Dlaczego interwencja Prezydenta Majchrowskiego przy tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego była konieczna i właściwa?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 r.

Dalej trwa dyskusja nad Krakowskim Budżetem Obywatelskim i najbardziej kontrowersyjnym zadaniem „Skrzydła Krakowa”, czyli zakupem szybowców i szkoleń szybowcowych. Przypomnę, że ten projekt ludzi Aeroklubu (bo nie samego Aeroklubu) wygrał KBO, ale zarzucano przy tym próby wyłudzenia podpisów, wręcz płacenia za podpisy, zarzucano elitarność projektu, zarzucano niezgodność z zasadami BO. Rzeczywiście, zespół z Aeroklubu opracował projekt, opakował w bardzo atrakcyjny sposób, poprzez szeroką akcję pozyskał tysiące (ponad 12 tysięcy) głosujących i wygrał. Pisałem o tym wcześniej tutaj.

Zarzuty zostały sprawdzone, nikt nie potwierdził wyłudzania podpisów, działania niezgodnie z prawem, czy regulaminem, nie potwierdził płacenia za podpisy. Projekt został więc wybrany zgodnie z prawem i regulaminem, więc powinien być realizowany. Z drugiej strony przy promocji projektu, przy pozyskiwaniu podpisów wykorzystano komercyjną firmę, co samo w sobie nie było niezgodne z prawem, ale nie mieściło się w kanonach i zasadach budżetu obywatelskiego jako działania obywatelskiego, a nie komercyjnego. Dlatego wielu, także ja, odczuwało niesmak i pewną niejednoznaczność, wręcz miało poczucie niesprawiedliwości wobec innych. Dlatego wielu, także ja, proponowało skorzystanie przez Prezydenta z możliwości jaką dawał Regulamin Budżetu. Takie też stanowisko zaproponowała Rada Budżetu Obywatelskiego – projekt przyjąć do realizacji, ale przenegocjować szczegóły.

I takie coś zrealizował Prezydent Majchrowski, słusznie wg mnie uważając, że „nie ma podstaw formalnoprawnych i regulaminowych do odrzucenia projektu, także ze względów na racjonalne gospodarowanie majątkiem, a także, biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach podobne projekty były realizowane”. Prezydent też słusznie uznał, że choć formalnie jest w porządku, to jednak zostały naruszone pewne etyczne kanony budżetu obywatelskiego i dlatego przenegocjował warunki realizacji, zarówno pod względem zakresu (zakup tylko jednego samolotu, większy zakup szkoleń i lotów widokowych), jak i pod względem formalnym (tryb zamówienia, sposób realizacji, zabezpieczenie dla Miasta). W tej sytuacji wydaje mi się, że Prezydent nie tylko miał prawo do takich decyzji, ale podjął je w sposób najlepszy z możliwych. Jednocześnie dano sygnał szanowania decyzji społecznych (wynik BO), ale i zwracania uwagi na etyczny wymiar BO (przenegocjowanie zakresu). Trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość i dokonać zmian w regulaminie BO i zasadach działania. Ale o tym w kolejnym tekście dostępnym tutaj.

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u