Honorowe obywatelstwo Krakowa dla Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Profesor Władysław Bartoszewski odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 6 lutego 2013r.

– Prawie 70 lat temu rozpoczął się mój trwały i nie obarczony żadnym zmęczeniem, romans z Krakowem. Od 1944 r. Kraków to dla mnie miejsce wspólnego działania z krakowianami – zawodowego, społecznego i niepodległościowego. Sprawy zawodowe łączą mnie z tym miastem do dziś. – mówił Władysław Bartoszewski po odebraniu tytułu.

Jest osobą zasłużoną dla Polski i dla Krakowa. To zaszczyt, że będziemy mieć takiego honorowego obywatela – komentował Bogusław Kośmider.

Rada Miasta Krakowa przyznała prof. Bartoszewskiemu, uznanemu autorytetowi moralnemu, orędownikowi pojednania polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego, tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa za wkład w działalnośd publicystyczną i naukową dla zachowania pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego oraz o zbrodniach nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu.

Inicjatorem nadania tytułu prof. Bartoszewskiemu był Senator RP Bogdan Klich, a pomysł ten poparło w listopadzie 2012 roku kilkudziesięciu wybitnych Krakowian, m.in. ks. Adam Boniecki, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. Zbigniew Kolenda, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Adam Zagajewski, prof. Andrzej Zoll, a także Bogusław Kośmider.

Uchwała Rady Miasta oraz uzasadnienie uchwały RMK.

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u