11 listopada – wielkie święto wszystkich Polaków
Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 r.
11 listopada 1918 roku wrócił z Magdeburga do Warszawy Józef Piłsudski, wielka polska legenda walk o niepodległość i ten dzień symbolicznie stał się świętem niepodległości Rzeczpospolitej. W ten dzień szczególnie szanowani, honorowani byli wszyscy bohaterowie walk o Niepodległą, w tym i weterani powstania styczniowego, walk w czasie zaborów, ludzie z przeciwnych stron politycznych: wielce zasłużony lider Narodowej Demokracji – Roman Dmowski, lider powstania śląskiego – Wojciech Korfanty, wielki bard narodowej kultury i polityki – Ignacy Paderewski, także socjaliści i spod znaku Piłsudskiego, i Ignacy Daszyński, ludowcy, narodowcy, socjaliści i wielu, bardzo wielu innych ludzi tak z zaborów rosyjskiego, austriackiego, jak i pruskiego. Przez wiele lat II Rzeczpospolitej to święto, mimo różnic politycznych, ideowych czy materialnych łączyło wszystkich Polaków.
Ten dzień symbolizuje nie tylko wolność i niepodległość, ale i stworzenie wielkiej polskiej wspólnoty, w której byli Polacy z różnych zaborów, różnych wyznań czy narodowości. Łączyło ich poczucie wspólnoty bycia Polakami i zobowiązanie dawania tej Polsce wszystkiego co najlepsze, w tym nawet życia, kiedy przyjdzie na to czas. Symbolicznie 11 listopada 1918, po 123 latach niewoli powstało Państwo Polskie – Najjaśniejsza Rzeczpospolita!
Dzisiejsze święto Niepodległości to czas na wspólne uczestnictwo w uroczystościach państwowych, samorządowych, środowiskowych, w lekcjach śpiewania, to noszenie kotylionów oraz świecenie zniczy na grobach poległych za Ojczyznę. Dziś każdy ma prawo świętować i robić to jak chce. Nikt nie może być odrzucony i traktowany gorzej niż inni.
Niepodległa Rzeczpospolita i wolność, która wtedy, w 1918 roku przyszła, to także wielki impuls do rozwoju polskiego samorządu, to czas łączenia różnych kultur i sposobów działania, to czas na szukanie rozwiązań dla mieszkańców. Możemy śmiało powiedzieć, że to był dla polskich samorządów wspaniały czas.
Po 1918 roku, po wielkim święcie był czas ciężkiej pracy, ale był też czas krwawej walki o zachowanie wolności, zachowanie niepodległości. Była wojna na granicach, była obrona Lwowa i Przemyśla, były powstania śląskie i wielkopolskie, był wreszcie wrzesień 1939 i jego tragiczne następstwa. To przypomina mi, że nic nie jest dane raz na zawsze, że zawsze trzeba pamiętać o ofiarach tych złych czasów, ale i zdawać sobie sprawę, że możliwe są różne próby i wyzwania, które będzie trzeba podjąć.
Dziś, 11 listopada 2016 roku, wszyscy cieszymy się i świętujemy, dziękując za odzyskaną wolność, dziękując za dobry dla Rzeczpospolitej czas!
Symbolem tej radości są wywieszone flagi, są kotyliony, jest nasz udział w różnych uroczystościach. Rzeczpospolita to wielka rzecz!