Newsletter – 6 lutego 2017
Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 r.
Witam przy kolejnym Newsletterze. Jak widzę, moje cotygodniowe Newslettery czytane są często przez ponad tysiąc unikalnych czytelników, cieszę się i przekazuję kolejne informacje. Dziś jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie i o sprawach samorządowych i o sprawach platformerskich. Skrót:
Sprawy samorządowe:
- Posiedzenie Rady po feryjnej przerwie.
- Sprawy Planistyczne i bezsensowny maraton.
- Smog, histeria i realne działania.
- Poważne problemy edukacyjne.
- Dziwne dyskusje o wyborczej ordynacji samorządowej.
Sprawy platformerskie:
- Zbieramy podpisy za referendum edukacyjnym i dajemy świadectwo…
I rozwinięcie, najpierw samorządowe:
- Kolejne posiedzenie Rady Miasta Krakowa odbędzie się dopiero 15 lutego, więc prawie za 2 tygodnie. Będzie to bardzo ważne posiedzenie, bowiem będziemy musieli zdecydować w sprawach edukacyjnych, ale i planistycznych. Będzie to bardzo pracowite posiedzenie, bowiem będziemy musieli zdecydować o prawie 160 punktach dotyczących miejscowych planów.
- Właśnie miejscowe plany, a właściwie odrębne, poprzez pojedyncze uchwały, przyjmowanie lub nie rozstrzygnięć w sprawach poszczególnych planów będzie główną i najbardziej pracochłonną czynnością następnych posiedzeń Rady Miasta. Ten maraton prawie 160 punktów, które teraz będą przyjmowane pojedynczymi uchwałami, a kiedyś były przyjmowane jedną uchwałą to kolejny dowód na to, że duże miasta powinny mieć, jak w całej Europie, inne sposoby reagowanie na takie sprawy.
- Przez kilka ostatnich dni kluczowym tematem Krakowa był smog. Zła pogoda, brak wiatrów spowodowały, że odżyła dyskusja na ten temat. I jak zawsze mądrzy, opierający się nie na naukowych badaniach, ale na własnych pewnościach wyrokowali, że to wina PO-PSL, które przez lata się tym nie zajęły, że to wina Miasta, bo przecież dzieje się głośno w Krakowie, że to wina zabudowania kanałów przewietrzania, które zostały zabudowane, że kiedyś było lepiej, że nic nie zrobiono, że nie było właściwej reakcji bieżącej. A prawda jest taka, że to właśnie koalicja PO-PSL jako pierwsza zmieniła prawo, dała narzędzia prawne i ekonomiczne reagowania na smog. Prawda jest taka, że to właśnie Kraków pierwszy w Polsce podjął działania antysmogowe. Prawda jest też taka, że w wielu rejonach Krakowa (ale i nie tylko) nie ma wysokiej zabudowy a zanieczyszczenie jest ogromne. Prawda jest taka, że od 1990 roku zanieczyszczenie powietrza w poszczególnych frakcjach zmniejszyło się o 20-80% i wydano na to miliardy złotych. Prawda jest też taka, że nikt nie wie jak w sytuacji wielkiego smogowego zagrożenia reagować. Łatwo jest krytykować bez żadnej odpowiedzialności, na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega to hejterstwo, a z drugiej strony faktyczne działania merytoryczne.
- Rusza wdrażanie ustawy edukacyjnej, ustawy bardzo kontrowersyjnej, w opinii wielu niedobrej, źle przygotowanej, niewłaściwie skonsultowanej i robionej w zbyt szybkim tempie. Miasto Kraków musi jednak zgodnie z prawem wdrożyć to i zrobić to minimalizując złe skutki dla dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli. Zdajemy sobie sprawę z wielu ryzyk, wiele spraw jest jeszcze nie wyjaśnionych. Nie wiemy jak reforma przełoży się choćby na kumulację roczników w 2019 roku, nie wiemy jak realnie będą przygotowane szkoły na nowe wyzwania. Jako samorząd zrobimy jednak zdecydowanie wszystko, aby skutki jak najmniej dotknęły dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli.
- Przez Polskę przetacza się dyskusja o nowej ordynacji wyborczej i nowych pomysłach metropolitalnych. Nowa ordynacja wyborcza ma eliminować z kandydowania osoby już przez 2 kadencje pełniące funkcje wykonawcze. Z mojego pobieżnego oglądu w Europie Zachodniej nie stosuje się takiego ograniczenia w odróżnieniu od krajów Europy Wschodniej. Chętnie skonfrontuję ten pobieżny ogląd, bo to by ciekawie świadczyło o powodach takich zmian. Dyskusja o nowym ustroju Warszawy świadczy, że obecne w Europie procesy metropolitalne są oryginalnie traktowane w Polsce.
I sprawy platformerskie:
- Zbieramy podpisy za referendum ws. reformy edukacji. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany w edukacji są potrzebne, ale zmiany robione tak szybko i z tak bardzo niewielkimi konsultacjami społecznymi są, wg wielu, bardzo niebezpieczne dla polskich dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Trzeba dać świadectwo, że są tacy, którym się to nie podoba, że to jest niebezpieczne. Trzeba dać świadectwo, bo być może za parę lat ktoś zapyta: Co zrobiłeś, aby tak nie było? Za parę lat ktoś dokona oceny efektów i albo okaże się, że mimo zastrzeżeń reforma dała dobre rezultaty albo okaże się, że polskie dzieci i młodzież znacząco in-minus odstają od swoich europejskich rówieśników, że reforma pogorszyła znacząco ich możliwości życiowe. I wtedy i one i politycy zapytają o winnych. A winni będą nie tylko ci, którzy do tego doprowadzili, ale i też ci, którzy mając inne zdanie niereagowali. Dlatego trzeba dać świadectwo…
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Otwarcie przedszkola samorządowego nr 41 na Klinach · Nagranie ze spotkania Krakowskiego Klubu Wtorkowego »