Krakowskie dzielnice okiem mieszkańców w Barometrze Krakowskim 2015

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 r.

Przedstawiam część dzielnicową badań społecznych Barometr 2015, przeprowadzoną na ponad 1100 mieszkańcach Krakowa. Ta ilość respondentów pozwala oszacować poglądy mieszkańców w poszczególnych dzielnicach z odchyłką 5-6%, szczegółowsze badania mieszkańców pod kątem oceny dzielnic nastąpią w 2016 roku, kiedy będzie to głównym przedmiotem badań.

[ zobacz także mój artykuł o Dzielnicach z okazji ich 25-lecia ]

 Co myślą mieszkańcy o dzielnicach ?

  • Profil mieszkańców, zapotrzebowanie na usługi miejskie, priorytety mieszkańców są zróżnicowane w dzielnicach.
  • Mieszkańcy mają ograniczoną wiedzę na temat władz miejskich oraz ich działań; znaczna ich część w ograniczonym stopniu interesuje się „sprawami miasta” oraz nie potrafi rozróżnić kompetencji poszczególnych organów władzy samorządowej.
  • W przypadku oceny Rady Dzielnic największy odsetek respondentów miał trudności w udzieleniu odpowiedzi – sugeruje to niższą rozpoznawalność i znajomość Rad Dzielnic od innych organów władzy samorządowej.
  • Wszystkie organy władzy samorządowej pracują na wspólny wizerunek – mieszkańcy oceniają je w sposób zbliżony, wyjątkiem są Rady Dzielnic.
  • Jednocześnie kontakt z radnym miasta lub dzielnicy wskazywany był jako najskuteczniejsze forma zwracania uwagi na sprawy miejskie.
  • Jako najskuteczniejszą tę formę uznawały osoby starsze (powyżej 35 roku życia).
  • Mieszkańcy jednostki ewidencyjnej Nowa Huta znacznie bardziej zadowoleni są z życia w Krakowie oraz z poszczególnych aspektów funkcjonowania miasta.

barometr-dzielnice-infografikaBadania pokazały, że najbardziej „krakowscy” są mieszkańcy dzielnic nowohuckich, że to oni są najbardziej zadowoleni z różnych aspektów życia Krakowa. Zaskakujące to może dla niektórych, ale w tym badaniu tak wyszło.

W 2016 roku odbędzie się kolejne badanie opinii mieszkańców Krakowa, w tym w szczególności badanie opinii w sprawach dzielnic krakowskich.

 

 

Dziękuję za materiał Panu Michałowi Chrzanowskiemu.

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u