Newsletter – 21 marca 2016
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 r.
Witam Koleżeństwo, czytelników cotygodniowego Newslettera. Najpierw oczywiście skrót, potem szczegóły, w tym także kilka spraw platformerskich:
- O najważniejszych sprawach sesji Rady Miasta, o głosowaniu ws. ławników i o mało twórczych sesjach Rady.
- O Krakowianinie Roku 2015, wybranym przez Kapitułę.
- O pomysłach Forum na rzecz czystego powietrza, o pomyśle Tempo 30 w Krakowie, o krakowskiej strefie parkowania.
- O Forum Przyszłości Dzielnic, o konferencji 19 kwietnia i udziale prof. Swianiewicza, ale i oryginalnych warsztatach dla chętnych.
- O spotkaniu Porozumienia Dzielnic Podgórskich i pomysłach stowarzyszenia.
Dla członków i sympatyków Platformy:
- O powrocie po 2 latach do Krakowskiego Centrum Programowego.
- O mocno kontrowersyjnej decyzji zarządu.
I szczegóły:
- Jak co dwa tygodnie kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Głównym i dominującym tematem był uzupełniający wybór ławników do Sądów rejonowych i Sądu Okręgowego. Ze względu na konieczność wielokrotnych głosowań – sprawa trwała bardzo długo, ale wreszcie się skończyła. Dziękuję zespołowi ds. ławników, szefowi – Bolkowi Kosiorowi i naszej tam przedstawicielce – Todzi Maliszewskiej. Wstępnie nieco kontrowersyjnym tematem były zmiany budżetowe, przenoszące 850 tys. zł. z rewitalizacji Parku Bednarskiego na ŚDM. Okazało się, że w tym roku na rewitalizację można wydać tylko 150 tys. zł. (koncepcja), reszta poszła na zasadzenia nowych drzew. Przy okazji kolejny raz mamy sesję bardzo pracowitą, ale mało twórczą. Nie było i małych propozycji własnych Rady, i średnich, i dużych. Musimy działać bardziej kreatywnie!
- W poniedziałek na uroczystościach organizowanych przez Dziennik Polski otrzymałem tytył Krakowianina Roku 2015. Tytuł przyznała mi Kapituła, w skład której wchodzili dziennikarze, ludzie kultury, nauki, mediów, polityki i biznesu, znani i poważani ludzie Krakowa. Tytuł dostałem za wdrożenie różnych swoich inicjatyw, i politycznych, i finansowych, i programowych, ale także za to jak pełnię funkcję Przewodniczącego Rady Miasta. Bardzo dziękuję ! [ więcej informacji ]
- Na ostatnim posiedzeniu Forum na rzecz czystego powietrza przedstawiono dwie ważne inicjatywy: tempo 30 i zmiany w zakresie strefy parkowania. Teraz analizuje to Urząd i porozmawiamy o wdrożeniu. Przy okazji, łatwo jest organizować protesty, łatwo o tym mówić w mediach, trudniej uczestniczyć i rozmawiać merytorycznie o koniecznych zmianach i mówić o sprawach merytorycznych w krakowskich mediach. A tylko tak zwyciężymy smog !
- Zapraszamy na kolejne spotkanie Forum Przyszłości Dzielnic, 19 kwietnia, wtorek spotkamy się ze sławą samorządowej nauki – prof. Pawłem Swianiewiczem, który pokaże krakowskie dzielnice na tle polskich i europejskich dzielnic. Tam też porozmawiamy, po co potrzebne są zmiany. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wtorek 19 kwietnia, godz 16-19, Urząd Miasta Krakowa.
- Odbyło się spotkanie stowarzyszenia Porozumienie Dzielnic Podgórskich. Na spotkaniu w XIII Dzielnicy rozmawialiśmy o planach na najbliższy czas, o działaniach i pomysłach. Mamy ich wiele, część niedługo będzie realizowane. Podgórze zawsze na górze !
Sprawy dla członków i sympatyków Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:
- Na ostatnim posiedzeniu Zarządu PO reaktywowano Krakowskie Centrum Programowe. Przypomnę, że na mój wniosek KCP funkcjonowało od maja 2012 do października 2013, uczestniczyło w działaniach KCP ponad 100 osób, było 11 zespołów, odbyło się ponad 30 spotkań, powstało 15 raportów, konsultowanych z członkami PO, przedstawianych Prezydentowi, pokazywanych w mediach. Cieszę się, że po 2,5 roku Platforma wraca do tego pomysłu. Szefem Rady Programowej ma być Senator Bogdan Klich.
- Trudno, abym nie odniósł się do mocno kontrowersyjnej decyzji Zarządu Krakowskiej PO ws. dyscypliny partyjnej przy głosowaniach absolutoryjnych w dzielnicach Krakowa. Po pierwsze – nie byłem na posiedzeniu, nie mogłem przedstawić swojego stanowiska. Po drugie – muszę powiedzieć, że w polityce pierwszeństwo przed sprawami partyjnymi mają sprawy merytoryczne, programowe i ideowe, więc partyjność nie powinna wchodzić na tak niski, lokalno-samorządowy poziom działania. Po trzecie – jeżeli są wątpliwości, nieporozumienia czy konflikty, to trzeba je rozwiązywać, rozmawiać, szukać porozumienia, a nie zmuszać dyscypliną do oczekiwanych działań. To ma bardzo krótkie nogi. W sytuacji, w której się znaleźliśmy, także na skutek takiego właśnie, mocno nieempatycznego postępowania, potrzebne jest rozumienie racji drugiego, szukanie porozumienia, wspólnych spraw, tego co łączy, a nie wprowadzanie dyscypliny. Oczekuję zmiany decyzji i szerszego, bardziej otwartego działania. Tak nie można !
Na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy życzę spokoju, rodzinnej atmosfery i zrozumienia dla innych.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Forum na rzecz czystego powietrza – Strefa 30 · Życzenia Wielkanocne »