Budżet partycypacyjny w krakowskich dzielnicach

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 r.

Więcej o budżecie obywatelskim Krakowa w 2014 roku znajdą Państwo na osobnej stronie

4 dzielnice Krakowa, oddając mieszkańcom część swojego budżetu do rozdysponowania, wprowadziły w życie ideę budżetu partycypacyjnego. Patronat nad akcją objął Bogusław Kośmider, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Stare Miasto, Prądnik Biały, Bronowice i Zwierzyniec to dzielnice, które wzięły udział w pilotażowym projekcie budżetu partycypacyjnego, zwanego również budżetem obywatelskim. Idea ta polega na przekazaniu określonych kwot z budżetów jednostek samorządowych do dyspozycji mieszkańcom, tak aby zdecydowali oni bez udziału radnych o ich przeznaczeniu.

Do wykorzystania w ten sposób przekazano łącznie 280 tys. zł. Najpierw odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mieli wskazać najistotniejsze ich zdaniem problemy poszczególnych dzielnic. Następnie tworzono konkretne projekty oraz ich kosztorysy. Ostateczny wybór inicjatyw, które zostały zrealizowane nastąpił jesienią w drodze głosowania.

Akcja ma również walory edukacyjne, jej celem jest zaznajomienie mieszkańców z funkcjonowaniem krakowskich dzielnic, ich zadaniami i kompetencjami oraz budżetem jakim dysponują. Ważne również jest budowanie w ten sposób społeczeństwa obywatelskiego, poprzez uświadomienie mieszkańcom, że mogą mieć realny wpływ na swoje lokalne otoczenie, a ich zdanie jest brane pod uwagę przez Rady Dzielnic. Projekt prowadzono przy wsparciu stowarzyszenia „Pracownia Obywatelska”.

Polecane na stronie

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >

  • © Bogusław Kośmider 2006-2019
stat4u