Bogusław Kośmider w mediach

Zobacz wszystkie wiadomości

Szukałeś: wiadomości z Gazety Wyborczej

 1. Kraków podpisał porozumienie w sprawie Muzeum Ruchu Harcerskiego ( GW - 03.03.2022 )
  Ma być jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy to, które znamy z podziemi Rynku Głównego - Kraków podpisał porozumienie w sprawie organizacji Muzeum Ruchu Harcerskiego.
  [ więcej ]
 2. Zmiany podatkowe. "Polski ład" to katastrofa budżetowa dla Krakowa? ( GW - 19.10.2021 )
  Jeśli samorządy będą mieć mniej pieniędzy, trudniej im będzie wypełniać swe zadania. Dla rządzących będzie to pretekstem do twierdzeń, że samorządy sobie nie radzą, więc lepiej centralizować państwo. Mieliśmy już w przeszłości taką epokę i teraz wydaje się, że do niej wracamy ? komentuje Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 3. O 25 tys. podatników więcej w Krakowie. To dodatkowe 67 mln zł dla miasta ( GW - 28.09.2021 )
  Około 658 tys. osób zapłaciło PIT w Krakowie w 2021 r. 25 tys. z nich zrobiło to po raz pierwszy - wcześniej rozliczali się z fiskusem w innych miejscowościach. Nowi podatnicy zasilą budżet miasta 67 mln zł.
  [ więcej ]
 4. Twierdza Kraków - harcerski fort "Łapianka". "Czuj, czuj, czuwaj" w pancernej warowni ( GW - 26.06.2021 )
  Fort "Łapianka" to największa obecnie miejska inwestycja w zabytkowych obiektach Twierdzy Kraków. Od przyszłego roku gospodarzami będą tam harcerze.
  [ więcej ]
 5. Wielki Kraków jest nieunikniony, za dwie dekady będziemy funkcjonowali w sposób bardziej zintegrowany ( GW - 23.04.2021 )
  - Kraków 2040 to wielka aglomeracja połączona transportem szynowym ze Skawiną i Klinami, Wieliczką, Krzeszowicami, Niepołomicami. I z pełną trzecią obwodnicą - mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.
  [ więcej ]
 6. Nie żyje Stanisław Dziedzic. Jacek Majchrowski: "Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią" ( GW - 08.04.2021 )
  Dyrektor Biblioteki Kraków, krakowski działacz na rzecz kultury, historyk literatury, kulturoznawca, wykładowca akademicki umarł 8 kwietnia. Miał 68 lat. Przyczyną jego śmierci był COVID-19.
  [ więcej ]
 7. Twierdza Kraków. Miliony na odnowienie zabytkowych fortów ( GW - 11.01.2021 )
  Już niedługo na południu Krakowa będziemy mieć namiastkę kompletnego Pierścienia Twierdzy Kraków. Na remonty XIX-wiecznych fortów w tegorocznym budżecie Krakowa przeznaczono miliony złotych.
  [ więcej ]
 8. Kasa dla samorządowców z PiS. Reszta - 0 złotych! "Polityczne rozdanie" ( GW - 10.12.2020 )
  Pieniądze z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych dostały gminy, w których rządzą samorządowcy związani z PiS. Kraków starał się o 200 mln zł, a otrzymał zero złotych. Podobnie jak 85 innych gmin z Małopolski.
  [ więcej ]
 9. Ostatni taki dobry rok dla Krakowa? Podatników przybyło, ale będzie mniej pieniędzy ( GW - 17.09.2020 )
  W tym roku Kraków zyskał 32 tys. nowych podatników, co rocznie przełoży się na dochód prawie 90 mln zł. To zredukuje, ale nie zasypie dziury, którą w budżecie miasta wydrążyła pandemia.
  [ więcej ]
 10. Kraków przejmie turystyczne apartamenty dla mieszkańców, których nie stać na kupno lokalu? ( GW - 06.08.2020 )
  Kraków chce wykorzystać zwolnione przez turystów mieszkania. Ale nie jak Barcelona wbrew woli ich właścicieli. Miasto czeka na uchwalenie przepisów o społecznych agencjach najmu.
  [ więcej ]
 11. Rekordowa liczba nowych mieszkań socjalnych w Krakowie. Ale i kolejka chętnych ( GW - 04.08.2020 )
  Kraków oddaje w tym roku rekordową liczbę nowych mieszkań socjalnych, ale przez pandemię wzrosła liczba potrzebujących. Wielu chce lokalu od razu.
  [ więcej ]
 12. Kawiarniane ogródki czynne tylko do północy. Ale nie w całym Krakowie ( GW - 04.07.2020 )
  Miasto uległo radnym i w ramach walki z hałasem zamyka od północy ogródki kawiarniane. Decyzja dotyczy jednak tylko niewielkiej części knajp.
  [ więcej ]
 13. Sprawy urzędowe w Krakowie załatwimy bez kontaktu z urzędnikami. Miasto stawia specjalne paczkomaty ( GW - 29.06.2020 )
  InPost przekazał na potrzeby Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa trzy specjalistyczne Paczkomaty Urząd 24. Pozwolą one mieszkańcom załatwiać sprawy urzędowe bez potrzeby wchodzenia do budynku i bezpośredniego kontaktu z urzędnikami.
  [ więcej ]
 14. Finanse Krakowa. Najtrudniejsze wciąż przed nami ( GW - 22.06.2020 )
  Jeśli nie będzie kolejnego zamknięcia gospodarki, dziura w budżecie Krakowa nie przekroczy miliarda złotych. Pomóc w jej łataniu mogą nowa opłata dla deweloperów i nieuniknione podwyżki za śmieci.
  [ więcej ]
 15. Polityczne spory w kraju utrudnią Krakowowi wyjście z kryzysu? ( GW - 08.06.2020 )
  Populizm i polityczna polaryzacja - to największe oprócz pandemii i jej gospodarczych skutków zagrożenia dla znajdującego się w dramatycznej sytuacji budżetu Krakowa.
  [ więcej ]
 16. 33 tys. wniosków krakowskich przedsiębiorców o mikropożyczki. Ilu się doczeka? ( GW - 04.05.2020 )
  Przedsiębiorcy wcześniej padną, niż dostaną mikropożyczkę? Samorządowcy apelują o ich uproszczenie. W Krakowie złożono już 33 tys. wniosków.
  [ więcej ]
 17. Koronawirus a budżet miasta. Skąd Kraków ma wziąć miliard złotych? ( GW - 02.04.2020 )
  W tegorocznym budżecie Krakowa może powstać dziura w wysokości miliarda złotych. To efekt mniejszych wpływów z podatków oraz dopłacania do walki z koronawirusem, za którą rząd nie zwraca samorządom pieniędzy.
  [ więcej ]
 18. Magistratów dzielnicowych nie będzie. Kraków stawia na zdalną obsługę mieszkańców ( GW - 03.03.2020 )
  Okienka w galeriach handlowych, obsługa zdalna, apki zamiast dzielnicowych magistratów - Kraków ostatecznie przesądził, że nie będzie inwestował w urzędową obsługę mieszkańców w siedzibach rad dzielnic.
  [ więcej ]
 19. Zmiana języka. "Wzywa się", "opłatę należy wnieść" - takich słów już od krakowskich urzędników nie usłyszymy ( GW - 04.02.2020 )
  Z magistrackich pism znikną m.in. "wzywa się" czy "urząd zawiadamia". Poznaliśmy wytyczne dla urzędników, jak mają komunikować się z krakowianami. Niektórzy są już po warsztatach.
  [ więcej ]
 20. Magistrat: Gorąca dyskusja o krakowskiej stali ( GW - 20.11.2019 )
  Od 10 do 40 mln zł może stracić Kraków z udziału w podatkach po wygaszeniu wielkiego pieca w nowohuckim kombinacie - oceniły władze. - Naprawdę chcemy tu nadal produkować stal - zapewniała radnych rzeczniczka Arcelor Mittal.
  [ więcej ]
 21. Las Borkowski kupiony. Miasto zapłaci za niego 16 mln zł ( GW - 05.11.2019 )
  Po kilku latach starań ekologów i aktywistów, krakowski magistrat podpisał umowę w sprawie przejęcia Lasu Borkowskiego. Na ponad 15 hektarach powstanie park.
  [ więcej ]
 22. Podwyżki czynszów w Krakowie. Burzliwa dyskusja i oskarżenia ( GW - 23.10.2019 )
  Nawet do 59 proc. wzrosną w Krakowie czynsze w mieszkaniach gminnych. Kto straci najbardziej? Czy zyskają czekający na przydział lokalu?
  [ więcej ]
 23. Od maja 2020 r. w Krakowie wyższe czynsze komunalne ( GW - 15.10.2019 )
  Od 1 maja przyszłego roku w Krakowie wzrosną czynsze komunalne - nawet o 59 proc. To pierwsza podwyżka od 2008 r. Dzięki niej ma się skrócić kolejka czekających na mieszkanie.
  [ więcej ]
 24. Samorządowcy i przedsiębiorcy o rynku pracy: uratują nas tylko cudzoziemcy ( GW - 07.09.2019 )
  Pracownicy z zagranicy są naszym jedynym wyjściem na rynku zatrudnienia - piszą w Memorandum wysłanym z Krakowa do rządu samorządowcy i przedsiębiorcy.
  [ więcej ]
 25. Ograniczenia w sprzedaży alkoholu w Krakowie. Porozumienie miasta z przedsiębiorcami ( GW - 18.06.2019 )
  Prezydent Jacek Majchrowski podpisał porozumienie z pierwszymi siedmioma przedsiębiorcami, którzy od września nie będą sprzedawać alkoholu między 24 a 5.30 rano.
  [ więcej ]
 26. ArcelorMittal wstrzymuje prace. Co to oznacza dla Krakowa? ( GW - 06.05.2019 )
  To może oznaczać mniej wpływów dla miasta - przyznaje Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa. I dodaje: - Trzeba jednak popatrzeć na plusy. A te są głównie ekologiczne, bo na pewno będziemy obserwować mniej emisji szkodliwych substancji.
  [ więcej ]
 27. Już 10 procent krakowian to cudzoziemcy. Wśród nich: Ukraińcy, Białorusini, Włosi i inni ( GW - 08.04.2019 )
  Co dziesiąty mieszkaniec Krakowa jest już cudzoziemcem. Oficjalnie zameldowanych jest ponad 20 tys. Miasto skróciło już do kilku dni wydawanie dokumentów w sprawie pracy. Ulotki na temat Karty Krakowskiej są tłumaczone na angielski i ukraiński.
  [ więcej ]
 28. Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Goście z Izraela przeprosili za słowa ministra o Polakach ( GW - 17.03.2019 )
  Z placu Bohaterów Getta pod pomnik na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie przeszedł w niedzielę marsz upamiętniający zagładę krakowskich Żydów. Wśród uczestników byli Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu, oraz ocalony z getta Edward Mosberg, którzy poprosili o wybaczenie za słowa izraelskiego ministra Izraela Katza, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki".
  [ więcej ]
 29. Podział Krakowa. Cztery księstwa udzielne zamiast dzielnic? ( GW - 15.03.2019 )
  - Podział na cztery dzielnice z burmistrzami to prosta droga do tego, by Kraków zyskał cztery księstwa udzielne, każde liczące ok. 200-300 tys. mieszkańców. Ich burmistrzowie mieliby szersze możliwości niż np. prezydent Tarnowa czy Nowego Sącza. Nie spotkałem się z takim modelem w Europie. Rozmowa z Bogusławem Kośmiderem, zastępcą prezydenta Krakowa, w przeszłości przewodniczącym rady miast, twórcą Forum Przyszłości Dzielnic.
  [ więcej ]
 30. Urzędnicy przemówią po ludzku. Koniec z "uprasza się" i "wzywa do wyjaśnienia" ( GW - 22.02.2019 )
  Zamiast "uprasza się" - "prosimy". Zamiast stawiającego na baczność "wzywa się do wyjaśnienia" - "zapraszamy na spotkanie". Krakowscy urzędnicy zmienią sposób komunikowania się z mieszkańcami na bardziej zrozumiały.
  [ więcej ]
 31. Czy Kraków przekaże 100 tys. zł dla ECS w Gdańsku na organizację obchodów rocznicy 4 czerwca? ( GW - 20.02.2019 )
  Grupa krakowskich radnych domaga się, by miasto przekazało 100 tys. zł dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na organizację obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
  [ więcej ]
 32. W Bazylice Mariackiej w Krakowie msza św. w intencji Pawła Adamowicza. "Wszyscy jesteśmy poruszeni" ( GW - 14.01.2019 )
  O godz. 18.30 w bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza św. w intencji pokoju i zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  [ więcej ]
 33. Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Krakowa ( GW - 16.12.2018 )
  Do Krakowa dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju. Od harcmistrza Mariusza Siudka, komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej odebrał je wiceprezydent Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 34. Nowa hala sportowa przy SP nr 134 w Opatkowicach ( GW - 06.12.2018 )
  W czwartek oddano do użytku nową halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 134 w Opatkowicach. Młodzież będzie mieć do dyspozycji salę gimnastyczną z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki. Arena, przy której powstały składane trybuny, ma wymiary 30,5 x 17,5 m. Hala sportowa została połączona z budynkiem szkoły łącznikiem.
  [ więcej ]
 35. Zaparkujemy taniej? Kolejne bonusy dla posiadaczy Karty Krakowskiej ( GW - 24.11.2018 )
  Niższe opłaty za parkowanie dla posiadaczy Karty Krakowskiej? - Może uda się je wprowadzić jesienią przyszłego roku - mówi Bogusław Kośmider, wkrótce wiceprezydent Krakowa.
  [ więcej ]
 36. Korfel-Jasińska, Kośmider, Kulig i Muzyk wiceprezydentami Krakowa ( GW - 22.11.2018 )
  Bogusław Kośmider, Anna Korfel-Jasińska, Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk - będą zastępcami prezydenta Jacka Majchrowskiego w tej kadencji. Ze stanowiskiem żegna się odpowiedzialna za oświatę Katarzyna Król.
  [ więcej ]
 37. Wolność przyszła z Podgórza. Kraków obchodzi 100. rocznicę wyzwolenia miasta ( GW - 31.10.2018 )
  Hasłem obchodów związanych z 100. rocznicą wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej było "Wolność przyszła z Podgórza". Główne uroczystości odbyły się na placu Niepodległości oraz Rynku Podgórskim.
  [ więcej ]
 38. Niewielu chętnych na radnych dzielnicowych. "To efekt ich marginalizowania" ( GW - 29.10.2018 )
  Weszliśmy w rondo, na którym nie dajemy więcej kompetencji, bo nie możemy (blokuje to ustawa), a przez to dzielnice się nie rozwijają ? mówi Bogusław Kośmider. ? Prędzej czy później czeka nas rewolucja dzielnicowa, bo nie da się zarządzać z jednego miejsca wielką inwestycją, jak Trasa Łagiewnicka, oraz remontem nakładkowym na ul. Żywieckiej.
  [ więcej ]
 39. Wybory 2018. Nieoficjalnie: ci radni zasiądą w nowej Radzie Miasta Krakowa ( GW - 23.10.2018 )
  Wybory samorządowe w Krakowie. Do wtorkowego popołudnia wciąż nie poznaliśmy oficjalnych wyników wyborów do Rady Miasta Krakowa, ale od szefów klubów udało nam się uzyskać nazwiska osób, które najprawdopodobniej zostaną radnymi.
  [ więcej ]
 40. Wybory 2018. Oficjalne wyniki głosowania do Rady Miasta Krakowa ( GW - 23.10.2018 )
  Wybory samorządowe 2018 w Krakowie. We wtorek po południu miejska komisja wyborcza wywiesiła protokół końcowy z głosowania do Rady Miasta Krakowa. Wśród wybranych radnych jest kilka nowych nazwisk.
  [ więcej ]
 41. Wybory 2018. Starzy wyjadacze i debiutanci - przegląd kandydatów ( GW - 19.10.2018 )
  Wybory samorządowe 2018. Jak w gąszczu kandydatów, których nazwiska wielu osobom nic nie mówią, odnaleźć swojego radnego? - subiektywny przewodnik po listach.
  [ więcej ]
 42. Akcja "Płać podatki w Krakowie". Dodatkowe 36,7 miliona w budżecie ( GW - 18.09.2018 )
  - Akcja zachęcająca do płacenia podatku w mieście, w którym się mieszka, przynosi zaskakujące rezultaty. W 2018 roku do budżetu miasta wpłynie dodatkowo 36,7 mln złotych. To oznacza środki na unowocześnienie taboru czy dotacje na żłobki i przedszkola - przekonywał inicjator akcji "Płać podatki w Krakowie" Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 43. Bogusław Kośmider: W PO nie ma Misiewiczów ( GW - 07.09.2018 )
  - To prawo określa, co radny może, a czego nie może robić. A tam, gdzie są sprzeczne interesy, powinno być wyłączenie, i tak tu było. KCI jednak to przede wszystkim media: papierowe i elektroniczne. Sprawy budowlane, jak mówiłem, były. - Rozmowa z Bogusławem Kośmiderem, przewodniczącym Rady Miasta Krakowa
  [ więcej ]
 44. Modraszek vs Mieszkanie Plus 1:0. Na Klinach będzie mógł powstać użytek ekologiczny ( GW - 29.08.2018 )
  Miejscy radni przyjęli uchwałę kierunkową do prezydenta Krakowa o utworzenie na łąkach na Klinach użytku ekologicznego. Przyroda zablokuje rządowy program Mieszkanie Plus?
  [ więcej ]
 45. "Mamy chronić flagę UE, która niszczy Polskę?" - skandaliczna wypowiedź krakowskiego radnego PiS ( GW - 23.05.2018 )
  Podczas sesji rady miasta radni Platformy Obywatelskiej zaproponowali, by flaga Unii Europejskiej była chroniona i promowana.
  [ więcej ]
 46. Pomnik AK pod Wawelem - były konsultacje i raport, kiedy zapadnie decyzja? ( GW - 17.05.2018 )
  Furtka do budowy pomnika Armii Krajowej pod Wawelem pozostaje otwarta. Na razie ani prezydent, ani radni nie zamierzają zająć się sprawą lokalizacji, której w konsultacjach sprzeciwili się głosujący.
  [ więcej ]
 47. Politycy komentują decyzję Majchrowskiego. "Prezydent uległ presji swego środowiska" ( GW - 10.05.2018 )
  - To, że Jacek Majchrowski wahał się tak długo, wskazuje, że nie ma już takiej energii jak kiedyś, ale uległ presji swego otoczenia - uważa szef krakowskiego PiS, Marek Pęk. PO jest rozczarowana brakiem deklaracji ws. wspólnych list do rady miasta.
  [ więcej ]
 48. Przybywa Ukraińców w Krakowie. Studiują, pracują, chcą się integrować ( GW - 07.04.2018 )
  Jest ich w mieście nawet 70 tysięcy. Kraków zbada potrzeby i doświadczenia mieszkających u nas Ukraińców. Nie tylko z gościnności, ale i z chęci przyciągnięcia kolejnych osób. Bo napędzają gospodarkę i zostawiają tu swoje podatki.
  [ więcej ]
 49. Mieszkanie Plus na Klinach. Na początek dla 10 tys. osób ( GW - 05.04.2018 )
  BGK Nieruchomości kupiło 18-hektarową działkę na Klinach. Na tym terenie wybuduje osiedle z rządowego programu "Mieszkanie Plus" dla około 10 tys. osób.
  [ więcej ]
 50. Na Klinach nie chcą gigantycznego osiedla z rządowego programu Mieszkanie Plus ( GW - 28.03.2018 )
  35 tys. mieszkańców upchanych na 48 hektarach - takie osiedle ma powstać na Klinach w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkańcy zbierają podpisy, by ograniczyć potężną inwestycję, a radni zaapelują do rządu, by zmienił specustawę mieszkaniową.
  [ więcej ]
 51. W Krakowie niebezpiecznie rośnie liczba "miejskich nomadów" ( GW - 21.03.2018 )
  Wysokie ceny nieruchomości, niskie pensje. Dużo turystów, studentów i pracowników, których nie stać na własne mieszkanie. Socjologowie ostrzegają, że w Krakowie niebezpiecznie rośnie grupa "miejskich nomadów".
  [ więcej ]
 52. Kraków łowi podatników. 20 proc. zniżki na MPK za PIT ( GW - 20.03.2018 )
  Coraz bardziej opłaca się płacić podatki w Krakowie. Od lipca wszyscy podatnicy będą mogli korzystać z Krakowskiej Karty Mieszkańca, a wraz z nią z 20-procentowych zniżek na komunikację miejską. A miasto prowadzi po raz kolejny kampanię zachęcającą do rozliczania się w Krakowie.
  [ więcej ]
 53. PiS zamroził obywatelski projekt o in vitro w Krakowie ( GW - 19.03.2018 )
  Choć krakowianie zebrali ponad 5 tysięcy podpisów pod projektem ws. dofinansowania in vitro, nie trafi on w tę środę pod obrady radnych. PiS zasugerował, że podpisy trzeba jeszcze raz zweryfikować.
  [ więcej ]
 54. W Krakowie powstanie synagoga dla postępowych Żydów? ( GW - 17.03.2018 )
  Żydzi reformowani proszą władze Krakowa o udostępnienie im budynku starej synagogi przy ul. Mostowej. Obecnie mieści się tam warsztat. Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider uważa, że jeżeli tylko jest to formalnie możliwe, to miejsce kultu powinno wrócić do krakowskich Żydów.
  [ więcej ]
 55. Nad Wisłą odsłonięto pomnik Juliusza Lea ( GW - 20.02.2018 )
  Pomnik wybitnego prezydenta Krakowa stanął u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Józefińskiej, niedaleko kładki ojca Bernatka.
  [ więcej ]
 56. Kraków - miaSTO Pomników? Dyskusja radnych i mieszkańców o "pomnikozie" ( GW - 30.01.2018 )
  Pomysł stworzenia jasnych procedur, które uchronią miasto przed finansowaniem każdej inicjatywy stawiania pomników w Krakowie - to główny postulat radnych, aktywistów i mieszkańców, którzy wzięli udział w debacie poświęconej "pomnikozie".
  [ więcej ]
 57. Czy PO przekona Nowoczesną do koalicji w Krakowie? ( GW - 27.01.2018 )
  Liderzy PO i Nowoczesnej chcą w całym kraju budować koalicje na wybory samorządowe. Jak ogłoszone w piątek porozumienie wpłynie na Kraków, gdzie Platformie zależy przede wszystkim na sojuszu z prezydentem Jackiem Majchrowskim?
  [ więcej ]
 58. Komunikacja miejska tańsza o 20 proc. dla zameldowanych i płacących podatki ( GW - 25.01.2018 )
  Okresowe bilety na komunikację miejską za 80 proc. ceny, zniżki na wystawy, do galerii, a w przyszłości - do teatrów i innych instytucji kultury. Tak wygląda program lojalnościowy zaproponowany mieszkańcom przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Karta Krakowska prawdopodobnie wejdzie w życie na początku lipca.
  [ więcej ]
 59. Radni za dotacją na budowę pomnika Ryszarda Kuklińskiego ( GW - 24.01.2018 )
  Miejscy radni poparli wniosek prezydenta o przyznanie kolejnych 700 tys. zł na budowę pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego.
  [ więcej ]
 60. Finansowa pułapka dla Krakowa. Co z przyszłymi inwestycjami? ( GW - 23.01.2018 )
  Według prognozy finansowej zadłużenie Krakowa w przyszłym roku radykalnie zbliży się do dopuszczalnego poziomu. Radni przestrzegają, że wystarczy drobne wahnięcie kursu walut, by miasto wpadło w tarapaty.
  [ więcej ]
 61. Słynna świnka skarbonka "do uciszania radnych" rozbita. Pieniądze z niej zasilą wigilię dla ubogich ( GW - 23.12.2017 )
  Przewodniczący Rady Miasta Krakowa rozbił kryształową świnkę skarbonkę, do której niesforni radni wrzucają pieniądze za złe zachowanie podczas sesji. Przeliczył je i zdecydował, że zasili nimi wigilię dla osób potrzebujących.
  [ więcej ]
 62. Rekordowo duży i bardzo zielony budżet Krakowa przyjęty ( GW - 20.12.2017 )
  Budżet Krakowa na przyszły rok przyjęty. Będzie rekordowo duży - prawie 5,6 miliarda zł - i rekordowo zielony. Ale to nie parki czy skwery zdominowały dyskusję, a polityka.
  [ więcej ]
 63. Opłatek prezydencki na Rynku Głównym ( GW - 17.12.2017 )
  Prezydent Jacek Majchrowski, Bogusław Kośmider oraz arcybiskup Marek Jędraszewski w samo południe złożyli na rynku życzenia świąteczne i noworoczne. Po życzeniach nastąpiło tradycyjne dzielenie się opłatkiem z mieszkańcami Krakowa i turystami odwiedzającymi miasto.
  [ więcej ]
 64. Kraków wydał wojnę różowym parasolkom i kiełbaskom z grilla ( GW - 06.12.2017 )
  Krakowscy radni przyjęli uchwałę, która doprowadzi do usunięcia z centrum miasta ulotek godzących w moralność, różowych parasolek, grillowanej kiełbasy na Rynku. Ruch meleksów i segwayów zostanie ograniczony. Kraków wydał też walkę klubom go-go. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce przyjęło takie przepisy.
  [ więcej ]
 65. Zażarta dyskusja radnych o strategii "Tu chcę żyć. Kraków 2030" ( GW - 06.12.2017 )
  Ilu radnych, tyle wizji Krakowa. Zwłaszcza rok przed wyborami. Nic więc dziwnego, że niemal każdy z nich ma pomysł na poprawę projektu strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Kilkugodzinna dyskusja na sesji wydawała się nie mieć końca.
  [ więcej ]
 66. Przystanek Kraków 2017. Choć turyści zadeptują miasto, krakowianie chcą ich jeszcze więcej ( GW - 01.12.2017 )
  Aż 59 proc. krakowian uważa, że miasto powinno ściągać jeszcze więcej turystów. To zaskakujące dane, bo powszechnie dominuje opinia, że przyjezdnych jest za dużo i że powodują wyludnianie się centrum. Dlatego władze miasta zaczęły się już zastanawiać nad tym, czy nie ograniczać napływu turystów.
  [ więcej ]
 67. Preambuła trafi do krakowskich szkół pocztą ( GW - 29.11.2017 )
  Ma być na ozdobnym papierze, być może z wizerunkiem Wawelu w tle, z dołączonym do niej listem prezydenta Jacka Majchrowskiego - w takiej formie preambuła Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej trafi do krakowskich szkół.
  [ więcej ]
 68. Kraków coraz bogatszy. Na co wydaje, jak wypada na tle innych miast? ( GW - 13.11.2017 )
  Przez ostatnie pięć lat wpływy z podatków, które co roku wpadają do budżetu Krakowa, wzrosły o 35 proc. To ogromny skok, który zawdzięczamy przede wszystkim atrakcyjności miasta. Na tle innych miast, także tych największych, nie wypadamy jednak najlepiej.
  [ więcej ]
 69. Muzeum Kraków? MHK szuka dla siebie nowej nazwy ( GW - 25.10.2017 )
  Rozpoczynają się konsultacje dotyczące zmiany nazwy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zespół placówki proponuje "Muzeum Kraków", ale chce jeszcze zapytać o zdanie wszystkich krakowian.
  [ więcej ]
 70. Dyskusja o strefie parkowania. "To wybór mniejszego zła, chodzi o likwidację patologii" ( GW - 25.10.2017 )
  Niewiele konkretów przyniosła pierwsza dyskusja radnych nad projektem zmian w strefie płatnego parkowania. Najwięcej kontrowersji budzi nowy podział strefy w ścisłym centrum Krakowa oraz zasady przyznawania abonamentów dla mieszkańców.
  [ więcej ]
 71. Lokalne inicjatywy mieszkańców ze wsparciem miasta ( GW - 07.09.2017 )
  Miasto chce wspierać pieniędzmi lokalne inicjatywy, które nie zmieściły się w budżecie obywatelskim. To szansa dla mieszkańców, którym marzą się drobne projekty.
  [ więcej ]
 72. Pięć nowych basenów dla krakowian do 2021 roku ( GW - 28.08.2017 )
  Do 2021 roku Kraków może wzbogacić się o kolejne pięć krytych basenów. Miejskie inwestycje mają powstać na os. Na Kozłówce, na Krowodrzy i Ruczaju oraz w Czyżynach. ZIS planuje także reaktywację dawnych basenów Polfy na Grzegórzkach.
  [ więcej ]
 73. Rewolucja w Muzeum Historycznym. Nowa nazwa, nowa koncepcja ( GW - 15.07.2017 )
  Zniknie Muzeum Historyczne. Zmieni się w Muzeum Kraków lub Muzeum Krakowa, stając się miejscem twórczego spędzania czasu: z wypoczywalnią, smakowalnią czy bawialnią dla dzieci. W sprawie nowej nazwy mają wypowiedzieć się mieszkańcy, bo ta budzi spory.
  [ więcej ]
 74. Przy Błoniach ma powstać postument o SKS i pomnik Stanisława Pyjasa ( GW - 29.04.2017 )
  Przed akademikiem Żaczek, tuż przy Błoniach, stanie w maju mierzący ponad dwa metry stalowy postument upamiętniający Studencki Komitet Solidarności. Jest też pomysł budowy w tym miejscu pomnika Stanisława Pyjasa.
  [ więcej ]
 75. Będzie remont nowohuckich chodników. Program przyjęty ( GW - 26.04.2017 )
  Nowohuckie chodniki będą remontowane - radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu programu "Nowa Huta dziś!". Prezydent Krakowa chce, żeby program był pilotażem i w przyszłości objął całe miasto. Nowy rodzaj partycypacji?
  [ więcej ]
 76. PiS dopieszcza Kraków pieniędzmi na nowe i zaległe inwestycje ( GW - 04.04.2017 )
  Dzięki środkom unijnym, również tym, które dzieli rząd, Kraków ma wreszcie sporo dodatkowych pieniędzy na podnoszenie komfortu życia. Radni rozdzielili właśnie około 80 mln zł. A finansowych zastrzyków będzie więcej.
  [ więcej ]
 77. 587 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego ( GW - 03.04.2017 )
  W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wybierać będziemy spośród 587 projektów. Sukces? W pierwszej edycji było ich 656. Miasto tłumaczy ten spadek "marazmem krakowian".
  [ więcej ]
 78. Co krakowianie sądzą o Krakowie i co z tego wynika? ( GW - 04.03.2017 )
  Krakowian wciąż najbardziej martwi jakość powietrza, korki i brak miejsc do parkowania. Terenów zielonych brakuje najbardziej na Grzegórzkach, a na złe chodniki najbardziej narzekają nowohucianie.
  [ więcej ]
 79. 600 tys. od Krakowa na pomnik gen. Kuklińskiego ( GW - 04.02.2017 )
  Nie 100 - jak pierwotnie zakładano - ale aż 600 tys. zł przekaże ze swojego budżetu Kraków na dofinansowanie budowy pomnika gen. Ryszarda Kuklińskiego. Mimo miejskiego wsparcia droga do powstania pomnika na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego jeszcze daleka, bo pieniędzy do uzbierania całej kwoty wciąż brakuje.
  [ więcej ]
 80. Radni za nowymi parkami nad Drwinką. Pod groźbą zabudowy ( GW - 25.01.2017 )
  Na środowej sesji radni Krakowa decydują o powstaniu parku nad Drwinką, w rejonie ulicy Podedworze. A w lutym, w tym samym rejonie - także nad Drwinką - mają zgodzić się na kolejny park, koło ulicy Bochenka.
  [ więcej ]
 81. Krok do zjednoczenia opozycji w Krakowie. Podpiszą deklarację ( GW - 24.01.2017 )
  W Krakowie politycy i działacze opozycji jednoczą siły. W tym tygodniu mają podpisać Deklarację Krakowską, która otworzy pole do rozmów o wspólnym starcie w wyborach samorządowych.
  [ więcej ]
 82. Reforma edukacji. Nowa sieć krakowskich szkół już gotowa ( GW - 19.12.2016 )
  Kraków skończył prace nad nową strukturą szkół, konieczną w związku z reformą edukacji. Ogłosi ją w tym tygodniu. Sama reforma czeka już tylko na podpis prezydenta.
  [ więcej ]
 83. Kulejąca rada budżetu obywatelskiego. Nie mają na nią czasu ( GW - 19.12.2016 )
  Spośród 28 członków Rady Budżetu Obywatelskiego tylko połowa w miarę regularnie uczestniczy w jej posiedzeniach. Pozostali w tym roku byli kilka razy albo nie pojawili się wcale.
  [ więcej ]
 84. Podczas koncertu kolęd wspominali kard. Macharskiego ( GW - 19.12.2016 )
  Wicepremier Jarosław Gowin uczestniczył w niedzielę w Krakowie w koncercie kolęd, poświęconym pamięci zmarłego w sierpniu kard. Franciszka Macharskiego. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że imieniem kardynała nazwany zostanie nowy most, który ma powstać na wschodniej obwodnicy miasta.
  [ więcej ]
 85. Interwencję zgłosisz urzędnikom przez aplikację w smartfonie ( GW - 05.12.2016 )
  Widzisz dziurę w chodniku, zepsutą huśtawkę, nielegalne wysypisko... robisz więc zdjęcie i zgłaszasz interwencję przez aplikację w smartfonie. Urzędnicy dostają informację, od razu mogą zareagować. Taka platforma interwencyjna zostanie uruchomiona w Krakowie najprawdopodobniej już w przyszłym roku.
  [ więcej ]
 86. PO: Kośmider i Jaśkowiec podzielili się kompetencjami ( GW - 22.11.2016 )
  Spór w PO zakończony. Bogusław Kośmider pozostanie przewodniczącym rady miasta Krakowa. Nie odda tego stanowiska Dominikowi Jaśkowcowi, który stanie na czele Konwentu Przewodniczących Rad Dzielnic.
  [ więcej ]
 87. Pierwsze w Krakowie przedszkole modułowe otwarte ( GW - 11.10.2016 )
  Po siedmiu latach bojów w Krakowie powstało pierwsze przedszkole modułowe.
  [ więcej ]
 88. Kraków wspomina i żegna Andrzeja Wajdę ( GW - 10.10.2016 )
  - Mieliśmy wielkie szczęście, że "był stąd". Był wielkim krakowianinem - mówi Bogusław Kośmider. - Zawdzięczamy mu wiele. Nie tylko Mangghę i Pawilon Wyspiańskiego - dodaje Jerzy Illg.
  [ więcej ]
 89. Laur Krakowa dla Krzysztofa Pendereckiego ( GW - 29.09.2016 )
  Kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki otrzymał Laur Krakowa XXI wieku. Pamiątkową statuetkę wręczono mu w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności ludzi nauki, sztuki i biznesu dla osoby "której sercu i czynom najbliższy jest Kraków".
  [ więcej ]
 90. Krakowska Karta Mieszkańca zacznie działać w 2017 roku. Jakie korzyści dla krakowian? ( GW - 26.09.2016 )
  Ma być kartą lojalnościową, która złączy mieszkańców z miastem. Ci, którzy mieszkają w Krakowie, mają chętniej płacić tu podatki, w zamian otrzymując profity, np. zniżki na bilety. Krakowska Karta Mieszkańca ma zacząć działać w przyszłym roku. Wiele zależy jednak od zasobności przyszłorocznego budżetu miasta.
  [ więcej ]
 91. Ile jest pieniędzy w śwince "do uciszania radnych"? ( GW - 14.09.2016 )
  Świnka skarbonka stoi na stoliku przed stanowiskiem przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Służy do "uciszania radnych". Ile jest w niej pieniędzy?
  [ więcej ]
 92. Kraków: kłótnia o multi-kulti i mistrz Yoda na radzie miasta ( GW - 31.08.2016 )
  O powodzeniu miasta decyduje jego atrakcyjność. Jednym z kluczowych kryteriów jest jego otwartość, także na inne kultury. Start-upy nie będą się rozwijały w miastach, które nie przyciągają innych kultur. Migracja jest szansą dla szkół, ze względu na niż demograficzny, ale też dla firm. Przez lata Kraków był współtworzony przez ludzi z zewnątrz. Nie boję się multi-kulti, bo Światowe Dni Młodzieży pokazały jaka to jest siła. - komentował Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.
  [ więcej ]
 93. Podczas ŚDM zgasną czerwone okna klubów go-go? ( GW - 25.07.2016 )
  - Słyszy się, że podczas Światowych Dni Młodzieży przybytki - nazwijmy je: rozkoszy - będą nieczynne - zdradził Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa w rozmowie z redakcją "Gazety Wyborczej" na ŚDM.
  [ więcej ]
 94. Bogusław Kośmider: Kiedyś mnie przyjmowali, dziś ja przyjmuję pielgrzymów ( GW - 23.07.2016 )
  Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta, szacuje, że na ŚDM z Krakowa wyjedzie ponad 300 tys. mieszkańców. I uspokaja: - Nie będzie takiego paraliżu i chaosu, jakby się wydawało.
  [ więcej ]
 95. Rezolucja RMK o Trybunale unieważniona przez wojewodę ( GW - 15.07.2016 )
  Wojewoda Józef Pilch unieważnił rezolucję rady miasta Krakowa w sprawie respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
  [ więcej ]
 96. Szybowce pogrzebały Budżet Obywatelski? Decyzja prezydenta za kilka dni ( GW - 07.07.2016 )
  Szybowce pogrzebały Budżet Obywatelski? Kontrowersji wokół zwycięskiego projektu "Skrzydła Krakowa" przybywa - zgłaszają się krakowianie, którzy przekonują, że ich głosy wyłudzono. Prezydent Majchrowski wydał oświadczenie - czy zdecyduje się na unieważnienie BO?
  [ więcej ]
 97. Światowe Dni Młodzieży. Jak Kraków przygotowuje się na przybycie Franciszka? ( GW - 07.07.2016 )
  Bogusław Kośmider, przewodniczący RM: - Ja podczas wizyty papieża poznałem żonę. W 1987 r. w Tarnowie, w wielkim błocie i deszczu. Byłem szefem tzw. białej służby, a ona moją zastępczynią. Piękne czasy - bo młodości i harcerstwa, choć trudne - bo komuna. Teraz chcemy dołożyć swoją cegiełkę i ugościć Hiszpanów, bo żona biegle zna ich język.
  [ więcej ]
 98. Według rządu Kraków nie może stworzyć metropolii. Protest radnych ( GW - 06.07.2016 )
  Kluby PO i Przyjaznego Krakowa apelują do rządu, by nie wprowadzał "dobrej zmiany" w ustawie o metropoliach. Nowy projekt ustawy PiS eliminuje Kraków z listy miast, które mogą tworzyć związki metropolitalne. Radni wyliczają korzyści płynące z powstania krakowskiej metropoli: zintegrowany transport, wspólne planowanie przestrzenne i zarządzanie odpadami, więcej pieniędzy na walkę ze smogiem.
  [ więcej ]
 99. Budżet Obywatelski w cieniu skandalu: autorzy zwycięskiego pomysłu mieli zdobywać głosy dzięki opłaconym ankieterom ( GW - 05.07.2016 )
  Awantura wokół zwycięskiego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Za każde 215 głosów zebranych za propozycją "Skrzydła Krakowa" jego pomysłodawca, Aeroklub Krakowski, miał płacić zatrudnionym ankieterom 1000 zł.
  [ więcej ]
 100. Sąsiedzkie malowanie przy Kwartowej. Bajkowy mural odratowany ( GW - 24.06.2016 )
  Zniszczony przez wandali mural na garażach przy ul. Kwartowej na Prądniku Czerwonym zyskał drugie życie. Wulgarne napisy i bazgroły zostały zamalowane kolorowymi farbami, dzięki którym malowidło nie tylko zostało naprawione, ale także zyskało bardziej bajkowy charakter.
  [ więcej ]
 101. Kośmider: Niech dzielnice staną się prawdziwymi gospodarzami ( GW - 22.06.2016 )
  W 25-lecie istnienia dzielnic w Krakowie dyskutujemy o... dzielnicach. Zmieniać je, dodawać im kompetencji, zwiększać budżety? W październiku miasto zapyta o to krakowian, a już dziś uczestnicy Forum Przyszłości Dzielnic zbierają pomysły, które - być może - zamienią się w konkret. Rozmowa z Bogusławem Kośmiderem, przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 102. Z Krakowską Kartą Mieszkańca pojedziesz taniej tramwajem i autobusem ( GW - 09.05.2016 )
  Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider podał, że posiadacze Krakowskiej Karty Mieszkańca będą korzystać ze zniżek na kupno biletów komunikacji miejskiej. KKM zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od stycznia przyszłego roku.
  [ więcej ]
 103. Po awariach radni za monitoringiem Huty ArcelorMittal ( GW - 27.04.2016 )
  Mieszkańcy powinni być informowani, czy z instalacji w hucie nie następuje nadmierna emisja - uważają radni i domagają się upublicznienia monitoringu powietrza.
  [ więcej ]
 104. 25 lat krakowskich dzielnic. Jak się sprawdza obecny podział? ( GW - 03.02.2016 )
  - Na tle Polski jest dobrze, jednak w porównaniu z krajami Europy Zachodniej wciąż jesteśmy daleko w tyle - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta, jeden z gości debaty "Dzielnice Krakowa współcześnie. Stagnacja czy rozwój?", organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W marcu minie 25. rocznica ustanowienia obecnego podziału administracyjnego
  [ więcej ]
 105. Krakowska Karta Mieszkańca i przywileje dla płacących tu podatki ( GW - 17.09.2015 )
  Ponad 13 tys. nowych podatników i ponad 21 mln zł dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta - to efekt tegorocznej kampanii "PIT w Krakowie - dobrze się składa!" zachęcającej mieszkańców Krakowa do płacenia podatków w naszym mieście. Na lojalnych mieszkańców od przyszłego roku czekać będą specjalne przywileje w ramach Krakowskiej Karty Mieszkańca.
  [ więcej ]
 106. Jak obronić Kraków i przedsiębiorców przed wielkimi marketami ( GW - 04.09.2015 )
  Z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym może zniknąć regulacja ograniczająca możliwość zabudowy Polski hipermarketami. Tysiące przedsiębiorców z Małopolski drżą. Politycy kombinują, jak ratować sytuację.
  [ więcej ]
 107. Dwie rezolucje PO. O smogu i punktach sprzedaży alkoholu ( GW - 08.07.2015 )
  Platforma Obywatelska chce dwóch rezolucji: apel o zmiany w prawie ułatwiające walkę o czyste powietrze oraz wezwanie do zmian w regulacjach dotyczących koncesji na sprzedaż alkoholu.
  [ więcej ]
 108. Radni PO chcą uratować Drwinkę i otworzyć dom kultury ( GW - 04.07.2015 )
  W budżecie na 2016 r. radni PO chcą znaleźć pieniądze na adaptację parafialnego budynku w Bieżanowie na dom kultury. Chronić chcą też dorzecza rzeki Drwinki.
  [ więcej ]
 109. Barometr Krakowski. Zbadają opinię mieszkańców o życiu w mieście ( GW - 28.05.2015 )
  Barometr powstaje po to, by zawczasu identyfikować najbardziej zapalne punkty dyskusji w mieście. Będzie to narzędzie zarządzania rozwojem miasta, komunikacji z mieszkańcami, mediami i ośrodkami naukowymi.
  [ więcej ]
 110. Krakowska Karta Mieszkańca z korzyściami dla krakowian i budżetu ( GW - 11.05.2015 )
  Koalicja rządząca Krakowem przygotowała projekt uchwały, której efektem ma być uruchomienie Krakowskiej Karty Mieszkańca - pakietu korzyści przyznawanych przez gminę płacącym w mieście podatki. Ma to dać około 100 mln zł rocznie więcej do miejskiej kasy.
  [ więcej ]
 111. Budżet obywatelski: darmowa lemoniada i motyle na rondzie Mogilskim ( GW - 08.04.2015 )
  611 projektów: 167 zadań ogólnomiejskich i 444 dzielnicowych - zgłosili krakowianie w drugiej edycji budżetu obywatelskiego - poinformowano w środę podczas posiedzenia Rady Budżetu Obywatelskiego.
  [ więcej ]
 112. Uratują zniszczony fort, urządzą w nim muzeum harcerstwa ( GW - 01.04.2015 )
  Miasto rozpoczyna remont fortu Łapianka na Klinach - powstanie w nim Muzeum Ruchów Harcerskich. W przyszłości w sąsiedztwie fortu będą mogli biwakować harcerze. A już w przyszłym roku namioty rozbiją tam uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
  [ więcej ]
 113. Szerszy Park Kulturowy, z nowymi przepisami ( GW - 20.03.2015 )
  Urzędnicy pracują nad nowelizacją przepisów o Parku Kulturowym. Chcą ograniczyć liczbę imprez na Rynku Głównym, zakazać handlu "chińszczyzną" i wyeliminować rozdawanie ulotek. Równolegle zinwentaryzują reklamy w starej części Nowej Huty i w Starym Podgórzu.
  [ więcej ]
 114. Radni apelują: szybciej z kasacją w sprawie smogu ( GW - 18.03.2015 )
  O jak najszybsze rozpatrzenie skargi kasacyjnej dotyczącej tzw. uchwały antysmogowej zaapelowali w środę do Naczelnego Sądu Administracyjnego krakowscy radni. Chcą także, aby gmina była współuczestnikiem tego postępowania.
  [ więcej ]
 115. Z sesji. Mniejsze psie wybiegi, sztandar, rowery ( GW - 11.02.2015 )
  Zmiany wytycznych przy realizacji psich wybiegów, częstsze raportowanie osiągnięć w promowaniu ruchu rowerowego, nowy sztandar policji - czyli nowiny ze środowej sesji Rady Miasta.
  [ więcej ]
 116. Jakie będą koszty sieci ciepłowniczej w centrum Krakowa? ( GW - 10.02.2015 )
  Burzliwa debata na obradach komisji ekologii i ochrony powietrza. Eksperci zaprezentowali koncepcję rozbudowy sieci ciepłowniczej na Starym Mieście. Ma kosztować nawet 250 mln zł. - Nie za drogo? - komentowali radni.
  [ więcej ]
 117. Krakowska policja dostanie sztandar. W ramach wdzięczności ( GW - 03.02.2015 )
  Radni zdecydowali - krakowscy policjanci dostaną własny sztandar. Ma być wyrazem wdzięczności miasta dla funkcjonariuszy, którzy jako nieliczni sztandaru jeszcze nie mają.
  [ więcej ]
 118. Jest budżet Krakowa. Więcej na remonty ulic i rowery ( GW - 28.01.2015 )
  Większego budżetu miasta nigdy dotąd nie było. Kraków w 2015 r. wyda ponad 4 mld zł. Wyjątkowo dobre informacje płyną dla rowerzystów, ale i dla kierowców - radni przyjęli wart ponad 50 mln zł program remontu ulic.
  [ więcej ]
 119. Taniej do Warszawy. W drogę do minister Wasiak ( GW - 26.01.2015 )
  Nasza akcja społeczna "Taniej do Warszawy!" pokazała, jak wielu pasażerom zależy na podróżowaniu za rozsądną cenę. Petycję o przywrócenie tanich pociągów do stolicy podpisało ponad 10 tys. osób! W środę przekażemy ją minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak.
  [ więcej ]
 120. Piszą do Unii Europejskiej w sprawie Centrum Muzyki ( GW - 22.01.2015 )
  O wsparcie unijnymi środkami i zmianę unijnych regulacji, która umożliwiłaby wsparcie finansowe dla krakowskiego Centrum Muzyki prosi UE Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. List w tej sprawie wysłano do Martina Schulza (przewodniczący PE), Jeana-Claude Junckera (przewodniczący KE) i Donalda Tuska (przewodniczący RE).
  [ więcej ]
 121. Rezolucja rady miasta w sprawie pociągów u minister Wasiak ( GW - 09.01.2015 )
  Nowa polityka cenowa dla pendolino, szybsze połączenie przez Kielce i Radom, plan ratunkowy dla Przewozów Regionalnych - to propozycje minister Marii Wasiak, które padły na spotkaniu z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.
  [ więcej ]
 122. Dworek w Swoszowicach dla fundacji. Są niejasności ( GW - 07.01.2015 )
  Zaledwie miesiąc istniała Fundacja "Nasz Dom", nim otrzymała od gminy bez przetargu dworek w Swoszowicach. Urzędnicy nie sprawdzili jej wiarygodności, mimo że nad byłym prezesem ciążą oskarżenia o defraudację.
  [ więcej ]
 123. PO już z Majchrowskim. Będą zmiany wśród wiceprezydentów ( GW - 23.12.2014 )
  Jacek Majchrowski zawiązał koalicję z Platformą Obywatelską, ale o zmianach personalnych w magistracie mówić jeszcze nie chce. - To koalicja stabilizacji na cztery lata - mówił szef lokalnej PO.
  [ więcej ]
 124. Oficjalna koalicja: PO i Jacek Majchrowski ( GW - 22.12.2014 )
  Platforma Obywatelska będzie w Krakowie w oficjalnej koalicji z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Na razie poza podkreśleniem wagi politycznej współpracy koalicja nie przyniesie żadnej ze stron wymiernych korzyści.
  [ więcej ]
 125. Krakowscy radni za przywróceniem pociągu "Matejko" ( GW - 17.12.2014 )
  Rada Miasta Krakowa przyjmie w środę rezolucję w sprawie nowego rozkładu jazdy pociągów, w którym brakuje tańszych połączeń do Warszawy w godzinach szczytu.
  [ więcej ]
 126. Kardynał, prezydent, radni, urzędnicy łamali się opłatkiem ( GW - 17.12.2014 )
  W środowym spotkaniu opłatkowym Rady Miasta Krakowa wzięli udział prezydent Jacek Majchrowski, kard. Stanisław Dziwisz, a także radni i urzędnicy miejscy.
  [ więcej ]
 127. Towary firmowe Tesco pojadą w świat z Krakowa ( GW - 12.12.2014 )
  W krakowskim Europejskim Centrum Innowacji Tesco specjaliści opracują receptury produktów marki Tesco, które trafią do około tysiąca sklepów w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Słowacji.
  [ więcej ]
 128. Prezydent rozpoczyna urzędowanie i ustala warunki ( GW - 05.12.2014 )
  Po złożeniu ślubowania prezydent Jacek Majchrowski oficjalnie rozpoczął czwartą kadencję. Milkną głosy dotyczące usunięcia ze stanowiska wiceprezydent Magdaleny Sroki.
  [ więcej ]
 129. Bogusław Kośmider przewodniczącym Rady Miasta na 2 lata ( GW - 03.12.2014 )
  Bogusław Kośmider (PO) ponownie został wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Wewnętrzna umowa z Platformą Obywatelską zakłada, że stanowisko to będzie piastował jedynie przez dwa lata.
  [ więcej ]
 130. Krakowska PO liczy głosy. Stawowy i Kośmider w nowej radzie ( GW - 17.11.2014 )
  Nieoficjalne informacje ze sztabu PO: w nowej radzie miasta będą Bogusław Kośmider, Grzegorz Stawowy, Dominik Jaśkowiec, Tomasz Urynowicz. Mandatu nie dostał Jerzy Woźniakiewicz.
  [ więcej ]
 131. Sukcesy i porażki. Krakowscy radni podsumowali kadencję ( GW - 12.11.2014 )
  Sprawy zagospodarowania przestrzennego miasta, wprowadzenie nowych zasad gospodarowania odpadami, a także dyskusja wokół organizacji w Małopolsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 - te tematy zdominowały kończącą się kadencję Rady Miasta Krakowa. W środę radni po raz ostatni spotkali się na 122. sesji.
  [ więcej ]
 132. Subiektywny przegląd radnych. Czym się zasłużyli? ( GW - 08.11.2014 )
  Rada miasta nigdy nie składa się z ludzi o tym samym światopoglądzie. Dobrze jednak, by za różnorodnością szło merytoryczne przygotowanie. Pokusiliśmy się o wybór nazwisk, których obecność w radzie może podnieść jej jakość w najbliższych czterech latach.
  [ więcej ]
 133. Symboliczne znicze zapłonęły na grobowcu Czesława Miłosza ( GW - 01.11.2014 )
  Znicze z napisem Miasto Kraków Pamięta zapłonęły w piątek na grobowcu Czesława Miłosza w Panteonie Zasłużonych na Skałce. Gest miał przypomnieć o 10. rocznicy śmierci poety i był elementem corocznej akcji zapalania zniczy na grobach zasłużonych krakowian.
  [ więcej ]
 134. Za rok pojeździmy rowerem po wałach wiślanych ( GW - 29.10.2014 )
  Padła zapowiedź, że już jesienią przyszłego roku od stopnia Dąbie do mostu Wandy powstanie ścieżka rowerowa na wale wiślanym. Obietnicę złożyli poseł Ireneusz Raś, przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk i przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 135. Co nas nie udusi, to prawa nie zmieni? ( GW - 29.10.2014 )
  - Jest szansa na zmianę ustawy o ochronie środowiska, tak by władze samorządu miały możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem - zapowiada Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.
  [ więcej ]
 136. Aktywiści walczą o nowe parki w Krakowie. Skutecznie! ( GW - 25.10.2014 )
  Nie masz gdzie spacerować z dzieckiem, wybiegać psa, przysiąść na ławce? Być może już niedługo, bo krakowianie coraz skuteczniej walczą o tworzenie zielonych enklaw w mieście. Mieszkańcy doprowadzili już m.in. do powstania parków Młynówki, Duchackiego, Aleksandry.
  [ więcej ]
 137. Podgórze zawsze na górze! 100-lecie połączenia z Krakowem ( GW - 24.10.2014 )
  Współpraca sześciu dzielnic z krakowskiego Podgórza, siedziba dla muzeum Podgórza, sympozjum naukowe, film dokumentalny i dwa murale - to niektóre z wydarzeń związanych ze stuleciem połączenia dwóch miast: Podgórza i Krakowa. Najważniejszym wydarzeniem z okazji jubileuszu będzie odnowienie aktu połączenia Krakowa i Podgórza, zaplanowane na 15 lipca 2015 r.
  [ więcej ]
 138. Bezpieczeństwo według PO: Jest nieźle, więc kontynuujemy ( GW - 24.10.2014 )
  Gdyby idzie o bezpieczeństwo w Krakowie, Platforma Obywatelska jest spokojna. - Wszystko idzie w dobrym kierunku, należy tego nie zepsuć - powiedział radny Jerzy Woźniakiewicz. Przynajmniej w dwóch kwestiach nie widać jednak klarownej wizji w działaniach PO.
  [ więcej ]
 139. Platforma Obywatelska nie odpuści walki ze smogiem w Krakowie ( GW - 21.10.2014 )
  Walka ze smogiem to według polityków PO sprawa kluczowa dla mieszkańców Krakowa. - Bez zakazu palenia węglem trudno mówić o likwidacji tzw. niskiej emisji - mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 140. Chcą zamalować mowę nienawiści. Proszą o farby ( GW - 19.10.2014 )
  Krakowscy Pogromcy Bazgrołów ruszyli do kolejnej akcji zbierania farb. Tym razem wspólnie z uczniami krakowskich szkół chcą pokryć "farbą milczenia" mowę nienawiści, bazgroły i inne głupoty, które "zdobią" nasze miasto.
  [ więcej ]
 141. Radni miejscy podsumowali swoje ostatnie cztery lata ( GW - 16.10.2014 )
  - W sprawach gospodarki innowacyjnej była to kadencja przełomu - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, podczas czwartkowej konferencji podsumowującej działania rady w zakresie przedsiębiorczości. - Jednak wszystko trwa za wolno w stosunku do tego, co byśmy chcieli - odpowiedział, pytany o to, co w tej kadencji się nie udało.
  [ więcej ]
 142. Drzewo Memoriałowe, rośnij sobie zdrowe! 650 lat Woli ( GW - 10.10.2014 )
  Wola Duchacka świętuje w tym roku swoje 650. urodziny. Z tej okazji w Parku Duchackim w piątek posadzono drzewko - lipę, która, przypominając o wielowiekowej historii dzielnicy, ma być jednocześnie wyrazem sprzeciwu wobec ostrych deweloperskich praktyk.
  [ więcej ]
 143. Zwycięzcy budżetu obywatelskiego: sekundniki ( GW - 09.10.2014 )
  Sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych to zwycięski projekt w pierwszej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego. Ale oprócz niego zrealizowanych zostanie jeszcze kilka innych inwestycji i kilkadziesiąt w dzielnicach. W głosowaniu wzięło udział 67 320 mieszkańców miasta.
  [ więcej ]
 144. Trójki chcą walczyć o jakość paliw i tereny zielone ( GW - 08.10.2014 )
  Radni Krakowa domagają się od rządu określenia standardów jakościowych dla węgla. Zapowiadają też walkę o tereny zielone w mieście.
  [ więcej ]
 145. Podaruj farby na zamalowanie bazgrołów w Krakowie ( GW - 06.10.2014 )
  Po remoncie mieszkania zostały ci napoczęte puszki farby? Oddaj je Pogromcom Bazgrołów. Zgromadzone w ten sposób materiały zostaną użyte do zamalowywania napisów szpecących krakowskie mury.
  [ więcej ]
 146. Ostatnia konferencja prezydenta. Za kilka dni już kandydata ( GW - 02.10.2014 )
  O swej trzeciej kadencji prezydent Jacek Majchrowski opowiadał w Kraków Arenie, jednym z osiągnięć swoich rządów. - Czas na tworzenie okazji do zdobywania pieniędzy dla miasta i lepszą współpracę z mieszkańcami. To dotąd kulało - ocenia Przewodniczący Rady Miasta, Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 147. Kraków wychodzi z finansowego dołka ( GW - 24.09.2014 )
  Tak najkrócej można opisać informację skarbnika miasta na temat wykonania miejskiego budżetu za pierwsze półrocze tego roku zaprezentowane na środowej sesji rady miasta.
  [ więcej ]
 148. Płać podatki w Krakowie - akcja rozszerza się ( GW - 18.09.2014 )
  Ponad 8 tysięcy nowych podatników i 13 mln zł do budżetu miasta - przyniosła trzecia odsłona akcji aktywizującej niezameldowanych w Krakowie.
  [ więcej ]
 149. Honorowy Obywatel Krakowa Adam Macedoński ( GW - 09.09.2014 )
  Adam Macedoński otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Po przegłosowaniu projektu uchwały w tej sprawie zostanie ustalona data sesji, podczas której krakowski artysta i działacz niepodległościowy odbierze to zaszczytne wyróżnienie.
  [ więcej ]
 150. Mieszkańcy Krzesławic nie chcą u siebie bloków socjalnych ( GW - 06.09.2014 )
  Mieszkańcy Krzesławic protestują przeciwko budowie przez miasto osiedla bloków komunalnych. Boją się, że zakwaterowanie w sąsiedztwie domów jednorodzinnych blisko 200 nowych rodzin drastycznie pogorszy ich standard życia i narazi na konflikty z sąsiadami.
  [ więcej ]
 151. Budżet obywatelski: które projekty dostaną pieniądze? ( GW - 02.09.2014 )
  Krakowianie mają z czego wybierać: aż 459 projektów budżetu obywatelskiego zostało pozytywnie ocenionych przez miejskich urzędników. Ich pełną listę można znaleźć na stronach BIP, będziemy ją też publikować w piątkowych wydaniach "Gazety Wyborczej".
  [ więcej ]
 152. Pokryzysowy świat. Forum liderów w Krynicy ( GW - 02.09.2014 )
  Czas nowych liderów - pod takim hasłem rozpoczyna się dzisiaj XXIV Forum Ekonomiczne w Krynicy. Myśl przewodnia obrad jak ulał pasuje do ostatniego awansu szefa polskiego rządu.
  [ więcej ]
 153. Klaster kultury mile widziany, ale z warunkami ( GW - 26.07.2014 )
  Jeśli miasto nie sprzeda jesienią kamienic przy Małym Rynku, ogłosi konkurs na wykorzystanie ich na działalność kulturalną. Chętni muszą zaproponować nie tylko program, ale i wysokość czynszu czy nakłady na remont.
  [ więcej ]
 154. Plan dla Krakowa. Więcej parków i chodników, a nie stadiony ( GW - 19.07.2014 )
  Ponad miliard złotych będzie mieć Małopolska w przyszłej perspektywie unijnej na rewitalizację miast. Kraków już planuje realizację haseł miasta przyjaznego mieszkańcom, z prostymi chodnikami i zielonymi skwerami.
  [ więcej ]
 155. Maile do radnych w sprawie Zakrzówka trafiły do prokuratury ( GW - 16.07.2014 )
  Do prokuratury trafiła sprawa tysięcy maili, które do krakowskich radnych wysyłano ws. Zakrzówka. Wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa złożył właśnie Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.
  [ więcej ]
 156. Przyjaciel Sportu. Kapituła wybrała generała ( GW - 27.06.2014 )
  Gen. Mieczyław Bieniek z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków został Przyjacielem Sportu 2014. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Urzędzie Miasta.
  [ więcej ]
 157. Prezydent Majchrowski otrzymał absolutorium ( GW - 26.06.2014 )
  Nie było zaskoczenia. Rada miasta głosami PO i klubu prezydenckiego udzieliła absolutorium za zrealizowanie budżetu miasta w roku 2013 r. Prezydent nie krył, że wydatki miejskie udało się dobrze zaplanować dzięki współpracy z Platformą.
  [ więcej ]
 158. Kraków jako slow city, czyli co wynikło z referendum ( GW - 21.06.2014 )
  Miasto przyjazne mieszkańcom, z większymi uprawnieniami dla dzielnic, dbające o równe chodniki, tereny zielone, czyste powietrze - nawet kosztem wielkich inwestycji, np. drogowych. Slow city. Politycy, zapatrzeni w wyniki krakowskiego referendum, zaczęli zmieniać swoje programy wyborcze.
  [ więcej ]
 159. Efekt uboczny referendum: nie zmniejszy się liczba radnych ( GW - 14.06.2014 )
  4,5 tys. nowych wyborców sprawiło, że w kolejnej kadencji w Radzie Miasta Krakowa jednak znów zasiądą 43 osoby.
  [ więcej ]
 160. Ks. infułat Jerzy Bryła Honorowym Obywatelem Krakowa ( GW - 05.06.2014 )
  Ks. infułat Jerzy Bryła otrzymał w czwartek podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Tytuł odebrał z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera.
  [ więcej ]
 161. Eurowybory w Małopolsce. Kto się cieszy, kto nie ( GW - 26.05.2014 )
  Trzy mandaty dla PiS-u, dwa dla PO, jeden dla Nowej Prawicy i jeden dla PSL-u - tak tuż przed północą wyglądała lista europarlamentarzystów z naszego okręgu. W Małopolsce PiS zdobyło 34 proc. głosów, PO - 27,3 proc., Nowa Prawica - 9,2 proc.
  [ więcej ]
 162. Kraków wycofuje wniosek o organizację igrzysk w 2022 r. ( GW - 26.05.2014 )
  Wynik referendum jest wiążący, w związku z tym najprawdopodobniej na najbliższej, czerwcowej sesji rady miasta będzie głosowana uchwała o rozpoczęciu procesu rezygnacji miasta z ubiegania się o organizację ZIO - komentował Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta
  [ więcej ]
 163. Referendum raczej ważne, igrzyska przepadły, metro w grze ( GW - 26.05.2014 )
  70 proc. krakowian nie chce zimowych igrzysk olimpijskich, zdecydowanie popierają natomiast budowę ścieżek rowerowych i rozbudowę monitoringu. Metro ma nieco więcej zwolenników niż przeciwników. Referendum jest najprawdopodobniej ważne.
  [ więcej ]
 164. Kraków wycofuje wniosek o organizację igrzysk w 2022 r. ( GW - 26.05.2014 )
  Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces. Dziś o wynikach referendum poinformujemy naszych partnerów. Musimy zakończyć pracę nad kandydaturą, rozliczyć i podsumować projekt - stwierdził prezydent Jacek Majchrowski.
  [ więcej ]
 165. Kraków bez ZIO 2022. Tajner: Nie rozumiem tego. Korzeniowski: Stracona szansa ( GW - 26.05.2014 )
  Kraków kończy starania o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r. z powodu niskiego poparcia mieszkańców dla tej idei. Rozczarowane są władze miast wchodzące w skład komitetu organizacyjnego. - Dla mnie to niezrozumiałe - mówi Apoloniusz Tajner. - To zmarnowana szansa dla kraju - wtóruje mu Robert Korzeniowski.
  [ więcej ]
 166. Opinie po referendum. Co straciliśmy, co zyskaliśmy? ( GW - 26.05.2014 )
  - Dla mnie odrzucenia w referendum igrzysk ma dwie konsekwencje. Pierwsza to sygnał od mieszkańców, że zależy im przede wszystkim na tym, by Kraków rozwijał się dla mieszkańców, nie dla turystów czy inwestorów. - komentował na gorąco Bogusław Kośmider
  [ więcej ]
 167. Referendum raczej ważne, igrzyska przepadły, metro w grze ( GW - 25.05.2014 )
  70 proc. krakowian nie chce zimowych igrzysk olimpijskich, zdecydowanie popierają natomiast budowę ścieżek rowerowych i rozbudowę monitoringu. Metro ma nieco więcej zwolenników niż przeciwników. Referendum jest najprawdopodobniej ważne (po północy po zebraniu wyników z połowy - czyli ponad 200 komisji - frekwencja wynosiła 34 procent).
  [ więcej ]
 168. Pomnik niedźwiedzia Wojtka stanął w parku Jordana ( GW - 18.05.2014 )
  Pomnik kaprala niedźwiedzia Wojtka, jednego z symboli armii generała Władysława Andersa, stanął w parku Jordana w Krakowie. Uroczyste odsłonięcie monumentu odbyło się w niedzielę, w 70. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na Monte Cassino.
  [ więcej ]
 169. Obywatelskie lenistwo w sprawie budżetu obywatelskiego ( GW - 17.05.2014 )
  15 osób - tylu mieszkańców przychodzi średnio na spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego. - To niewiele - martwią się urzędnicy i zachęcają do udziału w nich.
  [ więcej ]
 170. Pytania przed referendum. Co nam daje monitoring ( GW - 09.05.2014 )
  Większość polskich miast dawno uwierzyła, że monitoring zapewni im spokój na ulicach. Kraków dotąd należał do wąskiego grona sceptyków. Ale majowe głosowanie obywateli może to radykalnie zmienić. Czy warto? Kontynuujemy nasz cykl przedreferendalny.
  [ więcej ]
 171. Monitoring miejski. Bezpieczeństwo a prywatność ( GW - 07.05.2014 )
  Już za dwa tygodnie odpowiemy w referendum na pytanie, czy chcemy w Krakowie stworzenia systemu monitoringu wizyjnego. Co tak naprawdę oznacza to pytanie i jak daleko miałoby sięgać "krakowskie oko Wielkiego Brata"?
  [ więcej ]
 172. Ryszard Horowitz honorowym obywatelem Krakowa ( GW - 30.04.2014 )
  Choć objechałem cały świat, Kraków pozostał dla mnie najbardziej przyciągającym i magicznym miejscem na świecie - wyznał wybitny artysta fotografik Ryszard Horowitz, który odebrał w środę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 173. Kraków wygra w konkursie Bloomberga? Nagroda: 5 mln euro ( GW - 23.04.2014 )
  Trzy polskie miasta - Gdańsk, Kraków i Warszawa - znalazły się w grupie 21 finalistów konkursu dla innowacyjnych miast Europy, sponsorowanego przez byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.
  [ więcej ]
 174. Święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką ( GW - 19.04.2014 )
  Krakowianie i turyści uczestniczyli w sobotę w święceniu pokarmów przed Bazyliką Mariacką. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz życzył wszystkim Polakom pokoju, a Ukraińcom "niezależności i suwerenności".
  [ więcej ]
 175. Mąż posłanki pogrążył igrzyska. Komitet Kraków 2022 do rozwiązania ( GW - 11.04.2014 )
  Do poniedziałku komitet Kraków 2022 odpowiedzialny za starania o igrzyska zostanie rozwiązany - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Sprawą mają się zająć zupełnie nowi ludzie. To efekty niejasnych działań męża poseł Jagny Marczułajtis, kierującej komitetem.
  [ więcej ]
 176. Radni: Bezpieczeństwo w mieście nie jest za darmo ( GW - 09.04.2014 )
  2 miliony złotych - tyle pieniędzy z tegorocznego miejskiego budżetu chce przeznaczyć krakowska Platforma Obywatelska na sfinansowanie dodatkowych patroli policji w Krakowie. - Miasto słabo angażuje się w sprawy bezpieczeństwa, a mieszkańcy czują się zagrożeni - przekonują radni.
  [ więcej ]
 177. Powołano Miejską Komisję ds. Referendum ( GW - 09.04.2014 )
  Krakowscy radni powołali w środę Miejską Komisję ds. Referendum, która zajmie się organizacyjną stroną referendum towarzyszącego wyborom do Parlamentu Europejskiego. Ustalono też, że kampania informacyjna ruszy 28 kwietnia i potrwa do ogłoszenia ciszy wyborczej.
  [ więcej ]
 178. Miasto a referendum. Chleba i igrzysk, metra i ścieżek ( GW - 08.04.2014 )
  PO próbuje wybrnąć z referendalnej pułapki, którą na siebie zastawiła. Błyskawicznie tworzone są cztery zespoły, które w dwa tygodnie przygotują komplet informacji dla krakowian na temat igrzysk, metra, monitoringu i ścieżek rowerowych.
  [ więcej ]
 179. Referendum o igrzyskach w maju. Zapytają też o metro ( GW - 02.04.2014 )
  Już wiemy: 25 maja krakowianie zdecydują, czy chcą igrzysk w 2022 r. Tak zdecydowała we wtorek wieczorem rada miasta. Platforma Obywatelska przeforsowała też trzy dodatkowe pytania - o metro, monitoring i ścieżki rowerowe.
  [ więcej ]
 180. Kibol przejmuje władzę nad zarządem klubu sportowego ( GW - 29.03.2014 )
  Gdy szalikowiec z przeszłością kryminalną zakłada przy Reymonta szkołę walki, a jego kolegów policja łapie z maczetami, władze klubu mu przyklaskują. Radni: trzeba ich powstrzymać, inaczej będziemy mieć problem.
  [ więcej ]
 181. Platforma chce referendum razem z eurowyborami ( GW - 26.03.2014 )
  Radni Platformy Obywatelskiej ogłosili, że chcą referendum w sprawie zimowych igrzysk w Krakowie. Przy okazji mieszkańcy mieliby odpowiedzieć na kilka innych pytań.
  [ więcej ]
 182. Krakowski budżet obywatelski. Ciągle pod górkę! ( GW - 18.03.2014 )
  Startować miał w marcu, ale po "urealnieniu" harmonogramu ruszy w kwietniu. Krakowski budżet obywatelski od początku napotyka przeszkody, choć urzędnicy tłumaczą, że wszystko idzie planowo.
  [ więcej ]
 183. Rada Miasta planuje zakazać używania pirotechniki w wybranych miejscach Krakowa ( GW - 18.03.2014 )
  Małopolski komendant Wojewódzki Policji zwrócił się do Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa z wnioskiem o ustanowienie prawa miejscowego zakazującego używania środków pirotechnicznych bez zezwolenia na wyznaczonych obiektach oraz obszarach Krakowa.
  [ więcej ]
 184. PO szuka europejskiego prezesa, PiS krytykuje ( GW - 12.03.2014 )
  Politycy PiS alarmują, że kierownictwa nowych spółek miejskich, powoływanych do budowy parkingów i Nowej Huty Przyszłości, będą zdominowane przez ludzi PO.
  [ więcej ]
 185. Kłopot PO: jak odróżnić się od Jacka Majchrowskiego ( GW - 08.03.2014 )
  Zbliżająca się wyborcza kampania samorządowa może być w Krakowie bardzo zabawna. PO będzie miało kłopot, by odróżnić się od prezydenta Jacka Majchrowskiego. To szczególnie kłopotliwe dla Platformy, która mijającą kadencję przepracowała raczej rzetelnie.
  [ więcej ]
 186. Budżet obywatelski. Po 100 tys. złotych dla dzielnic ( GW - 26.02.2014 )
  300 tys. zł więcej dla dzielnic, głosowanie na pomysły jesienią i możliwość realizacji wybranego przez mieszkańców projektu także w przyszłym roku - radni i eksperci ustalili zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Krakowie.
  [ więcej ]
 187. Ograniczenie handlu w niedziele? Krakowianie wolą zakupy ( GW - 20.02.2014 )
  Wygląda na to, że nadal będziemy mogli do woli robić zakupy w niedziele. Radni, którzy chcieli wprowadzenia ograniczeń handlu w dni świąteczne, raczej nie zlekceważą negatywnej opinii swoich wyborców w tej sprawie. Choć mogą nadal zastanawiać się nad ograniczeniami w Wigilię i Wielki Piątek.
  [ więcej ]
 188. Czym się zajmie Młodzieżowa Rada Krakowa ( GW - 11.02.2014 )
  Do Rady Miasta Krakowa wpłynął w poniedziałek wniosek o powołanie Młodzieżowej Rady Krakowa. Pierwsza pilotażowa kadencja ma rozpocząć się w kwietniu i potrwa do końca roku szkolnego. Rozmowa z Bogusławem Kośmiderem, przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 189. Wzrost meldunków w strefie. Jakie to ma konsekwencje? ( GW - 03.02.2014 )
  W nowej strefie płatnego parkowania zameldowało się w ciągu ostatniego miesiąca aż 11 tys. osób. To może być pierwszy krok do wprowadzenia opłat za parkowanie na obszarze całego miasta.
  [ więcej ]
 190. Strefa. Jakie będą konsekwencje odroczenia terminu ( GW - 30.01.2014 )
  Nie będzie rozszerzenia strefy płatnego parkowania w lutym. Decyzją krakowskich radnych nowe obszary dołączą do niej dopiero z początkiem marca.
  [ więcej ]
 191. Na os. Kliny będzie ulica Bronisława Geremka ( GW - 29.01.2014 )
  Na krakowskim osiedlu Kliny będzie ulica Bronisława Geremka - zdecydowała w środę Rada Miasta. W ten sposób Kraków upamiętni zmarłego tragicznie w 2008 r. polityka, opozycjonistę w PRL, posła na Sejm, szefa MSZ w latach 1997-2000, europarlamentarzystę.
  [ więcej ]
 192. Czy trzeba będzie opóźnić strefę płatnego parkowania? ( GW - 28.01.2014 )
  Wciąż nie jest wykluczone, że nowy obszar strefy płatnego parkowania zacznie obowiązywać nie 1 lutego, jak przewiduje uchwała, ale miesiąc później.
  [ więcej ]
 193. 25-lecie. Boom turystyczny coraz bardziej profesjonalny ( GW - 23.01.2014 )
  Dziś swoje plebiscytowe typy zdradza Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta, który od lat jak mało kto ma okazję obserwować rozwój Krakowa. Od dekady jest krakowskim radnym.
  [ więcej ]
 194. Ekspresowy budżet obywatelski. Ekspertów niepokoi pośpiech ( GW - 17.01.2014 )
  Choć do wydania są tylko 3 mln zł, to od tego, jakie będzie zainteresowanie ich podziałem, zależą losy budżetu obywatelskiego w Krakowie w następnych latach.
  [ więcej ]
 195. Igrzyska zimowe. Skonsultują, choć wiedzą najlepiej ( GW - 16.01.2014 )
  Za dwa tygodnie radni będą decydowali, czy i kiedy przeprowadzić konsultacje w sprawie organizacji zimowych igrzysk w Krakowie w 2022 r.
  [ więcej ]
 196. Radny z PO bez mandatu za administrowanie kamienicą? ( GW - 08.01.2014 )
  Wojewoda chce odebrać mandat radnego miejskiego Jerzemu Sonikowi z PO. Zarzuca mu, że wbrew przepisom prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy.
  [ więcej ]
 197. Budżet obywatelski już nie tylko w dzielnicach? ( GW - 17.12.2013 )
  Czy mieszkańcy Krakowa będą mogli zdecydować, na co wydać w 2014 roku miliony z publicznych pieniędzy? Kraków szykuje się do budżetu obywatelskiego, nie tylko w dzielnicach - zapewniają radni. A prezydent wciąż się waha.
  [ więcej ]
 198. Strefa płatnego parkowania - szersza i pod kontrolą spółki ( GW - 16.12.2013 )
  Konsorcjum kilku firm ma szansę na obsługę strefy płatnego parkowania w Krakowie. Dochodami podzieli się nie z ZIKiT-em, lecz z gminną spółką parkingową, która za zyski z parkomatów będzie budować nowe parkingi.
  [ więcej ]
 199. Mieszkają koło elektrociepłowni, a ciepła z sieci nie mają ( GW - 13.12.2013 )
  Krakowskie absurdy. Mieszkańcy ulic okalających elektrociepłownię w Łęgu nie mogą korzystać z ogrzewania z sieci MPEC. Muszą opalać domy węglem i gazem.
  [ więcej ]
 200. Rada miasta dług umarza, a urząd każe go spłacać ( GW - 06.12.2013 )
  Miejscy urzędnicy zafundowali 87-letniej kobiecie prezent na święta: kazali jej zwrócić 50 tys. zł, choć w tym samym czasie rada miasta głosowała nad umorzeniem kobiecie należności za wykupione od gminy mieszkanie.
  [ więcej ]
 201. Jest decyzja o zakazie palenia węglem. Kraków odetchnie ( GW - 25.11.2013 )
  Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek zakaz palenia węglem w krakowskich piecach, dopuścili jedynie okazyjne rozniecanie kominków opalanych drewnem. - Idziemy w dobrym kierunku, ale będziemy walczyć dalej - cieszą się działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.
  [ więcej ]
 202. Kraków liczy na podatki od 150 tys. mieszkańców ( GW - 16.11.2013 )
  Kraków rozważa podjęcie radykalnych kroków w walce o to, by jak najwięcej mieszkańców płaciło tu swoje podatki. Tej wiosny będzie jeszcze kusił konkursami z nagrodami, ale w przyszłym roku płacącym podatki w mieście może oferować znaczące zniżki na bilety komunikacji miejskiej - wzorem Warszawy.
  [ więcej ]
 203. NIE dla paliw stałych. Jest nowy projekt uchwały ( GW - 06.11.2013 )
  Zakaz dla węgla, ciężkiego oleju opałowego i drewna. Dopuszczalne tylko gaz, olej, ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej i elektryczne - zdecydował wczoraj zarząd województwa małopolskiego. Nowy projekt uchwały trafi pod obrady sejmiku wojewódzkiego 25 listopada.
  [ więcej ]
 204. Gdzie jeszcze budżet partycypacyjny? Okaże się 14 listopada ( GW - 05.11.2013 )
  Kraków to jedno z trzech miast wojewódzkich, które nie wprowadziły budżetu partycypacyjnego na poziomie miasta. Być może jednak budżet obywatelski będą realizować kolejne dzielnice. Ich przewodniczący zdecydują o tym 14 listopada.
  [ więcej ]
 205. Smog. Duży odzew na projekt marszałkowskiej uchwały ( GW - 02.11.2013 )
  2239 - tyle uwag do projektu uchwały ograniczającej spalanie węgla wpłynęło do czwartkowego popołudnia. Urzędnicy zapowiadają, że wszystkie dokładnie przeanalizują.
  [ więcej ]
 206. Krakowski Znicz Pamięci zapłonął w Panteonie Narodowym ( GW - 31.10.2013 )
  Prezydent Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zapalili w środę znicze w Panteonie Narodowym - na grobie Sławomira Mrożka, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 207. Austriacy oddali w Krakowie władzę. Jak 95 lat temu ( GW - 31.10.2013 )
  Kraków świętuje 95. rocznicę wyzwolenia. Na Rynku Głównym - tak jak 31 października 1918 r. - polscy żołnierze w historycznych mundurach przejęli od Austriaków posterunek i zaciągnęli wartę koło wieży Ratuszowej. Rozległ się wystrzał z armaty. Austriacy zwinęli flagę i odmaszerowali.
  [ więcej ]
 208. Komendant małopolskiej policji zostaje na stanowisku ( GW - 30.10.2013 )
  Gen. Mariusz Dąbek, komendant małopolski policji, wycofał wniosek o przejście na emeryturę. Jak dowiedziała się "Gazeta", do zmiany decyzji namówił go minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.
  [ więcej ]
 209. Bankietować w takim miejscu miastu nie wypada ( GW - 26.10.2013 )
  Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprosiło gości Festiwalu Conrada na bankiet przy Szerokiej 12. Kiedy przypomnieliśmy o skandalu budowlanym w tym miejscu, raut przeniesiono. Miasto od dawna współpracowało z niezalegalizowanym hotelem.
  [ więcej ]
 210. Oszpecili napisami całe osiedle na Prądniku ( GW - 11.10.2013 )
  "Hitler wróć Żydów truć" - to jeden z napisów, które oszpeciły Prądnik Czerwony. Mieszkańcy twierdzą, że są terroryzowani od dawna - jednemu wybito okno, bo zamalował wulgaryzmy.
  [ więcej ]
 211. Pomysły na bezpieczeństwo. Policyjne staże w Krakowie ( GW - 10.10.2013 )
  Więcej mundurowych patroli na ulicach Krakowa zapowiada szef MSW. Nasze miasto - jedyne poza Warszawą - będzie miejscem, w którym odbywać się będą tzw. staże aplikanckie.
  [ więcej ]
 212. Zwierzyniec i Bronowice wybrały. A reszta miasta? ( GW - 08.10.2013 )
  Kraków jest jednym w niewielu polskich miast, które do tej pory nie zdecydowało się wprowadzić budżetu partycypacyjnego albo w skali miasta, albo przynajmniej we wszystkich dzielnicach.
  [ więcej ]
 213. Lipiec pokieruje krakowską PO, Krupa powiatową ( GW - 06.10.2013 )
  Grzegorz Lipiec został wybrany zdecydowaną większością głosów na szefa krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej. - Utrzymane status quo - komentują lokalni działacze.
  [ więcej ]
 214. Ci młodzi też chcą rządzić. Chcą zmiany ordynacji wyborczej ( GW - 04.10.2013 )
  Czy brak stałego zameldowania musi uniemożliwiać młodym ludziom start w wyborach do rad dzielnic? Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" przekonuje, że nie, i wnioskuje o zmianę ordynacji wyborczej.
  [ więcej ]
 215. Bezpieczeństwo w Krakowie. 90 nowych policjantów ( GW - 29.09.2013 )
  Do końca roku 90 policjantów ma zasilić szeregi małopolskiej policji. Taką obietnicę złożył szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podczas zeszłotygodniowego spotkania z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.
  [ więcej ]
 216. Bilety jednorazowe i okresowe podrożeją? Zniżka za podatek ( GW - 28.09.2013 )
  Wiceprezydent Krakowa zapowiada kolejną podwyżkę cen biletów - tym razem również okresowych. Radni miasta nawet nie myślą, by się zgodzić - chyba że podwyżki dotkną tylko płacących podatki poza Krakowem.
  [ więcej ]
 217. Zięcia uznali za rodzinę. Nie będzie zwrotu bonifikaty ( GW - 28.09.2013 )
  Radni uznali, że mąż córki to także rodzina, więc 87-letnia kobieta, której miasto kazało zwrócić 50 tys. zł z bonifikaty za mieszkanie komunalne, nie musi oddawać pieniędzy.
  [ więcej ]
 218. Krzysztof Penderecki honorowym obywatelem Krakowa ( GW - 26.09.2013 )
  Krzysztof Penderecki otrzymał w czwartek tytuł honorowego obywatela Krakowa. - Kraków ukształtował mnie i jako człowieka, i jako muzyka - powiedział podczas uroczystej sesji rady miasta kompozytor, który wkrótce będzie obchodził 80. urodziny.
  [ więcej ]
 219. Przesuną psa Dżoka, by zrobić miejsce dla pomnika AK ( GW - 24.09.2013 )
  W tym tygodniu zostanie wmurowany kamień węgielny pod pomnik Armii Krajowej, który stanie... na miejscu istniejącego już pomnika psa Dżoka. Ten zostanie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów. Dlaczego? Bo nie przystaje do koncepcji.
  [ więcej ]
 220. Hala w Czyżynach. Dopłacimy 45 mln zł, by nie straszyła ( GW - 20.09.2013 )
  By hala w Czyżynach nie podzieliła losu Szkieletora czy stadionu Wisły, trzeba dopłacić do jej budowy dodatkowe 45 mln zł. Innego wyjścia nie ma i radni pewno się na to zgodzą. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy miasto w pełni panuje nad swoimi inwestycjami.
  [ więcej ]
 221. Dwaj profesorowie - nowi Honorowi Obywatele Miasta Krakowa ( GW - 17.09.2013 )
  Prof. Stanisław Juchnowicz, urbanista i architekt, oraz prof. Władysław Stróżewski, pierwszy dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymają tytuły Honorowych Obywateli Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 222. Polityczna jesień. Sypie się klub PO w radzie miasta ( GW - 16.09.2013 )
  Bardzo prawdopodobne, że Platforma Obywatelska straci większość w radzie miasta Krakowa. Będzie tak, jeśli kilku radnych, jak zapowiadają, pójdzie śladem Jarosława Gowina.
  [ więcej ]
 223. Wizje Krakowa. Politycy w roli aktywistów miejskich ( GW - 15.09.2013 )
  W nurt modnego dziś aktywizmu miejskiego włączają się też politycy - m.in. kierowana przez radnego Sławomira Ptaszkiewicza Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla. Czy z czasem stanie się miejskim think tankiem dla środowiska Jarosława Gowina?
  [ więcej ]
 224. Maciej Schab kandyduje na szefa PO w Krakowie ( GW - 11.09.2013 )
  Maciej Schab, który doradzał byłemu ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi w sprawie deregulacji, kandyduje na szefa Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Nowe władze zostaną wybrane na zjeździe powiatowym krakowskiej PO 6 października.
  [ więcej ]
 225. Krótsze handlowanie w niedziele i w Wigilię? ( GW - 11.09.2013 )
  Czy sklepy w Krakowie będą zamknięte od południa w Wielki Piątek, Wigilię Bożego Narodzenia i wszystkie niedziele? Na wniosek radnych magistrat przeprowadzi w tej sprawie konsultacje. A potem zapadnie decyzja.
  [ więcej ]
 226. Milczący Marsz przeciw przemocy przeszedł przez Kraków ( GW - 09.09.2013 )
  Prawie 700 osób wzięło udział w "Marszu Milczenia", zorganizowanym przez Małopolski Związek Piłki Nożnej. Wśród maszerujących pojawiły się takie gwiazdy, jak Henryk Kasperczak, Antoni Szymanowski, Zdzisław Kapka czy Maciej Żurawski.
  [ więcej ]
 227. Marsz, który ma połączyć kibiców Wisły i Cracovii ( GW - 06.09.2013 )
  W poniedziałek ulicami Krakowa przejdzie marsz milczenia. Hasło: "O futbol wolny od chuligaństwa". Swój udział proteście przeciwko aktom przemocy na stadionach i ulicach pod szyldem klubów zapowiedzieli m.in. piłkarze, trenerzy, sędziowie, działacze klubowi, politycy.
  [ więcej ]
 228. O igrzyskach i Krakowie podyskutują na Forum w Krynicy ( GW - 03.09.2013 )
  "Perspektywa nowego ładu" - to motto tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, na którym około 2,5 tys. gości będzie od dziś dyskutowało o wyzwaniach czekających Europę. Samorządowcy będą też zastanawiać się nad przyszłością Krakowa. Obrady otworzy premier Donald Tusk.
  [ więcej ]
 229. Wykup mieszkań a dodatki. Radni podarowali pół roku ( GW - 29.08.2013 )
  Czy osoby, które biorą od miasta dodatki mieszkaniowe, mogą wykupywać mieszkania komunalne za 10 proc. ich wartości? Bez żadnych ograniczeń tylko do końca roku - zdecydowali wczoraj radni, których dylemat ten skłonił do nieco bardziej filozoficznych dyskusji.
  [ więcej ]
 230. W stolicy wprowadzą Kartę Warszawiaka, a w Krakowie? ( GW - 24.08.2013 )
  Stolica postanowiła wprowadzić Kartę Warszawiaka, dzięki której płacący podatki w tym mieście mogą liczyć na korzystniejsze ceny, np. biletów komunikacji miejskiej. Kraków też o takim rozwiązaniu myśli, ale boi się złamać prawo.
  [ więcej ]
 231. Nowe zasady wykupu mieszkań. Brałeś dodatek? To poczekasz ( GW - 08.08.2013 )
  Bierzesz lub brałeś dodatki mieszkaniowe od miasta? Teraz musisz odczekać pięć lat od ostatniej wpłaty, by móc wykupić z bonifikatą mieszkanie komunalne. Nowe zasady weszły w życie w środę.
  [ więcej ]
 232. Co robić, jeśli wciąż nie odbierają śmieci? Biuro pomoże ( GW - 07.08.2013 )
  Śmieciarki nie przyjeżdżają, śmieci zalegają. Od teraz właściciele domów i zarządcy nieruchomości mogą zgłaszać skargi za pośrednictwem Internetowego Biura Obsługi Płatnika.
  [ więcej ]
 233. Miasto: 50 tys. zł z bonifikaty za mieszkanie do zwrotu ( GW - 02.08.2013 )
  87-letniej kobiecie miasto dało miesiąc na oddanie 50 tys. zł z bonifikaty za mieszkanie komunalne. Gmina chce pieniędzy na podstawie kruczka w przepisach - po dziewięciu latach urzędnicy zauważyli, że starsza pani darowała mieszkanie córce razem z zięciem.2
  [ więcej ]
 234. PO wybierze kandydatów na prezydentów po amerykańsku ( GW - 29.07.2013 )
  Czy Kraków i Nowy Sącz będą pierwszymi miastami w Polsce, w których Platforma Obywatelska wybierze swego kandydata na prezydenta miasta w prawyborach? Wiele na to wskazuje.
  [ więcej ]
 235. Kraków dostanie mniej pieniędzy. Na co zabraknie? ( GW - 23.07.2013 )
  Jak korekta budżetu państwa, w którym zabraknie 24 mld zł, odbije się na kondycji finansowej Krakowa? Radni szacują, że musimy się liczyć ze zmniejszeniem dochodów o kilkadziesiąt milionów złotych. Na co zabraknie?
  [ więcej ]
 236. Cztery lata dopłacania do Centrum Kongresowego. A do hali? ( GW - 20.07.2013 )
  Wiadomo już wstępnie, ile i jak długo Kraków będzie dopłacał do utrzymania Centrum Kongresowego. W 2014 r. to 6,5 mln zł, w następnym roku 9,5 mln zł. Dokładać przestaniemy dopiero w piątym roku funkcjonowania obiektu. Z halą widowiskowo-sportową w Czyżynach może być znacznie gorzej.
  [ więcej ]
 237. Kto po politycznej znajomości dostał pracę? ( GW - 20.07.2013 )
  Posłowie PiS ostrzegają, że PO zaczyna przejmować stanowiska w krakowskim samorządzie. Ale dowodów nie chcą podać. - Sprawdzajcie, kto wchodzi do spółek miejskich - apelują do dziennikarzy.
  [ więcej ]
 238. Projekt zakazu palenia węglem. Zmierzch smogu nadchodzi? ( GW - 10.07.2013 )
  W 2018 roku w Krakowie zakażą palenia węglem w domowych piecach? Taki scenariusz zakłada projekt Platformy Obywatelskiej - radni przygotowali plan ograniczenia niskiej emisji wraz z pomocą dla niezamożnych.
  [ więcej ]
 239. Łagiewniki chcą przedszkola modułowego koło Solvayu ( GW - 08.07.2013 )
  Ponad 500 podpisów zebrali radni dzielnicy Łagiewniki pod petycją o utworzenie przedszkola modułowego w parku przy centrum handlowym Solvay. - Nie chcemy tu kolejnych bloków, ale miejsca opieki nad dziećmi tych, którzy już tu mieszkają - mówią mieszkańcy.
  [ więcej ]
 240. PO: Dodamy pieniędzy na promocję Krakowa, ale... ( GW - 03.07.2013 )
  Nie przybywa wielu turystów zagranicznych, w liczbie rezerwowanych noclegów wypadamy słabo. Mimo to na swą promocję Kraków wydaje znacznie mniej niż inne polskie miasta - alarmuje krakowska PO, która oceniała pracę magistrackiego wydziału informacji, turystyki i promocji.
  [ więcej ]
 241. Lepszy stan finansów Krakowa. Ale idzie nowa fala problemów ( GW - 27.06.2013 )
  W zeszłym roku staliśmy nad przepaścią finansową, teraz sytuacja jest stabilna, a Jacek Majchrowski bez problemu dostał absolutorium. Czy rzeczywiście budżet Krakowa tak bardzo się poprawił, czy też na nastroje radnych wpływa koalicja z prezydentem?
  [ więcej ]
 242. Rewolucja komunikacyjna. Zmiany na raty radnym nie w smak ( GW - 21.06.2013 )
  Decyzja prezydenta Krakowa o ograniczeniu ruchu samochodowego nie spotkała się z pełną przychylnością radnych. Nikt jednak nie kwestionuje potrzeby remontu torów tramwajowych w tym rejonie. W tym i w przyszłym roku miasto wyda na modernizację po ok. 20 mln zł.
  [ więcej ]
 243. Pochód patronów szkół przeszedł przez Kraków ( GW - 21.06.2013 )
  Szli w barwnych przebraniach, z dużymi tarczami z nazwami szkół - w piątek w Krakowie odbyła się Parada Szkolnych Patronów. Wzięło w niej udział ponad 80 szkół, przedszkoli i domów kultury.
  [ więcej ]
 244. Za pamięć o przeszłości - Świadkowie Historii nagrodzeni ( GW - 19.06.2013 )
  Siedem osób zasłużonych dla upamiętniania historii i dla edukacji historycznej w Małopolsce otrzymało w środę w Krakowie medale "Świadek Historii". Uroczyste wręczenie nagrody, nad którą patronat objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, odbyło się w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 245. Za pamięć o przeszłości - Świadkowie Historii nagrodzeni ( GW - 19.06.2013 )
  Siedem osób zasłużonych dla upamiętniania historii i dla edukacji historycznej w Małopolsce otrzymało w środę w Krakowie medale "Świadek Historii". Uroczyste wręczenie nagrody, nad którą patronat objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, odbyło się w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa.
  [ więcej ]
 246. Krzysztof Penderecki będzie honorowym obywatelem Krakowa ( GW - 12.06.2013 )
  W uznaniu szczególnych zasług Krzysztofa Pendereckiego dla Krakowa radni przyznali kompozytorowi i dyrygentowi honorowe obywatelstwo miasta. Tytuł zostanie wręczony po wakacjach.
  [ więcej ]
 247. Listy mieszkaniowe na lokale komunalne do poprawki ( GW - 11.06.2013 )
  Sąd administracyjny unieważnił zapisy zarządzenia prezydenta Krakowa o tworzeniu list mieszkaniowych, na podstawie których przydzielano lokale komunalne.
  [ więcej ]
 248. Będą debatować nad likwidacją straży miejskiej ( GW - 11.06.2013 )
  Krakowscy radni będą debatować nad likwidacją straży miejskiej. Zmusił ich do tego Ruch Palikota, który zebrał wymaganą liczbę podpisów pod projektem uchwały w tej sprawie.
  [ więcej ]
 249. Rekordowy przejazd rowerzystów. Domagają się od władz zmian ( GW - 09.06.2013 )
  Na góralach, ostrych kołach, tandemach i rowerach cargo. Aż 3,5 tysiąca rowerzystów przejechało w niedzielę ulicami Krakowa w czasie finału Święta Cyklicznego. To był największy przejazd w historii Krakowa.
  [ więcej ]
 250. Polityku, daj przykład i nie zaśmiecaj reklamami krajobrazu ( GW - 03.06.2013 )
  Politycy proponują wprowadzenie restrykcyjnych przepisów o ochronie krajobrazu, które pozwolą uporządkować billboardowy chaos przy polskich drogach. Ciekawe, czy sami dadzą dobry przykład i nie obkleją Polski partyjnymi reklamami przed kolejnymi wyborami.
  [ więcej ]
 251. Ponad 4,5 tys. biegaczy opanowało krakowski Rynek ( GW - 27.05.2013 )
  Biegali najmłodsi i seniorzy. Przedszkolaki, szkoły, rodziny, zawodowcy oraz gwiazdy mediów i polityki. To już szósta edycja biegu ProTouch Cracovia Interrun.
  [ więcej ]
 252. Co krakowska PO radzi prezydentowi Majchrowskiemu? ( GW - 22.05.2013 )
  Zwiększyć sprzedaż mieszkań, rozpocząć prywatyzację placów targowych, utworzyć nowe spółki miejskie, np. zajmujące się halą czy stadionem - to rady dla prezydenta Majchrowskiego od krakowskiej PO, która zakończyła wielkie diagnozowanie miasta.
  [ więcej ]
 253. Kolejna kadencja? Jacek Majchrowski przed trudnym wyborem ( GW - 13.05.2013 )
  Największym poparciem w Krakowie wciąż cieszy się prezydent Jacek Majchrowski. Ale według sondażu Radia Kraków sporo głosów zebrali też kandydaci konserwatywni. Czy to skłoni obecnego prezydenta do zmiany zdania i walki o kolejną kadencję?
  [ więcej ]
 254. Odłożymy komunikacyjną rewolucję? Radni są za ( GW - 09.05.2013 )
  Radni niemal jednogłośnie żądają wstrzymania zmian w organizacji ruchu wokół Plant. - Poczekajmy - mówią. - Decyzję w tej sprawie podejmie prezydent, nie rada - ucina jednak Jacek Majchrowski.
  [ więcej ]
 255. W Krakowie stanie pomnik niedźwiedzia Wojtka - bohatera Armii Andersa ( GW - 25.04.2013 )
  Niedźwiedź Wojtek, jeden z symboli armii generała Władysława Andersa będzie miał swój pomnik w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Na ustawienie jego podobizny w tym miejscu jednogłośnie zgodzili się krakowscy radni.
  [ więcej ]
 256. Strefa płatnego parkowania poszerzona. ( GW - 24.04.2013 )
  Radni uchwalili poszerzenie strefy płatnego parkowania. - To krok w kierunku miasta takiego jak Monachium, oddalający wizję Stambułu na ulicach - skomentował przewodniczący rady Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 257. Kolejne dzielnice oddają część budżetu w ręce mieszkańców ( GW - 22.04.2013 )
  Kolejne dzielnice Krakowa testują budżet partycypacyjny. Prądnik Biały, Bronowice i Zwierzyniec w ręce mieszkańców oddadzą łącznie 250 tys. zł. Na co? Konsultacje społeczne zaczynają się w maju.
  [ więcej ]
 258. Dawno oczekiwany remont ul. Myślenickiej ruszy w 2015 r. ( GW - 19.04.2013 )
  Od lat narzekający na stan ul. Myślenickiej mieszkańcy Swoszowic wreszcie doczekają się remontu. Prace rozpoczną się dopiero w 2015 r., co części mieszkańców się nie podoba, bo czekają już kilka lat.
  [ więcej ]
 259. Kraków dostał dodatkowe pieniądze. Zlikwiduje 1700 pieców ( GW - 04.04.2013 )
  Antysmogowe protesty dają efekty. Kraków dostał dodatkowe 3,5 mln zł na likwidację pieców węglowych. I liczy na kolejne miliony. A do 2023 r. cała Małopolska może otrzymać na walkę z niską emisją ponad 100 mln euro.
  [ więcej ]
 260. Kard. Dziwisz poświęcił pokarmy na Rynku Głównym ( GW - 30.03.2013 )
  Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie.
  [ więcej ]
 261. Centrum Muzyki na Grzegórzkach? Jeśli wojsko pozwoli ( GW - 28.03.2013 )
  Kraków apeluje do ministra obrony o przekazanie wojskowych terenów przy Bulwarze Kurlandzkim, na których ma powstać Centrum Muzyki. To decyzja warta kilkadziesiąt milionów złotych i przesądzająca o rozwoju tej części miasta.
  [ więcej ]
 262. Płać podatki, kupuj tramwaje, buduj drogi. I wymagaj! ( GW - 28.03.2013 )
  "Będzie Ci się żyło lepiej, gdy Twój podatek zamieszka tam gdzie Ty!" - m.in. takim hasłem Kraków zachęca do płacenia podatków pod Wawelem. Poprzez kampanię chce nie tylko ściągnąć kolejne miliony złotych, ale też zbudować więź z miastem.
  [ więcej ]
 263. Strefa płatnego parkowania: dyskusja nad nieuniknionym ( GW - 27.03.2013 )
  Czy za dwa tygodnie radni rozszerzą strefę płatnego parkowania - nie wiadomo. Na pewno stanie się to najdalej za parę lat. Już raz radni się na to zgodzili, lecz zamiast na parkingi Park and Ride wydają pieniądze na nowe drogi.
  [ więcej ]
 264. Płatne parkowanie. Pora na Grzegórzki i stare Podgórze ( GW - 26.03.2013 )
  W środę na sesji rady miasta dyskutowane będzie poszerzenie strefy płatnego parkowania. Pomysł nie ma na razie wystarczająco wielu zwolenników, by prędko wejść w życie, ale eksperci nie mają wątpliwości, że to nieuchronny kierunek zmian.
  [ więcej ]
 265. Cennik opłat za śmieci przyjęty! Sprawdź, ile zapłacisz ( GW - 13.03.2013 )
  Rada miasta po wielu tygodniach dyskusji przyjęła ostatecznie uchwałę ustalającą wysokość opłat za zagospodarowanie odpadów. Jeśli wybrane w przetargu na obsługę krakowskich śmietników firmy zaproponują niższe ceny od spodziewanych, radni będą chcieli opłaty za śmieci obniżyć.
  [ więcej ]
 266. Urządzą dwa ogólnodostępne ogrody w Nowej Hucie ( GW - 13.03.2013 )
  W trakcie rozpoczynającej się trzeciej edycji programu "Ogrody Nowej Huty", mieszkańcy tej części Krakowa urządzą dwa ogólnodostępne ogrody. Organizatorzy dofinansują ich powstanie kwotą 12 tys. zł.
  [ więcej ]
 267. Prof. Władysław Bartoszewski honorowym obywatelem Krakowa ( GW - 06.02.2013 )
  Podczas środowej uroczystej sesji rady miasta przyznano prof. Bartoszewskiemu tytuł honorowego obywatela Krakowa.
  [ więcej ]
 268. PO i PSL podpisały porozumienie o współpracy w Krakowie ( GW - 05.02.2013 )
  Władze krakowskich struktur PO i PSL podpisały we wtorek porozumienie o "politycznej i programowej" współpracy na rzecz Krakowa. Ma ona dotyczyć działań w Radzie Miasta i radach dzielnic.
  [ więcej ]
 269. Ponad 130 mln zł chce zdobyć Kraków na walkę ze smogiem ( GW - 04.02.2013 )
  Ponad 130 mln zł zamierza pozyskać Kraków ze źródeł zewnętrznych na program walki ze smogiem w najbliższych pięciu latach. Planowane jest też zwiększenie wydatków na ten cel z budżetu miasta.
  [ więcej ]
 270. Werdykt Trybunału: bogatsi muszą płacić janosikowe ( GW - 31.01.2013 )
  Kraków wraz z innymi bogatymi gminami nadal będzie płacić "janosikowe". I nadal według tych samych, niekorzystnych dla dużych miast zasad. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wreszcie werdykt w tej sprawie.
  [ więcej ]
 271. Smog w Krakowie. Nie ma co czekać na referendum ( GW - 21.01.2013 )
  Jacek Majchrowski wystąpił do Sejmiku Małopolski o wprowadzenie w Krakowie zakazu palenia węglem. To odważna decyzja. Teraz piłka jest po stronie radnych wojewódzkich, a ci już zasłaniają się referendum w tej sprawie. Zakaz trzeba przegłosować, ale miasto musi wziąć odpowiedzialność za tych, których on dotknie, czyli najbiedniejszych.
  [ więcej ]
 272. Walka ze smogiem. Zakaz palenia węglem w piecach? ( GW - 15.01.2013 )
  Organizacje pozarządowe związane z ochroną środowiska domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta w sprawie walki ze smogiem. Samorządowcy zastanawiają się, na jakiej prawnej podstawie wprowadzić zakaz palenia węglem w piecach.
  [ więcej ]
 273. Pożegnanie tramwaju. Norymberski GT6 to już historia ( GW - 15.01.2013 )
  W południe w ostatnią podróż wyruszył tramwaj GT6 z Norymbergi. Tym samym stał się zabytkiem, który będzie można oglądać w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
  [ więcej ]
 274. Patron ulicy, nagrody? Jak uczcić prof. Woźniakowskiego ( GW - 05.01.2013 )
  Trudno o bardziej krakowską postać niż zmarły pod koniec ubiegłego roku prof. Jacek Woźniakowski. Jak Kraków powinien go uczcić? Nie wystarczy przecież znaleźć w mieście ulicę i nadać jej imię profesora. Na szczęście pojawiają się naprawdę sensowne pomysły.
  [ więcej ]
 275. Jak Park Kulturowy zmienił centrum Krakowa ( GW - 02.01.2013 )
  Na otwartej w magistracie wystawie znajduje się ponad 50 fotografii ilustrujących, jak w ciągu ostatnich miesięcy zmienił się wygląd krakowskich kamienic w związku z wejściem w życie uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto.
  [ więcej ]
 276. Pierwszy wspólny budżet. Platforma przeforsowała wszystko ( GW - 21.12.2012 )
  Dzięki porozumieniu z prezydentem Majchrowskim PO przeforsowała w przyszłorocznym budżecie pieniądze nie tylko na swoje sztandarowe projekty, ale praktycznie na wszystko, co chciała.
  [ więcej ]
 277. Mieszkańcy walczą o parki i zieleńce w dzielnicach ( GW - 30.11.2012 )
  Parki, skwery, zieleńce - to już nie widzimisię mieszkańców, ale całkiem poważny temat lokalnej polityki. Dzielnicowi radni dobrze o tym wiedzą i próśb mieszkańców o kolejne zielone miejsce nie lekceważą. Nowy trend? Jeżeli tak, to bardzo wartościowy.
  [ więcej ]
 278. Seria podwyżek uchwalona. W kolejce opłaty za wodę i ścieki ( GW - 21.11.2012 )
  Od przyszłego roku w Krakowie będą obowiązywały wyższe podatki od nieruchomości i od pojazdów transportowych. Wzrośnie też opłata za miejsce na targowiskach. W planach jest podwyżka cen wody i ścieków.
  [ więcej ]
 279. Podatki - pierwszy test nowej koalicji PO - prezydent ( GW - 07.11.2012 )
  Koalicja Jacek Majchrowski - PO zawarta - na środowej sesji pierwszy jej test. Radni Platformy Obywatelskiej będą decydować o podatkach. W gabinecie prezydenta dyskutują zaś, jak głęboko ciąć wydatki w 2013 r.
  [ więcej ]
 280. Muzeum PRL zatwierdzone po kłótni o nazwę i finansowanie ( GW - 07.11.2012 )
  Decyzję o utworzeniu Muzeum PRL w Nowej Hucie znowu poprzedziła burzliwa dyskusja. Część radnych wzywała, by nadać placówce inną nazwę. Kluczowe jednak były słowa skarbnika, który zwracał uwagę, że muzeum nie ma jeszcze gwarancji finansowych.
  [ więcej ]
 281. Prezydent i PO razem. Majchrowski dostał w prezencie książkę ( GW - 06.11.2012 )
  Wyprowadzenie Krakowa z trudnej sytuacji finansowej i przygotowanie do wykorzystania funduszy UE w l. 2014-2020 to najważniejsze punkty podpisanego we wtorek porozumienia o współpracy między prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim i będącym do tej pory w opozycji klubem radnych PO.
  [ więcej ]
 282. Kwestują, by ratować zabytkowe małopolskie cmentarze ( GW - 01.11.2012 )
  W dzień Wszystkich Świętych na zabytkowych cmentarzach prowadzone są kwesty, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W Krakowie tradycyjnie już zbiórka odbywa się na Cmentarzu Rakowickim.
  [ więcej ]
 283. Płatna strefa parkowania nawet dwukrotnie większa ( GW - 31.10.2012 )
  Strefa płatnego parkowania dwukrotnie większa niż obecnie? To prawdopodobne. Jeśli radni poprą prezydencki projekt, od połowy przyszłego roku za parkowanie będziemy płacić m.in. w Podgórzu, Łobzowie, Zwierzyńcu i na Grzegórzkach.
  [ więcej ]
 284. Radni i prezydent zapalili znicze na grobach zasłużonych ( GW - 30.10.2012 )
  - Uczciliśmy pamięć nie tylko zasłużonych dla Krakowa, ale chcieliśmy także uhonorować zwykłych obywateli - powiedział we wtorek PAP przewodniczący rady miasta Krakowa Bogusław Kośmider, który, wzorując się na radnych z Wrocławia, zainicjował akcję Krakowski Znicz Pamięci.
  [ więcej ]
 285. PO już z prezydentem, więc referendum nie będzie ( GW - 29.10.2012 )
  To już pewne: Platforma Obywatelska podpisze z Jackiem Majchrowskim porozumienie o współpracy. To oznacza, że w Krakowie nie będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta.
  [ więcej ]
 286. Wystartowała Czyżyńska Akademia Samorządności ( GW - 21.10.2012 )
  W sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 wystartowała Czyżyńska Akademia Samorządności.
  [ więcej ]
 287. Medal UJ dla b. prezydenta Francji, plac dla Wielkiej Armii ( GW - 17.10.2012 )
  Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing otrzymał w środę medal Uniwersytetu Jagiellońskiego "Plus ratio quam vis", którym został uhonorowany za wkład w proces integracji europejskiej.
  [ więcej ]
 288. Ekonomiczne konsekwencje koalicji PO - Majchrowski ( GW - 13.10.2012 )
  Niezależnie od konotacji politycznych, porozumienie między krakowską Platformą Obywatelską a prezydentem Jackiem Majchrowskim - do którego coraz bliżej - zawiera głównie program ekonomiczny. Teoretycznie w 2014 r. Kraków ma zapanować nad długami i wydatkami.
  [ więcej ]
 289. Jest projekt umowy o współpracy między PO a prezydentem ( GW - 10.10.2012 )
  Czy będą razem rządzić Krakowem? Gotowy jest już projekt umowy o współpracy między Platformą Obywatelską a prezydentem. Zakłada on między innymi działania ratujące miasto z finansowego kryzysu i plany budowy metra.
  [ więcej ]
 290. Przepraszam, kto tu rządzi? PO negocjuje z prezydentem ( GW - 08.10.2012 )
  Platforma Obywatelska o krok od współrządzenia Krakowem z Jackiem Majchrowskim. Negocjacje w tej sprawie są już na finiszu. Od ich efektu może zależeć kondycja miasta w najbliższych latach.
  [ więcej ]
 291. Rok 2013, czyli najgorsze dopiero przed nami ( GW - 04.10.2012 )
  Prezydent i radni już dziś powinni mówić mieszkańcom Krakowa, na co gminę będzie stać w 2013 r. (a raczej na co nie będzie jej stać...). Nie ma co z tym czekać na projekt budżetu. Kolejne cięcia są nieuniknione.
  [ więcej ]
 292. Odrasta liberalne skrzydło krakowskiej PO ( GW - 02.10.2012 )
  Czy to ideowy przełom w małopolskiej, zwłaszcza krakowskiej PO? Politycy tej partii chcą pokazywać jej drugą - obok konserwatywnej - liberalną twarz. Deklarują, że nie boją się ani debat na trudne obyczajowo tematy, ani odważnych gospodarczych reform w mieście.
  [ więcej ]
 293. Punkty za podatki w Krakowie? Wątpliwości i niejasności ( GW - 27.09.2012 )
  Zapłacisz podatki w Krakowie? Twoje dziecko dostanie dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli. Radni chcą, by zasada ta zaczęła obowiązywać już w przyszłym roku. Ale pojawiają się przeszkody.
  [ więcej ]
 294. Kraków nie zbankrutuje. Ale potrzebuje reform ( GW - 22.09.2012 )
  - Nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że Kraków stoi nad przepaścią, że już się do niej zsuwa, że dotyka dna. Kraków na pewno nie zbankrutuje. Każdy chciałby jednak czegoś więcej, by Kraków się rozwijał. A do tego potrzebne są reformy. Nasze będą ewolucyjne - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz szef lokalnych krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej, wieloletni radny Krakowa.
  [ więcej ]
 295. Ilu podatników przybyło w krakowskich dzielnicach ( GW - 19.09.2012 )
  6715 nowych podatników i ponad 10 mln zł dodatkowych pieniędzy w budżecie miasta - to efekty miejskiej kampanii "Kraków - tu płacę podatki". - To była najlepsza inwestycja miasta od lat - przekonuje inicjator kampanii Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 296. Arka Pana na medal. Oaza wolności w trudnych czasach ( GW - 19.09.2012 )
  - Kraków wyraża największy szacunek i podziękowanie parafii Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach za rolę, jaką odegrała w historii Nowej Huty, Krakowa i Polski - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa podczas uroczystości wręczenia Arce Pana srebrnego medalu Cracoviae Merenti.
  [ więcej ]
 297. Zgłosili się z PIT-ami, przynieśli miastu miliony złotych ( GW - 18.09.2012 )
  We wtorek Bogusław Kośmider ma ogłosić, ile nowych osób udało się przekonać do rozliczania swojego PIT-u w Krakowie kampanią reklamową o dość skromnym rozmachu. Z przecieków wynika, że zapowiada się sukces, choćby na tle podobnych działań władz Warszawy sprzed dwóch lat. Wtedy z rzeszy ok. 300 tys. niezameldowanych w Warszawie osób przyciągnięto z PIT-ami ok. 3,6 tys.
  [ więcej ]
 298. Kraków w mroku kryzysu. Dlaczego jest tak źle? ( GW - 14.09.2012 )
  Czy Kraków zbankrutuje? Co by to oznaczało dla mieszkańców? Kto powinien się niepokoić? Te pytania trzeba postawić po tym, gdy opinia publiczna poznała dane o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze tego roku. Tak źle nie było jeszcze nigdy.
  [ więcej ]
 299. Jak wytypować szkoły do zamknięcia? PO podaje wzór ( GW - 08.09.2012 )
  W Krakowie zamknąć trzeba ponad 40 szkół - szacują urzędnicy. Jak je wytypować? Wczoraj radni Platformy Obywatelskiej przedstawili swój wzór. Decydować mają o tym: lokalizacja i popularność.
  [ więcej ]
 300. Polskie Davos. Na krynickim Forum o ekonomii i nie tylko ( GW - 03.09.2012 )
  Prezydent Bronisław Komorowski otworzy we wtorek w Krynicy XXII Forum Ekonomiczne. Goście debatować będą głównie o kondycji Europy. Nie zabraknie też innych wydarzeń. Austriacki pisarz Martin Pollack odbierze nagrodę za popularyzację Europy Środkowowschodniej, a aktor i reżyser Jerzy Stuhr będzie opowiadał o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową.
  [ więcej ]
 301. Projekt radnych: sponsorowane remonty chodników ( GW - 30.08.2012 )
  Czy to dobry pomysł, by w dobie kryzysu miejskich finansów prywatni sponsorzy płacili za remonty krakowskich chodników?
  [ więcej ]
 302. Gabinet cieni dla miasta? PO diagnozuje Kraków ( GW - 13.08.2012 )
  Mimo wakacji PO intensywnie diagnozuje Kraków. Sprawdza, jak jest w poszczególnych dziedzinach zarządzany i którzy urzędnicy radzą sobie dobrze. Platforma chce wykorzystać tę wiedzę w przyszłych wyborach lub już teraz, jeśli dojdzie do koalicji z prezydentem Jackiem Majchrowskim.
  [ więcej ]
 303. Kraków traci płynność. Pracownicy poczekają na wypłaty ( GW - 01.08.2012 )
  Pracownicy przedszkoli, szkół niepublicznych i niektórych instytucji kultury nie otrzymali od miasta wynagrodzeń za lipiec. Kraków znów ma problem z bieżącymi płatnościami.
  [ więcej ]
 304. Zaskakujący raport o krakowskich blokowiskach ( GW - 26.07.2012 )
  Kraków ma wreszcie pomysł na blokowiska! Ma też zaskakujący raport, który odsłania problemy osiedli - pokazuje m.in., gdzie najwięcej osób korzysta z zasiłków, gdzie jest najgłośniej czy najmniej zielono.
  [ więcej ]
 305. Zrehabilitują krakowskie osiedla. Na początek trzy ( GW - 25.07.2012 )
  Azory, Ugorek i Olsza II - te krakowskie osiedla jako pierwsze otrzymają specjalnie dla nich opracowany "program rehabilitacji". Bardzo zaniedbane są też Wzgórza Krzesławickie, os. Złotej Jesieni, Kurdwanów, Ruczaj, Podwawelskie i Wola Duchacka. Czy dzięki pieniądzom UE zmienią się nie do poznania?
  [ więcej ]
 306. RIO potwierdziło: Majchrowski pozbawiony absolutorium ( GW - 20.07.2012 )
  Kilka tygodni temu Rada Miasta Krakowa przyjęła głosami PO uchwałę o nieprzyznaniu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu absolutorium. Regionalna Izba Obrachunkowa zatwierdziła tę decyzję. Teraz prezydenta czeka głosowanie nad referendum o jego odwołanie.
  [ więcej ]
 307. Negocjacje PO z prezydentem Krakowa. Nazwiska, stanowiska ( GW - 16.07.2012 )
  Kto zostanie wiceprezydentem czy pełnomocnikiem z ramienia PO, gdyby ta partia zawarła koalicję z Jackiem Majchrowskim? Ruszyła już giełda nazwisk. Trwają bowiem negocjacje z wytrawnym graczem politycznym.
  [ więcej ]
 308. Przyszłość Krakowa: trzy warianty władzy. Wszystkie możliwe ( GW - 09.07.2012 )
  - Referendum w sprawie odwołania prezydenta Majchrowskiego byłoby dla PO politycznym samobójstwem - twierdzi jeden z polityków tej partii. Ale w Platformie przybywa zwolenników tego rozwiązania. A polityczna sytuacja w Krakowie robi się coraz bardziej niestabilna.
  [ więcej ]
 309. PO rozważa referendum ws. odwołania Jacka Majchrowskiego ( GW - 08.07.2012 )
  Krakowska Platforma Obywatelska zaostrzyła swój kurs. Wcześniej politycy tej partii mówili, że mimo braku absolutorium dla Jacka Majchrowskiego będą przeciwni rozpisywaniu referendum. Teraz PO rozważa wszystkie możliwe warianty, również głosowanie ws. odwołania prezydenta
  [ więcej ]
 310. Prof. Bartoszewski Honorowym Obywatelem Krakowa? ( GW - 03.07.2012 )
  Za zaangażowanie w AK podczas wojny, za artykuły w "Tygodniku Powszechnym", za działalność w Oświęcimiu - tak senator Bogdan Klich z PO przekonuje do przyznania prof. Władysławowi Bartoszewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Krakowa.
  [ więcej ]
 311. Platforma dojrzewa do koalicji i współrządzenia Krakowem ( GW - 02.07.2012 )
  PO coraz głośniej mówi o współrządzeniu Krakowem. - Sytuacja dojrzała do formalnej koalicji - nie kryje Jarosław Gowin, wiceprzewodniczący małopolskiej Platformy. Czy Jacek Majchrowski da tej partii dwóch wiceprezydentów?
  [ więcej ]
 312. Czy urzędnicy przesiądą się na rowery? ( GW - 02.07.2012 )
  Radny Jerzy Woźniakiewicz chce, by zamiast biletów na autobus pracownicy magistratu pobierali karnety na przejazdy miejskimi rowerami. Zapytaliśmy, co sądzi o tym reszta rady miasta.
  [ więcej ]
 313. Nowa Nowa Huta. Ideał UE, szansa dla całego Krakowa ( GW - 18.06.2012 )
  Niedługo będziemy mieć w rękach projekt urbanistyczny pokazujący, jak modernizować Nową Hutę. Pomysł miejskiego konkursu urbanistycznego idealnie wstrzelił się w plany Unii Europejskiej, która stawia teraz na rozwój miast.
  [ więcej ]
 314. Nowa miejska spółka będzie zarabiać na remont torów? ( GW - 12.06.2012 )
  Urzędnicy szukają sposobów na zdobywanie pieniędzy, by Kraków mógł realizować swoje zadania. Jednym ma być stworzenie specjalnej spółki, która zarobki przeznaczy na remont torowisk.
  [ więcej ]
 315. Bogusław Kośmider straszy radnych świnką ( GW - 04.06.2012 )
  Koniec z bezkarnym przeszkadzaniem podczas obrad i spóźnieniem się na głosowania. Do krakowskiego magistratu zawitała skarbonka, która już zaczęła wypełniać się pieniędzmi.
  [ więcej ]
 316. PO chce z mieszkańcami i ekspertami tworzyć swój program ( GW - 27.05.2012 )
  Platforma Obywatelska ogłosiła utworzenie Krakowskiego Centrum Programowego. Zespół ma przygotować dla partii program przed wyborami samorządowymi. Najpóźniej za rok ogłosi swego kandydata na prezydenta.
  [ więcej ]
 317. W Platformie nowe otwarcie starymi działaczami ( GW - 26.05.2012 )
  Nowym szefem partii w Krakowie jest teraz Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta. Jakich zmian można spodziewać się w krakowskiej PO?
  [ więcej ]
 318. Minister Gowin zostawia problem taksówkarzy samorządom ( GW - 24.05.2012 )
  To samorządy same zdecydują, czy taksówkarzem będzie mógł zostać każdy. Prezydent Jacek Majchrowski od razu zapewnił, że w Krakowie żadnej deregulacji nie będzie. Radni jednak takiego zdania nie podzielają.
  [ więcej ]
 319. Ludzie Łukasza Gibały nie będą w PO stygmatyzowani ( GW - 29.04.2012 )
  - Ci, którzy pozostali w Platformie Obywatelskiej, a byli związani z Łukaszem Gibałą, nie będą stygmatyzowani. Zadbamy też o liberalne skrzydło - obiecuje Bogusław Kośmider, przewodniczący PO w Krakowie.
  [ więcej ]
 320. To zaszczyt być obywatelem Krakowa i płacić tu podatki ( GW - 23.04.2012 )
  - Nawet jeśli nie każdemu będzie się chciało w tym roku przenosić z podatkami, to coraz więcej ludzi rozumie, że miejsce rozliczania PIT ma znaczenie. Prędzej czy później zapłacą podatki w Krakowie - mówi Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta.
  [ więcej ]
 321. Obywatelu! Nie wyszedł Ci protest? Pojedynkuj się! ( GW - 18.04.2012 )
  Coraz bardziej aktywny w ostatnim czasie na portalach społecznościowych szef Rady Miasta Bogusław Kośmider lubi informować za ich pomocą nad czym pracuje.
  [ więcej ]
 322. Postanowione: teraz Kośmider. Co to znaczy dla PO? ( GW - 15.04.2012 )
  Bogusław Kośmider został szefem krakowskiej Platformy Obywatelskiej na dwa lata. Ma uspokoić nastroje w partii po niedawnym odejściu posła Łukasza Gibały do Ruchu Palikota.
  [ więcej ]
 323. Kośmider na czele krakowskiej PO. Zapowiedź ofensywy ( GW - 14.04.2012 )
  Na sobotnim posiedzeniu Rada Powiatowa PO zdecydowała, że krakowską Platformą Obywatelską będzie kierował Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 324. Kraków w połowie drogi do starej Europy ( GW - 13.04.2012 )
  Fragmenty debaty małopolskich samorządowców i ekspertów ekonomicznych w Gazeta Cafe.
  [ więcej ]
 325. Bogusław Kośmider na czele PO. Wygasi spory? ( GW - 07.04.2012 )
  Bogusław Kośmider kieruje krakowską Platformą Obywatelską. Nie w wyniku wyborów, lecz po uzgodnieniach między lokalnymi liderami partii. Liczą, że nowy szef wygasi wewnętrzne spory.
  [ więcej ]
 326. Wybudują 300 mieszkań komunalnych na Ruczaju? ( GW - 29.03.2012 )
  Władze Krakowa chcą wybudować 300 mieszkań komunalnych. Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami Ruczaju, gdzie mogłyby powstać budynki. Jednak takie plany zawsze spotykały się tam z protestami.
  [ więcej ]
 327. Mieszkańcy grożą, że podatki zapłacą w innych miastach ( GW - 19.03.2012 )
  W chwili gdy miasto rusza z akcją zachęcającą do płacenia podatków w Krakowie, mieszkańcy Górki Narodowej łączą się na Facebooku i rozpoczynają akcję protestacyjną: "Nie płać PIT-u na rzecz Krakowa. Kraków gwarantuje Ci korki".
  [ więcej ]
 328. Magistrat rozpoczął walkę o 200 milionów z podatków ( GW - 16.03.2012 )
  Taką kwotę chcieliby uzyskać urzędnicy od osób mieszkających w Krakowie, ale płacących podatki w gminach, w których są zameldowani. Ma w tym pomóc kampania "Płacisz - wygrywasz podwójnie".
  [ więcej ]
 329. Marzenia Gibały: od Palikota do prezydenta Krakowa ( GW - 15.03.2012 )
  Poseł Łukasz Gibała poważnie myśli o prezydenturze Krakowa i zapowiada, że wyprowadzi do Ruchu Palikota kilkudziesięciu działaczy krakowskiej PO. Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa (PO), powątpiewa w przyszłe sukcesy Gibały.
  [ więcej ]
 330. Rodziny pracowników MPK zapłacą za przejazdy ( GW - 03.03.2012 )
  - Nie chcemy uderzać w przewoźnika, ale zależy nam na tym, aby pieniądze miasta były racjonalnie wydawane - zaznacza Bogusław Kośmider z Platformy, Przewodniczący Rady Miasta.
  [ więcej ]
 331. Janosikowe tak, ale obliczane bardziej realnie ( GW - 27.02.2012 )
  - Dzięki naszej propozycji wszyscy zyskają. Jedni zaoszczędzą, a inni rozsądniej wydadzą - przekonują zgodnie posłowie i samorządowcy. Na zmianie sposobu naliczania tzw. Janosikowego Kraków zyskałby około 20 mln zł w budżecie. Jest na to szansa. Pomysł poparł Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 332. Czynsze nie wzrosną, będzie mniej na remonty ( GW - 14.02.2012 )
  W tym roku nie będzie w Krakowie podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych - ogłosił prezydent Jacek Majchrowski. Radni też nie chcą wyższych opłat, ale ubolewają, że miastu brakuje dobrej polityki mieszkaniowej, a kamienice gminne wyglądają znacznie gorzej niż prywatne.
  [ więcej ]
 333. Bilety, karnety... Jak Kraków kusi podatników ( GW - 08.02.2012 )
  Radny Bogusław Kośmider, inicjator akcji "Płać podatki w Krakowie", uważa, że miasto powinno przy wielu okazjach doceniać tych, którzy rozliczają się w Krakowie: nie tylko nowych podatników, ale też osoby od lat składające PIT-y pod Wawelem.
  [ więcej ]
 334. Eksmisja do garażu lub sutereny? To możliwe ( GW - 04.02.2012 )
  Zamiast do lokalu socjalnego - eksmisja do garażu z oknem, a potem do noclegowni. Nowe prawo nie ma litości dla trudnych lokatorów. Ale pomieszczenia tymczasowe musi im dać gmina. Kraków już szuka nadających się do tego obiektów.
  [ więcej ]
 335. Noblistka chciała być pochowana na Cmentarzu Rakowickim ( GW - 02.02.2012 )
  "Wielkim walorem miasta są jego mieszkańcy. Pani Wisława Szymborska była Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. Serdecznie Jej dziękujemy za wszystko" - wpisał w księdze kondolencyjnej w imieniu Rady Miasta Krakowa Przewodniczący Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 336. Kraków walczy z Zabierzowem o podatki mieszkanców ( GW - 01.02.2012 )
  Stawką tej akcji są dziesiątki milionów z podatku dochodowego. Władze Krakowa startują do walki o PIT-y osób niezameldowanych, a pracujących lub mieszkających pod Wawelem. Ale mają poważnych konkurentów. Podobne akcje prowadzą bowiem podkrakowskie gminy, m.in. Zabierzów ze swoją "wioską milionerów".
  [ więcej ]
 337. Radni debatowali o przyszłości MDK-ów ( GW - 26.01.2012 )
  Jeśli nic nie zrobimy dziś, za rok młodzieżowe domy kultury będziemy musieli likwidować - mówił Bogusław Kośmider z PO.
  [ więcej ]
 338. Dlaczego radni długo wspierali budowę supermagistratu? ( GW - 25.01.2012 )
  Radni oburzają się, że budowa supermagistratu w Czyżynach będzie przepłacona i że na sam projekt miasto wydało już 11 mln zł. Ale przecież radni sami przez lata tę inwestycję wspierali...
  [ więcej ]
 339. Budżet Krakowa: narasta kula śniegowa... ( GW - 25.01.2012 )
  Na uregulowanie wszystkich zobowiązań w 2011 r. w budżecie Krakowa zabrakło ponad 90 mln zł. Gmina nie zrealizowała ani zaplanowanych w zeszłym roku dochodów, ani wydatków.
  [ więcej ]
 340. Kraków chce sprzedać miejskie targowiska ( GW - 16.12.2011 )
  Na sprzedaży kilkunastu placów targowych ich dzierżawcom Kraków miałby zarobić od 20 do 40 mln zł. Radni już o tym dyskutowali, teraz magistrat ma policzyć, co miastu opłaca się bardziej - jednorazowy zastrzyk gotówki czy coroczne zyski z opłat.
  [ więcej ]
 341. Rozlicz sie w Krakowie, dostaniesz nagrody i bonusy ( GW - 15.12.2011 )
  Mieszkasz w Krakowie albo pracujesz, ale nie jesteś tu zameldowany? Mimo to możesz w mieście płacić podatki, dostając w zamian liczne korzyści. Kraków wzorem Warszawy przeprowadzi akcję zachęcającą do rozliczania się pod Wawelem.
  [ więcej ]
 342. Magistrat nagradza urzędników, pomimo długów miasta ( GW - 13.12.2011 )
  Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że przyzna urzędnikom nagrody - w sumie 2 mln zł. Tymczasem Kraków od maja ma kłopoty z płynnością finansową. Na zapłacenie rachunków miastu zabraknie w tym roku co najmniej 40 mln zł.
  [ więcej ]
 343. Kolejny rok Krakowa na minusie. Czy już ostatni? ( GW - 18.10.2011 )
  Kraków drugi rok z rzędu nie ma za co płacić rachunków - tym razem brakuje co najmniej 80 mln zł. Urzędnicy musieli negocjować z wierzycielami. Płatności udało się odroczyć do przyszłego roku.
  [ więcej ]
 344. Kombatanci walczą o ocalenie ogrodu ( GW - 20.09.2011 )
  Mieszkańcy Domu Zasłużonego Kombatanta walczą o ocalenie ponadhektarowego ogrodu. Spółdzielnia - wieczysty użytkownik tego terenu - zamierza postawić tam kilka budynków. Zarząd argumentuje, że działka jest zbytnim obciążeniem finansowym.
  [ więcej ]
 345. Anatomia długu miasta. Ostrzeżenia ignorowali ( GW - 26.08.2011 )
  W maju 2011 r. zabrakło pieniędzy na pensje dla nauczycieli. Specjalna komisja radnych ustaliła, że urzędnicy od ponad półtora roku ignorowali ostrzeżenia o przesadnych wydatkach.
  [ więcej ]
 346. Radni na urlopach. Nie ma kto dyskutować o statucie ( GW - 16.08.2011 )
  Projekt zmiany statutu rady miasta jest już gotowy. Najwięcej kontrowersji budzą nowe zapisy dotyczące dzielnic.
  [ więcej ]
 347. Boom na remonty zabytkowych kamienic ( GW - 11.08.2011 )
  Krakowski Rynek Główny wygląda dziś jak odmieniony. Efekty remontów kamienic widać na całym Starym Mieście, a także poza zabytkowym centrum. Wszystko za sprawą masowo odnawianych elewacji. Z każdym rokiem coraz więcej wspólnot ubiega się o bezzwrotne dotacje na remonty fasad.
  [ więcej ]
 348. Raport o zapaści finansowej i reforma wydatków ( GW - 21.07.2011 )
  Prezydent Krakowa rozpoczął przygotowania do wprowadzenia zmian w zarządzaniu miejskimi finansami. Efekt prac ma zaowocować w przyszłości oszczędnościami. Wcześniej ma powstać raport wyjaśniający, dlaczego wiosną tego roku doszło do niewypłacalności Krakowa i na jaką skalę.
  [ więcej ]
 349. RIO: Dodatkowy dług Krakowa to 73,5 mln ( GW - 30.06.2011 )
  Kraków nie wykazał całego zadłużenia - RIO podtrzymała swą opinię. Jednak dzięki przeszacowaniu dodatkowego długu z 260 do 73,5 mln zł miasto przetrwa bez radykalnych cięć.
  [ więcej ]
 350. Dług Krakowa: Czekamy na trzęsienie ziemi? ( GW - 27.06.2011 )
  W najbliższą środę zapadnie decyzja, od której zależy stabilność finansowa Krakowa. Okaże się, jak naprawdę jesteśmy zadłużeni. Magistrat do tej pory nie robi jednak niczego, by na przyszłość uniknąć podobnej sytuacji.
  [ więcej ]
 351. Krakowianie urządzą dwa nowe ogrody ( GW - 06.06.2011 )
  Dwa ogólnodostępne ogrody urządzą krakowianie na terenie przy budynkach komunalnych w Ruszczy oraz przy nowym bloku na osiedlu Piastów. Ich projekty zwyciężyły w programie "Ogrody Nowej Huty".
  [ więcej ]
 352. Kraków: rośnie dziura w gminnej kasie ( GW - 02.06.2011 )
  W kasie Krakowa pustki, a na uregulowanie czeka mnóstwo rachunków. To jest sygnał, że trzeba poważnie zreformować miejskie finanse, o co zabiegamy od dłuższego czasu. Bo jeśli nawet uda się załatać dziurę w tym roku, to w przyszłym problem powróci - komentuje Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 353. Prezydencka lista podwyżek w Krakowie ( GW - 19.05.2011 )
  Miała być ważna debata o planowanych podwyżkach i sytuacji finansowej Krakowa. Wczorajszą sesję rady miasta zdominowały jednak partyjne kłótnie. A planowany przez prezydenta wzrost cen najprawdopodobniej wejdzie w życie bez większych zmian.
  [ więcej ]
 354. Wielkanocne święcenie pokarmów na Rynku ( GW - 23.04.2011 )
  Kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz poświęcili w Wielką Sobotę pokarmy przyniesione na Rynek Główny. Oprócz kościelnych hierarchów krakowianom życzenia złożył także prezydent Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 355. Podatniku, zostań krakusem, daj miastu miliony ( GW - 14.04.2011 )
  Jak zostać prawdziwym krakusem? Trzeba tu płacić podatki - radni zaapelowali do mieszkańców Krakowa, by niezależnie od miejsca zameldowania wskazali urząd skarbowy w Krakowie jako miejsce płacenia podatku dochodowego.
  [ więcej ]
 356. Skontrolują dzierżawę duńskiej kamienicy ( GW - 08.04.2011 )
  Po tekście "Gazety" o wątpliwym sposobie wykorzystania przez dzierżawcę kamienicy przy ul. św. Anny, siedziby konsulatu honorowego Danii i Szwecji, radni sejmiku wojewódzkiego zażądali przeprowadzenia kontroli dokumentów.
  [ więcej ]
 357. Dwa ogrody dla mieszkańców Nowej Huty ( GW - 28.03.2011 )
  Dwa ogólnodostępne ogrody urządzą krakowianie w ramach zainaugurowanego w poniedziałek programu Ogrody Nowej Huty.
  [ więcej ]
 358. Tauron wolał centralę w Krakowie niż we Wrocławiu ( GW - 24.02.2011 )
  Od września lokalnym dostawcą prądu nie będzie już firma Enion, lecz Tauron Dystrybucja. Siedzibą nowej spółki - powstałej z połączenia małopolskiego Enionu z dolnośląską EnergiąPro - będzie Kraków, co ma znaczenie dla miejskiej kasy.
  [ więcej ]
 359. Pieniądze w budżecie na "inteligentne miasto Kraków" ( GW - 18.02.2011 )
  Rządząca w radzie PO bardzo podkreśla chęć przekształcenia Krakowa w miasto nowych technologii: w tegorocznym budżecie znalazło się więc wiele tajemniczo brzmiących zapisów - np. pieniądze na smartcity.
  [ więcej ]
 360. Petycja rowerowa wręczona. Radni dadzą 3 mln zł? ( GW - 15.02.2011 )
  W środę rada miasta zajmie się poprawkami do projektu budżetu miasta. Wśród nich znajduje się pakiet uchwał, o które "Gazeta" walczyła wraz ze swoimi czytelnikami - poprawki przyznające pieniądze na budowę ścieżek rowerowych.
  [ więcej ]
 361. Miasto kupi zakładowe mieszkania hutnicze ( GW - 11.02.2011 )
  Władze Krakowa chcą skorzystać z propozycji firmy ArcelorMittal i kupić 51 zakładowych mieszkań za 5 proc. ich wartości. We wszystkich mieszkają lokatorzy.
  [ więcej ]
 362. Szybkie tory i nowe kierunki Platformy Obywatelskiej ( GW - 10.02.2011 )
  70 mln zł, głównie na rozwój, m.in. wykupy gruntów i mieszkań, strefę gospodarczą czy szybką kolej. Platforma Obywatelska złożyła poprawkę do budżetu Jacka Majchrowskiego. Realizuje w ten sposób swój i Kracika program wyborczy.
  [ więcej ]
 363. Środki unijne: Kłopotliwy wkład własny miasta ( GW - 21.01.2011 )
  - Kraków jest tak zadłużony, że wkrótce zabraknie mu pieniędzy na tzw. wkład własny potrzebny do inwestycji finansowanych ze środków europejskich - alarmują radni PO. - Nie ma takiego zagrożenia! - odpowiadają władze miasta.
  [ więcej ]
 364. Wszyscy zapomnieli o kolei aglomeracyjnej ( GW - 19.01.2011 )
  Była przebojem ostatnich wyborów samorządowych! Mimo to pieniędzy na szybką kolej aglomeracyjną nie przewidziano ani w tegorocznym budżecie Krakowa, ani w perspektywie finansowej miasta do 2032 roku!
  [ więcej ]
 365. Walka o S7: Krakowskim politykom do Kielc za daleko ( GW - 18.01.2011 )
  Pod wspólnym apelem o rozpoczęcie budowy drogi S7 podpisali się we wtorek prezydenci Kielc i Radomia oraz działacze organizacji pozarządowych. Niestety, zabrakło pod nim podpisów małopolskich samorządowców.
  [ więcej ]
 366. Po wyprawie do Warszawy: jest nadzieja na drogę S7 ( GW - 14.01.2011 )
  Ministerstwo Infrastruktury chce przeznaczyć na budowę dróg dodatkowe 5 mld zł. Na liście inwestycji do realizacji znalazła się krakowska droga S7. Pomysł czeka na zgodę rządu i Unii Europejskiej.
  [ więcej ]
 367. Krakowscy politycy powalczą w Warszawie o S7 ( GW - 12.01.2011 )
  Prezydent Jacek Majchrowski, wojewoda Stanisław Kracik, marszałek Marek Sowa i przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider. To skład delegacji, która będzie dziś lobbować w Warszawie za krakowskim fragmentem drogi S7.
  [ więcej ]
 368. Krótka kołdra. Na sesji o finansach Krakowa do 2032r ( GW - 12.01.2011 )
  Wolno rosnące dochody miasta, wysokie koszty obsługi długu, brak pieniędzy na kolej aglomeracyjną - narzekali radni podczas dyskusji o prognozie finansowej dla Krakowa do 2032 roku.
  [ więcej ]
 369. Radnych w dzielnicach wybierze garstka mieszkańców? ( GW - 04.01.2011 )
  W najbliższą niedzielę w Krakowie wybory do rad dzielnic, o których - jak przyznają sami działacze samorządowi - mało kto z mieszkańców wie! O udział apelować mają księża po mszach, ale i tak frekwencja może być bardzo niska.
  [ więcej ]
 370. Walka o drogę S7: w planie demonstracje i billboardy ( GW - 30.12.2010 )
  Niewiele wyszło z zapowiadanej pikiety w obronie krakowskiego odcinka drogi S7. Ostatecznie zamiast demonstracji odbyło się spotkanie aktywisty Sebastiana Piekarka z marszałkiem Markiem Sową.
  [ więcej ]
 371. W Krakowie fasady kamienic zaczęły wreszcie pięknieć ( GW - 13.12.2010 )
  Dzięki bezzwrotnym dotacjom, a także zwolnieniom od podatków każdego roku coraz więcej krakowskich fasad odzyskuje blask. W tym roku wyremontowano w ten sposób kilkadziesiąt elewacji w centrum miasta.
  [ więcej ]
 372. Pierwsza sesja rady miasta, pierwsze spory ( GW - 02.12.2010 )
  Po kilku godzinach przerw nowej radzie miasta Krakowa udało się przegłosować pierwszą uchwałę o wyborze przewodniczącego rady miasta. Został nim Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 373. Kto, gdzie i z kim? Subiektywny przegląd list ( GW - 19.11.2010 )
  GW o kandydatach z okręgu 4: "Jedynką" Platformy Obywatelskiej jest znany krakowski radny Bogusław Kośmider. To człowiek stateczny, unikający politycznych awantur i szukający kompromisu.
  [ więcej ]
 374. Sondaż przedwyborczy: Liderzy poniżej oczekiwań ( GW - 15.11.2010 )
  Bogusław Kośmider komentuje sondaże przedwyborcze.
  [ więcej ]
 375. Będzie strefa "C" i co dalej z parkowaniem? ( GW - 05.11.2010 )
  To już pewne. Będzie strefa płatnego parkowania na Kazimierzu oraz między dworcem głównym a rondem Mogilskim. Krakowianie oczekują teraz więcej parkingów.
  [ więcej ]
 376. Tanie abonamenty: sprawdź, jak głosowali radni ( GW - 25.06.2010 )
  Pytamy radnych miejskich, dlaczego zagłosowali głosowali za tanim abonamentem dla siebie. I publikujemy listę: kto był za, kto przeciw.
  [ więcej ]
 377. Miasto chce przyspieszyć ze sprzedażą mieszkań ( GW - 23.06.2010 )
  Na koniec kadencji krakowscy radni planują masową wyprzedaż mieszkań komunalnych. Chcą, by można je było kupić szybciej i łatwiej.
  [ więcej ]
 378. Tanie parkowanie dla krakowskich radnych i polityków! ( GW - 23.06.2010 )
  Radni miejscy sprawili sobie prezent. Będą mogli parkować w strefie za 10 zł miesięcznie, czyli 25 razy taniej niż pozostali mieszkańcy. Oni i 100 innych osób - urzędników i parlamentarzystów.
  [ więcej ]
 379. Kraków bez 120 mln zł, prezydent bez absolutorium ( GW - 28.04.2010 )
  W czasie dyskusji nad absolutorium dla prezydenta Krakowa za wykonanie budżetu w 2009 roku radni PO ujawnili, że miasto straciło na operacjach bankowych 120 mln zł. Prezydent nie dostał absolutorium.
  [ więcej ]
 380. Krakowskie fasady wypięknieją w Senacie ( GW - 22.03.2010 )
  Krakowscy parlamentarzyści nie zapomnieli o zaniedbanych krakowskich fasadach. Dzięki inicjatywie senatora Janusza Sepioła za kilka miesięcy możliwe powinno być dofinansowywanie remontów w kamienicach prywatnych z kasy publicznej.
  [ więcej ]
 381. Tajny plan wyborczy PO: Gowin i jego drużyna ( GW - 30.07.2009 )
  Jarosław Gowin na prezydenta, Stanisław Kracik wiceprezydentem. Albo odwrotnie. Wiceprezydentami mają być też Bogusław Kośmider i Małgorzata Jantos.
  [ więcej ]
 382. PO proponuje rewolucję gospodarczą ( GW - 29.06.2009 )
  Częściowa prywatyzacja placów targowych, przyspieszenie sprzedaży lokali użytkowych, ułatwienia dla branż zanikających - radni PO ogłosili założenia programu wspierania przedsiębiorczości w Krakowie.
  [ więcej ]
 383. Radni PO bronią kultury przed swoimi kolegami ( GW - 11.12.2008 )
  List otwarty części radnych PO w sprawie strategii kulturalnej Krakowa.
  [ więcej ]
 384. Krakowskie kamienice nabiorą blasku ( GW - 17.11.2008 )
  Rada Miasta Krakowa przyjęła pakiet tzw. uchwał elewacyjnych. Dzięki nim właściciele zapuszczonych kamienic będą mogli ubiegać się o dotacje na remont ich fasad.
  [ więcej ]
 385. Uchwały elewacyjne: kto i jak skorzysta? ( GW - 17.11.2008 )
  W jaki sposób skorzystać z pożyczek i dotacji miejskich, tłumaczy radny Bogusław Kośmider.
  [ więcej ]
 386. Moda na remont fasad ( GW - 25.09.2008 )
  O tym, jak bardzo krakowianie chcą remontować fasady swoich kamienic, świadczyły tłumy przybyłe wczoraj na spotkanie w sprawie projektów ulg, pożyczek i dotacji dla wszystkich remontujących elewacje.
  [ więcej ]
 387. Będzie wielki remont fasad ( GW - 30.07.2008 )
  Kraków potrzebuje liftingu, nowej twarzy. Wreszcie powinien zostać wdrożony Wielki Remont Krakowa - mówi Bogusław Kośmider, radny PO, członek zespołu, który przygotował projekty "uchwał elewacyjnych".
  [ więcej ]
 388. Rower legalny w autobusie i tramwaju ( GW - 28.05.2008 )
  Zmiany w regulaminie przewozu dwóch kółek w środkach komunikacji miejskiej. Na środowej sesji rady miasta przeszła poprawka zezwalająca rowerzystom na korzystanie z autobusów i tramwajów niezależnie od pogod, czy pory dnia.
  [ więcej ]
 389. Kolejny krok do muzeum Podgórza ( GW - 28.05.2008 )
  Podgórze ma jednak szansę na własne muzeum. Mimo bardzo wielu kontrowersji radni zagłosowali za uchwałą, która zobowiązuje prezydenta, by przygotował założenia, a także finansowe koszty utworzenia Muzeum Historii Podgórza.
  [ więcej ]
 390. Koniec wyłudzania mieszkań od miasta ( GW - 25.05.2008 )
  Krakowscy radni przygotowali projekt nowej uchwały w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych. Chodzi przede wszystkim o zablokowanie przypadków wyłudzania od gminny lokali z 90-proc. bonifikatą.
  [ więcej ]
 391. Kto może liczyć na niższy czynsz? ( GW - 23.05.2008 )
  1 czerwca wchodzą w życie nowe stawki czynszowe w gminnych M. Osoby, które liczą na zniżki, powinny się pospieszyć. - Im wcześniej złoży się wniosek, tym wcześniej będzie obowiązywał obniżony czynsz - informuje magistrat.
  [ więcej ]
 392. Miasto dofinansuje remonty fasad ( GW - 12.03.2008 )
  W których kamienicach miasto powinno współfinansować remonty elewacji? W tych, w których gmina ma udziały, w prywatnych czy tylko w zabytkowych. Radni rozpoczęli w środę dyskusję nad programem dotyczącym krakowskich fasad.
  [ więcej ]
 393. Osiedle Kliny czeka na nową szkołę ( GW - 11.03.2008 )
  Na krakowskim osiedlu Kliny bloki rosną w oczach, w niedługim czasie spodziewana jest setka nowych. Mieszkańcy domagają się nowej szkoły, bo stara pęka w szwach. Zamiast podjąć szybką decyzję, miasto woli wyłożyć pieniądze na analizę, czy taka inwestycja jest potrzebna...
  [ więcej ]
 394. Pomnik Kuriera z Warszawy stanie w Krakowie? ( GW - 12.02.2008 )
  Jego imieniem nazwano plac przy Dworcu Głównym, potem na tym placu poświęcono mu tablicę pamiątkową. Czy Kraków postawi Janowi Nowakowi Jeziorańskiemu pomnik?
  [ więcej ]
 395. Radni o gazetce prezydenckiej: "gniot.pl" ( GW - 04.02.2008 )
  Daliśmy na to środki, więc starajmy się wykorzystać możliwości, które daje - stwierdzili radni podczas dyskusji o gazetce "Kraków.pl". Tymczasem w poniedziałek podpisano umowę na kolportaż gazetki z firmą, której prezesem jest działacz SLD.
  [ więcej ]
 396. Przełomowe chwile radnych i Jana Tajstera ( GW - 23.01.2008 )
  Teoretycznie kłócono się o rozwiązania drogowe, w praktyce o Jana Tajstera. Radni podjęli kolejną próbę odsunięcia najbardziej kontrowersyjnego krakowskiego urzędnika od zarządzania drogami.
  [ więcej ]
 397. Kraków: Rewolucyjne zmiany w czynszach ( GW - 25.10.2007 )
  Wyższe stawki czynszowe, umowy najmu na czas określony, wyższe dodatki mieszkaniowe i znaczne ulgi dla najuboższych - radni przyjęli w środę nowe zasady wynajmowania gminnych mieszkań.
  [ więcej ]
 398. Poseł Raś i wielki skok ( GW - 11.10.2007 )
  Uchwalona ustawa metropolitalna, która rozwinie i zintegruje Kraków z okolicznymi gminami - to zadanie, które wyznaczył sobie Ireneusz Raś, kandydat na posła PO.
  [ więcej ]
 399. Mieszkania znowu za 10 procent wartości ( GW - 30.09.2007 )
  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wstrzymać sprzedaż mieszkań komunalnych z 90-procentową bonifikatą. To oznacza, że będzie się ona odbywać według starych zasad.
  [ więcej ]
 400. Czynsze wkrótce w górę ( GW - 12.09.2007 )
  Niemal pełna zgoda panuje wśród radnych, którzy zamierzają radykalnie podwyższyć czynsze komunalne w ramach wieloletniego programu gospodarowania gminnymi mieszkaniami.
  [ więcej ]
 401. Rewolucja w miejskich czynszach w Krakowie ( GW - 22.08.2007 )
  Oczekiwana od lat rewolucja w miejskich czynszach. Gotowe są już projekty o ich radykalnej podwyżce. Najbiedniejsi lokatorzy mieliby jednak otrzymać wysokie rabaty. Miasto zyskałoby wreszcie pieniądze na remonty sypiących się kamienic.
  [ więcej ]
 402. Rachunki krakowian na giełdzie ( GW - 21.08.2007 )
  Krakowski Holding Komunalny na giełdzie papierów wartościowych? Stabilne ceny dla krakowian a z zysków pieniądze np. na nowy most? Brzmi futurystycznie, ale za trzy-cztery lata może być realne. Przygotowania już trwają.
  [ więcej ]
 403. Oceniamy krakowskich radnych ( GW - 08.10.2006 )
  Co Kraków zyskał dzięki radnym mijającej kadencji? Obchody 750-lecia lokacji miasta, zmodernizowane stadiony piłkarskie, kilka planów miejscowych... Nie jest to zbyt imponująca lista. Radnym zabrakło niestety siły, determinacji i kompetencji do zmieniania miasta.
  [ więcej ]
 404. Wyróżniający się radni ( GW - 08.10.2006 )
  Radny na piątkę: Bogusław Kośmider
  [ więcej ]
 405. Jan Nowak Jeziorański będzie patronem placu w Krakowie ( GW - 26.01.2006 )
  Za dwa tygodnie powstający w krakowskim Nowym Mieście główny plac będzie nosił imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Radni są za, a prezydent i właściciel gruntu "nie widzą przeciwwskazań".
  [ więcej ]
 406. Dwa pomysły na rewitalizację w Krakowie ( GW - 23.10.2005 )
  Radni PO forsują pomysł, by programem rewitalizacji objąć całe miasto. Prezydent jednak chce, by zostało po staremu - trzeba tworzyć projekty szczegółowe, dla konkretnych obszarów.
  [ więcej ]
 407. Punkty widzenia. Spór o pawilon na placu Wszystkich Świętych ( GW - 16.09.2005 )
  Po siedmiu latach kłopotów, opóźnień, dyskusji i zmian planów budowa pawilonu wystawowo-informacyjnego "Wyspiański 2000" przy placu Wszystkich Świętych nabiera tempa. W środę radni podjęli decyzję, która pozawala miastu na sfinansowanie budowy.
  [ więcej ]
 408. Za późno zaczęto myśleć. Mówi radny Bogusław Kośmider ( GW - 02.09.2005 )
  Ruczaj jest zasłoną dymną do znacznie większego problemu, przed którym ostrzegają i urbaniści, i deweloperzy. Za rok czy dwa będziemy mieć zapaść mieszkaniową, bo tryb przygotowania inwestycji ze strony miasta został bardzo wyhamowany. Nie mamy nowych terenów uzbrojonych, powoli wydajemy decyzje inwestycyjne. Energia miasta skupia się na Ruczaju, a powstaje problem dotykający znacznie większej liczby mieszkańców - mówi Bogusław Kośmider, krakowski radny PO.
  [ więcej ]
 409. Magistrat zawinił przy budowie szybkiego tramwaju ( GW - 06.07.2005 )
  Nie tylko turecki Gueris, jak mówiono dotychczas w magistracie, ale także prezydent Jacek Majchrowski i Agencja Rozwoju Miasta ponoszą odpowiedzialność za opóźnienia w budowie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju - ustaliła nadzwyczajna komisja rady miasta.
  [ więcej ]
 410. Czynsze uwolnione - czy Kraków sobie poradzi? ( GW - 19.04.2005 )
  Wtorkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o uwolnieniu czynszów w prywatnych kamienicach to zła informacja dla tysięcy lokatorów krakowskich kamienic. Miasto jednak zapewnia, że na zmiany będzie przygotowane.
  [ więcej ]
 411. Radni: Tajster winien styczniowemu paraliżowi miasta ( GW - 10.02.2005 )
  Grupa radnych próbowała dociec, co spowodowało, że w feralną środę dwucentymetrowa warstwa śniegu całkowicie sparaliżowała miasto. Rajcowie rozmawiali w tym celu z pracownikami ZDiK, pracownikami zaangażowanymi w akcję "Zima", firmami zajmującymi się odśnieżaniem oraz analizowali dokumentację i materiały prasowe.
  [ więcej ]
 412. Radni o styczniowym paraliżu miasta ( GW - 07.02.2005 )
  Ewidentne błędy w zarządzaniu akcją "Zima" zarzuca kierownictwu Zarządu Dróg i Komunikacji specjalny zespół radnych miejskich ds. wyjaśnienia paraliżu komunikacyjnego w Krakowie 19 stycznia tego roku.
  [ więcej ]
 413. Radni lokatorom w sprawie uwolnienia czynszów ( GW - 12.01.2005 )
  Dzięki pomocy miasta część lokatorów kamienic prywatnych będzie mogła po uwolnieniu czynszów pozostać w dotychczasowych mieszkaniach.
  [ więcej ]
 414. Projekt przygotowania Krakowa na uwolnienie czynszów ( GW - 02.12.2004 )
  Krakowscy radni przedstawili projekt przygotowania miasta na zbliżające się uwolnienie czynszów w kamienicach. Jedną z propozycji jest nowy system dopłat dla lokatorów.
  [ więcej ]
 415. Krakowscy radni solidaryzują się z protestującymi na Ukrainie ( GW - 24.11.2004 )
  To miała być tylko formalność - przyjęcie przez krakowskich radnych oświadczenia popierającego protest Wiktora Juszczenki i jego zwolenników na Ukrainie. Radni z LPR odmówili jednak podpisania się pod dokumentem
  [ więcej ]
 416. Międzynarodowe Targi Krakowskie w Balicach? ( GW - 22.11.2004 )
  Międzynarodowe targi w Krakowie? Radni chcą zmusić prezydenta, by już w przyszłym roku rozpoczął wykup terenów w Balicach, na których miałby w przyszłości powstać ogromny kompleks targowy.
  [ więcej ]
 417. Których radnych zapamiętamy? ( GW - 18.11.2004 )
  Radni odważni: Bogusław Kośmider (Twoje Miasto)
  [ więcej ]
 418. Miasto miało świadomość - mówi Bogusław Kośmider, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa ( GW - 31.08.2004 )

  [ więcej ]
 419. Rada Miasta potępiła Józefa Burkata ( GW - 30.06.2004 )
  Krakowscy radni przyjęli wczoraj uchwałę dyskredytującą Józefa Burkata (niezależny), szefa doraźnej komisji, która wykryła nieprawidłowości przy budowie mostów Zwierzynieckiego i Kotlarskiego. Pretekst - złamanie procedury.
  [ więcej ]
 420. VIP-y komentują tematy z nowej matury ( GW - 17.05.2004 )

  [ więcej ]
 421. Finał oswajania nowej matury ( GW - 12.05.2004 )
  Nie taki diabeł straszny, jak go malują - to przysłowie potwierdziło się podczas finału naszej akcji. Egzamin z matematyki, przed którym drżeli w środę zdający, wypadł lepiej niż matura z polskiego!
  [ więcej ]
 422. Krakowscy radni chcą reformować Zespoły Ekonomiki Oświaty ( GW - 15.03.2004 )
  Kto powinien obsługiwać rachunki krakowskich szkół? Na pewno nie aż trzy zespoły ekonomiki oświaty, których roczne utrzymanie kosztuje miasto 10 mln zł! We wtorek radni rozpoczynają dyskusję o konieczności reformy administracji oświatowej.
  [ więcej ]
 423. Na rogu Szumowskiego i Terakowskiej ( GW - 05.02.2004 )
  Ulice Szumowskiego i Terakowskiej, które przecinają się gdzieś w Krakowie? - to pomysł radnego Bogusława Kośmidra, który w ten sposób chce uczcić zmarłych niedawno krakowskich dziennikarzy.
  [ więcej ]
 424. Pomysły na uwolnienie czynszów - rozmowa z Bogusławem Kośmiderem ( GW - 10.12.2003 )
  Rozsądniejsze jest przeprowadzanie ludzi - mówi w rozmowie z "Gazetą" Bogusław Kośmider, członek komisji mieszkalnictwa.
  [ więcej ]
 425. Żółta kartka dla prezydenta ( GW - 01.09.2003 )
  Krakowscy radni zbuntowali się. Zarzucili prezydentowi, że nie dyskutuje z nimi o problemach miasta, a pod obrady rady trafiają jedynie trzeciorzędne sprawy, jak wybór patrona szkoły czy statusu drogi.
  [ więcej ]
 426. Korzystniejsze byłoby rozwinięcie holdingu ( GW - 17.03.2003 )
  Komentuje Bogusław Kośmider, radny Twojego Miasta, jeden z twórców KHK
  [ więcej ]

Wyszukiwarka

Zobacz wszystkie wiadomości

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >