Kraków w czasach zarazy – 80. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

80. raz „Krakowa w czasach pandemii”. Dziś jak zawsze najpierw skróty, potem rozwinięcie.

Sprawy ogólnopolskie w skrócie:

 • Śmierć na granicy w cywilizowanym, katolickim kraju.
 • Pandemia zabija, głównie niezaszczepionych.
 • Polexit – akcje i reakcje.
 • Lex TVN ciąg dalszy.
 • Nam wolno mniej.
 • Koniec epoki Angeli Merkel.

I sprawy krakowskie:

 • Wszyscy nam zazdroszczą Holdingu.
 • PIT w okresie pandemii.
 • Spiszmy się na medal.
 • Umiarkowani zdecydują.
 • Otwarty Kraków.

 

I sprawy ogólnopolskie szerzej: 

1. Kolejna śmierć na polsko-białoruskiej granicy. Już 4 osoby zmarły z wycieńczenia w tym miejscu. Dzieje się to w cywilizowanym kraju, gdzie wielu było wypędzonych, czy też z własnej woli uchodzili z Polski. Wtedy, w XIX i XX wieku nasi rodacy byli przyjmowani, czy to na Wschodzie czy na Zachodzie i wielu dzięki temu przyjęciu przeżyło. Dzieje się to w kraju, gdzie większość obywateli czuje się katolikami, a katolicy mają w takiej sytuacji szczególne obowiązki. Z drugiej strony mamy obawy i przerażenie, że uchodźcy w dużej skali wejdą do Polski, zmienią nasze życie, robiąc go bardziej niebezpiecznym. Trzeba chronić granice, ale życie ludzkie trzeba chronić ponad wszystko. Co robić? Po pierwsze Państwo powinno włączyć służby unijne, tzw. Frontex. Będziemy wtedy mieli sytuację pod większą kontrolą. Po drugie, jeżeli już ktoś jest na terenie RP powinien być właściwie potraktowany, ewentualnie potem odsyłany, ale po odpowiednim sprawdzeniu. Po trzecie trzeba pomóc lokalnej ludności, która humanitarnie pomaga uchodźcom. W tej sprawie powinna się włączyć Unia Europejska, ale i Kościół katolicki.

2. Pandemia wzrasta. Coraz więcej zakażeń, coraz więcej chorych, coraz więcej śmierci. Trudny przebieg i zgony dotyczą przede wszystkim niezaszczepionych. Ale nie widać w Polsce oczywistego w całej Europie zjawiska – wszędzie tam przed wejściem gdziekolwiek, do lokalu gastronomicznego, rozrywkowego czy publicznego konieczne jest pokazanie paszportu covidowego. Dlaczego u nas nie?

3. POLEXIT, czyli wyjście z Polski z UE, jest przez jednych widziane jako największe ryzyko Polski od II wojny światowej, a przez drugich jako działania na niby. Ale ci uważający, że to jest przesadna reakcja – z drugiej strony często ostro atakują Unię Europejską. Uważają UE za wspólnotę bez właściwości, uważają, że jest jak Niemcy hitlerowskie czy Rosja sowiecka. I teraz właśnie pokazali analizę z której jakoby wynikało, że Polska bardzo dużo na wejściu do UE straciła. Wielu ostro zareagowało na te analizy i wyliczenia, zwracając uwagę, że jeżeli pokazuje się przepływy to trzeba pokazywać wszystkie, a więc również np. wydatki na personel zagranicznych spółek w Polsce, inwestycje zagraniczne w Polsce, a także efekty eksportu. Jeżeli się te wszystkie przepływy uwzględni, wyjdzie to, co czuje ponad 80% Polaków – przynależność do UE jest wielką korzyścią dla Polski i Polaków. Ale są tacy, co mocno fałszując rzeczywistość próbują pokazać tezę odwrotną. 

4. Prawie w ostatnim dniu zdecydowano o przyznaniu TVN24 polskiej koncesji na nadawanie. Co prawda TVN się już zabezpieczył, uzyskując koncesję holenderską, ale to polska największa stacja i powinna być koncesjonowana w Polsce. Połączono jednak udzielenie koncesji z uchwałą, żądającą zmian własnościowych. Wygląda na to, że Lex TVN wcale się nie zakończył.

5. Znakiem upływającego tygodnia była sytuacja, kiedy w czasie sejmowej debaty sporo polityków pojawiło się na jubileuszu jednego z dziennikarzy. Dotyczyło to polityków praktycznie wszystkich partii, ale najbardziej widoczna była obecność ważnych polityków PO. Przewodniczący PO ostro odniósł się do takiego zachowania, choć w innych partiach sprawa w ogóle nie była widoczna. Wygląda, że nam, politykom PO, wolno mniej niż innym i musimy to traktować z pełną odpowiedzialnością. Po prostu nasz elektorat jest o wiele bardziej wymagający, o wiele bardziej krytyczny niż inne, a to oznacza, że politycy PO muszą czuć się o wiele bardziej odpowiedzialni niż inni.

6. W niedzielę zakończy się kilkunastoletnia epoka rządów w Niemczech Angeli Merkel. Przez 16 lat Pani Kanclerz położyła ogromne zasługi dla polityki europejskiej, ale i polskiej. To Merkel pomagała polskim rządom w uzyskiwaniu większych środków od UE, to wreszcie Angela Merkel jako chrześcijanka doprowadziła do przyjęcia przez Niemcy uchodźców. Kończy się epoka, epoka dobra dla Niemiec, dobra dla Polski, dobra dla Europy. Co przyniesie przyszłość?

Sprawy krakowskie:

1. Krakowski Holding Komunalny grupujący spółki komunalne ma 25 lat. Opisuję to tutaj. Niewątpliwie jest to jedna z największych samorządowych innowacji finansowych w Polsce oraz jedna z największych spółek komunalnych w Polsce. Nieskromnie powiem, że jestem jednym z inicjatorów tego projektu i jest to mój największy powód do dumy jako samorządowca. Jednym z celów były oszczędności podatkowe, wynikające z kompensaty strat spółek holdingu w związku z podatkiem dochodowym. Nominalnie ten 25-letni efekt to 120 mln zł. Ale jak się uwzględni inflację (a od 1996 roku inflacja przekroczyła 170%) oraz to, że największe ekonomiczne efekty były w latach 1996-2005 (czyli 16-25 lat temu), to efekt finansowy wg cen z 2021 roku wyniesie ponad 200 mln zł. To wielki sukces Krakowa, którego wielu nam zazdrości.

2. W najbliższym tygodniu zostaną pokazane efekty Karty Krakowskiej i akcji „Płać podatki w Krakowie” za 2020 rok. Te efekty będą dotyczyć wyników z roku 2020, roku pandemii, kiedy liczba zgonów była o ponad 30% większa niż w zwykłych latach. Pokażemy efekty ilościowe i ekonomiczne, pokażemy jak to było w latach poprzednich (akcję „Płać podatki w Krakowie” prowadzimy od 2011 roku, a Kartę Krakowską wdrażamy od 2018 roku). To kolejna krakowska innowacja finansowa, przynosząca miastu i mieszkańcom dużo korzyści. Zapraszamy na wtorek, godz. 13.

3. Kończy się czas spisu powszechnego. Można się spisać internetowo, można w wielu punktach spisowych organizowanych przez Miasto i Główny Urząd Statystyczny, można przez rachmistrzów spisowych. Kraków wśród miast  metropolitalnych ma bardzo dobry wynik, ale sporo jeszcze osób się nie spisało. 

4. W Płońsku Donald Tusk pokazał, gdzie walczymy o zwycięstwo i dlaczego. Walczymy tam, gdzie wiele osób „politycznego środka” może zdecydować o zmianie, a dlatego, że właśnie w centrum są ludzie umiarkowani, którzy nie chcą skrajności, boją się skrajności, i są w stanie zmienić swoje wyborcze typy właśnie w imię eliminowania skrajności. Podobnie jest w Krakowskiej PO, gdzie to umiarkowani zdecydują, gdzie i kto będzie rządził. Będzie ciekawie…

5. W czwartek nazwaliśmy skwer imieniem Ozjasza Thona, w sobotę skwer imieniem Michała Beliny Czechowskiego i 100 lat Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie, a w niedzielę była Msza Św u OO. Franciszkanów. Tak wygląda krakowska ekumenia samorządowa. Jako miasto jesteśmy otwarci dla wszystkich, niezależenie od wyznania, rasy, bogactwa, kraju pochodzenia. Kraków taki był w historii i dobrze na tym korzystał, Kraków taki jest i taki będzie…

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >