Kraków w czasach zarazy – 47. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kolejny, 47. tydzień Krakowa w czasach zarazy. Dziś o propozycji paktu dla opozycji, o chaosie pandemicznym, o utracie ważnej imprezy w Małopolsce, a w sprawach krakowskich o alkoholowej koncesji i luzowaniu obsługi.

Sprawy ogólnopolskie:

1. W sytuacji braku zabezpieczeń dla przedsiębiorców coraz więcej firm i przedsiębiorców rozpoczyna funkcjonowanie, mimo mandatów, ryzyka i zagrożeń. Tak to jest, kiedy Państwo wprowadza ograniczenia czy wręcz zablokowanie funkcjonowania podmiotów gospodarczych bez wystarczającego wsparcia. Przedsiębiorcy mają dość, a Państwo jest zmuszone do działania. 

2. W sobotę Platforma Obywatelska zaproponowała opozycji pakt opozycyjny Koalicja 276. W pakcie zaproponowała wspólne, ważne, łączące środowiska opozycyjne sprawy: ekologię i działania proklimatyczne, edukację oraz poprawę służby zdrowia jako główne łączące pakt tematy. Oczywiście były też i sprawy odrodzenia sądownictwa i trybunałów oraz sprawy samorządności. Właśnie samorządność, decentralizacja i nowa perspektywa powiatów mogłyby być kolejnym wielkim tematem łączącym środowiska opozycyjne. Dobry krok, narzucenie narracji, co widać po komentarzach i nerwowych reakcjach konkurentów. Teraz powinien być ciąg dalszy w postaci szczegółowych propozycji.

3. Jako region utraciliśmy na co najmniej 6 lat funkcjonujące od ponad 20 lat Forum Ekonomiczne w Krynicy, takie polskie Davos. Teraz będzie się odbywać w Karpaczu. Setki wykładów i paneli, tysiące spotkań, dziesiątki tysięcy uczestników – ale i tysiące miejsc hotelowych i restauracyjnych w martwym sezonie, tysiące tymczasowych miejsc pracy, ogromna promocja – to wszystko przechodzi do Karpacza. To największa porażka Małopolski i Krynicy od lat. Wielka porażka.

Sprawy krakowskie:

1. „Luzujemy” obsługę mieszkańców. Pod koniec stycznia bardzo wzrosła liczba osób, oczekujących na obsługę w miejskich jednostkach. Dlatego „luzujemy” obsługę, ale z zachowaniem pandemicznych zabezpieczeń. Będzie można telefonicznie i internetowo zapisać się na konkretny termin osobistej obsługi. Będą dostępne kolejne linie telefoniczne do obsługi, będą dostępne poczta, poczta elektroniczna, paczkomat i urny. Będzie więc można lepiej się dodzwonić, szybciej ustalić wizytę i ją osobiście odbyć. A jak przyjdą kolejne możliwości – będziemy luzować dalej.

2. Wraca sprawa zmian w zakresie koncesji alkoholowych. Obecny jest projekt radnych, w którym zwalnia się z opłaty przedsiębiorców płacących za koncesję. Pewnie każdy woli nie płacić niż płacić. Ale te środki na koncesję to maksymalnie 3,150 zł rocznie (+1,2% od obrotów powyżej kwoty 37 tys zł). To miesięczne obciążenie przedsiębiorcy w wysokości 260 zł. Z drugiej strony to ponad 5 mln zł, za które finansujemy ważne antyalkoholowe sprawy: poradnie, doradztwo, pomoc. Te 5 mln zł wydane z kolei na promocję turystyczną może dać wielokrotnie większy dochód przedsiębiorcom i utrzymać ich działalność. 260 zł miesięcznie przedsiębiorcom realnie nie pomoże. Oczywiście wiele samorządów podjęło takie zwalniające decyzje. Ale dotyczyło to samorządów z dużo mniejszą konsekwencją finansową, a Poznaniacy – oszczędni ludzie – tylko przesunęli płatność, właśnie dlatego, aby dać sobie czas i reagować w zależności od możliwości. Jeżeli takie będą – anulować część opłat, jeżeli nie – zostawić. Poznań tak zrobił, a Kraków?

3. W sobotę wieczorem zaczął się pożar miejskiego archiwum na Załęczu. Nie wiemy dlaczego pożar wybuchł, ale wszystko zostanie wyjaśnione. Kraków jako jedno z nielicznych miast zdecydował się na budowę centralnego archiwum i takie centralne archiwum zbudował. Właśnie kończył się kolejny etap rozbudowy i wtedy wybuchł pożar. Stosowne służby sprawdzą powody tego pożaru, a archiwum jako niezbędne dla funkcjonowania Miasta na pewno będzie rozwijane. 

Polecane na stronie

  • Nowa uchwała ws. zasad wynajmowania lokali komunalnych [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Nowa ulica 8. Pułku Ułanów [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 Borek [ więcej ]
  • Akcja „Płać podatki w Krakowie” oraz Karta Krakowska – podsumowanie 2019 [ więcej ]
  • Ostatnie Okiem Przewodniczącego Bogusława Kośmidera [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u