Newsletter – 6 listopada 2017
Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 r.
I jak zawsze kolejny newsletter, jak zawsze docierający do kilkuset czytelników. Tym razem jak zawsze o sprawach samorządowych Krakowa i o sprawach platformerskich. Zaczynamy od skrótów:
Sprawy samorządowe:
- Ciekawa sesja, dziesiątki stwierdzeń przekształcenia szkół, nowe plany, nowe normy parkingowe, ostatni raz taryfy wod-kan, ważne rezolucje.
- Czy zasadnym jest, aby mieszkańcy płacący podatki w Krakowie mieli preferencje parkingowe? Czy zasadnym jest zwiększyć opłaty za abonamenty parkingowe ogólnodostępne?
- Krakowski Znicz Pamięci.
- Cudze chwalicie, swego nie znacie – krakowski cykl dumy z naszego miasta !
- Przygotowania do obchodów 100-lecia Niepodległości w Krakowie.
Sprawy Platformerskie:
- Wybory w moim Kole PO, 2. Kole Gospodarczym PO w Krakowie, jednym z najaktywniejszych kół PO w Krakowskiej Platformie.
- Wybory liderów, i w Krakowskiej PO, i w regionie Małopolskim.
- Program samorządowy PO – decentralizacja finansów publicznych, więcej dla samorządów, także dla tych biedniejszych.
Sprawy samorządowe w pełnym wymiarze:
- Bardzo ciekawa i obszerna będzie najbliższa sesja Rady Miasta. Najwięcej będzie punktów o stwierdzeniu przekształcenia szkół, które zmieniły się w wyniku reformy edukacji. O reformie edukacji niedługo, teraz tylko przekształcenia. Mamy na sesji przyjęcie dwóch ważnych planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego: „Kazimierz” i „Nowa Huta Przyszłości”. Mamy projekt nowych norm parkowania, ciekawy i pewnie kontrowersyjny. Mamy przyjęcie nowych taryf wod-kan. Chyba robimy to ostatni raz, bo w szale centralizacji powołana zostanie centralna instytucja „Polskie Wody”, która z Warszawy będzie decydować o taryfach wod-kan. Skutki będą takie, że taryfy będą wyższe i zupełnie nie będą uwzględniały krakowskiej specyfiki. No, cóż… Będą też rezolucje, jedna w sprawie dookreślenia stosowania wyjątków w zakresie możliwej minimalnej szerokości chodnika dla pieszych. W wielu miastach metropolitalnych stosuje się 1,50 m i nikt nie kwestionuje, a w Krakowie kontrola Wojewody zakwestionowała. Druga rezolucja to postulat szerszego włączenia się PKP do konsultacji ws. ruchu w Krakowie. Przecież to późniejsze otwarcie ulicy Kopernika było jedną z istotnych przyczyn korków w tej części Krakowa. A może będzie coś jeszcze? W końcu Konstytucja to najważniejsza sprawa !
- Dyskutujemy nad zmianami w zasadach parkowania w strefie. Wydaje się, że ciekawym byłoby rozważenie wprowadzenia zdecydowanych preferencji w sprawie parkowania dla mieszkańców płacących w Krakowie podatek dochodowy. Przecież to Oni tworzą Kraków i mają prawo mieć z tego tytułu preferencje. I sprawa druga – abonament ogólnodostępny. Obecnie kosztuje 250 zł, a odpowiadający temu abonamentowi dochód z jednego miejsca parkingowego to 850 zł. Może warto to uwzględnić a zwiększone dochody przeznaczyć na budowę parkingów?
- Minęło Święto Zmarłych. W Krakowie od 6 lat w sposób uroczysty czcimy wszystkich zasłużonych dla naszego Miasta zmarłych. Na ich grobach pojawia się znicz z napisem – „Miasto Kraków pamięta”. Wysyłamy te znicze do wszystkich miejsc, gdzie pochowani są Honorowi Obywatele Miasta Krakowa, Laureaci Medalu Cracoviae Merenti, radni, prezydenci, znani i ważni dla Krakowa obywatele. Nasz Krakowski Znicz Pamięci jest na cmentarzach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Rosji, Ukrainy, ale i w wielu miastach Rzeczpospolitej. Wzruszające jest, kiedy na cmentarzu rodziny tych osób dziękują za zainteresowanie Miasta. W końcu – Miasto Kraków pamięta…
- Często spotykamy się z powszechnym hejtem, krytykującym praktycznie wszystko, co się w Krakowie dzieje, co się robi, co się planuje. I tak wobec tego hejtu ruszam z akcją „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Pierwsza odsłona to znakomite miejsce Krakowa w rankingu najatrakcyjniejszych miast świata – zajął 7 miejsce. To wielki sukces, choć oczywiście mądrzy powiedzą, że to żadna zasługa władz miasta. I drugie, w dużej konkurencji Kraków uzyskał możliwość przeprowadzenia Kongresu Miast Światowego Dziedzictwa (więcej >>). I jeden sukces i drugi nie byłby możliwy bez wielkich samorządowych inwestycji – ICE, Tauron Areny, bez świadomej polityki promocyjnej, bez działań wizerunkowych UMK. Brawo.
- W listopadzie 2018 będzie wielkie święto odzyskania 100 lat temu niepodległości. A że niepodległość przyszła z Podgórza (to tam pierwsze jednostki austriackiego wojska zostały rozbrojone, dużo wcześniej niż w Warszawie), więc Kraków przygotowuje się do obchodów tej rocznicy – powołaliśmy w tej sprawie Radę Programową i we wtorek na Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa porozmawiamy o tym. Zapraszamy !
I szerzej sprawy Platformerskie:
- Jako 2. Koło Gospodarcze, moje macierzyste koło PO, jedno z najbardziej aktywnych kół PO w Krakowie (że przypomnieć Kluby Obywatelskie powstałe z inicjatywy członków Koła, szeroki udział w pracach Krakowskiego Centrum Programowego, czy udział we współtworzeniu programu samorządowego PO) wybieramy nowe władze Koła. Wojtek Przeździecki po dwóch kadencjach ma dość i czas na zmiany. Spotkanie Koła odbędzie się w czwartek 23 listopada, godz 18.00 w Kawiarni Literacka na ul. Krakowskiej. Zapraszamy naszych członków Koła, czeka Was ciekawa niespodzianka.
- Wybieramy też naszych liderów w PO, w Krakowie, w Małopolsce. W Krakowie sprawa jest dość oczywista. Obecny Szef Krakowskiej PO, mimo różnych, niewielkich błędów, jest osobą zaangażowaną, skuteczną i właściwą. Nasze Koło popiera tę kandydaturę, bo jest dobra, Olkowi się chce, jest aktywny i merytoryczny. Chcemy jako Koło szerzej włączyć się w działania Zarządu Krakowskiego PO, widząc, jak wybrani w poprzednich wyborach ludzie nie uczestniczą w działaniach obecnego zarządu. Czas więc wybrać aktywnych, a nie tylko swoich, szczególnie, że zarząd działa kolegialnie i bardzo rzadko zdarza się (praktycznie się nie zdarzyło), aby coś kontrowersyjnego głosować i przegłosowywać większością. Czas więc na aktywnych i zaangażowanych, a nie tylko swoich. Jesteśmy jako jedno z najaktywniejszych kół PO w Krakowie gotowi do szerszej współpracy. W sprawie liderów regionalnych w następnych odsłonach.
- Jedną z ważniejszych spraw Programu Samorządowego Platformy Obywatelskiej są sprawy finansowe. Proponujemy, aby w samorządach pozostawić w całości PIT, z możliwością stosowania przez samorząd różnej kwoty wolnej od podatku. Ale samorząd nie dostawałby, wyliczanej szczegółowo subwencji ogólnej i oświatowej. Dla takich miast jak Kraków to byłby duży skok, ale musimy myśleć o biedniejszych samorządach, dlatego program przewiduje powołanie funduszu solidarnościowego. Ale, w odróżnieniu od „janosikowego”, fundusz solidarnościowy będzie wyliczany tak, aby nie „dołować” samorządów wpłacających i aby środki z tego funduszu szły na rozwój biedniejszych samorządów. Tak jest w większości krajów europejskich i tak to dobrze działa tam, powinno dobrze działać i w Rzeczpospolitej.
Pozdrawiam listopadowo,
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Miasto Kraków Pamięta · Okiem Przewodniczącego – Co z tymi korkami? »