Newsletter – 21 listopada 2016

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 r.

Jak zawsze witam czytelników Newslettera. Jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie. Zaczynamy od spraw samorządowych:

 • W środę bardzo ważna sesja Rady Miasta. W programie projekt Budżetu na 2017 rok, projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej, projekt uchwały o rewitalizacji i wiele, wiele innych.
 • Prezydent przedstawił projekt budżetu (i Wieloletnią Prognozę Finansową) na 2017 rok. To będzie trudny, bardzo trudny rok i trudny budżet.
 • Przedstawiony zostanie Miejski Program Rewitalizacji, kolejna ważna wersja, ogromnie ważna dla pozyskania na te sprawy środków z UE.
 • Zbliża się nieubłaganie półmetek kadencji. Za chwile podsumowania, teraz ogólnomiejskie.

I sprawy Platformerskie:

 • Powstała Deklaracja Programowa Krakowskiej PO, ale dla mnie najważniejsze są finanse.
 • Marek Sowa w Nowoczesnej.pl 

I rozwinięcie:

 • W środę bardzo ważna sesja Rady Miasta. Oprócz pierwszego czytania budżetu i WPF mamy pierwsze czytanie projektu Miejskiego Programu Rewitalizacji, mamy uchwalenie programów sportowych, programu przeciwdziałania alkoholizmowi, przyjęcie miejscowych planów dla rejonów Nowa Huta Przyszłości i Staw Dąbski, ale i kilkudziesięciu rozstrzygnięć dla nieprzyjętych przez Prezydenta uwag, sprawa Centrum Usług Wspólnych dla edukacji, przyjęcie taryfy dla wody  i ścieków, wreszcie pierwsze czytania, m.in. programu współpracy z NGO. Bardzo dużo spraw.
 • Najważniejsze będzie czytanie projektu Budżetu na 2017 rok. To będzie trudny budżet i trudny rok. Mimo wzrostu dochodów (a szczególnie możemy się chwalić wzrostem PIT) budżet mocno ogranicza wydatki na inwestycje, na niektóre ważne sprawy (np. zieleń). Jest tak, bo musimy się zmieścić w regułach wskazanych przez Ministerstwo Finansów, bo właśnie przez MF zostały nam ograniczone możliwości wykorzystania środków UE, bo rosną inne wydatki, w tym sprawa przygotowania miasta na wdrażaną przez PiS reformę edukacji. Dzięki wdrożonej w ubiegłej kadencji reformie finansów Miasta mamy mocne fundamenty finansowe, ale należy się liczyć z dużymi finansowymi perturbacjami (wzrost stóp procentowych, wzrost kosztów funkcjonowania przy spadku dochodów). Idą trudne czasy, budżet aby był bezpieczny – musi mieć rezerwy. Pewnie czeka nas trudna dyskusja, ale musimy działać rozważnie.
 • Przedstawiono też kolejną modyfikację Miejskiego Programu Rewitalizacji, takiego planu generalnego rewitalizacji w Krakowie. To niesłychanie ważne dla pozyskiwania środków z UE na działania rewitalizacyje. Dużo zmian, raczej na lepsze. Warto się zapoznać.
 • Za parę tygodni półmetek kadencji, powoli zbliża się czas podsumowań i ocen. Wg mnie symbolami tej części kadencji były: wielki sukces Światowych Dni Młodzieży, blamaż organizatorów nieudanej próby referendum odwoławczego, znaczący i skuteczny wzrost działań antysmogowych, wielki sukces transportu publicznego, zielony skok w Krakowie, ekospalarnia, działania senioralne, zdecydowanie bardziej szerokie konsultacje i dialog społeczny. Symbolem tej kadencji są także bezpieczne i rozwojowe finanse publiczne. Oczywiście są też problemy i wyzwania. Widzę kilka najważniejszych: poradzenie sobie ze smogiem w sytuacji zmniejszania środków i zmniejszania atrakcyjności wymiany pieców, utrzymanie bezpieczeństwa finansów Krakowa w sytuacji poważnych perturbacji finansowych i właściwe informowanie, wręcz rozmawianie z mieszkańcami, aby te główne ryzyka tłumaczyć i tłumaczyć działania Miasta.

I sprawy Platformerskie:

 • Krakowska Platforma Obywatelska przedstawiła deklarację programową. Dla mnie najważniejszymi działaniami, które powinny być przez krakowską PO forsowane to decentralizacja Krakowa, czyli zwiększanie znaczenia i środków dla dzielnic, Budżetu obywatelskiego, ale przede wszystkim utrzymanie kursu bezpiecznych, odpowiedzialnych finansów Miasta. Nie możemy się godzić na finansowy populizm, na finansowe „jakoś to będzie”, na finansowe „obchodzi nas dzień dzisiejszy, co nas obchodzi dalsza przyszłość”. Niestety takie nieodpowiedzialne podejście jest coraz powszechniejsze i spowoduje poważne problemy, dlatego PO powinna w sprawach finansowych być zdecydowanie odpowiedzialna.
 • Marek Sowa, poseł, były marszałek Małopolski przeszedł do Nowoczesnej.pl. Każdy polityk wybiera najlepsze dla siebie rozwiązanie. Krakowska PO może i powinna mieć z jednej strony własny program, ludzi, postulaty, ale najważniejsze będzie stworzenie wspólnej, wielkiej koalicji dla wygrania wyborów samorządowych w Krakowie i Małopolsce. To jest najważniejsze, mimo różnych problemów możemy wygrać i wygramy !

Zeszłotygodniowy Newsletter, ale i inne ciekawe artykuły, przeczytało ponad 1900 unikalnych czytelników. Dziękuję za  zainteresowanie, teraz też będzie ciekawie !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >