Okiem Przewodniczącego. 27 października 2014

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowne Platformerki i Platformersi i wszyscy inni, którzy to czytają !

Jak co tydzień informacje o tym, co w Krakowskiej Platformie i Radzie Miasta Krakowa. Zaczynamy od Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Odbyła się Konwencja Regionalna Małopolskiej PO. Zaprezentowano listy do Sejmiku, zaprezentowano liderów list. Mamy naprawdę mocne listy, które stworzył Marszałek Sowa, bardzo dziękujemy. Na co liczymy? W Sejmiku chcemy i powinniśmy mieć 17 radnych, to plan do wykonania i wtedy razem z PSL możemy mieć w Sejmiku większość. To jest cel, strata Sejmiku byłaby katastrofalną porażką. Musimy więc w Krakowie mieć 5 radnych i to jest nasz krakowski cel.

W upływającym tygodniu odbyło się podsumowanie działań Krakowskiej PO w sprawach antysmogowych. Przyjęty przez Radę Miasta głosami przede wszystkim PO program likwidacji niskiej emisji, przyjęty głosami PO program osłonowy, wreszcie przyjęty głównie głosami PO w Sejmiku zakaz palenia węglem w Krakowie to dowód, że PO bardzo poważnie traktuje działania antysmogowe. To dowód, że tylko PO może gwarantować utrzymanie tego antysmogowego kursu. Więcej o działaniach antysmogowych piszę w osobnym artykule.

Odbyło się także spotkanie podsumowujące działania PO w zakresie bezpieczeństwa. Mówiliśmy o zdecydowanym zwiększeniu, dzięki interwencji PO u Ministra Spraw Wewnętrznych, ilości policjantów w Krakowie, o policjantach ściągniętych na tzw. staże aplikacyjne, o zakupionych przez Miasto, dzięki interwencji PO, płatnych patrolach. Mówiliśmy o koniecznej budowie Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu, mówiliśmy o koniecznym wzmocnieniu Straży Miejskiej. Mówiliśmy o nowym, bardziej kompleksowym podejściu do bezpieczeństwa Krakowa sugerując program Bezpieczny Kraków 3.0, a więc Kraków z bezpiecznymi ulicami, stadionami i wokół punktów sprzedaży alkoholu, Kraków z zabezpieczonymi działaniami medycznymi, mieszkaniowymi czy socjalnymi, z zabezpieczonymi działaniami przeciwpowodziowymi. Bezpieczeństwo niejedno ma imię i dlatego Bezpieczny Kraków 3.0.

W sprawach Krakowskiej Rady Miasta:

Odbyła się kolejna Rada Miasta. Obok spraw planistycznych, budżetowych i mieniowych kluczowym punktem była sprawa ewentualnej likwidacji czy też przekształcenia kilku przedszkoli w przedszkola samorządowe. Kiedyś sugerowano ówczesnym pracownikom tych przedszkoli przekształcenie się, teraz podjęto proces odwrotny. Powodem była ustawowa konieczność przygotowania miejsc po 1 zł/godz w samorządowych przedszkolach w niedalekiej przyszłości. Jednak nie wolno wylewać dziecka z kąpielą, dlatego pomysł był oprotestowany przez rodziców, pracowników i radnych. W efekcie takich działań nie będzie.

W środę 29 października uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Panu Adamowi Macedońskiemu. Wcześniej pisałem o zasługach Laureata, teraz wszystkich na taką ostatnią uroczystość w tej kadencji zapraszam !

Ostatnia merytoryczna sesja Rady Miasta Krakowa odbędzie się w środę 5 listopada. To będzie bardzo obszerna sesja, z bardzo wieloma zamykającymi poszczególne sprawy punktami. Dlatego rozważane jest zwołanie sesji podsumowującej działania Rady Miasta kadencji 2010-2014 na dzień 12 listopada. Zobaczymy !

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >