Kultura w Krakowie
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.
Z racji pełnionej funkcji w Radzie Miasta Krakowa, a także przekonania o istotnej roli kultury w życiu każdego człowieka, Bogusław Kośmider często anagżuje się w pomoc przy przedsięwzięciach kulturalnych – zarówno w formie patronatu nad wydarzeniami kulturalnymi w Krakowie, jak i wsparcia przy szukaniu środków finansowych.
Szeroko pojęta kultura, instytucje kultury, dobrze prowadzone projekty kulturalne, innowacyjnie przedsięwzięcia kulturalne, kreatywnie prowadzone działania kulturalne to nie jest koszt czy strata – to jest realna wartość dodana. Wartość dodana tak dla lokalnego środowiska, jak i dla całej społeczności Krakowa. Patrząc obiektywnie mogę śmiało powiedzieć, że wszyscy korzystamy na rozwoju i powstawaniu nowych instytucji kulturalnych. Ma to zauważalny i duży wpływ tak na Kraków, jak i pokazuje duże oddziaływanie naszego miasta na inne ośrodki w naszym kraju.
Tak Przewodniczący Rady Miasta podsumowuje swoje stanowisko względem działalności kulturalnej w mieście w swoim artykule pt „Miasto to nie fabryka, kultura to nie strata, tylko wartość dodana!”, w którym na przykładzie powstającego w Krakowie Teatru Variete przedstawia swój pogląd na to, jak działalność kulturalna powinna być finansowana przez samorząd.
Zainteresowanie sztuką ze strony przedstawicieli władz miejskich spotyka się z przychylnymi reakcjami nie tylko w Krakowie. Na blogu „Pan od kultury”, we wpisie „Hanka, Jarzyny Fanka” Mike Urbaniak ocenia podejście do kultury w różnych miastach Polski, z kolei w odcinku 2933. powieści radiowej „Matysiakowie” wspomniano kwietniowy koncert „Granie na szczekanie” – akcję charytatywną na rzecz krakowskiego schroniska dla zwierząt.