Dzień Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 r.

Dziś – 1 marca – Dzień Żołnierzy Wyklętych często, i chyba lepiej, nazywanych niezłomnymi. „Ogień”, „Łupaszka”, rtm Pilecki i tysiące, tysiące innych po zakończeniu II wojny światowej nie złożyło broni, i mimo sytuacji wojennej, dalej działało. Wielu, bardzo wielu, straciło życie, w walce albo przed plutonem egzekucyjnym. Wśród nich były osoby  wielce zasłużone w walce z okupantem, ale i osoby tragiczne, mocno kontrowersyjne. Jednak Oni wszyscy byli patriotami, tak jak umieli – służyli Ojczyźnie i za to winni Im jesteśmy szacunek i pamięć. Historia naszej Ojczyzny  jest wielce skomplikowana, ale wobec patriotów, osób niezłomnych winni jesteśmy pamiętać i uznawać Ich bohaterstwo. Chwała Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym Rzeczpospolitej !

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W Krakowie mamy rondo „Żołnierzy wyklętych”, mamy tablice upamiętniające ich akcje i bohaterskie czyny. Wiele tych spraw działo się w Małopolsce  i w Krakowie, mamy w rodzinach osoby, związane z tym środowiskiem. Pamiętamy, jak pamiętać powinniśmy o trudnych bohaterach Rzeczpospolitej.

fot. TVP Kraków

zolnierz wyklety

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u