Okiem Przewodniczącego – Mój punkt widzenia ws. zasad usytuowania i ilości punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie.
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Z jednej strony musimy uwzględnić postulaty mieszkańców, oczekujących radzenia sobie z małymi, bardzo uciążliwymi i niosącymi społeczne zagrożenia punktami sprzedaży alkoholu, szczególnie na osiedlach, choć nie mamy formalnie wpływu na godziny otwarcia, wielkość i wyposażenie sklepu i nie możemy w tym nic zmieniać. Kraków, wg danych ma najbardziej gęstą sieć sprzedaży, choć jak się uwzględni turystów, studentów i gości – tak już nie jest.
Z drugiej strony znaczące zmniejszenie limitu spowodowałoby, że to nie ci najbardziej społecznie szkodzący byliby pozbawiani koncesji – tylko ci, którym akurat wypadła kolejka, więc zmniejszanie liczby punktów nie będzie oznaczało od razu eliminowanie najbardziej uciążliwych punktów sprzedaży.
Jednak z trzeciej strony podnoszony jest związek między ilością punktów sprzedaży a ilością przestępstw popełnianych przez osoby pod wpływem (związek taki, że jak rośnie liczba punktów to rośnie przestępczość), ale i związek między ilością punktów sprzedaży a ilością osób nietrzeźwych, będących „gośćmi” instytucji leczących. Widać więc, że im więcej punktów sprzedaży alkoholu, tym więcej problemów z osobami po spożyciu.
Mając powyższe na względzie uważam więc, że jednak trzeba zrobić korektę ilości punktów sprzedaży, a także korektę zasad, polegającą na zwiększaniu odległości punktów sprzedaży od obiektów chronionych.
Równolegle Miasto musi:
- Opracować uwzględniający powyższe przesłanki tryb wydawania koncesji, aby nie eliminować dobrze działających punktów sprzedaży.
- Szerzej i częściej kontrolować punkty sprzedaży w celu eliminowania tych, z którymi są problemy społeczne.
- Zintensyfikować swoje działania prewencyjne (Policja i Straż Miejska).
Jednocześnie jako samorząd – Rada Miasta – powinniśmy także zwrócić się do naszych posłów i senatorów, aby zmienili zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości tak, by to samorząd mógł decydować o minimalnej powierzchni lokalu, o godzinach otwarcia i o minimalnym wyposażeniu technicznym. Tylko w ten sposób samorząd będzie mógł realnie odpowiadać za te sprawy.
Tak więc potrzebna jest korekta ilości punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie, ale potrzeba jeszcze innych działań, by ta korekta nie była działaniem pozorowanym !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego – 13 kwietnia 2015. · Okiem Przewodniczącego – 20 kwietnia 2015 »