Newsletter – 13 marca 2017
Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 r.
Witam czytelników cotygodniowego Newslettera, zapraszam do lektury. Jak zawsze najpierw sprawy w skrócie:
Sprawy samorządowe:
- Nowa sesja RMK, sprawy planistyczne, sprawy mienia i rezolucja o zmianie prawa dot. wycinki drzew, wkład do spółki Nowa Huta Przyszłości, Zarząd Inwestycji Miejskich, kryteria dla uczestnictwa w szkołach i przedszkolach.
- O wycince drzew – jak to może być, a dlaczego nie jest…
- Spraw edukacyjnych ciąg dalszy.
- O Krakowskiej Karcie Mieszkańca.
- W niedzielę spotykamy się w Kościele Mariackim o 18:30.
Sprawy platformerskie:
- Mamy wśród najwyższych władz Unii Europejskiej Polaka – Donald Tusk Przewodniczącym Rady Europejskiej.
- Zbieramy podpisy i tłumaczymy, dlaczego to jest ważne.
I wersja pełna, samorządowa:
- Najbliższa środowa sesja Rady Miasta Krakowa – w sesji stosunkowo krótki program a w nim: uchwalamy miejscowy plan Lema, przystępujemy do nowych miejscowych planów: Podwawelskie i Łokietka-Glogera. Ustalamy kryteria i wagi dostępu do szkół i przedszkoli, wreszcie dokonujemy wniesienia aportu do spółki Nowa Huta Przyszłości, powołujemy Zarząd Inwestycji Miejskich jako najlepszy sposób zarządzania procesem dużych inwestycji, przyjmujemy tekst jednolity uchwały o zasadach sprzedaży mieszkań komunalnych. Punktów tylko 30, ale o dużym ciężarze gatunkowym.
- Na sesji staje sprawa rezolucji do Sejmu RP ws. powstrzymania działania obowiązującej obecnie ustawy o ochronie przyrody, dającej możliwość ogromnej wycinki drzew w całej Polsce. Kiedy uchwalano to prawo, w pośpiechu, nie uwzględniono opinii nie tylko organizacji pozarządowych czy opozycji, ale i opinii NIK czy też pominięto sprawę zgodności takiego prawa z prawem UE. W przeszłości zdarzało się, że ktoś musiał ponieść znaczne koszty kiedy wyciął bez zgody samorządu drzewo. Ale uchwalenie nowej ustawy na słynnym posiedzeniu Sejmu RP w Sali Kolumnowej spowodowało istną hekatombę drzew. Widzimy, co się dzieje w Polsce, co się w majestacie prawa dzieje w Krakowie. Miała być bardzo szybko zmiana prawa, ale coś się złego dzieje. Nowego prawa nie ma, dobre propozycje są odrzucane, a drzewa padają. Ktoś kiedyś na to odpowie i za to odpowie…
- Po przyjęciu przez Radę Miasta Krakowa głosami PiS i Klubu Przyjazny Kraków uchwały o nowej sieci szkół, po zmianach w sprawach zagospodarowania kilku gimnazjów, całość została pozytywnie zaopiniowana przez Panią Kurator Małopolski. Teraz Rada Miasta Krakowa ponownie zajmie się tym tematem, będzie to najprawdopodobniej 29 marca. Głośną i bardzo kontrowersyjną sprawą jest sprawa zagospodarowania szkoły przy Kazimierza Odnowiciela przez Zespół Szkół Mechanicznych nr 4. Tak chcą mieszkańcy, szkoły, dzielnica, radni. A ma być inaczej…
- Wraca, przynajmniej medialnie, sprawa Krakowskiej Karty Mieszkańca. Przypomnę, że mówiliśmy o tym przy okazji poprzednich akcji Płać podatki w Krakowie, przypomnę, że taką kartę mają mieszkańcy Warszawy i Poznania. Przypomnę, że problemem było jak weryfikować fakt płacenia podatków w Krakowie, przypomnę, że najpierw miała być bezpośrednia weryfikacja on-line z Izbą Skarbową, przypomnę, że od kilku miesięcy wiemy, że w Poznaniu robią to inaczej.
- W niedzielę o 18:30 zapraszamy do Kościoła Mariackiego na uroczystą Mszę Św w dzień patrona Krakowa – Św Józefa. Jak co roku będziemy dziękować za przeszły rok, za sukcesy, problemy i wszystko co za nami, ale przede wszystkim będziemy prosić o dobrą przyszłość dla naszego Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.
I sprawy Platformerskie:
- Trudno nie odnieść się do wielkiego wydarzenia, jakim był wybór przez szefów państw Unii Europejskiej Przewodniczącego Rady Europejskiej – Donalda Tuska. Przypomnę, że szefowie Państw UE wybierali nie przedstawiciela Polski do najwyższych władz UE tylko szefa przewodniczącego obradom Rady Europejskiej. W czasach dużego zamętu, w czasach niejasnych relacji z Rosją, USA czy Chinami, w czasach rewolucji emigracyjnej, wielkich zmian gospodarczych, społecznych i politycznych – dobrze, bardzo dobrze, że w najwyższych władzach Unii Europejskiej jest Polak. Gratuluję jeszcze raz wyboru i życzę dobrych działań i sukcesów na tej drodze.
- Zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. Przypomnę główne zastrzeżenia:
- polskiej szkole są potrzebne zmiany, ale muszą to być zmiany ewolucyjne, spokojne, wdrażane przy zrozumieniu społecznym, a tak w znacznej części nie jest;
- są to zmiany bardzo szybkie, nie dające się właściwie przygotować uczniom, rodzicom, nauczycielom, samorządom, a koszty tych zmian mogą być bardzo duże,
- są to zmiany, powodujące w 2019 kumulację roczników, na co nie są i raczej nie będą przygotowane dzieci, rodzice, szkoły i samorządy,
- ogromne są zastrzeżenia do tzw. podstawy programowej, czyli tego co i w jaki sposób będą się uczyć uczniowie, zdecydowana większość zainteresowanych środowisk krytykuje taką, w ich opinii, bardzo złą podstawę do wychowywania nowych uczniów.
Zbieramy podpisy i idzie to coraz lepiej.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Podsumowanie działania Forum Przyszłości Dzielnic w 2016 roku. · Newsletter – 20 marca 2017 »