsądnie przedstawił 3 scenariusze rozwoju sytuacji:

 • Scenariusz optymistyczny, w którym do wakacji gospodarka się uruchamia, po wakacjach normalnie, choć na nieco niższym niż obecnie poziomie, działa. Ten scenariusz zakłada, że w kasie miasta może zabraknąć około 500 mln zł.
 • Scenariusz umiarkowany zakłada, że gospodarka restartuje po wakacjach, z małymi nawrotami pandemii i do końca roku stabilizuje się na niższym niż obecnie poziomie. Taki scenariusz zakłada brak około 1 mld zł.
 • Scenariusz pesymistyczny, kiedy sa nawroty pandemii i gospodarka dopiero restartuje w przyszłym roku. Taki scenariusz  to brak 1,5 mld zł.

Te trzy scenariusze funkcjonują w obiegu publicznym, także jako scenariusze państwowe. Mamy nadzieję, że uda się działać wg scenariusza optymistycznego. Prezydent mówił też o podjętych oszczędnościach w zakresie zadań bieżących i inwestycyjnych, na poziomie około 100-150 mln zł. Była też mowa o wielkim programie wsparcia krakowskich przedsiębiorców, ludzi kultury, organizacji sportowych i pozarządowych.

Na sesji podjęto powołanie nadzwyczajnej komisji, mającej się zająć przygotowaniem antykryzysowych działań miasta. W latach 2011-2014 taka komisja już w samorządzie funkcjonowała, przygotowała wspólnie z prezydentem program oszczędności i zmian w działaniach Miasta. W efekcie w ciągu 2,5 roku Kraków odzyskał równowagę finansową i kiedy inne samorządy wchodziły w kryzys, my mogliśmy otwierać Centrum Kongresowe, Tauron Arenę czy rozpoczynać na dobrych warunkach inwestycję Ekospalarni. Ówczesna komisja nadzwyczajna działała ponadpolitycznie, przyjęła ważny choć zawierający wiele niepopularnych decyzji program zmian i w znacznej mierze doprowadziła do jego wdrożenia. Wtedy wielu, także media, rozumiało powagę sytuacji, konieczność i zasadność zmian. Ci, którzy nie rozumieli  tej powagi, nie byli przez resztę szanowani i już nikt o nich nie pamięta. Wtedy też jako samorząd nauczyliśmy się działać szybko, konstruktywnie, czasem niepopularnie, ale skutecznie i ponad podziałami. Przyniosło to sukces dla samorządu, ale i dla zaangażowanych w to osób. Liczę, że tak będzie i obecnie.

7. tydzień Krakowa w czasach pandemii to także ogromny wzrost ilości wniosków o mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W ciągu tego tygodnia ilość wniosków wzrosła o 20 tysięcy. I to trzeba przeanalizować i podjąć decyzję, podpisać i przesłać. Pracuje przy tym obecnie prawie 60 osób z różnych jednostek Miasta, ale liczba wniosków wzrasta. Jest to problem wszystkich dużych samorządów i aby przedsiębiorcy dostawali te pieniądze szybciej trzeba zmiany – zamiast pożyczki dostają na podstawie decyzji dotację, analiza jest minimalna i możliwe sprawdzanie po przyznaniu. Tak to funkcjonuje w kilku europejskich krajach i tak mogłoby być w Polsce. Namawiamy do tego władze państwowe. Niezależnie od barw politycznych wszyscy chcemy, aby pieniądze dla przedsiębiorców były przekazane bardzo szybko.

W tym tygodniu znacznie rozszerzyliśmy obsługę mieszkańców. Elektronicznie – wdrażając e-referaty, lokalne punkty informacyjne i infolinie, pracujemy także nad mocno innowacyjnymi rozwiązaniami. Przygotowujemy się też do obsługi bezpośredniej, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub przez internetowy system umawiania wizyt. Oczywiście obsługa będzie z zachowaniem rygorów antywirusowych.

W tym kontekście nieprawdopodobnie i nierealistycznie brzmią informacje o wyborach prezydenckich. Czy to będzie 10 maja, kiedy nie ma komisji, nie ma przeszkolenia, nie ma miejsc, nie ma informacji? Czy to będzie 17 czy 23 maja – może to być wielka kompromitacja Państwa Polskiego. Państwo nie powinno nigdy być ośmieszane, a niestety jest prawie pewne, że źle przygotowane wybory mogą takie ośmieszenie spowodować. W Krakowie najważniejszy jest kryzys, ratowanie życia i zdrowia mieszkańców, a także pomoc ludziom, przedsiębiorcom i instytucjom. Polityka, w tym wybory, powinny poczekać, mamy w końcu czas wyjątkowy.

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >