Honorowe obywatelstwa Krakowa w VI kadencji Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Tytuł Honorowego Obywatela Krakowa to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Krakowa w dowód uznania dla osób zasłużonych dla Krakowa i Polski.

Rada Miasta Krakowa VI Kadencji wręczyła tytuł Honorowego Obywatela Krakowa dziewięciu wybitnym Polakom, poniżej prezentuję galerie z poszczególnych uroczystości, wraz z krótkimi opisami.

Spis treści

 • Adam Macedoński
 • Ks. infułat Jerzy Bryła
 • Leopold Kozłowski-Kleinman
 • Ryszard Horowitz
 • Prof. Władysław Stróżewski
 • Stanisław Juchniewicz
 • Krzysztof Penderecki
 • Władysław Bartoszewski
 • Prof. Mieczysław Tomaszewski
 • Prof. Gabriel Turowicz
 • Adam Macedoński

  29 października Rada Miasta Krakowa przyznała dziesiąte, a zarazem ostatnie w tej kadencji, Honorowe Obywatelstwo Krakowa. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Adam Macedoński – wybitny artysta, malarz i rysownik, znany działacz antykomunistyczny.

  Wymienienie jednym tchem wszystkich zasług i dokonań Adama Macedońskiego jest niewykonalne. Gdy dwa lata temu przyznawaliśmy tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Władysławowi Bartoszewskiemu powiedziałem, że nie starczyłoby książki, aby opisać życiorys bohatera uroczystej sesji. Dziś również można śmiało powiedzieć: aby opowiedzieć przyszłym pokoleniom o życiorysie naszego dzisiejszego Honorowego Obywatela, jego ogromnym patriotyzmie, o tym jak jest wielkim autorytetem, trzebaby zapełnić kolejną wielką książkę.

  Jak zatem mówić o biografii tak chwalebnej i barwnej, biografii człowieka czynnie walczącego, bohatera najważniejszych wydarzeń narodowej historii? Proponuję byśmy spojrzeli na życie i działalność Laureata jak na realizację idei, które zawsze stanowiły podstawę niepisanego kodeksu etycznego zaangażowanej inteligencji polskiej, zaangażowanej krakowskiej inteligencji.

  Adam Macedoński to nie tylko wybitny i oryginalny krakowski artysta, ale i działacz niepodległościowy. Sądzę, że nikomu nie trzeba przypominać jak wielkim autorytetem jest Adam Macedoński dla wielu pokoleń polskich artystów, plastyków, znawców sztuki, ale przede wszystkim patriotów i działaczy niepodległościowych. Kraków – miasto uznawane za ostoję narodowych wartości, skarb dziedzictwa kulturalnego i ważny ośrodek akademicki po prostu powinien mieć takiego Honorowego Obywatela. Człowieka, który jak nikt inny walczył o to miejsce i przyczynił się do jego rozkwitu.

  Nadając tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, mieszkańcy Krakowa pragną dać dowód, iż jest Laureat jest człowiekiem wybitnym i szczególnie zasłużonym dla miasta, autorytetem moralnym, mającym szczególnie trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie i sławę miasta. Jest osobą, która swoim talentem i kreatywnością rozwija i utrwala ponadczasowe treści i idee zawarte w wielowiekowym dorobku miasta. To wielki zaszczyt dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa mieć tak zacnego Honorowego Obywatela. Szanowny Laureacie, serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

  Ks. infułat Jerzy Bryła

  5 czerwca, na uroczystej sesji Rady Miasta, po raz dziewiąty w obecnej kadencji samorządu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Zaszczyt ten spotkał ks. infułata Jerzego Bryłę, duszpasterza osób głuchoniemych, studentów oraz artystów. Za wkład w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, ratowanie krakowskich zabytków, a także zaangażowanie w organizację przedsięwzięć artystycznych ks. infułat Jerzy Bryla był już w przeszłości odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Cracoviae Merenti.

  Leopold Kozłowski-Kleinman

  28 maja 2014, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, Leopold Kozłowski-Kleinman – kompozytor, dyrygent, pianista, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

  Leopold Kozłowski-Kleinman opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Był on wystawiany w wielu polskich teatrach, m.in. przez Operę Krakowską i Teatr Muzyczny w Gdyni, gdzie doczekał się tysięcznego spektaklu. Artysta skomponował również muzykę teatralną do wielu spektakli wystawianych w Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz filmową, m.in. jest twórcą muzyki obozowej i gettowej w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga.

  Dziś Leopold Kozłowski-Kleinman jest niezaprzeczalnie ogromnej sławy autorytetem muzycznym. Jako ostatni w świecie autentyczny kelzmer wie, jak należy wykonywać tradycyjne pieśni żydowskie. Przywrócił w powojennej Polsce pamięć o żydowskiej kulturze, rozsławiając na cały świat Kraków i jego byłą żydowską dzielnicę – Kazimierz.

  Ryszard Horowitz

  30 kwietnia 2014 odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której tytuł Honorowego Obywatela Krakowa odebrał za swoje dokonania artystyczne Ryszard Horowitz, słynny fotografik.

  – Kiedyś dzisiejszy laureat powiedział, że najważniejsze jest to, co człowiek zostawia po sobie. Dziś po wielu wielkich dokonaniach artystycznych, po doświadczeniach życiowych, po American Dream, który był jego udziałem – dołącza tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Jest Pan strażnikiem polskiego i krakowskiego ducha – mówił Bogusław Kośmider.

  Prof. Władysław Stróżewski

  11 grudnia 2013 roku z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera oraz Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego tytuł Honorowego Obywatela Krakowa odebrał Władysław Stróżewski, wybitny filozof, profesor UJ, związany również z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Filozoficzno-Pedagogiczną Ignatianum, a także członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jak zapisano w uchwale Rady Miasta, profesor otrzymał tytuł „za zasługi dla nauki polskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Miasta Krakowa”.

  Stanisław Juchniewicz

  27 listopada 2013 na uroczystej sesji Rady Miasta Stanisław Juchniewicz, wybitny urbanista i architekt, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa „za wybitne zasługi dla rozwoju Miasta Krakowa”.

  Krzysztof Penderecki

  26 września 2013 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa wręczono Krzysztofowi Pendereckiemu, „jednemu z najwiekszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów, w dowód uznania Jego szczególnych zasług” (uchwała Rady Miasta oraz uzasadnienie Uchwały RMK).

  Władysław Bartoszewski

  6 lutego 2013 roku na uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa przyznano honorowe obywatelstwo miasta Władysławowi Bartoszewskiemu. Czytaj więcej w osobnym artykule.

  Prof. Mieczysław Tomaszewski

  Profesor Mieczysław Tomaszewski – światowej sławy muzykolog, teoretyk muzyki, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy twórczości Chopina, mieszkaniec krakowskiego osiedla Kliny – został 25 września 2012 roku 35. Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. Prof. Mieczysław Tomaszewski niestety nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa. W jego imieniu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa odebrała małżonka Wanda Tomaszewska.

  „Występując o nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa chcemy oddać hołd jego wybitnym osiągnięciom, zaangażowaniu w pracę naukową, wydawniczą, dydaktyczną i popularyzatorską. Sześćdziesiąt lat temu Profesor Tomaszewski wybrał Kraków na miejsce swojego życia, pracy naukowej i wydawniczej. Ta decyzja zaważyła nie tylko na życiu Mieczysława Tomaszewskiego, lecz także na kulturalnym i akademickim rozwoju Krakowa. Jako samorządowcy Krakowa czujemy się wdzięczni i dumni mogąc pracować na rzecz społeczności, której przedstawiciele wnoszą tak wiele nie tylko w rozwój miasta, lecz również całego kraju” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, na mocy której profesor Mieczysław Tomaszewski otrzyma tytuł honorowego obywatela (uchwała Rady Miasta oraz uzasadnienie uchwały RMK).

  Prof. Gabriel Turowicz

  28 października 2011 roku Honorowym Obywatelem Krakowa został prof. Gabriel Turowicz, prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ, specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny. Autor licznych prac naukowych (305), patentów (6) i dokumentacji biotechnologicznych (29), głównie dotyczących produkcji szczepionek i ubikwityn. Uhonorowany jednak również za nieoceniony „wkład dla utrwalania pamięci i nauczania Największego z Polaków – Ojca Świętego Błogosławionego Jana Pawła II”. Uchwała Rady Miasta oraz uzasadnienie uchwały RMK.

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >