Newsletter – 27 lutego 2017
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 r.
Witam czytelników cotygodniowego Newslettera, zapraszam do lektury. Sprawy w skrócie:
Sprawy samorządowe:
- Obszerny program najbliższej sesji: plany, budżety, smog, zwierzęta bezdomne.
- Reformy edukacji w Krakowie ciąg dalszy, nieco optymistyczny, choć wokół groza…
- Podsumowanie Barometru społecznego i Diagnozy dzielnic w Krakowie.
- Pierwsze posiedzenie Konwentu Dzielnic w nowej szacie.
Sprawy platformerskie:
- Nieustanne zbieranie podpisów za referendum ws. zmian w edukacji.
- Spotkanie mojego 2. Koła Gospodarczego PO.
- W środę o 17 pod Jaszczurami kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego.
I wersja pełna, najpierw sprawy samorządowe:
- W najbliższą środę kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. W planie duży pakiet spraw planistycznych, w tym uchwalenie planów Lema-Park Lotników, Nowa Huta Przyszłości-Igołomska, Ugorek-Fiołkowa, zmiany w zakresie planów Kostrze/Tyniec, przyjęcie prawie 50-ciu rozstrzygnięć w sprawie planu Lema-Park Lotników. Zajmiemy się też programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, rezolucją ws. w sprawie zakazu palenia węglem w podkrakowskich gminach. Spraw dużo, bardzo dużo…
- Na szczęście, po dużych społecznych protestach, udało się, i tu duża zasługa Prezydenta Majchrowskiego, zmienić w paru miejscach sieć szkół. I tak Gimnazjum nr 2 staje się Liceum od razu, Gimnazjum nr 1 staje się, jak miało być od początku, Liceum oraz Gimnazjum nr 35 staje się Liceum. Takie były efekty wcześniejszych konsultacji społecznych, niezrozumiałe były późniejsze zmiany i dobrze, że sprawę przywrócono. Przy okazji pokazało się dużo plotek i wyjaśnień, tłumaczących powody wcześniejszych dziwnych zmian. Dziwne to, ale dobrze, że w tym zakresie się skończyło. Niestety, sygnały o najważniejszym aspekcie reformy – tzw. podstawie programowej napawają poważnymi obawami, wręcz grozą. Mówią tak specjaliści i eksperci, mówią rektorzy szkół wyższych i jakoś niewielu chce się przyznać do autorstwa. A jak pisał wieszcz – „pisane będą czyny i rozmowy, poeta pamięta…”.
- W piątek podsumujemy dwa ważne projekty badawcze – Barometr społeczny i Diagnozę Dzielnic. Barometr społeczny to coroczny projekt badań społecznych mieszkańców Krakowa, obiecany przeze mnie na początku kadencji, realizowany już drugi raz i pokazujący, co o wielu aspektach życia w Krakowie mówią nasi mieszkańcy. Corocznie w ramach Barometru badany jest szczegółowo jeden aspekt życia mieszkańców, w 2015 były to sprawy studentów Krakowa, w 2016 były to sprawy dzielnic. Pokażemy, co o krakowskich dzielnicach myślą mieszkańcy naszego miasta, ale i sami radni dzielnic. Ciekawy, bardzo pouczający i dający wiele możliwości dokument. Przy okazji powiemy też o innowacjach w tym zakresie. Będzie ciekawie, nowocześnie i pouczająco. Piątek 3 marca, godz 16.30, sala Dietla w UMK.
- W piątek odbyło się pierwsze w nowej szacie posiedzenie Konwentu Dzielnic, działającego teraz jako zespół konsultacyjny przy Prezydencie, prowadzony przez Wiceprzewodniczącego Rady – Pana Dominika Jaśkowca. Po 6 latach wspólnych działań podziękowałem wszystkim za współpracę, jestem też przekonany że konwent mocno przysłuży się budowaniu siły i sprawności dzielnic samorządowych Krakowa.
I sprawy Platformerskie:
- Odbyło się posiedzenie mojego macierzystego 2. Koła Gospodarczego. Mówiliśmy o bieżących działaniach, o konieczności zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. zmian w edukacji, mówiliśmy o reformie kół, o różnych naszych działaniach.
- Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum o wstrzymanie zmian w edukacji. Zmiany organizacyjne są robione na szybko i jak widać muszą być zmieniane. Jeszcze gorzej, zdecydowanie gorzej, jest przy zmianach programowych. Pisałem już, co o zmianach programowych myślą specjaliści i eksperci, co mówią rektorzy szkół wyższych. Co ciekawe, do autorstwa części zmian programowych niechętnie przyznają się autorzy. Nie wiem, czy da się te zmiany powstrzymać, wiem, że ktoś z imienia i nazwiska będzie za to odpowiedzialny. Odpowiedzialni będą też ci, którzy zdając sobie sprawę ze stanu spraw nie protestowali. Musimy więc dać świadectwo, nawet, gdyby to miało nas kosztować. Taki czas…
- W środę 1 marca o godz 17.00 w Klubie pod Jaszczurami kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego. Będą znani i ciekawie mówiący Rafał Trzaskowski, Sławomir Nitras, Joanna Mucha, Cezary Tomczyk i Dorota Niedziela. Będzie ciekawie, zapraszamy !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Newsletter – 20 lutego 2017 · Zaproszenie na konferencję »