Kraków w czasach pandemii – 25. tydzień

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Kraków w czasach zarazy i kolejne podsumowanie, po 25. tygodniu pandemii. Najpierw sprawy ogólnopolskie, potem lokalne, krakowskie. Zaczynamy od ogólnopolskich:

1. Pandemia w Polsce dalej w chaosie. Więcej zachorowań, ale i więcej ozdrowień i mniej zgonów. Nowa procedura obsługi potencjalnie zachorowanych jest kwestionowana przez wielu jako bardziej niebezpieczna niż dotychczasowa.

2. Zaczęły funkcjonować szkoły. Było to konieczne, ale w skali kraju jest mocno nieprzygotowane. W efekcie rodzice z dziećmi stali, czekali, a pomoc Państwa to bardzo niekonkretne wytyczne i środki ochrony w niewielkim zakresie. A przecież w wielu europejskich krajach wprowadzono ogólnokrajowe wytyczne i je wdrożono. Tak jest choćby we Włoszech, gdzie wprowadzono inne wyposażenie sal lekcyjnych i podział uczniów na chodzących w różnych dniach do szkoły. Samorządy robią co mogą, ale samorządowe uprawnienia są mocno ograniczone i wymagają zgody władz wyższych.

3. Początek września to czas rocznic. Najpierw podpisanie porozumień sierpniowych,  w tym tych gdańskich i próba „wygumkowania” najważniejszej osoby ówczesnych czasów – Lecha Wałęsy. Co prawda był w państwowych informacjach, ale z mocno dezawuującymi komentarzami. Druga rocznica to rocznica wybuchu II wojny światowej i  główne obchody bez obecności opozycji. Tak jakbyśmy byli dwoma narodami. Niewiele nas historia nauczyła…

4. Władza państwowa, w tym ministerstwo infrastruktury, przygotowała, z dużym udziałem samorządowców, pakiet ustaw mieszkaniowych mających zwiększyć zainteresowanie samorządów mieszkalnictwem. Większe środki na remonty i budownictwo mieszkaniowe, łatwiejsze wejście w TBSy i tzw. Samorządowa Inicjatywa Mieszkaniowa, Społeczne Agencje Najmu to dobry krok w dobrym kierunku. Ale diabeł tkwi w szczegółach, w szczególności w wysokości środków na te działania, a także na ułatwieniach, w tym finansowych. Kraków w tych zmianach ma spory udział i będziemy chcieli wykorzystać to do rozwoju krakowskiego mieszkalnictwa.

I sprawy krakowskie:

1. Najważniejsze to spadek zachorowań w Krakowie i powrót do strefy zielonej. Jesteśmy w miarę bezpieczni, ale trzeba zachowywać ostrożność, chodzić w maskach, unikać dużych skupisk ludzi, zachować higienę. Łatwo nie będzie, ale także działania samorządu, jak choćby dezynfekcja ulic i przystanków, to bardzo dobry krok. Pandemia to nie tylko fakty, to przede wszystkim emocje…

2. Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się w tym roku w Karpaczu. Setki paneli, dużo tematów, bardzo interesujące wystąpienia, a także mój czynny udział w kilku to najbliższe kilka dni. Życzymy Krynickiemu Forum powrotu do Krynicy.

3. Zakończyliśmy pierwszy etap pomocy przedsiębiorcom w ramach tzw. mikropożyczek. Złożono ponad 63 tysiące wniosków, rozpatrzono pozytywnie ponad 55  tysięcy, wypłacono ponad 275 mln zł na mikropożyczki. To duża pomoc. Ale dotychczas nie skorzystało z tego ponad 45 tysięcy krakowskich przedsiębiorców. Z myślą o nich robimy 2, etap, promujemy mikropożyczki dla tych, którzy dotychczas z tej formy nie skorzystali.

4, W UMK odbył się finisaż wystawy „W służbie niepodległej 1989-2019. 30 ze 110 lat ruchu harcerskiego”. W holu kamiennym, w poszanowaniu zasad sanitarnych, w gronie młodych i starszych harcerzy zakończyliśmy wystawę pokazującą polskie i krakowskie harcerstwo. Dużo zdjęć, dużo bohaterskich postaci, dużo wspomnień.

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >