Newsletter – 16 maja 2016
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 r.
Witam starych i nowych Czytelników mojego Newslettera.
Jak co tydzień informuję co w krakowskim samorządzie, co w krakowskiej Platformie, najpierw skrótowo, potem szerzej:
- o ostatniej sesji Rady Miasta,
- o walce o skwer Wolności na Woli Duchackiej,
- o Wielkim Krakowie i szerszych pomysłach na Kraków,
- o moich interpelacjach.
I sprawy Platformerskie:
- o spotkaniu 2 Koła Gospodarczego PO,
- o spotkaniu Klubu Obywatelskiego,
- o Krakowie moich marzeń.
I szczegóły, najpierw o samorządzie:
- Odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miasta. Obok stałych (miejscowe plany, mienie, budżet) były też sprawy niezwykłe. Dużo zamieszania spowodował wniosek UMK ws. sprzedaży działek dla Kościoła z bonifikatą. Pewnie w tej sprawie UMK wiele powie, ja sprawdziłem, ale poczekam z komentarzem.
- Odbyło się pierwsze czytanie uchwały ws. skweru Wolności na Woli Duchackiej. Były wątpliwości, czy UMK może zrezygnować z roszczeń wobec SM Podgórze, czy mimo zapisu o terenie zielonym nie będzie tam można w miejscowym planie zapisać zabudowy. Wydział Skarbu jednoznacznie wytłumaczył, że roszczeń nie ma żadnych, że zapis w użytkowaniu wieczystym zabezpiecza Miasto, a sama SM Podgórze ustami Prezes Santury jednoznacznie stwierdziła, że Spółdzielnia chce terenu zielonego. Byli przedstawiciele lokalnych środowisk, byli przedstawiciele XI dzielnicy. Zobaczymy za 2 tygodnie, ten teren powinien pozostać zielony i powinno to zostać szybko potwierdzone.
- Wiele się mówi ostatnio o rozwoju metropolitalnym Krakowa. Ale zamiast rozwiązań siłowych proponuję porozumienie i Krakowski Związek Metropolitalny. Więcej pieniędzy, więcej korzyści dla mieszkańców, a to wszystko bez konfliktów ! I nawet gdyby trzeba było poczekać parę lat to warto, po prostu się opłaci. Zapraszam do lektury mojego osobnego tekstu na ten temat. Cieszę się, że sprawą zainteresowały się media: Dziennik Polski, LoveKraków.pl, Gość Niedzielny. Planuję pokazywać szereg dalszych pomysłów na rozwój Krakowa.
- Jak co tydzień poruszyłem kilka ważnych spraw w interpelacjach:
- ws. uporządkowania ul. Piltza,
- ws. betoniarni i świniarni obok osiedla bloków na Ruczaju,
- ws. statusu ulic na Zabłociu,
- ws. informacji o systemie mycia ulic w Krakowie,
- ws. zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego inwestycji przy ul. Stojałowskiego.
I sprawy dla członków i sympatyków krakowskiej PO:
- Odbyło się kolejne spotkanie 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie. W znacznym, podobno największym spośród krakowskich kół PO, gronie, z kolejnymi sympatykami, którzy może w niedalekiej przyszłości zostaną członkami 2 Koła spotkaliśmy się z szefem krakowskiej PO, który pokazał nam plan krakowskiej PO. Nasze koło należy do jednych z aktywniejszych w krakowskiej PO, to ludzie z naszego koła wymyślili kluby obywatelskie, przekonali G. Schetynę do tej inicjatywy i prowadzą ten projekt w Krakowie, nasze koło ma na większości imprez krakowskiej PO największą frekwencję, nasze koło organizowało szereg imprez integracyjnych, wreszcie od lat uczestniczyło w działaniach programowych i wyborczych. Ale jak przychodziło do wyborów to okazywało się, że inne koła mają więcej członków i więcej przedstawicieli we władzach, które zresztą niewiele robiły. Powiedzieliśmy o tym, postulując konieczność wprowadzenia do władz PO osób reprezentujących takie jak nasze środowiska. Upominaliśmy się o obecność innych, ważnych, znanych i uznanych osób krakowskiej PO jak Paweł Węgrzyn, przedstawiciele środowisk nowohuckich czy podgórskich. Albo będziemy jako zarząd krakowskiej PO reprezentatywni dla środowisk albo wiele nie pomogą działania zachęcające. PO w Krakowie musi się zmienić, być bardziej aktywne, bardziej integrujące, bardziej reprezentatywne. Czekamy na to!
- Krakowska PO rozmawia o działaniach programowych. Spotykamy się na dobrze zorganizowanych i prowadzonych spotkaniach tzw. Rady Programowej PO, rozmawiamy o priorytetach i głównych założeniach programowych i ideowych. Ale nie bardzo możemy czekać, musimy szybko mieć program bieżący i założenia programu strategicznego. Ludzie, nasi członkowie, nasi wyborcy, nasi potencjalni wyborcy muszą widzieć pozytywny plan działania, wizję Polski i Krakowa za parę lat. Właśnie o takiej wizji chcemy i musimy mówić. Sam też przygotowuję taki plan, taką wizję, po to aby Krakowska PO miała wsparcie i atrakcyjne pomysły. W ostatnich latach przeprowadziłem badania społeczne Barometr w Krakowie, dwukrotnie ankietę Platformerską – to znakomity materiał i wytyczne do planu działania.
- Na prośbę wielu ruszę niedługo z blogiem. Ten blog będzie miał dwa cele. Po pierwsze pokazywał będzie pomysły na Kraków, pokazywał wizję Krakowa za kilkanaście lat. Nazwałem to roboczo – „Kraków naszych marzeń”. Zobaczymy, jakie mamy marzenia na Kraków 2026. I druga część – bieżące uwagi i spostrzeżenia, komentarze i relacje z bieżących spraw. Moje cotygodniowe newslettery czyta kilkaset osób tygodniowo, rekord to 1200 czytelników. Wielu z nich pyta o bieżące sprawy, pyta o strategiczne pomysły na Kraków. Chcę im odpowiedzieć, chce częściej pisać o ważnych bieżących sprawach. Zapraszam !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Okiem Przewodniczącego – wielki Kraków 2018? · Newsletter – 23 maja 2016 »