Newsletter – 26 marca 2018
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 r.
Jak co tydzień Newsletter, tym razem przedświąteczny. Jak zawsze najpierw skrót poruszanych spraw, potem rozszerzenie.
Wersja skrócona – sprawy samorządowe:
- Kolejna sesja RMK, dokończenie wielu spraw, dużo spraw budżetowych, statuty dzielnic, komisja nagród, połączenie muzeów, nowe plany Rajsko, Swoszowice Wschód, zmiany programów antysmogowych.
- Komisja Nadzwyczajna ws. reformy komunikacyjnej rusza, będzie ciekawie.
- Ważne sprawy statutów dzielnic – albo zmieniamy i Budżet Obywatelski będzie głosowany na jesień albo poprawki, konsultacje i głosowanie w czerwcu.
- In vitro, zamrażarka, ograniczone możliwości, szukanie interpretacji.
Na koniec życzenia Wielkanocne!
Wersja rozszerzona o sprawach samorządowych:
- Najbliższa sesja Rady Miasta to przede wszystkim statuty dzielnic, ale i wiele spraw budżetowych, planistycznych, dotyczących działań antysmogowych. W sprawach antysmogowoych rozszerzamy możliwość brania środków z programu osłonowego na potrzeby nieco bardziej zasobnych mieszkańców. To nie są bogaci czy nawet średnio bogaci i dlatego warto pokazać miejską osłonę ekonomiczną dla nich. Powoli zamykany jest miejscowy plan Rajsko, rusza plan Swoszowice Wschód. Uchwalamy też szacowny skład Komisji Nagród, w skład której wchodzą przedstawiciele – Rektorzy lub Prorektorzy krakowskich uczelni państwowych i prywatnych. Jest wniosek o połączenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z Muzeum PRL.
- W czwartek o 16:30 (zmiana spowodowana prośbami radnych) odbędzie się pierwsze posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji ds. reformy komunikacji (choć nazwa jest dużo bardziej skomplikowana). Pierwsze spotkanie zwołuje Przewodniczący Rady, i jak widać robi to bardzo szybko, i na tym spotkaniu wybierany jest Przewodniczący Komisji, Wiceprzewodniczący, możliwa jest także dyskusja nad planem pracy Komisji. Zobaczymy na ile będzie to skuteczna, merytoryczna komisja, umiejąca wznieść się ponad bieżące konflikty i wypracować merytoryczną odpowiedź i propozycje działań, a na ile będzie to komisja polityczna, nastawiona na bieżące emocje, bez efektów i sukcesów. Zobaczymy…
- W środę drugie czytanie projektów zmian statutów dzielnic. Statuty te są zmieniane przede wszystkim dlatego, że chcemy udrożnić Budżet Obywatelski i spowodować, aby głosowania nad wyborem zadań odbywało się po wakacjach. Do projektów uchwał zgłoszono po kilkanaście propozycji zmian. Jeżeli te poprawki zostaną przegłosowane – wg opinii prawnej musimy przeprowadzić pełne konsultacje społeczne, w tym zebrać opinie dzielnic, w formie uchwał. To spowoduje zawieszenie głosowania nad statutami i powrót za jakiś czas. Ponieważ pierwotne głosowanie nad budżetem obywatelskim miało się odbyć w czerwcu – nie zdążymy tego tak zrobić, aby móc przesunąć głosowania na jesień. W tej sytuacji zmiany statutów mające udrożnić budżet obywatelski będą bezprzedmiotowe. Szkoda by było…
- W środę na sesji nie będzie projektu uchwały inicjatywy obywatelskiej ws finansowania programu in vitro w Krakowie. Nie będzie, bo Komisja Główna zdjęła ten punkt z porządku obrad. Słyszałem o próbie wprowadzania tego projektu w trybie nadzwyczajnym, ale ze względu na zapisy statutowe wydaje mi się to wątpliwe, dlatego poprosiłem o opinię prawną w tej sprawie. Poprosiłem także o opinie prawne w sprawie zasad ustalania porządku obrad. Wg Statutu Miasta Krakowa porządek posiedzenia ustala Przewodniczący, ale „w porozumieniu z Komisją Główną i Prezydentem”. Różne są interpretacje tego „w porozumieniu”, więc też poprosiłem o opinie prawne w tym zakresie. Pewnie te opinie jednych zadowolą, innych nie, ale będzie trzeba się do nich zastosować…
Wszystkim czytelnikom Newslettera, naszym sympatykom i przeciwnikom, wszystkim ludziom dobrej woli życzę wspaniałych Świąt Wielkiej Nocy. To czas rodzenia się nowego życia, nowych perspektyw i nowych marzeń i oczekiwań.
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Badź bohaterem Krakowa! Płać podatki w naszym mieście · Próbujemy powstrzymać „betonowanie” Klinów »