Newsletter – 8 października 2018
Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 r.
Kolejny newsletter, także o ostatniej przed wyborami sesji Rady Miasta. Jak zawsze o sprawach samorządowych i platformerskich. I jak zawsze najpierw skróty, potem rozwinięcie. Ruszamy:
Sprawy samorządowe:
- Ostatnia przed wyborami sesja Rady Miasta Krakowa.
- Propozycja zmiany w zakresie taryfy dla mieszkańców korzystających w sposób łączony z liniami aglomeracyjnymi.
- Trzeba podsumować działania Rady Miasta Krakowa w upływającej kadencji.
Sprawy Platformerskie:
- Wizyta Przewodniczącego Rady Europy – Donalda Tuska.
- Kampania wre.
- Mój plan ogólnomiejski. Nieuniknione małe wielkie innowacje, czyli nowoczesny smart-Kraków dający nowe perspektywy każdemu mieszkańcowi.
Sprawy samorządowe:
- Ostatnia przed wyborami sesji Rady Miasta Krakowa to zamykanie wielu spraw. Cały pakiet spraw nieruchomościowych, zmieniamy statuty Dziennych Domów Pomocy Społecznej, Rondo w III Dzielnicy nazywamy imieniem Stanisława Pagaczewskiego, autora Trylogii o Baltazarze Gąbce. Aktualizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, przyjmujemy miejscowe plany: Mogiła II, Łąki Nowohuckie, Rejon Alei Daszyńskiego. Będziemy mówić o aktualizacji studium, a pewnie będzie też wiele innych spraw.
- Jedną ze spraw, które mogą wejść na najbliższą sesję jest opracowywany przeze mnie, konsultowany z UMK i wspierany przez część radnych projekt uchwały o zmianie taryfy biletowej, tak aby uwzględnić interesy mieszkańców/podatników, posiadaczy Karty Krakowskiej, przy biletach łączonych, miejsko-aglomeracyjnych. Proponuję zmianę, uwzględnienie tych spraw, ale i konsekwencje ekonomiczne. Przypomnę, że częściowo pomysł był przedmiotem głosowania poprawki na sesji w kwietniu 2018, ale wtedy nie uzyskał wsparcia. Zobaczymy…
- Kolejny etap podsumowania prac Rady Miasta Krakowa. Za najważniejsze działanie RMK uważam sprawę Karty Krakowskiej, własnej inicjatywy radnych PO i PK, wspartej przez PIS, niezależnych i realizowanych przez UMK. Ważnymi działaniami był niewątpliwie wniosek PIS o darmowej komunikacji dla dzieci. Kolejny ważny element pracy Rady to Forum Przyszłości Dzielnic i w ogóle ważne uroczystości historyczne, w tym ponadpartyjne uczczenie Krakowskiej Wiosny 1988. To 3 nowych Honorowych Obywateli Miasta Krakowa i w ogóle zmiana zasad nadawania tytułu, to 9 brązowych medali Cracoviae Merenti, 3 srebrne medale. To prace Młodzieżowej Rady Krakowa, to kilkanaście spotkań konsultacyjnych w różnych kontrowersyjnych sprawach, to jedna z pierwszych w Polsce bezpośrednich transmisji internetowych, to Krakowski Znicz Pamięci i pamiętanie o zasłużonych dla Krakowa, to pomoc krakowskim harcerzom, to Barometr Krakowski. Właśnie ostatni Barometr Krakowski, czyli badanie społeczne, przyniósł symboliczne podsumowanie działań krakowskiej Rady Miasta. Badania pokazują, że w ciągu 4 lat znacząco (o około 20%) wzrosła rozpoznawalnośc Rady Miasta. Jeszcze bardziej znaczące jest wzrost o prawie 15% ocen pozytywnych dla Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018. Mimo naszych błędów, niedociągnięć, kontrowersji i różnych decyzji jest to bardzo znaczące.
Sprawy platformerskie:
- Donald Tusk w Krakowie. Przewodniczący Rady Europy – Donald Tusk był w Krakowie na konferencji poświęconej perspektywom wspólnej Europy, a potem przespacerował się z mieszkańcami po krakowskim Rynku Głównym. Przesłanie PDT z konferencji i spotkań było oczywiste: Wspólna Europa jest naszą wielką szansą, nadzieją i jedyną perspektywą. I przesłanie drugie: możemy się różnić, ale nie powinniśmy być dla siebie bezwzględnymi wrogami, szczególnie na 100-lecie Niepodległości Rzeczpospolitej.
- Kampania wyborcza w trakcie, choć stosunkowo słabo to widać. Zapraszam w piątek na spotkanie z mieszkańcami Kurdwanowa. Będzie o wielu ważnych sprawach. Z mieszkańcami Kurwdwanowa spotykam się średnio co 2 lata, z tych spotkań wiele udało się zrobić, choćby Parking Park&Ride przy pętli, choćby remont Witosa i Nowosądeckiej. Myślę, że obecne spotkanie też będzie owocne. Zapraszam !
- Każdy radny jest wybierany w swoim okręgu wyborczym. Ale radny reprezentuje całe miasto i jako radny chcę też realizować sprawy ogólnomiejskie. Chcę kontynuować sprawy wcześniej określone, ale i proponuję kolejne działania, w dziedzinach, na których się znam: finanse, inteligentne miasto, decentralizacja. To ważne i kluczowe, chociaż mało widowiskowe, dziedziny, ale przecież to, czy mamy środki finansowe, jest kwestią fundamentalną. To ważne, czy jesteśmy miastem nowoczesnym, bo tylko takie miasto przyciąga najbardziej wartościowych mieszkańców i turystów. To ważne na jakim szczeblu podejmowane są decyzje w sprawach mieszkańców. W tym tygodniu pierwsza odsłona – Nieuniknione małe wielkie innowacje, czyli nowoczesny smart-Kraków dający nowe perspektywy każdemu mieszkańcowi. Czytajcie na stronie niebawem !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Newsletter – 1 paźdzernika 2018 · O rozszerzeniu Karty Krakowskiej »